ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2016
ÎNSCRIS: 14.06.15
JUL-2016

Poveste despre Kavarna, Bolata, Balgarevo şi Russalka

Deja mi-am afirmat public preferinta pentru Marea Neagra partea bulgareasca, asa ca mi se pare normal sa va si povestesc de ce.

Totul a inceput cand am facut greseala sa mergem la Eforie Nord intr-un sfarsit de iulie, intr-o vila la etajul 1/1 fara aer conditionat. Am trait cea mai calda noapte posibila, si asta nu de drag, ci de cald ce era.

A doua zi dimineata eram amandoi treji si gata transpirati pe la ora 6 si ceva, am strans si am plecat in Bulgaria, ca doar auzisem de scoici, Dalboka, alea-alea.

Pe drum am fost incantati de morile de vant si de peisajul aproape grecesc care ne iesea in cale, din loc in loc niste smochini, cateva padurici si o bostana de pepeni pe marginea drumului.

Am ajuns la Dalboka, am incercat initial in terasa din stanga, dar dupa 20 minute nu venise niciun chelner. Ne-am ridicat si ne-am dus in dreapta, era mai rustic dar mai aglomerat.

Am fost incantati de scoici si peste, am comandat vreo 6 -7 feluri si cu bere rece, a venit tot in 10 minute, ne-am luptat cu ele pana am infrant toate platourile si la sfarsit am platit 75 lei; dupa cum stiti se poate plati in lei, leva sau euro, inca ceva ce ne-a placut.

Dupa asa experienta am mers acolo in fiecare vara macar o data sau chiar de 3 ori, dupa buget.

Urmare a acestor repetate drumuri am descoperit hotelul Akre, despre care am scris aici. Am mai descoperit satul Balgarevo, cu un aer meridional si foarte linistit, care are si niste pensiuni si caruia i s-ar potrivi descrierea: e pentru cine vrea sa stea la mare si la tara in acelasi timp, nu este o statiune de litoral.

A urmat Russalka, un complex de vile, cu piscina, acces printr-o poarta cu taxa de 6 leva/masina si inca niste leva/persoana pentru a intra in zona cu plaja+piscina+bazin apa sulfuroasa + sala fitness, de care stie toata lumea de pe aici.

Am doar un update: anul asta piscina era in reconstructie, inconjurata de un gard din trestie destul de cochet, prin urmare plaja a doua a fost alegerea noastra. In favoarea acestor golfulete vreau sa adaug ca fiind asezate oarecum lateral comparativ cu statiunile noastre, au parte de apa ceva mai limpede si mai linistita decat la noi. La Russalka se poate si manca, dar nu este prea avantajos nici ca rabdare pusa la incercare la ora pranzului, nici ca pret, mai bine te duci matalutza frumusel la restaurantul hotelului Akre sau la Dalboka, satisfactie garantata!

Am mai incercat Shabla, cred ca asa se numea plaja cu dune de nisip, mai goala si mai putin prietenoasa cu turistii straini, drept urmare erau f multi bunici bulgari cu nepotii si cupluri ceva mai trecute, fara loc special de mancat, parca era o terasa dar arata cam parasita; pacat de locurile astea frumoase, sau poate e mai bine asa decat sa devina o aglomeratie nebuna cum e in unele locuri pe la noi si sa aiba sezlonguri pana langa mare.

Ultima descoperire pe anul asta este Bolata, plaja plajelor, cu aerul ei retras si inconjurata de stanci ca pentru niste refugiati pe o insula pustie. Aici sunt niste umbrele vechi de stuf si un teren de volei (adica stalpii si sfoara pe post de plasa), chef sa ai sa te joci. Si daca ai si chef de mancare este o terasa mica, unica, unde au niste mancarici cu peste, porci si scoici, simple, rapide si bune. Pentru 31 de leva am mancat scoici, costite, cartofi prajiti, bere, rachiu, paine si parca a mai fost ceva peste dar nu pot spune acum ce :)

Ca si PS in apararea mea trebuie sa spun ca am invatat rusa la scoala si bulgara la televizor la seriale, asa ca ma simt in Bulgaria aproape ca in Romania dpvd al limbii vorbite.

Multumesc tuturor pentru rabdarea de a citi toata povestea.

Si-am incalecat pe-o sea si o sa mai povestesc si despre vara viitoare tot asa!!!

Trimis de crisv in 31.08.16 15:48:16
Validat / Publicat: 31.08.16 16:29:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 7304 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crisv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 primul golf de la Russalka

[31.08.16 16:40:11]

@crisv: Uf, e ora 16.30 si tu vii cu chestii de astea? Mai bine mai filozofai mai departe ca uite, cu articolul tau de dimineata ne-ai facut sa ne aducem aminte printer altele ca au trecut anii peste noi.

In fine, ca sa revenim, ai avut ghinion la Eforie eu inca mai sper sa se mai schimbe lucrurile si pe la noi, insa pana una alta, tot la vecini plec si eu.

Iar farfuriile prezentate, cred ca ai ceva cu noi, in fine, scoici cu orez sau cu usturoi o mai fi cum o mai fi, dar acele coaste (care mai imi si stau in coasta acum cand scriu, de mai scriu doua vorbe, mai inghit in sec, mai bine o puneai ultima poza poate nu ajungeam la ea .

Felicitari, votat cu placere si cred ca asa cum au mai scris si altii (mie tot mi-e gandul la @crismis si stie ea de ce) este o zona care trebuie exploatata (civilizat insa).

crismis
[31.08.16 17:16:02]

@crisv: Cris, ești de-a mea, acum și-n vecii vecilor! Adică Bulgaria, litoralul ei nordic (și nu numai), scoici, alea-alea... Nici mie nu mi-e rușine să recunosc că mă simt în această zonă ca peștele în apă și că-mi îndrept pașii într-acolo ori de câte ori se ivește ocazia (sau fac eu să se ivească).

Acolo regăsesc "marea din romanele Cellei Serghi", vorba unui coleg de site. De fapt, asta înseamnă pentru mine marea adevărată - valuri, nisip, pescăruși și... o terasă nepretențioasă care să gătească midiile în cel mai simplu mod posibil, cu ulei, pătrunjel și usturoi...

@mishu: Și tu ești de-a mea, dar tu știi asta deja!

Vacanțe minunate tuturor!

elviramvio
[31.08.16 17:45:38]

@crisv:

Exceptand pozele cu mancare - au fost cam multe articole "alimentare" in ultima saptamana, pentru mine cel putin - restul cu mare drag aprob si votez. Nu stiu cum se face dar si natura s-a aliat cu vecinii si le-a dat cea mai frumoasa Neagra din zona. Recunosc ca sunt innebunita dupa zona aceasta inca rustica a bulgarilor - dar nu numai, ador satele lor vechi - si, daca s-ar putea, eu una m-as teleporta de cateva ori pe zi acolo.

ANILU
[31.08.16 19:30:36]

@crisv: Dragă crisv astăzi ne-ai plimbat prin amintiri și pe Litoralul bulgăresc.

Anul acesta am ajuns și noi prin zona Kavarna, am fost și am mâncat la Dalboka și ne-am plimbat până la Kaliakra.

Felicitări și pentru acest articol.

P. S. După articolul de dimineață am crezut că ești o puștoaică (asculți radio la căști bănuiesc), dar am văzut că suntem apropiate de vârstă.

Te mai aștept și cu alte povești din vacanțele tale.

Toate cele bune. ; -)

ANILU, crismis, elviramvio, mishu