ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2008

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit
Sub orice critică

Foarte dezamagit de asa zisele 5 stele

Sallut, ieri m-am intors de la makadi palace si vin si eu cu cateva impresii personale de acolo. Noi am fost 3 familii cu copii si tin sa precizez ca toti am fost de aceeasi parere, sa nu mai spun ca 90% din autocarul de romani care au fost cu noi la intoarcere se vaietau de cate ceva mai mult sau mai putin grav. Cum am mai spus si altii, acolo este afara vopsit gardul iar inauntru...

La baneasa - ingramadeala mare, niste ofiteri scarbiti, etc.Zborul super ok nimic de reprosat, ajunsi acolo ne-a intimpinat un tip de la agentie care ne-a indrumat ff bine. Ne astepta un autocar destul de jerpelit cu care am facut 1h si jumate pana la hotel (in jur de 25km) tinand cont ca a mai trecut pe la 2 hoteluri inainte unde a mai lasat din turisti.

Ajunsi la hotel a inceput calvarul, bine-nteles ne-a dat camera care mirosea destul de naspa iar finisajele lasau de dorit, am bagat 10 euro la cartela iar tipul ne arata alta camera mai naspa decat aia undeva peste strada. Incercam sa ii explicam ca vrem undeva la piscina iar el ne duce la o camera unde ne cerea 150 euro de familie ca cica este mai mare, iar pretul asteia era cu 180 de euro de pers mai mult oficial. Am incercat si cu 100 de euro dar nu a vrut, pana la urma scarbiti l-am lasat balta si nu i-am mai dat nimic am luat cartelele si ne-am intors in camerele cu vedere la constructii ,cu gandul ca si asa nu o sa stam prea mult in camera.

Incepusem cu "bine" concediul si cu o impresie de 5 stele. A venit seara, am mers la masa care era destul de saraca dar nu se murea de foame, aceleasi mancaruri se repetau la 2 zile, cateodata chiar in fiecare zi, oricum nu se poate numi bufet suedez de 5 stele. In turcia chiar si la 400 de euro de familie am mancat mai bine si credeti-ma nu exagerez deloc.

Lucruri bune: plaja, marea unde veneau vaporase si ancorau la reciful de la hotelul nostru, piscinele super ok , curatenie exemplara. Cu prosoapele nu am avut probleme, erau schimbate zilnic si cele de plaja si cele de camera fara sa ceara bacsis; in camera curatenie in fiecare zi, la piscina, masa, pe plaja erai servit fara sa ti se ceara ciubuc sau sa se strambe cineva la tine ca nu dadeai.

Ce mi s-a mai parut aiurea este ca nu exista nici un fel de animatie la hoteluri sau daca era nu se stia cand si cum desi am intrebat de asta. Seara te plictiseai ingrozitor pt ca nu era nimic de facut decat sa te plimbi si sa stai la terase. Nu era nici macar muzica canta unul niste tampenii in ficare seara la o terasa, mai era joker club unde erau niste animatori care faceau niste spectacole timpite pt bosorogi.

Hotelul era plin de nemti care sunt destul de politicosi si ff putini rusi si romani, ultimii niste figuranti plini de fapte care se dadeau in stamba pe acolo injurand si vorbind urat crezand ca oricum nu ii intelege nimeni. "Niste tarani", vorba reclamei.

Altceva ce pot sa va mai zic la plecare aia de carau bagajele cereau la nesimtire bacsis si in aeroport la fel, in conditiile in care mi-am carat singur bagajul pana la autocar, el doar luandu-l si punandu-l in autocar.

In concluzie, cei care nu au platit inca incercati sa evitati egiptul pt ca este tare naspa sau mai bine zis nu la banii pe care ii cer ei pe un sejur acolo. Este japca pe fata, sa nu mai vb ca iti mananca o zi din concediu, ultima zi trebuie sa te trezesti la 2 noaptea pt ca la 6 ai avion iar in prima zi ajungi pe la 17 acolo.

Trimis de smenica in 14.07.08 08:54:25

VIZUALIZĂRI: 4241 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (smenica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pacat de acest hotel care este de o arhitectura spectaculoasa.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

indiralisa_26
[26.07.08 14:00:54]

m-a socat reviewul tau...sincer, nu cred ca ai nimerit la makadi palace cel putin nu la cel la care am fost eu anul trecut: noi am plecat din otopeni, am ajuns in hurghada cam pe la 8 seara si am mers pana la makadi cu un super autocar foarte curat si foarte racoros pt ca a.c mergea la blana ,ne-au cazat foarte repede , am primit o camera foarte buna( am dat cei 10 euro) si intre timp cat ne-am mai invartit pe acolo se facuse ora 11 si se inchisese restaurantul dar au fost draguti si desi nu aveam rezervare am putut manca la restaurantul italian ( unde era mancare din belsug);mancarea mi s-a parut excelenta, nu se repetau la doua zile in niciun caz , unele nu se repetau deloc( majoritatea), animatie exista in fiecare seara dar la grand makadi care este practic lipit de makadi palace si era destul de ;in fiecare seara la baruri se auzea muzica arabeasca iar in combinatie cu mirosul florilor de iasomie,si briza marii noua atmosfera ni s-a parut fantastica,daca vroiai agitaie te duceai in hurghada;noi am fost 6 romani in acea perioada si ne-am si imprietenit, oricum ceilalti nemti , rusi sau ce mai erau mi s-au parut politicosi si isi vedeau de treaba lor- nu ne-au deranjat cu nimic; nimeni nu ne-a cerut bacsis-le dadeai daca vroiai- asta e valabil si pt hotel si pt aeroport; in ultima zi am avut avion spre romania la ora 13.00

in concluzie mie egiptul mi s-a parut cu mult peste turcia( unde am fost in 2006) si m-as reintoarce acolo oricand

indiralisa_26
[01.08.08 12:48:49]

ma lasi fara cuvinte...ma gandesc doar ca ori ai ajut tu super ghinion ori serviciile de la makadi au decazut foarte mult de anul trecut cand am fost eu...asteptam si alte pareri

oricum raman la ideea mea ca egiptul este mult mai fain decat turcia...ca o curiozitate personala: unde ai fost in turcia? ce hotel?

eu am fost in antalya-hotel ardisia- am scris despre el la sectiunea respectiva

gabitza76
[08.09.08 12:32:32]

si eu sunt socata de ceea ce am citit ..ori ai fot teribil de ghinionist.Chiar aveam de gand sa merg la makadi mai ales ca pare exceptional acel hotel in poze. Eu am fost in Sharm el Sheik in noi.07 si am fost placut impresionata de serviciile oferite de hotel si amabilitatea personalului si asta fara sa ofer mare lucru. La cazare am dat 5 dolari si am avut o camera superba...una din cele mai bune din hotel si am mai lasat ceva cameristului...pentru ca merita avand in vedere ca in fiecare zi ne aranja hainele si ne lasa petale peste tot...in rest nu a fost necesar sa dau bacsis...toti angajatii se purtau ireprosabil...erau mereu zambitori si politicosi. In restaurant dupa ce te lasai nr camerei hostesei de acolo imediat te prelua un ospatar care te ducea la o masa libera. In prima seara chiar ne-a prezentat toate felurile de mancare. Debarasau imediat ce terminai din farfurie...te intrebau daca doresti sa comanzi de baut..noi am avut demipensiune si bauturile seara se plateau. Cand ieseai din restaurant zambeau si iti urau o zi buna. La piscina sau la plaja te intampinau imediat. Seara erau spectacole traditionale cu dansuri si scamatorii organizate interactiv, muzica, shisha unde puteai sa asisti fara sa comanzi neaparat ceva de la bar. Oricum era foarte ieftin pt un hotel de 5stele...ciocolata calda era 10lire si primeai un ceainic cu 3 cesti...asta imi placea mie. Sigur si aici erau oaspeti de toate neamurile dar se purtau civilizat...inclusiv rusii pentru ca ambianta de acolo ii determina. A...la cazare bagajul a fost preluat de un angajat iar noi am fost condusi la camera cu un minicar din acela ca la golf. Toate acestea..si multe altele au alcatuit un sejur placut...de neuitat si am facut o reclama hotelului , statiunii si Egiptului tuturor..pentru ca ramane o destinatie de top cu multe atractii fata de turcia..coralii ,pestii, apa calda a marii iarna...biosfera numai daca o aduci in discutie si ai un motiv suficient sa-ti doresti sa revii...trebuie doar sa fi mai atent cand alegi serviciile unei agentii din romania...ca de fapt de aici pleaca toate neplacerile unui turist. Eu as recomanda tez tour..pretul in 25noi pt 7 nopti la hotel Renessaince in SSH a fost de 1000euro 2 pers si zborul a fost cu Tarom...deci ireprosabil...in plus orele de zbor au fost perfecte astfel ca nu am pierdut o zi ci am castigat una in plus.

lola*
[20.10.08 11:05:05]

Am fost recent acolo si mi sa parut cel mai fain hotel din toate la care am stat si am umblat mult prin lume. Nu stiu unde si la ce ora ai mancat, dar eu am avut destula mancare. Despre personal, parerea mea este ca sunt prea putin platiti pentru a face pe plac aristocratilor. Si eu am fost insotita de 2 famili si a mea cu copii. Eu si familia mea ne+am distrat de minune. In plus a fost si relaxant. Fiecare are dreptul de a crede ce vrea!

gabitza76, indiralisa_26, lola*
Alte impresii din această RUBRICĂMakadi Palace Resort: