ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2016
ÎNSCRIS: 21.08.16
AUG-2016
2 AD. + 1 COPII -- v: 1 an si 10 luni

încărcat de pe telefon!

Mera Resort un loc minunat, sigur vom reveni

Am ales Mera Resort la recomandările prietenilor noștri care au fost aici si au fost multumiți.

Bineînțeles ca a ajuns si la urechile noastre scandalul de la sfârșitul lunii iulie, dar am decis sa așteptam rapoartele DSP si DSV ca sa vedem ce facem mai departe, ca oricum noi făcusem rezervarea prin intermediul hotelului si nu pierdeam doar Acontul (prima noapte de cazare). In urma declaratiilor autorităților competente am hotarat ca mergem la Mera. Perioada concediului 18-24 August 2016.

Si uite așa am ajuns la Mera Resort cu băiețelul nostru de 1an10luni joia la ora 15:00.

Intrarea in resort

Portarul a ridicat bariera si am intrat in parcarea principala a resortului unde un domn amabil ne-a indicat unde sa parcăm mașina pana facem check in-ul.

Receptia

Mare si luminoasa. Are si un bancomat BCR. In stânga recepției către Mera Blue este cabinetul medical cu program de funcționare 8-11 si 15-19. Tot in aceasta zona este o camera special amenajată pt a schimba copiii de pampers sau pentru alăptare (după caz); au si pamperși acolo.

Personal amabil la Recepție, totul a decurs normal. Am primit ceea ce am si cerut când am făcut rezervarea (Camera cu vedere la mare si pătuț pentru băiețel). Atașat de factura am primit 2 coduri pt wifi. Ulterior am mai cerut unul si pt tableta si am primit imediat. WiFi merge bine la etajul 11.

Plus o scrisoare din partea resortului cu diverse recomandări.

Camera

La 15:30 eram deja in camera... si uauuuuu camera frumos amenajată si foarte curată (nici foarte mică, dar nici mare, pt mine e de mărime potrivită) la fel si terasa... de priveliște ce sa mai zic SUPERBAAA... marea si de răsărit nu mai spun. Dulapul încastrat in perete super ok, au încăput 3 troler-e. In dulap este si seif. Lucky us... etajul 11 Mera Sky, vedere spre mare si jos se vede frumos piscina care seara e frumos luminata. Baia frumoasa si curată. Atât in camera cât si in baie sunt afișate pliante sau revista cu tot felul de informații utile legate de Mera pentru cei ce se cazează.

Aerul condiționat bate pe pat. Nu prea ok, dar am rezolvat. Când nu eram in camera ii dădeam drumul iar la întoarcere i-l opream.

Liftul merge repede. Singurul inconvenient este ca de obicei copiii apasă pe toate butoanele cu cifre si atunci te opreai la fiecare etaj.

Piscina

Apa curată, adâncimea nu depășește 1,50 m. Exista un termometru intre piscina mare si cea de Adulți. Nu a fost temperatura mai mică de 28 grade. O ciupearca din care curge apa e atracție in piscina mare, la fel si dispozitivele din care curge apa. Piscina de copii este de adâncime mică si are tobogane in ea... deliciu pentru copiii peste 2 anișori. Delfinii din care curgea apa prezenta mare interes pt prichindelul meu.

Sunt dușuri pentru a se folosi înainte de a intra in piscina. Este personal care supraveghează piscina. De jur împrejur șezlonguri.

Plaja

Plaja privată este ok. Intrarea in mare este lina. Șezlonguri cu umbrela. Chiar am numărat câte sezloangevsunt pt ca toată lumea se plângea ca sunt putine. Ei bine erau 440 de sezloange. Dacă ajungi pana in ora 9:30 dimineața găsești șezlonguri. De asemenea după masa se găsesc șezlonguri.

Sub măsuțele de la umbrele sunt cosuri pt gunoi care sunt golite des.

Era ok dacă era un minibar pe plaja. Dar poate se va crea in viitor.

Seara plaja este curățata si nisipul îndreptat cu o mașinuța specială.

Divertisment

In fiecare seara este spectacol: cover-uri după melodii celebre, ansambluri de dans (popular, turcesc, Latino, de societate, etc). Muzica instrumentală la Nai.

La etajul 11 se aude muzica seara dar nu ceva de speriat. Prin închiderea geamurilor se diminuează foarte mult zgomotul.

Pentru copii

Loc de joaca in interior cu jucării, cărți de desenat si de citit, origami, console cu jocuri video, etc. Loc de joaca exterior umbrit de copaci.

Programe exterioare pentru copii de dans si tot felul de jocuri si activități (polo, etc.)

Mâncarea

Foarte buna si variata. Este suficientă la mic dejun, prânz si cina. Gustările nu le-am prins deloc pentru ca nu mergeam.

Zilnic: 4 tipuri de ciorbe sau supe, 8 tipuri de felul 2,2 tipuri de salate mixte si vreo 6 salate simple, fructe de sezon (struguri, nectarine, prune, pepene galben si roșu), mai multe tipuri de pâine, prăjituri (brioșe, chec, cremsnit, prăjitura cu mere, bărcuțe cu crema de cacao sau vanilie, si alte prăjituri), cereale, etc.

Apropo: supa de tăieței ca la mama acasă fără vegeta si paparada din oua oua nu din oua pasteurizate care se găsesc in cutii la litru.

Băutura

Cola, cafea, ceai (multe sortimente), vinuri de Cotnari (alb si rosé), santal (portocale, visine si piersici), bere (lungita cu apa, dar numai buna rece ca doar am venit sa ne simțim bine nu sa ne amețim).

La barul de afara băutura se plătește. Deci pentru cei care vor ceva băuturi sofisticate atunci se plătește.

Restaurantul si terasele

Arată toate ok. Au si scaune pentru copii mici. Mesele sunt curățate in permanenta.

Curățenie

Peste tot unde te uiți este curățenie. Personalul de aici muncește sa se asigure ca totul e ok.

Camera este zilnic aranjata (patul, hainele care sunt trântite pe pat, etc.). Baia la fel curățata zilnic si dotata cu ce este necesar.

La restaurant si pe terase se aduna farfuriile si tacâmurile utilizate in permanenta si se curată mesele.

La fel si in zona piscinei si pe plaja se curată mesele si recipientele pentru gunoi de sub masa se golesc.

Liftul este curățat de câteva ori pe zi.

Ce sa zic:

RUȘINE turiștilor care:

- intra in piscina fără sa treacă înainte pe la dus

- ies de la baie fără sa se spele pe mâini

- pipaie nu știu câte tacâmuri pana sa aleagă unul

- pun mâna pe mai multe felii de pâine pana sa aleaga una

- nu folosesc clești special pentru a lua prăjiturelele sau fructele de pe farfurii

- umplu farfuriile cu o grămada de mâncare dar nu mananca nici jumătate

- nu țin seama de regulile prezentate de resort in broșurile lor.

Nu degeaba e vorba aia "omul sfințeste locul".

FELICITĂRI personalului de la Mera pentru tot ceea ce ați făcut ca sa ne asigurați o ședere minunata. Resortul e minunat așa ca țineți-o tot așa. Cu siguranța vom reveni cu mare drag.

Trimis de DianaBianca in 21.08.16 16:32:51
Validat / Publicat: 29.08.16 21:31:17
  • A fost prima sa vizită/vacanță în VENUS

VIZUALIZĂRI: 1120 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DianaBianca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[21.08.16 17:39:16]

@DianaBianca: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

--==--
    Impresiile scrise "live" din sejur sunt de multe ori binevenite - cei interesați în acea destinație pot discuta "în direct" cu cineva de la fața locului, pot pune întrebări, solicita detalii etc.

Totuși, în unele cazuri e recomandat să fie lăsat un "timp de decantare" a impresiilor...

Te rugăm să completezi textul de mai sus cu impresii scrise la finalul sejurului - optim: la întoarcerea acasă.

Poţi folosi linkul EDIT IMPRESII pentru a aduce oricând completări, corecturi, adăugiri textului iniţial.

Opţional: un set reprezentativ de fotografii ar fi deasemenea binevenit pentru ilustrarea articolului şi a sejurului în sine.
    Pentru a adăuga poze: amfostacolo.ro/pic_addnew ... 46&ridAnt=72461

Până atunci, articolul este păstrat în STAND-BY

--==--

IMPORTANT: Rog anunță-ne când ai terminat (scriind un ecou, aici) - pentru a şti c-a sosit timpul să publicăm impresiile.

Cu mulţumiri pentru înţelegere.

[29.08.16 20:29:05]

@DianaBianca: Gata sejurul?

DianaBiancaAUTOR REVIEW
    [29.08.16 20:45:21]

@webmasterX: Da. Gata serujul. Prea repede a trecut.

[29.08.16 21:26:59]

@DianaBianca: Mulţumiri, impresiile vor fi publicate în scurt timp

Câteva fotografii de pe acolo ar fi totuşi binevenite / bineprimite

DianaBianca, Mera
    Alte impresii din această RUBRICĂMera Resort: