ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 9A si 4A

Foarte nemulțumit

Un sejur la Hotel Laguna Mangalia

Salutare comunitate AFA!

Dupa un an (2016) nu prea bun financiar si plin de evenimente personale neplacute, am decis sa revin pe minunatul nostru litoral, intr-un sejur de 6 nopti (doar cazare) intr-o locatie necunoscuta (H. Laguna) dar intr-o zona cunoscuta (Mangalia).

Am facut rezervare prin telefon si email cu 3 saptamani inainte, am platit un avans (2 zile de cazare) pt 2A si 2C.

Odata ajunsi in receptia hotelului am primit o camera la parter, iar din acest moment am inceput sa evaluam si conditiile de cazare din aceasta locatie. Tin sa mentionez ca ajungand in perioada de plin sezon, intreg hotelul cat si plaja cat si hotelurile din jur (cu o exceptie desigur) erau pline ochi cu turisti.

In hotel camerele sunt toate identice atat ca mobilier cat si ca dotari: pat dublu 160x200, TV Led cu claritate peste medie pentru posturi, un convector de perete care tine loc atat de AC cat si de incalzire pt sezonul rece, masuta mare, mini-frigider cu o zona mica care facea si gheata si era foarte functional, ventilator baie, cada cu dus, intrare cu cheie in camera si cartela pt folosire curent, balcon inchis cu termopan spatios cu 2 scaune sau unele balcoane aveau chiar si sezlong. Pe jos in camera era o mocheta foarte groasa si destul de bine aspirata.

Am zis in momentul intrarii in camera ca va fi un sejur placut... da de unde... dupa prima noapte am fost direct la receptie sa ne schimbe camera cu ceva la etaj sau banii inapoi si plecam... de ce? pai cine vrea sa-si petreaca un sejur in mucegai? conform proverbului :"Afara-i vopsit gardu' si inauntru leopardu" distinsele camere de la parter au cateva mici probleme:

Hotel pe plaja intr-o zona cu umezeala ridicata tot anul si fara izolatie pe exterior si fara un AC in camere adecvat zonei, inseamna mucegai, in plus pe o parte a hotelului, camerele sunt catre bucataria terasei Laguna + WC-urile terasei, iar pe partea opusa camerele de la parter sunt langa o alta terasa (Breeze) chiar langa mesele unde stau si fumeaza mesenii, neputanand in ambele situatii sa stai sa respiri aerosoli sau sa-ti lasi prosoapele la uscat sau sa stai pur si simplu cu usa la balcon larg deschisa fara sa saluti pe toata lumea...

In fine... ne-au mutat la etaj cu vederea catre acoperisul terasei Breeze unde puteam sta macar ziua cu usa la balcon deschisa. Lenjeria, prosoapele din ambele camere erau de culoare alba (din fabricatie) cu pete galbene ici si colo, cu miros a sapun de rufe (de altfel se spalau in hotel si se uscau pe hotel-aveau acolo intinse uscatoarele) si care nu au fost schimbate nici macar o data in 7 zile, de altfel la fel ca si sapunurile si samponul pe care cand le-am vazut cum arata am preferat sa le folosim pe ale noastre. De mentionat ca schimbau hartia igienica de la toaleta cu alte suluri pe jumatate folosite, probabil de la cei care plecau din hotel.

Convectorul de perete, existent in orice camera, mai are scurgeri pe dedesupt, este pozitionat langa pat, si sufla aerul rece direct catre pat transformand totul intr-o vitrina frigorifica. Drept pt care (desi nu l-am folosit decat pe cea mai mica viteza si cu aer mai mult cald) 2 din 4 membri am contractat o raceala. Salteaua este destul de tare si este foarte buna pt cei cu probleme cu spatele si am incaput 2A si 2C.

In statiune era la data cand am fost eu un dezastru total: fara lumina pe faleza, plin de dale si gropi nesemnalizate, lucrari de mantuiala facute pe bani publici si lasate in paragine... dezolant...

Camera a costat 270RON pe noapte in perioada 20iul-29aug si 200RON dupa 30 aug.

Chiar daca atat in camere cat si la receptie era afisat mare cu Fumatul interzis si fara animale de companie, in camere mirosea a tigara si am vazut turisti cu caini. Insasi receptionerul a zis ca regulile sunt facute sa fie incalcate cand l-am intrebat ce si cum... In goana dupa profit si fiind o locatie care numai 3 stele nu merita... asta e...

In concluzie: daca vreti sa aruncati banii vostri munciti pe locatia H Laguna Mangalia si considerati ca bunul-simt si confortul nu sunt un lux, mai bine cautati altceva. In caz ca aveti buget redus si doriti un hotel aflat chiar pe plaja, atunci alegeti o camera la etaj cu vederea spre oras si veniti cu lenjerie de acasa, pt a evita sa va supuneti unor riscuri inutile.

PS: pentru contact si rezervari: http://www.lagunamangalia.ro/

Trimis de ctr in 27.08.16 15:15:45
Validat / Publicat: 27.08.16 16:24:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MANGALIA.

VIZUALIZĂRI: 3863 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ctr); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere catre plaja de la etaj1 cu terasa Breeze dedesubt

ctr