ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2016
2 AD. + 1 COPII -- v: 12 ani

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Sejur sub asteptari la Mera Resort

Nu ne-am dus cu sacul la allinclusive-ul romanesc, dar marturisesc ca aveam totusi asteptari mai mari de la 4*.

Plaja privata a hotelului:+++: curata, apa intrare lina, cu apa mica {plaja Perla Venusului}, fara alge, fara valuri mari, sezlonguri cu saltele si prosoape de plaja de la hotel, masute si cosuri.

---: fara bar pe plaja, sezlonguri insuficiente, ocupate cat mai devreme {la ora 7 dimi abia am gasit in randul 6 de umbrele.

Camera +++: apartament Junior Suite, adica 2 duble interconectate, 2 paturi unul matrimonial, o canapea extensibila dubla, 2 tv, 2 balcoane, amenajate cu masa si 2 scaune, 2 bai, adica mai totul la puterea a2a, curatenie, prosoape zilnic, lenjerie la 2 zile, vedere la mare si la piscina in corpul Mera Blue, minibar cu apa plata si min., alimentat zilnic.

---: ca si cazare in ce ma priveste = 5* meritate.

Lifturi 2, moderne, rapide, nu stateam mult dupa ele!

Piscina si cea mare si cea mica de la vile:++curata, atent monitorizata din toate punctele de vedere, spatii amenajate pentru cei mici, entertaiment dimi si dupa amiaza, sezlonguri suficiente toata ziua {am observat ca dimi turistii preferau marea, iar dupa amiaza piscina}

-- piscina excelenta, nici un --

Statiunea in sine:++ nici macar unul! ----, sub nici un motiv nu m-as mai intoarce intr-o asemenea statiune, nu s-a investit deloc in ea, are trotuare pline gropi, nu ai ce vizita, pe unde te plimba, cateva terase obosite, in afara resortului, practic nu ai ce cauta.

Mancarea: subiect sensibil acum, controversat mai ales, cat am stat noi am vazut cca. 3-4 oameni /zi, aici incluzand si copilasii care mergeau la dr; cabinetul medical era in drumul nostru spre lift si automat ii vedeam, stari de voma, dureri digestive.

Noi am sosit sambata 30 iul., luni noaptea sotul meu a vomitat de 7 ori, marti noaptea a facut febra, apoi tot sejurul pana sambata nu a mai avut nimic, a primit calmante banale de la cabinet, gratuit.

Miercuri am vomitat si eu de 2 ori, am luat medicatia si nu am mai avut nici o problema, fiul nostru 12 ani nu a patit absolut nimic, in conditiile in care noi trei nu am mancat niciodata la fel la masa, fiecare si-a ales altceva.

Nu ma pot declara nemultumita sau suparata pe resort pentru ca ei s-au preocupat tot timpul sa ne fie bine, toti angajatii lor mananca si ei aceleasi mancaruri, in cele 7 zile am vazut marti si vineri echipa de control dsv care luau probe din mancarea din care se serveau turistii, la un pranz chiar am stat la masa cu doctorita angajata la cabinetul hotelului, care venise si ea sa manance.

Vreau sa va spun cu mult simt de raspundere ca orice ar fi, poate fi ceva viral, enterocolitele virale de ex. care abunda vara, noi am mancat exclusiv la resort fara absolut nimic din afara, {tocmai ce va spuneam, daca ne e frica sa mancam aici, unde oamenii poarta manusi, sunt mereu controlati si au toata ,,deschiderea" spre a fi mai bine, cum as avea incredere sa mananc la asa zisele terase de toata jena!! , chiar, oare lor le ia cineva probe din mancare? }

Acum: mancare ++ in afara de faptul ca sunt proaspete alte ++ nu gasesc.

---- extrem de slab diversificata, la 4*, in concediu parca ai manca si tu altceva, decat obisnuit -- gen meniul zilei la cantina - cam asa cum incropesti repede acasa cand vii de la serviciu, in concediu parca as vrea sa nu vad varza calita, fasole iahnie, mazare; sucuri naturale Santal ok, bere Timisoreana, vin Cotnari, dar slab calitativ, destul de jenant sa te duci in timpul meselor la coada de la bar pentru un pahar de suc Cola, Fanta, Sprite, turnat din st. de 2l, bauturi alcoolice doar in timpul meselor 3-4 variante: Cinzano, Carolans, Vodca Tatzovsky, coniac no name, prajituri aceleasi sortimente in 7 zile, slabe calitativ, la fructe: stateau ceva mai bine, inclusiv banane - doar dimineata.

Un mare --- pentru calitatea la oua, ochiuri si omleta groaznice, de plastic, carnea de pui probabil cea mai ieftina firma, fara gust, anoste, cea de porc era comestibila, dar porcul cred ca avea aceeasi varsta cu bunicul.

Distractie: +++ program de seara placut cu muzica live populara, cover-uri, dansuri, destul de bine pentru 4*.

Per total cazare de 5* {asta la noi, fiindca dublele sunt chiar foarte mici, asa cum as fi stat eu doar intr-o camera}, piscina, plaja, distractie ok, iar masa nu e jalnica, e proaspata dar nu se ridica la nivelul de 4*, este extrem de modesta, adica nu e la nivel de Turcia, dar nici macar nu se apropie de Bulgaria.

Trimis de meri1972 in 08.08.16 17:54:51
Validat / Publicat: 08.08.16 18:28:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS.

VIZUALIZĂRI: 1597 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (meri1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

laura mihaela
    [09.08.16 08:21:11]

@meri1972 - Pacat de toate problemele aparute! Fotografiile facute arata chiar foarte bine si sunt atragatoare! Patronii aia si-au batut joc de investitia lor! La anu' oamenii se vor gandi de 2 ori inainte sa dea o caruta de bani ca sa mearga acolo!

florin.clejan
    [09.08.16 23:59:44]

Tot am inteles din recenzia ta, in afara de ultima parte " nu e la nivel de turcia dar nu se apropie de bulgaria"

Vrei sa spui ca bulgaria e f tare la capitolul mancare? Sau mera e mult peste bulgaria?

meri1972AUTOR REVIEW
    [10.08.16 08:31:34]

@florin. clejan - Am vrut sa spun ca mancarea la allinclusive-ul bulgaresc este asa si asa, o cunoastem cu totii...

cea de la Mera este sub Bulgaria, cum scria cineva, pacat de potentialul lor si de investitie, totul arata bine, totul nou si se vede ca se straduiesc si mai ales sunt deschisi la propunerile turistilor, dar pe partea de mancare ingrediente ieftine, carne de proasta calitate, mancare fara gust, putina diversificare, bucatarul lor ori tine... cu casa... ori e tare nepriceput.

In Bulgaria spre ex. intr-un sejur la aceiasi bani am fost la Miramar-Obzor, unde preparatele sunt foarte bune din toate punctele de vedere, unde am testat diverse sosuri, maioneze, gustari care nu stii ce contineau exact, dar care nu ne-au produs vreo indigestie, pentru ca in Romania sa ne vina rau chiar si dupa un gratar mic de pui cu salata.

De asemenea, nu putem da vina mereu pe abundenta din farfurii, cum s-a spus, ca turistii mancau pana la refuz, in fiecare zi se imbolnavaeu copii de diverse varste, stiind cu totii cum insistam la copii sa manance ceva, daramite sa mai abuzeze de mancare.

Practic aici e tipul de locatie pe care nu stii daca sa o recomanzi cuiva sau nu, fiecare cum considera si ce asteptari are de la vacanta lui.

florin.clejan, laura mihaela, meri1972
    Alte impresii din această RUBRICĂMera Resort: