ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2016
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 28.08.09
AUG-2016

Din site-ul lor zici ca mergi la 4 stele si cand ajungi acolo greu le dai si 2!!!

AMPLASARE: Pe plaja, insa plaja este impartita intre un tigan si un neica ce fac regulile acolo. La tigan pretul unui sezlong e 10 lei dar e de cele mai multe ori rupt, la neica 15 lei. Pentru sistemul all inclusiv sunt gratis, daca gasesti, insa cei aflati la curs de perfectionare platesc. Am vazut ca tiganul da bon si este mult mai amabil. Cum iesi din hotel tiganul sef e la golful din stanga, neica taranul ratacit pe litoral e la cel din dreapta si pe centru. Dimineata toate sezlongurile bune constati ca au fost ocupate de cu seara, ca aia "destepti" au agatat un prosop de umbreluta. Nimeni nu te vede ca vrei si tu sezlonguri, te uiti ca prostul sa te bage cineva in seama si in final ajungi tu sa alergi dupa tigan sau neica pentru ultimele sezlonguri ramase, rupte cum spuneam, iar daca sunt intregi te poti declara norocos... Mai este plaja lunga, cea cu umblere de panza, in partea stanga cum iesi din hotel, insa e scump si ffff mare aglomeratie; simti ca parca te sufoci... Noi am facut plaja, dupa ce in fiecare dimineata ne luam portia de nervi pana gaseam sezlonguri, in zona golfuletelor pentru ca era mai liniste! Baie se poate face doar in golfuletul din stanga. In cel din dreapta sunt multe pietre.

CONDITIILE DE CAZARE: Daca ai noroc esti cazat imediat, daca nu, cum am fost noi ghinionostii zilei stai de la 13.00 pana la 18.00 si cu scandal zdravan la receptie facut de unii turisti nemultumiti... Receptionerele parca sunt niste debutante, dar stiu sa zambeasca frumos... macar atat. Camerele sunt bune, conditiile de cazare acceptabile, intrarea pe baza de cartela. Nu sunt scaune in balcon dar ne-am informat despre acest aspect si am luat cu noi niste scaunele pliante. Aerul conditionat functioneaza fff bine, este pe viteze si se regleaza din perete, nu telecomanda. Patul bun, si pernele, tot, baia faina, doar ca nu au odorizant la WC si dupa 3 zile pute a urina. Nu am avut probleme cu dusul, cabina de dus faina... Punct minus este ca prosoapele sunt schimbate la 3 zile. Asa ca luati-va prosoape la voi. Cameristele foarte amabile. Noi am luat si pat suplimentar pentru baiat; s-a dovedit a fi cam tare dar de buna calitate. Costul pentru pat suplimentar se calculeaza la Receptie si difera in functie de varsta copilului. Noi am dat pentru un copil de 10 ani 350 lei.

MASA: Daca nu esti cu ifose de imparat cum e romanul care obisnuieste sa infulece ca porcul numai bunatati desi acasa la el nu zice ba la cartofi prajiti, te poti declara multumit. Dimineata intr-adevar masa cam la fel, ca mi se luase de aceleasi mezeluri... dar pranzul si cina bune. Mancarea este suficienta, chiar daca unii sustin in postarile lor ca se termina repede, in perioada noastra a fost suficienta si daca mai cereai aduceau imediat. Ciorbe/supe de 3 feluri, felul 2 bogat, doar la prajituri cam saracie in diversitate si in cantitate mica, iar inghetata luata la gramada si epuizata in cateva minute. Bautura la bar suficienta: whisky, vermunt, vin, bere, coniac... Am avut inclusiv gratar de pui. Mie cel mai mult mi-au placut pastele; delicioase!!! Personalul bine organizat, curatenie pe mese, iar bucatarul mai iesea din cand in cand sa vada daca lumea este multumita de mancare. Ca punct minus: Dozatoarele care mai ales la cele de cafea se facea coada de 5-8 persoane pentru ca functionau foarte lent si pana umpleai o ceasca iti cresteau mustati, iar la cele de suc cel mai misto era cand ti se bloca un buton si curgea fara oprire. Niste dozatoare noi si cresterea lor de la 2 ca numar la 3 din fiecare (3 cafea si 3 sucuri) se impun a fi achizitionate cat de repede. Ne potoleam din nervi pentru statul la coada dupa ce gustam din cafeluta; chiar buna!!! Fructele si ele puse cu masura si numai mere si prune; or mai fi fost si altele, dar eu numai pe acestea le-am vazut.

LOC JOACA COPII: In incinta restaurantului si in exteriorul hotelului. La cel din interior atata tipete si urlete de copii au incasat urechile mele intr-o saptamana ca mi-a ajuns pentru toate concediile viitoare. Vom alege de acum incolo numai hoteluri cu loc de joaca copii cu niste animatori care stiu sa capteze atentia la copilasi, nu duduia plictisita de aici. Am si eu copil, a fost si al meu mic, dar nu facea atata galagie ca acestia... Tine si de educatie, evident... Cea din exteriorul restaurantului e formata din 2 dracii gonflabile atat de mizerabile ca mai bine te abtii sa-ti lasi copilul pe ele. Mai este unul dar dezumflat.

SALA JOACA SI FITNESS: Sala de joaca din interiorul hotelului are aerul de fosta magazie amenajata sa joci un ping-pong si biliard... ca atat poti. Sala fitnes nu exista. Sunt 3 aparate pricajite amplasate intr-un cort jerpelit in care niciodata nu am vazut pe cineva. Jenant!!! Langa sala de joaca e o dragalasa baie imputita, cu hartie aruncata peste tot, fara odoriozant... bleah... ca nici pipi nu mai vrea sa iasa din tine cand intri acolo... Educatia romanului si nepasarea personalului si-au dat mana.

BARUL SI TERASA: Faine. Merita...

PARCAREA: Evident insuficienta. Am pus si noi undeva intre copaci... Nu ne-a cerut nimeni bani.

STATIUNEA: Cochetica. Mi-a placut. Circula si trenulet dar mai ales trasuri. Noi am mers la Neptun si Venus cu trasura. Nu mi-au placut nici una nici alta; in Neptun cohorte de lume parca erai in Eforie Nord, in Venus degeaba au hoteluri de 4 si 5 stele ca iti rupi picioarele in trotuare vechi de 40 de ani, plus multa intunecime. Jupiter e mica dar COCHETICA FOC, luminata si locuri faine de joaca pentru copii!!!

PRETURILE: Acceptabile.

CONCLUZII: Hotelul are imaginea unuia comunist in care se investeste minim cu scopul de a-l mulge maxim. Langa el si cu intrare din interior pe unde se intra si in Olimpic se afla Hotelul Atlas care a fost achizitionat de cei de la CoHotels si il vor face de 4 stele; acum este nefunctional. Posibil ca atunci cand il vor deschide si conditiile de cazare de la Olimpic sa mai creasca...

Nu recomand!!!

Nu mai revenim!!!

Trimis de mirelutza in 25.08.16 17:06:02
Validat / Publicat: 25.08.16 18:23:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA.

VIZUALIZĂRI: 1910 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sala fitness!
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[25.08.16 17:52:27]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 11&ridAnt=72708

[26.08.16 16:08:29]

@mirelutza: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

sorrynellul
    [31.03.17 15:03:40]

Foarte bun review-ul. Detalii multe si cuprinzatoare, chiar m-am amuzat sarcastic la un moment dat. Multumesc pentru relatare, am aflat multe citind aceasta opinie

sorrynellul
    Alte impresii din această RUBRICĂOlimpic Hotel [Jupiter]: