ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2016
ÎNSCRIS: 14.06.15
AUG-2016

Hotel Akre, bine asezat in drumul celor iubitori de zona Russalka - Dalboka - Bolata - Kaliakra

Salutari tuturor cititorilor!

Acesta este primul meu post pe AFA, il scriu pentru ca cred ca trebuie sa stiti, voi toti cei iubitori de scoici si plaje bulgaresti si nu numai (peisaje salbatice, stanci spectaculoase, plaje mai putin aglomerate, mori de vant, pepeni rosii si galbeni deliciosi, hamsii cu usturoi, si multe altele care nu incap aici) despre acest hotel.

Hotelul Akre este la vreo 800 m dupa intrarea in localitatea Balgarevo, pe partea voastra stanga.

Are 3 etaje si 3 stele, pe care eu zic ca le merita: curat este, toate lucrurile arata ca noi, cladirea inclusiv; linistit este; ieftin este (aprox 33 euro pentru o noapte / camera dubla cu mic dejun inclus tip bufet suedez cu suficiente variante sa ai de unde alege); dotarile includ frigider, AC, TV, camera de baie cu dus, WiFi gratuit ceva mai slab in camera dar ok in lobby si pe terasa de la intrare.

Personalul este foarte amabil, dupa ce am fost acolo de vreo 6 ori in ultimii 5 ani, vad ca au inceput sa rupa cate-o boaba de romaneste :)

Are si restaurant sub o bolta de vita, din ce spunea o chelnerita poprietatea apartine proprietarilor de la ferma de scoici Dalboka, asa ca veti putea manca acolo scoici si peste, dar si porc sau pui.

Voi atasa si cateva poze maine.

Inchei aici primul post si va multumesc anticipat pentru lectura, sper sa va fie de ajutor.

Trimis de crisv in 22.08.16 15:18:30
Validat / Publicat: 22.08.16 16:00:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Kavarna si Albena

VIZUALIZĂRI: 2250 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crisv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 O camera
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 25.64 EUR pe cameră

[22.08.16 15:59:00]

Bun review de debut - şi o recomandare de avut în vedere...

@crisv: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Akre Hotel [Balgarevo], KAVARNA" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 29&ridAnt=72527

[22.08.16 16:11:45]

@crisv - Foarte interesant suna si din cate se vede la un pret mai mult decat rezonabil, asa ca niste poze ar fi foarte binevenite.

Binevenita esti si tu si daca ai inceput continua.

Mai am o intrebare insa, cat de departe este plaja? si daca macar din intamplare aici exista si o piscina mica, micuta?

De asemenea daca restaurantul lor este ok si ca preturi?

Multumesc frumos, votat cu placere.

[22.08.16 16:53:17]

@webmasterX - multumesc pentru incurajare si bine v-am gasit

coordonatele GPS sunt corecte, da.

ca de repede pot o sa pun si niste poze.

[22.08.16 17:00:26]

@mishu - despre plaja sunt vreo 2 optiuni apropiate, ambele de mers cu masina: Bolata la vreo 4 Km si Russalka la vreo 12 km.

Mie imi plac ambele, o sa scriu intr-un post separat ce mi-a placut anul asta

Piscina nu are hotelul Akre dar daca ai ajuns pana aici cu masina nu cred ca e bai sa te duci la cele doua plaje de mai sus.

Last but not least masa la restaurantul hotelului este ceva mai ieftina decat in Romania, o masa de pranz cu tot cu bere si ceva dulce, pentru 5 persoane, a costat 75 Leva, adica vreo 175 Ron. Eu recomand midii cu orez, supa Tarator si inghetata de lapte batut in vas de lut

[22.08.16 17:02:06]

@crisv - Multumesc pentru completari, o inghetata nu ar fi de lepadat.

Zoazore
    [22.08.16 21:59:21]

@crisv - Frumoasă vacanță, frumos hotel! Ce cameră roz ați avut! Înghețată... mmm... miere... mmm.

La mai multe articole!

[22.08.16 22:14:42]

@crisv- noroc cu Zozo, ca asa am vazut su eu pozele, ma gandeam ce telepatica e de a stiut cum arata camera????. Chiar pare tentant locul.

[23.08.16 13:53:00]

@Zoazore: multumesc frumos pentru incurajari, ma pregatesc sa vin cu alte amintiri in curand

Spakko
    [01.09.16 08:24:32]

Faină locație! O voi ține minte pentru plimbările mele viitoare.

Când mai ajungeți prin zonă, merită să vă opriți puțin și în Ezerets, la Wild Duck. Se mănâncă foarte bine, există și cazare și -- ca să o fac curioasă și pe @mishu -- au piscină atât pentru adulți cât și pentru copii.

Votat cu plăcere și cu superbonus!

[01.09.16 08:34:55]

@Spakko: Nu mai rasuci si tu cutitul in rana. De cand am citit acest articol scris de @crismis - vezi impresii, am poftit la zona aceea cu promisiunea ferma ca atunci cand ajungem in Bulgaria sa oprim intai acolo, au fost insa niste evenimente care ne-au facut sa spunem pas, asa ca inca n-am ajuns pe acolo.

Dar mai am sanse... sper . Multumesc ca te-ai gandit la mine... de bine. O zi frumoasa.

Spakko
    [02.09.16 13:29:46]

@mishu: Touche! L-am citit și votat acum. Ce am învârtit eu ieri era doar o urmă a ce ai învârtit tu cu link-ul ăla. Mai bine nu-l mai citeam. Știind și zona și rața, așa mi-a venit un dor de tras o fugă până acolo... Dar nu am cum următoarele cel puțin trei weekend-uri ????????

[02.09.16 13:38:25]

@Spakko: asa ca vezi la ce si de cand oftez?

crisv, mishu, Spakko, Zoazore