ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2016

Extrem de nemulțumit
Către satisfăcător

încărcat de pe telefon!

Lotul toxiinfectie alimentara la Mera, Episodul 2

Sunt cazata la Mera de pe 28 iulie impreuna cu fetita mea de 6 ani. Suntem la vile. Camerele intr-adevar sunt mici (inteleg ca la vile sunt totusi mai mari decat in hotel), dar cochete, noi, curate. Neterminate, insa... Telefon inca nu este instalat in camera (daca ai nevoie de ceva de la receptie te imbraci si o apuci catinel pana in corpul de hotel in care se afla receptia (traversezi parcarea principala) sau cauti pe google numarul de la receptia hotelului si suni de pe telefonul personal. Asta daca ai abonament cu internet, pentru ca reteaua wireless Mera este disponibila doar in hotel, pentru vile fiind necesar sa solicit si sa astept specialistul IT a doua zi. A rezolvat problema.

Bara pentru prosop in baie nu exista, prosopul se lasa ori pe clanta usii ori pe usa cabinei de dus. Nu exista bara pentru umerase in sifonier (in consecinta nici umerase pentru haine...). La prima iesire din camera a trebuit sa ma adresez din nou receptiei intrucat nu am mai putut intra. Usa era blocata. Explicatia: sunt inca noi si nu sunt bine reglate... Plus ca usa am lasat-o incuiata si am gasit-o descuiata. Explicatia? Cameristele. Ce cautau cameristele intr-o camera in care ma cazasem cu 30 de minute in urma nu am inteles nici pana acum...

Bratarile de identificare sunt dintr-un plastic foarte rigid, eu m-am zgariat cu ele si la dus si in piscina si noaptea. Pana la urma am gasit o domnisoara draguta la receptie care mi-a rotunjit cu foarfeca toate colturile care zgariau. oricum, un plus pentru personalul de la receptie care pare a constientiza neajunsurile pe care cauta sa le compenseze cu amabilitate si proptitudine in rezolvarea problemelor.

Problema cea mai mare insa este, asa cum am citit si in articolele anterioare, mancarea. Acest simulacru de all inclusive care te trimite in spital la doua zile de la cazare. Scriu in a doua noapte de cazare, in timp ce imi veghez copilul care toata seara a acuzat dureri acute de burtica si de o ora vomita. Asemeni mie. Eu am fost uimita de cat de redusa este diversitatea felurilor oferite, de faptul ca toate felurile sunt inecate in sos sau ulei (inafara de gratar unde sunt cozi ca pe vremea lu' nea Nicu) de curiozitate am ciupit niste cartofi cu rozmarin si putin orez. Insa fiica mea a mancat doar mamaliga goala. De cand am venit. Doar mamaliga goala. Imi este peste putinta sa inteleg ce se intampla in bucataria Mera in conditiile in care am numarat 3 salvari care au intrat pe poarta complexului in ultimele doua ore, in una dintre ele am vazut ca s-a urcat o doamna cu un copil de un an si jumatate-doi. Verii mei cu care sunt in concediu sunt deja cu cel mic (doi ani) la spital in Mangalia, au plecat cu masina personala. Voma in jet (imi cer scuze pentru imagine...) de trei ori in doua ore. Copilul mic al altor prieteni cu care suntem (tot aprox doi ani) este in sesiuni repetate de voma de la ora 18:00. Este trist spre tragic.

Intentionez ca in cursul zilei de maine (daca scap fara sa merg cu fetita la spital...) sa cer returnarea banilor pentru zilele pe care nu le mai stau si sa imi urc in masina copilul si sa fug acasa. Este ingrozitor faptul ca la jumatatea lui iulie a fost aceeasi situatie. Am citit despre asta inainte sa plec si am sperat ca dupa ce s-a intamplat atunci lucrurile sa fie perfecte. Macar de frica autoritatilor. Am gandit ca este momentul ideal sa vin. Iata ca, insa, la noi lucrurile se intampla in continuare romaneste, iar de dragul profitului afaceristii nu au nici constiinta nici frica de autoritati!

Cea mai trista experienta de concediu. Categoric NU!

Update: ora 01:17 verisoara mea care este in spitalul din Mangalia cu baietelul imi spune ca pana acum ambulanta a adus la spital 7 copii de la Mera. Calculam si pe cei care au ajuns acolo cu parintii, cu autoturismul personal?!...

Trimis de SandraStan in 30.07.16 01:11:33
Validat / Publicat: 30.07.16 07:12:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS. A mai fost în/la: Mamaia - Rex, Palm Beach Neptun - Mediterraneo, Cocor Brasov Sibiu

VIZUALIZĂRI: 3383 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (SandraStan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Raportul de externare pag 1

• ECOURI la acest review - pg. 1 / 3

se afișează ecourile [1 - 30] din total 86
    [30.07.16 07:11:50]

Deşi de multe ori nu publicăm impresiile scrise "live" din sejur, în cazul de faţă vom face o excepţie, în scopul facilitării luării legăturii cu voi — de către alţi turişti, care probabil vor ajunge acolo, unii în scurt timp! — cât sunteţi încă în sejur, pentru posibile "Q&A" (întrebări şi răspunsuri), de multe ori foarte utile, în direct, de la "faţa locului".

[30.07.16 07:58:47]

@SandraStan: bună dimineața... de ce nu sesizări autoritățile, agenția de unde ATI luat biletele... o prietena a vrut sa se relocheze după pățania de la mijlocul lui iulie si cei de la agenție I-a spus ca niciun turisti de am lot by le-a fact sesizare si prin urmare ei consideră că ce au văzut la TV sunt cazuri izolate. Sănătate multă.

[30.07.16 09:22:30]

@Melinda Po: medicul din Mangalia (da, am ajuns si noi la spital pana la urma...), o doamna in varsta si foarte atenta, a sesizat deja Sanepidul. In lipsa febrei la cei mai multi copii, dansa a suspectat si o problema din apa. Totusi... Unii dintre copii nu fusesera deloc in piscina hotelului iar in apa marii, hai sa fim seriosi, daca era o problema era fix in cei 30-50 de metri de plaja cat are Mera iar cei din celelalte unitati de cazare ar fi fost ok?!... Apa marii ataca selectiv doar turistii de la Mera?! Nu am observat nicio bariera care sa separe apa marii din zona Mera de celelalte unitati de cazare, in apa erau amestecati cu totii, si Mera si ceilalti, ii deosebeai simplu dupa bratara... Iar la spital pe langa "lotul Mera" a mai fost un singur copil de la un hotel din vecinatate si un sugar din Costinesti. Da, acestia doi probabil ca au fost cazuri izolate in unitatile lor de cazare, dar aici este clar ca ceva este total gresit...

[30.07.16 14:22:52]

@SandraStan - Imi pare foarte rau sa aud ca ati avut probleme. Si noi am fost la Mera intre 11-21 iulie si am avut toxiinfectie alimentara si stiu ce spuneti.

Vreau sa va spun ca noi am fost zilnic la piscina macar o ora, iar in prima saptamana nu am avut nici o problema. Nu cred ca este de la apa, insa este bine ca se iau in considerare toate variantele.

Sincer, cred ca Mera risca inchiderea, cu atat de multe probleme la bucatarie. Noi am anuntat si la agentia de turism prin care am venit.

Va doresc multa-multa sanatate!

[30.07.16 17:01:20]

@SandraStan - Contactati DSP Constanta si solicitati un raspuns oficial cu privire la siguranta alimentatiei din hotel.

sesizati Agentiile de unde ati luat bilete (si eu am facut asta)

sanatate multa!!! grav grav grav

si eu vreau sa renunt la bilet dar agentia a zis ....sa vedem ce se mai intampla si uite ca " a aparut vb dvs.. episodul 2"

[30.07.16 18:17:07]

@review: Multumim. Noi am plecat dimineata, am renuntat la sejur dupa o discutie cu o doamna din conducere. Ei spun ca isi asuma problemele, ne vor returna sumele aferente zilelor pe care nu le vom mai petrece acolo, dar nu pot intelege de unde vin aceste probleme pentru ca, sustin ei, dupa primul lot de oaspeti cu probleme au schimbat toti furnizorii, au chemat DSV ul din proprie initiativa si bucataria le este farmacie si toti angajatii, inclusiv TESA au analizele la zi. Undeva, totusi, fac ceva gresit si vor avea din ce in ce mai multe probleme daca nu fac ceva sa rezolve...

Ca fapt divers: in spitalul din Mangalia mi s-a dat o reteta cu diagnostic FARINGITA (nu stiu daca este de ras sau de plans) iar la sosirea in Bucuresti m-am oprit cu fetita direct la spital unde a fost diagnosticata cu GASTRODUODENITA ACUTA. Voi pastra ambele hartii...

[30.07.16 18:23:32]

@nella: Va sugerez serios sa renuntati. Este foarte mare pacat de toata investitia de acolo, se vorbeste de o suma de 12 milioane de euro din care 10 cu credit. Mare pacat... Camerele sunt chiar ok cu mici rezerve, piscina este foarte bine amenajata si gandita. Pacat pacat pacat. Si noi, adultii, am avut simptome de toxiinfectie dar le-am dus pe picioare (cu execptia sotului unei doamne care inteleg ca de la trei dimineata a vomitat "fara numar" in timp ce sotia se ocupa de copilul de 1 an si 9 luni care vomita de la ora 18:00 si de fetita de 4 sau 6 ani, nu am retinut, care a inceput sa vomite si ea in timpul noptii. La cei mici, insa, a fost jale. Jale. Si cu cat mai mici copiii, cu atat mai urate si de durata manifestarile.

Lyssys
    [30.07.16 20:16:27]

@SandraStan - Ce nemernicie! Cu intenţie vi s-a pus acel diagnostic pe reţetă! În mod cert aşa apare şi pe celelalte înscrisuri de la spital, astfel încât să nu se poată proba că au existat atâtea cazuri!

Toţi cei care au avut probleme ar trebui să facă un demers comun de sesizare a autorităţilor (deschideţi o listă on line!)! Dar mai mult ca sigur hotelul se va grăbi să returneze banii clienţilor, iar "incidentele" vor fi muşamalizate!

Ce fac autorităţile noastre? Dar media?

Vă doresc însănătoşire grabnică!

[30.07.16 20:32:49]

@Lyssys: multumim! Aseara Dna Dr de la Spitalul din Mangalia chiar parea afectata si impresionata de cascada de copii si adulti sositi la spital in stare de sanatate destul de precara. Din pacate in sejur eram singura cu fetita, sotul meu nu ne insotea, astfel incat, fiind singura, m-a preocupat mai mult modul de administrare al tratamentului pe care i-l facea asistenta fiicei mele decat ce scria Dna Dr pe reteta. Oricum eu nu aveam nicio intentie sa il urmez si nu i-am mai administrat nimic in plus din reteta fetitei, ci am preferat sa o aduc de urgenta la Bucuresti. Reteta mi-a fost inmanata cu spatele in sus, atragandu-mi-se atentia ca acolo era scris tratamentul care i se administrase fetitei. Am multumit, am bagat reteta in geanta si am plecat. Uimirea a venit cand am aratat reteta Dnei Dr care mi-a vazut fetita la Bucuresti si am vazut un zambet ironic pe buzele dansei. Apoi mi-a aratat ce scrie... Abia atunci am facut legatura cu precizarea dnei din managementul hotelului cu care am vorbit inainte de plecare si care ne-a spus ca a sunat deja la spitalul din Mangalia de unde i s-a comunicat ca au fost multi pacienti aseara din multe locuri. Nimic mai fals. Am vazut registrul in timp ce Dna Dr inregistra in el datele fiicei mele si chiar dansa mi-a aratat ca la fiecare pacient a mentionat specific din ce hotel vine. Da, lista era Mera, Mera, Mera etc... Asta daca mai era nevoie sa mi se confirme ceea ce oricum vazusem in sala de asteptare cu ochii mei...

Cand am iesit cu masina din parcarea hotelului, erau la poarta cei de la Neptun TV, discutau cu doi oaspeti Mera, probabil dintre cei patiti, unul dintre ei cu un copil de aproximativ doi ani in brate. Cand au iesit verii mei, la aproximativ 20 de minute dupa mine, (da, si ei au renuntat la sejur, copilul mic este in stare si mai grava decat fetita mea si m-au insotit si ei la spital la Bucuresti) au vazut ca deja venisera Sanepidul si OPC - ul.

[30.07.16 21:03:21]

@SandraStan - Faringita?!! Este incalificabil ce face medicul din Mangalia pentru a limita scriptic numarul de cazuri pe care trebuie sa le raporteze. Acum se leaga si declaratia ei ca ar fi de la apa, despre care ne povesteati anterior. Si postarea lor pe Facebook, sub 1% din turisti. Orice, numai sa nu fie toxiinfectie alimentara de la restaurantul Mera.

Da, sunt putin disperati, nu cred ca doar sezonul este compromis, este vorba de mai mult de atat. Cred ca risca inchiderea.

Va doresc sa va faceti bine curand.

[30.07.16 21:25:20]

@SandraStan - sa-i fie rusine d-nei doctor, ar trebui sa o reclamati la colegul medicilor... sa numai profeseze...

[30.07.16 21:29:02]

@Review: limfadenita mezenterica si faringoamigdalita. Adica dureri de burta si rosu in gat. Nici pomeneala de varsaturi, flatulenta, frisoane in diagnosticul dansei... La Bucuresti: surpriza: nici pomeneala de rosu in gat!

[30.07.16 21:33:31]

@Review - sa ii inchida dracului o data si AUTORITATILE sa isi faca treaba

[30.07.16 21:58:24]

@SandraStan - Limfadenita mezenterica? Diagnostic stabilit doar la consult, fara analize de sange, fara ecografie macar? Inutil orice comentariu.

Ca o alternativa, exista (cel putin in anii trecuti) un medic de urgente (Dr Buila) la Hotel Cocor Spa in Neptun-Olimp. Are numarul de telefon in farmacii. Doar ca nu are program noaptea si in cazul in care se solicita ambulanta, aceasta merge la Spital Mangalia. Insa pe perioada zilei poate fi o solutie.

Bine ca sunteti acasa si ati fost la un medic nepartinitor.

[30.07.16 22:10:13]
    [30.07.16 22:31:15]

@Review: multumesc pentru sugestie, poate le va fi utila si altor useri (sper, totusi, ca nimeni sa nu mai treaca prin asta...).

Pentru mine, insa, povestea "litoralul romanesc" s-a incheiat in acest moment. Am fost mereu o nationalista, am preferat sa las banii de concediu in tara mea, sa incurajam economia romaneasca bla bla bla. Toate mi-au explodat in fata, iar anul acesta a fost bomboana de pe coliva.

Mamaia nu este o destinatie pentru familii ci una pentru tineri si petrecareti, Eforie nu este o optiune daca esti in cautarea unui minim de confort, Neptun se lauda cu un complex frumos si in care am stat in trecut de doua ori fara cea mai mica problema (dp meu dv singura optiune real valabila pentru litoralul romanesc dar care este mereu rezervata anticipat si este aproape imposibil sa gasesti camera), iar Venus iata ce surprize a adus... Mai este o optiune in Venus, un hotel renovat de curand, cinci stele, dar nu mai am curaj si energie sa experimentez...

Cel mai probabil de anul viitor voi avea concediul de vara afara. De acolo nu am auzit pe nimeni sa se intoarca plangandu-se de ceva. Pana la urma, vorba mamei: sunt prea sarac sa-mi iau lucruri proaste...

[30.07.16 22:46:17]

@nella: cam atat despre presa... La ora 01:17 minute eram la telefon cu verisoara mea care a ajuns la spital inaintea mea si mi-a spus ca i s-a spus de catre dna dr ca DOAR PANA LA ACEA ORA erau veniti 7 (SAPTE) copii cu ambulanta de la Mera. Nu stiu cati erau veniti pana la ora aceea cu autoturismul personal, dar pot sa va spun ca ea a ajuns aproximativ la 00:20 la spital si la 01:20 inca nu intrase in cabinet, in conditiile in care o consultatie dura aproximativ 10 minute cu tot cu completarea fisei, consultarea pacientului, semnare formular consimtamant, administrarea tratamentului, buna seara si la revedere.

La 02:00 cand am ajuns eu erau inca in fata mea doi pacienti plus doi in cabinet, dupa mine au mai venit inca doi plus sugarul din Costinesti si copilul de la cealalta unitate de cazare din Venus. In afara de ei doar Mera.

Intre iesirea din cabinet a verisoarei mele si sosirea mea nu stiu cati au mai fost. Plus celelalte doua familii care ne insoteau si care au fost tratate prin telefon de mama uneia dintre doamne, cadru medical. Doi copii plus sotul la o familie si un copil la cealalta.

In vila, deasupra mea, s-au "spart" cameristele ca ii vomitase familiei baiatul toata noaptea. Asta dupa ce, initial, au spus ca nu stiu ce s-a intamplat noaptea trecuta, ca acum afla de la mine (azi, ora 09:00 dimineata). Faceti Dvs matematica. Oricum, interesanta varianta oficiala a presei de 5 intoxicati...

PS: nepotul meu a fost diagnosticat tot cu rosu in gat. La Bucuresti aceeasi surpriza: nici pomeneala de rosu in gat, ci burtica ce forfotea, gaze din plin, scaun din ce in ce mai moale, voma.

5... Frumos...

[31.07.16 09:04:02]

@SandraStan - ajuta mult daca spuneti si aici ce vi s-a intamplat:

romaniatv.net/alerta-pe-l ... html#comentarii

[31.07.16 13:01:59]

@nella: multumesc, nu vad rubrica de comment. Oricum, situatia fetitei mele s-a inrautatit, nu a mancat nimic de atunci, a baut doar apa, aseara a facut febra iar azi dimineata a inceput din nou sa vomite. Suntem internate in spital cu un nivel de deshidratare atat de mare incat cu greu, dupa trei vene intepate si o deosebita rabdare a domnisoarelor asistente, s-a putut recolta sange pentru analize. Cu siguranta ii voi actiona in instanta. Fara dubiu!

[31.07.16 13:10:06]

@SandraStan -

sanatate multa!... nu am cuvinte

[31.07.16 13:17:46]

@nella: multumim!

[31.07.16 14:41:07]

@SandraStan: sănătate multă! Azi au avut multe controale... dar, s-ar putea sa mai fie o problemă... ieri, prietena mea, la piscina, a auzit o mămică vorbind cu dr ca fetita avea enteroviroza... si ca nu are unde sa îi facă analizele sa vadă ce virus e... ei, si în condițiile astea, ea a venit azi la piscina cu copilul... pai dacă fetita are rotavirus sau norovirus poate decidă toti copiii... deci la mâncarea alterată se mai adaugă si inconștientă părinților... habar nu am ce voi face, dacă voi anula sau nu sejurul... dacă îl anulez clar pierd banii!

[31.07.16 15:00:46]

@Melinda Po - dvs de la agentie aveti cumparate biletele??

[31.07.16 15:03:35]

@Melinda Po: Noi suntem in spital, internate, analizele sunt in curs. Vom sti cu siguranta despre ce este vorba. Insa va pot spune fara dubiu faptul ca cel putin trei dintre copii nu pusesera piciorul in piscina. Iar fiica mea nu a calcat in locul de joaca. Va doresc mult noroc si sa nu va loviti de necazuri. Sejur placut!

[31.07.16 15:05:12]

@nella: mi s-a atras atenția de către administratorii site-ului ca nu am voie sa dau numele agenției... dar, am vorbit cu ei si mi-au spus ca ei nu au avut nicio reclamație de la turistii lor si ca oricum nu au soluții sa ma relocheze ca în perioada următoare totul e full.

[31.07.16 15:08:02]

@SandraStan: si eu sper sa fie totul ok... asa de rău îmi pare că nu am revenit la Afrodita... am zis anul asta sa încerc altceva... din păcate nu am făcut o alegere buna!

[31.07.16 15:11:15]

dar sa va dau facebook al meu am voie??

[31.07.16 15:12:56]

@nella - Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[31.07.16 15:15:11]

@nella: din Pitesti, de unde au luat si verii mei, ei sunt de acolo. Nu am voie sa dau numele, administratorul site ului a mai atras o data atentia asupra acestui fapt.

[31.07.16 15:16:38]

@webmasterX - va multumesc!!

nu stiam... scuze!!

Corina70, Djbobo*, FAQ, Lyssys, Melinda Po, nella, otti, SandraStan, Storia