ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2016
DIN: Tirgu Neamt
ÎNSCRIS: 10.07.14
AUG-2016

Cazare excelenta

Eram in luna iulie si inca mai negociam cu sotul destinatia vacantei noastre. Eu, ca un adevarat Berbec, vroiam sa ma catar pe munte, sa topai prin poieni, sa beau apa de izvor. Sotul, ca o adevarata Fecioara, vroia sa leneveasca cu burta la soare. Dupa un ping-pong intre munte si mare, cel mai destept a cedat si am bifat litoralul romanesc!

O data stabilita destinatia a trebuit sa ne alegem locul de leneveala. Vreo doua zile am tot sunat la pensiuni, vile, hoteluri, apartamente din Constanta pana in Vama Veche. Totul era ocupat! (In mintea mea ma bucuram si ma si vedeam in varf de munte sarind din stanca in stanca!). "Plangandu-ma" de ghinionul de a nu gasi un loc'sor de dormit, o colega imi da numarul de telefon la o vila din Eforie Sud, la care ea se cazeaza de mai multi ani. Imi spun ca nu voi gasi oricum, dar sa impac si Fecioara, sun la Vila Yulia. Bingo! are camere libere exact in perioada in care ne dorim, cu o mica problema nu poate sa ne ofere camera cu aer conditionat in primele doua nopti.

Ajungem, dupa un drum de vreo 7 ore si dupa ce ratacim putin prin Eforie Sud.

Parcarea: Masina se parcheaza in strada, in fata Vilei. Este "amenajata" de proprietari pe spatiu semi-verde. Avantajul este ca totul e supravegheat video. Asa ca Fecioara a tot asezat masina ca sa bata camera direct in ea... (Chestii de Fecioare de care am incetat sa ma tot mir!).

Curtea: Dupa gard dai de o oaza de racoare. Umbra de la vita de vie si cativa copaci, flori, masute cu umbrelute, totul foarte cochet! In partea stanga este amenajata o mica bucatarie, dotata cu cateva ustensile, aragaz, cuptor cu microunde.

Langa bucatarie este si un gratar (nu zidit).

Vila: Vila este construita DM+P+E+M. La demisol este un apartament. La parter se gaseste receptia si camere fara aer conditionat, iar la etaj camerele cu aer conditionat.

Accesul in vila, dupa ora 22, se face pe baza unei cartele de interfon. Poarta se incuie, dar ti se da o cheie potrivita!

Camerele: pentru ca am putut sa experimentam ambele camere, pot spune ca singura diferenta este aerul conditionat si de 10 lei la pret. Camerele sunt cu triple, un pat matrimonial si unul single (minunate pentru familii cu copii). Sunt foarte spatioase si dotate cu TV si frigider (nu racitor). In plus are un numar suficiet de prize pentru toata tehnologia de care are nevoie o Fecioara ca sa rezista in lumea asta mare si rea!

Baia este spatioasa, iar cadita de la dus nu permite apei sa se scurga in restul incaperii.

"Racorirea" camerelor de la parter se poate face prin tinerea usii deschise, astfel incat aerul rece din hol (hol dotat cu AC de 24000 BTU) sa intre in camera.

Camerele de la etaj au balcon cu masa, scaune, scrumiera si sarma de intins rufele. Pentru camerele de la parter sunt masutele din curte. Fiecare camera are propria ei masuta.

Ai acces la Internet Wi-Fi, destul de bun ca viteza.

Curatenia: inca de la cazare ti se spune ca nu e in regim hotelier si ca daca vrei curatenie in camera poti sa anunti cu o zi inainte.

Ni s-a pus la dispozitie doar un singur prosop de baie, pe care trebuia sa-l ducem la receptie daca doream unul curat.

Gunoiul din camera il evacuezi singur, iar un nou sac de gunoi gasesti la receptie.

Daca ai nevoie de hartie igienica, se gaseste (ghici?)... tot la receptie, in cantitatea pe care o vrei.

Curatenia este la superlativ pe holuri si in curte! Camera... in functie de tine! Dar, poti sa dai un mop si singur, mai ales ca pe fiecare etaj ai unul pe care il poti folosi.

Iulia=Ileana: "Sefa" vilei este o persoana expansiva! Iti explica TOT intr-un ritm exploziv. Daca ai pierdut un cuvant ai pierdut o informatie importanta. Asa ca, daca esti obosit cand ajungi, poti dormi o ora in masina, sa bei 3-4 cafele si sa pui si reportofonul sa inregistreze! Se intereseaza ca tu sa ai un concediu placut, dar nu in termenii tai ci in cei ai bunului simt.

Doamna Iulia a promis pentru 2017 AC in toate camerele si un gratar mare, zidit - "ca la oras"!

Distanta fata de plaja si centrul statiunii:

La plaja poti sa ajungi in 10 minute. Ai mai multe posibilitati: fie o iei direct si cobori panta de 45 de grade avand ca sprijin buruienile sau, mai rau, propriul fund (destul de periculos pentru copii), fie cauti niste trepte surpate, ascunse strategic prin balarii. Te ghidezi dupa omuletii in costume de baie ce cara saltelute, colacei, umbrelute. Nu e o coborare ideala, chiar aiurea pe alocuri, dar e mai sigura ca prima varianta. (Si iata ca am avut parte de 7 zile de urcus... ca la munte!)

Plaja nu este amenajata ca la Mamaia. Poti sa iti folosesti prosopul din dotare. Intrarea in apa se face lin si nu este adanca. La geamandura abia atince 1,5 metri.

Daca vrei umbrelute, muzica, miros de gratare si o coborare cu scari adevarate te poti indrepta spre centrul statiunii. Pe jos, cam 20-30 minute, in functie de cantitatea de colacei, saltelute, copii din dotare, pe care le cari.

Recomand Vila Yulia cu mare drag!

Trimis de tgeorgiana in 05.08.16 09:12:18
Validat / Publicat: 05.08.16 10:01:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE SUD. A mai fost în/la: Maramures, Costesti-Hunedoara, Praid, Lacul Rosu

VIZUALIZĂRI: 1594 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tgeorgiana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.08.16 09:37:00]

La primul review încărcat pe sait, după o lungă perioadă de chibiţat, să-i spunem lui @tgeorgiana: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Deşi de multe ori nu publicăm impresiile scrise "live" din sejur, în cazul de faţă vom face o excepţie, în scopul facilitării luării legăturii cu voi — de către alţi turişti, care probabil vor ajunge acolo, unii în scurt timp! — cât sunteţi încă în sejur, pentru posibile "Q&A" (întrebări şi răspunsuri), de multe ori foarte utile, în direct, de la "faţa locului".

[05.08.16 10:12:29]

Daca in final toata lumea a fost multumita, asta conteaza. Mi-a placut tot ce ai povestit si din cate se vede exista interesul gazdelor fata de turisti precum si informarea lor corecta asupa conditiilor:

- vrei curatenie, soliciti

- vrei... ce vrei, ei dau daca au

In rest devine alegerea fiecaruia daca este multumit sau isi cauta altceva.

Felicitari, votat cu placere.

[05.08.16 10:17:02]

@tgeorgiana - Buna ziua!

AmFostAcolo si noi anul trecut vezi impresii

Iulia pe numele ei real Ilieana (dar toata lumea i se adreseaza cu numele Iulia probabil dupa numele vilei Yulia) este o femeie de gasca care are rezolvare la orice problema, cu toate ca nu are cum sa apara probleme la o astfel de vila. Daca trupa e prea mare si locurile disponibile din vila ei sunt insuficiente, Iulia va gaseste imediat loc de cazare cu conditii ok si la preturi acceptabile.

Noi am fost cei care am postat pe AFA primul ecou despre aceasta destinatie datorita faptului ca am fost foarte incantati de aceasta destinatie.

O salutam pe doamna Ileana si pe toti musafirii ei.

Recomand aceasta locatie cu un raport foarte bun pret/servicii oferite.

Vacante placute!

tgeorgianaAUTOR REVIEW
[05.08.16 13:06:20]

@DanielG&Family: Buna ziua! Am gasit Vila si pe dna. Iulia exact cu ai descris-o in primul review. A fost un motiv in plus sa venim aici.

tgeorgianaAUTOR REVIEW
[05.08.16 13:13:02]

@mishu: Multumesc! Mi-a luat putin timp descrierea (vreo 2 ore ), si nu am cuprins totul.

Mai sunt lucruri de imbunatatit, dar se vede ca isi da interesul.

[05.08.16 13:13:59]

@tgeorgiana - Ma bucur ca am putut fi de folor cu acest ecou.

Sper sa reuseasca cat mai curand sa faca noul gratar, pe cel vechi l-am incins si noi putin... oare mai e in viata cel de anul trecut?

Anul asta o sa merg la Mamaia, daca timpul ne va permite o sa trecem si pe la Vila Yulia macar pentru o noapte.

Vacante minunate va doresc!

DanielG&Family, mishu, tgeorgiana
Alte impresii din această RUBRICĂVila Yulia: