ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2016

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

încărcat de pe telefon!

Dezamagire totala

Dupa 4 zile de sedere la Mera Resort Venus constatam cu dezamagire ca nu se schimba nimic in mentalitatea furnizorilor romani de servicii turistice.

Am fost placut impresionati in primele zile si chiar aveam sentimentul ca putem fi respectati si la noi in tara.

Insa in realitate lucrurile stau cam asa: azi 22 iulie 2016 la cabinetul medicului din hotel asteapta 15 copii cu simptome de enterocolita printre care si micuta noastra de 2 ani. La receptie ni se spune ca medicul ajunge dupa ora 8... intr-adevar ora 12 (ora la care a sosit) este dupa ora 8...

am inteles ca problemele au aparut de marti 19 iulie si ca deja au fost controlati de OPC, gasind hotelul cu apx 50 kg carne expirata...

TRIST si Revoltator in conditiile in care pt 7 nopti an achitat suma de 4400 Ron (early booking) 2 adulti si un copil 2 ani.

Adiacent acestui subiect, in ziua de marti 19 iulie, au fost accidentati pe plaja 3 pers deoarece umbrelele firave au cedat vantului (n-as spune ca a vant puternic).

Feriti-va copiii de asa ceva!

Trimis de meela in 22.07.16 13:00:51
Validat / Publicat: 22.07.16 14:30:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS. A mai fost în/la: Mamaia

VIZUALIZĂRI: 1814 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (meela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.07.16 14:29:53]

@meela: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Deşi de multe ori nu publicăm impresiile scrise "live" din sejur, în cazul de faţă vom face o excepţie, în scopul facilitării luării legăturii cu voi — de către alţi turişti, care probabil vor ajunge acolo, unii în scurt timp! — cât sunteţi încă în sejur, pentru posibile "Q&A" (întrebări şi răspunsuri), de multe ori foarte utile, în direct, de la "faţa locului".

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 46&ridAnt=70676

Djbobo*
    [22.07.16 16:56:22]

Ca in Romania, orice minune nu tine decat 3 zile.

Este grav ca se intampla asa ceva, am citit in presa ce s-a intamplat, prb cea mai grava este ca toate aceste infectii alimentare au ca si cauza consumul de carne stricata cu care hotelul se aprovizioneaza, in nici un caz cauze uman e, deci un lucru facut cu intentie, astfel ca ar trebui modificata leagea iar cei gasiti cu asa ceva sa li se inchida locatia definitiv plus amenzi grase ptr care sa faca credite bancare sa le poata plati si daca nu le platesc, sa fie executati silit, cu siguranta nu s-ar mai intampla asa ceva :

Storia
    [22.07.16 19:42:53]

Din pacate si noi am avut ghinionul sa ne imbolnavim la Mera. Noi ne-am intors aseara de la ei si inca nu am apucat sa-mi scriu review-ul, urmeaza sa o fac.

Desi am avut mici probleme intestinale inca din a doua zi (12 iulie) problemele mari au aparut de duminica, 17 iulie, nu de marti. Fetita noastra a facut prima dintre noi enterocolita si de luni dimineata i s-au declansat toate simptomele, pe care nu le voi detalia aici. A urmat apoi sotul, iar la o zi distanta eu.

Ultimele patru zile la Mera au fost pe ceai de menta si putina branza telemea si orez. La all inclusive!

Noi nu am fost informati la receptie ca exista cabinet medical, si nu scria in nici un material dat de ei. Am luat legatura telefonic cu pediatrul din Bucuresti si am respectat toate recomandarile.

In zilele urmatoare vorbind cu alti turisti am aflat ca au probleme similare, unii dintre ei au solicitat ambulanta pentru ca aveau si alte afectiuni cronice, febra inalta etc.

Daca a fost carnea sigur a fost un lot mult mai mare de 50 kg, la ce rulaj au ei acolo.

As mai vrea sa atrag atentia asupra unui alt aspect, anume la alimentele incercate cu mana de alti turisti pana sa se hotarasca ce sa aleaga, in special acum cand este foarte aglomerat la restaurant.

As recomanda atentie la paine, mai ales chifle (sunt incercate cu mana mai multe, sa verifice daca sunt proaspete), fructe, mini-deserturi si gustari. Atentie de asemenea la fructe carora nu stiu daca li se spala coaja inainte sa fie servite, cum sunt lamaile (servite la ceai), pepene, banane, portocale, care sunt manevrate de multe maini pana ajung in bolul de servire.

Atentie de asemena si la tacamurile si clestii de servire de la platouri, personal preferam sa iau lingura si furculita individuala curate si ma serveam cu ele din platou.

Imi este clar ca sursa enterocolitei este Mera, in conditiile in care noi nu am mancat altundeva nici macar o inghetata. Nu imi explic de ce au preferat sa riste astfel, in special in primii ani de functionare si in plina extindere.

neimportant
    [23.07.16 15:23:21]

După întoarcerea de pe plaiurile de la sud de Dunăre, alături de un grup de muzicanți de strânsură, intenționam să ne cazăm aci la Hotel Cocorul (Mera ski mi se pare că aduce cu povestea aceea din strămoși cum că ”lupu-și schimba blana, dar apucătura ba”), unde pe timpuri am petrecutără multe clipe minunate (O tempora!...). Ne făceam griji cum că n-am găsi loc de soileală, dar după cele prezentate de dvs. suntem convinși că vom avea locuri berechet, chiar credem că ne vom putea mări și echipa de cântăreți talentați adunați de pe litoral.

Nu suntem pretențioși la potol, avem o rezistență biologică mare la bacterii, bacili și alte asemenea microorganisme, astfel încât ne vom mulțumi și cu meniurile servite aci la Cocorul. În cazuri extreme (”meditații transcedentale” în exces pe buda; ”transpirații reci” de compoziție; ”vocalize” dureros-odorizante), ne vom deda la acte numite de unii reprobabile, de alții lăudabile.

Astfel, ne vom procura cele necesare subzistenței prin mijloacele ancestrale oferite de vânătoarea la praștie și pescuitul la prosop. Bineînțeles, că ne așteptăm ca și prețul cazării la H. Cocorul să ajungă la valoarea adevărată (raportat la stelele pe care le avea înainte de văcsuirea anglicizată), în așa fel încât să se permită sălășuirea colectivului de artiști pe durata câtorva zile bune pentru delectarea urechilor amatoare de muzichie.

Instrumentele muzicale sperăm să ne fie lăsate în apropiere, în vreuna din camerele care vor fi, sperăm cât mai multe, libere...

Cu stimă!

Z

Djbobo*
    [23.07.16 17:33:31]

@zapacitu - Cu siguranta nu veti gasi loc nici ptr voi, nici ptr instrumente, poate mai catre iarna, cat despre scaderea preturilor, doar in vise...

In rest, Vacante placute!

Djbobo*, neimportant, Storia
    Alte impresii din această RUBRICĂMera Resort: