ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.03.2010
ÎNSCRIS: 30.04.08
FEB-2010
13 AD. + 8(intre 3 luni si 8 ani) COPII

Confort de 4 margarete

Asa cum ne-am propus inca de anul trecut, am revenit la Harghita Bai la inceputul lunii februarie 2010.

Pensiunea Bella Vita este situata in centrul statiunii, la 3 min. de mers pe jos de una din partiile de schi.

Pensiunea are 7 camere duble, dispuse pe trei niveluri (doua au si pat suplimentar), fiecare camera are baie proprie, tv, cablu si minibar. (spre surprinderea noastra plin ca la un hotel de 4 stele). Dispune de sistem de incalzire centralizat (tricourile cu maneca scurta trebuie puse obligatoriu in bagaj), bar, un living spatios, camera pentru depozitarea echipamentului de schi, parcare proprie si neobisnuit... sauna. Dupa o zi petrecuta afara la zapada, o sauna poate fi chiar binevenita. (10. 00lei/pers. /30 min. )

In curtea pensiunii exista loc de joaca pentru copii.

Se poate alege varianta cazare+pensiune completa: 140, 00 cam. /noapte; 15, 00lei/mic dejun/pers. ; 30, 00lei/pranz/pers. ; 25, 00lei/cina/pers. sau cazare+mic dejun si se poate comanda a la carte.

Pentru ca am inchiriat intreaga vila (am fost 13 adulti si 8 copii), am convenit cu proprietara (o doamna foarte draguta si amabila) varianta cazare+pranz.

Bucataria, utilata cu tot ceea ce este nevoie pentru pregatirea unei mese, ne-a fost pusa la dispozitie seara si dimineata. Meniul asigurat de pensiune este foarte variat si preturile nu sunt mari: ciorbe/supe intre 6, 50 si 9, 00 lei; fripturi intre 8, 00 si 14, 00 lei; garnituri intre 2, 50 si 4, 00 lei.

Dimineata conveneam cu fetele de la bucatarie ce dorim sa mancam la pranz si la ce ora vrem sa fie servita masa. Cele doua pranzuri luate acolo ne-au ajuns 100, 00 lei/familie.

In Harghita Bai sunt trei partii de schi cu lungimi intre 300m si 1000m, partii pentru saniute, din aceasta iarna o partie pentru snowtubing si instructori de schi.

Preturile sunt rezonabile: 30, 00lei/zi/echipamentul de schi; 30, 00lei/zi/teleschiul iar la snowtubing 2, 00lei/coborarea sau 15, 00lei/10 coborari.

Cum zapada a fost din belsug nu a fost loc pentru plictiseala. Pentru cei mici a fost minunat: bulgareala, saniute, schiuri, (in bratele adultilor evident) si niciodata nu se puteau hotara cu ce sa inceapa. (le-ar fi facut pe toate odata).

Proprietara pensiunii, d-na Marien, are in Miercurea Ciuc un laborator de patiserie de unde ne-a adus un desert delicios.

Nu este o pensiune ieftina, dar este foarte curata, moderna si este deservita de personal care face tot posibilul sa te simti bine.

Trimis de geni in 06.03.10 18:46:09

VIZUALIZĂRI: 4320 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geni); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 parcarea din fata pensiunii

[06.03.10 19:16:54]

www.bellavita.marien.ro

Diaura*
[06.03.10 21:05:45]

Intr-adevar ca in povesti. Asta inseamna ca povestile sunt adevarate, si macar datorita unor locuri din tara ( multe ) putem spune ca traim intr-o poveste. Superbe peisaje. Si e mare lucru cand gazdele se inteleg bine cu turistii .

georgiana
[06.03.10 22:14:04]

Foarte util,Geni,nota 10!

Adica...mi-a placut!

De n-ar fi drumurile asa de rele,dar...poate vara e mai usor!

Felicitari!

[07.03.10 00:29:55]

Cine a spus ca nu se poate face turism de calitate in Romania? Geni ne demonstraza ca nu este chiar asa! Am atasat aceasta melodie, sper sa placa tuturor!

piti
[07.03.10 04:40:26]

@ geni

Spre rusinea mea, mama e din Harghita Bai si noi de 10 ani nu am ajuns pe aici. Daca aveam nevoie de un impuls tu m-i l-ai transmis. Vad ca voi recidivati des prin zona. Puncte si vacante reusite va dorim.

[07.03.10 11:17:56]

Multumesc tuturor.

@diaura

Zona este in plina dezvoltare si interesul celor de acolo este sa te faca sa revii si de nu... sa povestesti si altora.

@georgiana

Drumurile sunt ca peste tot in tara si ne ramane speranta ca, odata cu caldura, problema se va rezolva si ne putem bucura de locurile frumoase de la noi.

@piti

Ai sa fii placut surprins de schimbarile zonei. Daca va hotarati atunci... poate o punem de un gratar la vara.

mili1983
[07.03.10 15:13:34]

Mie mi-a placut livingul... foarte fain amenajat... pana la urma... ce iti trebuie mai mult pentru cafeaua de dimineata cu prietenii?

Iar cu gogoasa de zapada... nu stiu daca m-as risca sa "gust"... Doar de curiozitate: cat costa sa faci asa ceva?

Si... evident puncte.

lizuk
[16.03.10 21:23:27]

Ma bucur ca ti-am descoperit materialul, pentru ca asa am adaugat inca o pensiune accesibila ca pret (mie asa mi se pare) si care mai si arata bine. Iar zona, stiu de mult ca imi place - daca nu s-ar vorbi maghiara, ar fi si mai bine: -))

Un review foarte generos, felicitari!

[16.03.10 22:00:43]

Lizuk,

Ne place destul de mult zona si poate cine stie...ajungem sa vorbim si maghiara)

Stai linistita,daca ne-am inteles noi moldovenii cu ei atunci...totul este posibil

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[16.03.10 22:12:11]

@lizuk > nu e un lucru negativ ca se vorbeste maghiara acolo, ci faptul ca - uneori - nu ti se raspunde cand vorbesti in romana.

lizuk
[16.03.10 22:19:51]

Da, ai dreptate, dragos. Insa poate am eu un "ghimpe" mai mare cu chestia asta, ca om trait o viata in Cluj Napoca, unde (printre altele) langa liceul meu era altul de limba maghiara si unde noi trebuia sa mergem la vizitele obligatorii la dentist. Imi aduc aminte si acum ca nu intelegeam mai nimic din ce ni se vorbea... La fel, cand mergeam la macelar in oras trebuia intotdeauna sa gasim si un translator (fara gluma) si adesea trebuia sa ne rugam de angajatii unei benzinarii din apropiere sa vina cu noi sa ne ajute. Si mi se pare total deplasat ca in tara mea sa am nevoie de translator ca sa inteleg ce scrie pe vreo pancarta ori sa ma chinui sa explic cuiva la un restaurant in limba romana ca vreau usturoi. Ma opresc aici, nu vreau sa "dau" in altele si sa se supere vreun coleg de pe site.

Oricum, zona despre care a vorbit geni este frumoasa (pacat ca este locuita, parca asa era o gluma)

Diaura*, geni, georgiana, lizuk, mili1983, piti
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Bella Vita: