ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.03.2010
ÎNSCRIS: 20.05.09
JUL-2007
single

Vasul de croaziera 'Domina Prestige Emilio' 5*

Acest review este al doilea din circuitul turistic facut in Egipt si prezinta vasul de croaziera 5* “Domina Prestige Emilio”. Primul review poate fi citit aici.

Cu vasul “Emilio” am facut o minicraoziera de 4 zile pe Nil, de la Aswan la Luxor.

Vasul are 72 de cabine pentru turisti dispuse pe 3 etaje. Sunt cabine duble, triple si chiar single. Dar, chiar daca am fost singura nu am primit o cabina single ci una double, astfel ca am platit o taxa suplimentara de single pentru ca am folosit o cabina dubla. Per total, nu numai pentu cele 3 nopti dormite pe vapor, dar si pentru 2 nopti in Hurghada si o noapte in Cairo am platit 80 euro taxa pentru cazare in camera single, bani care au fost inclusi in pretul total (640 euro) al sejurului platit la agentie.

Camera avea telefon, mini-bar, aer conditionat, seif si televizor. Nu am privita la televizor, asa ca nu stiu ce programe erau sau macar daca functiona. Camera mea a avut 2 paturi... as fi putut beneficia de avanatjul de a proba somnul atat in patul din stanga noptierei cat si in cel din dreapta... dar banuiesc ca era acelasi somn adanc dupa alergatura din timpul zilei. Cearceafurile si prosoapele erau schimbate zilnic iar curatenie se facea de 2 ori pe zi. Nu stiu ce puteau sa curete de atatea ori deoarece, toti cei 12 turisti romani de pe nava daca nu erau pe uscat la vizitarea templelor erau sus, la piscina... De altfel, si turistii straini plecau in diverse grupuri pentru a afla mai multe despre mitologia egipteana. Oricum era dragut deoarece gaseam animalute facute din prosoape, astfel ca dupa runda de curatenie de dimineata, veneam in camera doar pentru a vedea animalutul si apoi desfaceam prosopul... astfel ca dupa-amiaza faceau un alt animalut din prosop. Camera avea o fereastra mare pe care atunci cand navigam puteam sa vad malul Nilului iar cand eram opriti, vedeam ferestrele unor cabine de pe alte vase de croaziera. Cateodata eram primii trasi la doc, astfel ca parterul era tranzitat de sute de persoane de pe alte vapoare. O data, din sirul de vapoare “parcate” lateral unele langa altele am fost ultimii si astfel am fost noi, cei care am trecut prin alte vapoare. Au fost in total 6 vase pe care le-am tranzitat in incercarea de a ajunge pe mal sau de a ne reintoarce la vapor. Din ceea ce am vazut in treacat (holul de la parter si receptia) mi s-a parut ca vasul nostru de croaziera e cel mai frumos.

Restaurantul era la subsolul vaporului si avea mese mari, rotunde de cate 8-12 persoane astfel ca timpul petrecut la masa era mai mare si datorita conversatiilor cu ceilalti vecini. Un turist din grupul nostru a venit seara, la restaurant imbracat in bermude, tricou si slapi dar inainte de a intra in restaurant a fost rugat de un chelner sa-si schimbe vestimentatia.

Pe vapor am avut bufet suedez. Mancarea pentru mine, care nu sunt o gurmanda, a fost multa si diversificata. La felul intai erau diverse supe-crema din zarzavaturi iar la felul 2 preparate din carne de pui, vita si peste insotite de garnituri de legume. Spre bucuria mea au fost o multime de salate. La desert au fost prajituri din abundenta, dar prea dulci pentru gustul meu, astfel ca desertul preferat a ramas lubenita (pepenele verde). Unii dintre colegii mei de calatorie ar fi preferat sa mai simta gustul carnitei de porc, dar per ansamblu nu am auzit lamentari din cauza mancarii. Singurele bauturi incluse in pretul mancarii din restaurant au fost doar dimineata, la micul dejun: cafeaua, ceaiul si sucurile. Sticla de apa de 1, 5 l (sau 2 l, nu-mi mai amintesc) era echivalentul a 3 euro.

Barul interior ce se afla la parter, dar si barul de pe puntea superioara unde era piscina, erau mai mult goale decat pline. Cred ca din cauza preturilor foarte mari la bauturi. Spre exemplu o bere era 6 euro iar o sticla de vin 18 euro. Cocktail-urile de fructe care le-am luat erau 3 euro. La barul de pe puntea superioara, in fiecare zi, dupa-amiaza se servea “ceaiul de dupa-amiaza” impreuna cu fursecuri, iar seara, la miezul noptii se serveau spaghete, pe care nu le-am incercat. Pentru extra-consumatia din restaurant si din cele 2 baruri, chelnerii iti faceau un bon cu numele, numarul cabinei si consumatia pe care-l semnai. La check-out, se insumau bonurile si se facea plata.

Personalul de pe vapor era amabil si prietenos. De cate ori ne intorceam din excursiile de la temple, ne asteptau cu prosoape umede si reci pentru a ne curata si racori mainile. In fiecare din cele 3 seri petrecute pe vapor, dupa cina, in barul interior era un program de divertisment care tinea pana la 22: 30. Intr-o seara a fost si o tombola, astfel ca o doamna din Bucuresti, din grupul nostru a castigat un cartus (tablita de 1*3 cm) de aur, iar a doua zi s-a dus la magazinul de bijuterii de pe vapor si si-a scris numele pe cartus. A fost foarte fericita, cu atat mai mult ca in ziua aceea era si ziua de nastere a dumneaei. Eu nu am castigat nimic... In ultima zi a sederii noastre pe vapor, am eliberat camerele pana in orele 14. 00. Bagajele (in cazul meu, rucasacul) le-am lasat in holul de la receptie. Pana la plecare de pe vas, dupa orele 18. 00 am luat pranzul si “ceaiul de dupa-amiaza”, fara a avea probleme din partea “gazdei”, legate de intarzierea plecarii noastre.

Croaziera pe vaporul Emilio a fost o experienta placuta care merita repetata.

Trimis de ghitoca001 in 05.03.10 21:16:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3091 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ghitoca001); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Barul interior situat la "parterul" vasului de craoziera Emilio.

[05.03.10 23:53:13]

am atasat aceasta melodie sper sa fie pe placul autoarei acestor impresii!

Cristian_h*
[06.03.10 00:26:31]

eu zic ca ai castigat ceva , atunci amintiri pentru toata viata , acum multumiri pentru impresiile tale !

ghitoca001AUTOR REVIEW
[06.03.10 20:36:14]

@webmaster13 multumesc pentru melodia atasata review-ului. Ca de obicei, stii ce sa alegi! Multumesc si pentru rezolvarea "problemei" cu link-ul.

@Cristian_h intr-adevar a fost un concediu minunat dar si putin mai obositor. Amintirile de atunci sper sa fie improspatate cu altele noi... ca doar trebuie sa vad si Alexandria, Abu Simbel si Philae! Multumirile si punctajul obtinut m-au bucurat deoarece imi place sa cred ca au fost ca urmare a utilitatii acestor impresii. Membrii amfostacolo au fost, ca de obicei, foarte darnici! Va multumesc!

ghitoca001
Alte impresii din această RUBRICĂCroazieră pe NIL: