ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2016
DIN: Râmnicu Sărat [BZ]
ÎNSCRIS: 11.09.15
JUN-2016

Selcuk - o excursie de o zi

O excursie cu masina proprie din Kusadasi se poate face la casa Fecioare Maria din Seljuk, locul unde aceasta si-a petrecut ultimii ani din viata, dupa izgonirea din Ierusalim, in imediata apropiere a orasului antic Efes. Casa Maicii Domnului se afla la circa 27 de kilometri de Kusadasi'

Desi Florina, reprezentatul local agentiei de turism ne-a prezentat ofertele de excursii pe care le organiza, am ales sa mergem pe cont propriu in aceasta locatie. Motivele pentru aceasta alegere au fost variate, de la costul care era mai mic in comparatie cu excursia platita la aceasta, de 18 euro de persoana, care includea o masa, pretul combustibilului fiind impartit la doua familii folosind o singura masina, cat si ideea ca mai fusesem pacaliti anul trecut in Paralia Katerini din Grecia, de o alta conationala a noastra, Elena I., angajata agentiei Sirios Travel, care ne vindea excursii destul de scumpe in comparatie cu alte agentii locale de turism.

Am plecat la drum dimineata, imediat dupa servirea micului dejun, ca sa evitam caldura de peste zi. Pe drum am facut o scurta oprire pentru o mica sedinta foto la statuia ce o reprezinta pe Fecioara Maria, aflata in imediata apropiere. Locatia este superba, intr-un frumos parc alcatuit in mare parte din tufisuri de leandri si pini. Intrarea se face cu plata, dar din pacate pretul nu l-am retinut, dar altceva am vrut sa amintesc aici. Imediat am fost somati sa oprim de o patrula a jandarmeriei locale, care era echipata cu armament usor si invitati sa cooperam la un control de rutina din motive de securitate. S-a facut o cercetare sumara a portbagajului, am fost rugati sa deschidem gentile sau borsetele personale si chiar si masina a fost vizualizata pe dedesupt cu un sistem de oglinzi. Recent avusese loc si atentatul din aeroportul Ataturk din Istanbul, dar nu cred ca acesta era singurul motiv al controlului, cat acela de a preintampina eventualele neplaceri care se pot ivi in acest loc, vizitat zilnic de mii de turistii din toate colturile lumii. Am intalnit multe autocare incarcate cu turisti asiatici pe langa cele locale, cat si o familie din tara noastra, care vizita Turcia timp de doua saptamani cu masina personala, cazarea fiind rezervat in diferite locatii de pe traseul stabilit anterior printr-un site de specializat, on-line. Era al saselea an de cand spuneau ca fac acest lucru si erau extrem de multumiti de acest tip de vacanta.

Nu vreau sa relatez aici o scurta istorie a acestui loc, caci au facut-o multi altii inaintea mea si cei interesati pot optine informatii si de pe internet.

In imediata apropiere a capelei, coborand cateva trepte veti intalni trei izvoare, despre a caror apa se spune ca ar avea puteri vindicatoare, de unde am umplut si noi cateva sticle si un asa zis zid al dorintelor, unde puteti lasa o dorinta care se zice ca se va indeplini cand va cadea din locul in care a fost pusa. Eu am ascuns biletelul pe care imi trecusem dorinta cat mai adanc, asa ca s-ar putea sa trebuiasca sa traiesc destul de mult timp pana cand mi se va indeplini dorinta in urma caderii micului ravas. Erau multe dorinte lasate aici, scrise pe servetele de hartie, hainute de copii, batiste, esarfe, panglicute colorate si doresc tuturor o indeplinire cat mai grabnica a acestora!

La plecare nu am putut sa nu facem o mica sesiune de shopping, luand cu noi mici suveniruri, care sa ne aduca aminte de acest mirific loc. O cafea turceasca servita de insotitorii de drum, eu, nefiind bautoare de cafea si pustiul de 8 ani, servind un fresh de portocale, a incheiat aceasta drumetie.

Doresc tuturor celor ce citesc aceste relatari sejururi cel putin la fel de placute ca si ale noastre!

Trimis de eusiatat in 04.08.16 14:20:36
Validat / Publicat: 04.08.16 15:42:05
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2861 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eusiatat); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 O statuie care ne reaminteste unde ne aflam si care ne indeamna sa tinem cont sa respectam smerenia locului sfant

[04.08.16 16:03:41]

Frumoasa destinatie si poze la fel. Cred ca intr-adevar atunci cand poti face o excursie pe cont propriu iesi mai ieftin avand avantajul de a-ti planifica calatoria asa cum vrei.

Uneori exista si un dezavantaj dat de prezenta unui ghid profesionist care sa te incante cu ceea ce povesteste, nu cred ca a fost cazul aici.

Felicitari, votat cu placere.

[04.08.16 16:23:12]

@mishu - Multumesc mult pentru aprecieri. Intradevar nu a fost necesara prezenta vreunui ghid si excursia a fost o incantare multumitoare, cat si sufleteasca

adrianbogdan
[04.08.16 16:34:00]

Buna!

Din cate stiu eu si sper sa nu gresesc orasul se numeste Selcuk, si este orasul care administreaza cele doua mari obiective turistice din apropiere respectiv orasul antic Efes si casa (locurile) unde a trait o perioada Fecioara Maria (Meryana).

Cele care efectiv ingrijesc acele locuri sunt calugaritele franciscane, care m-au vazut ca ma rog in micuta bisericuta si ca sunt ortodoxa, mi-au oferit lumanari sa pot sa le aprind. Poze in micutul lacas nu ai voie sa faci de aceea nici noi nu am facut.

Numele orasului se citeste (pronunta) - Selciuc in limba turca si este un nume comun de barbat la turci.

Cu bine! Vacante frumoase va doresc!

[04.08.16 16:47:12]

@adrianbogdan - Multumesc pentru adaugari. In privinta denumirii localitatii se pare ca m-am inspirat gresit de pe internet, pronuntia cunoscand-o, dar nu stiam cum se scrie corect.

Vacante placute si utile!

[04.08.16 18:28:35]

@eusiatat - Am corectat în titlul!

[04.08.16 23:44:38]

@webmaster26 - Multumesc

calatorul
[23.09.16 12:39:28]

@eusiatat: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele insotitoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

[23.09.16 21:00:53]

@calatorul: Asa cum alti prieteni de aici de pe AFA ne-au impartasit experientele si impresiile lor, care pot spune ca m-au ajutat in alegerea vacantei, am dorit ca si eu la randul meu sa-i pot ajuta pe altii.

adrianbogdan, calatorul, eusiatat, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂCasa Fecioarei Maria (Meryem Ana):