ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2016
JUL-2016
2 AD. + 1 COPII -- v: 12 ani

Către satisfăcător

Atata dai, atata face!

Chiar daca titlul nu face onoare... noi am fost placut surprinsi. As dori sa ma fac bine, foarte bine inteles. Chiar daca noi avem o parere foarte buna despre noi insine si despre neamul nostru, ar trebui sa ne vedem lungul nasului, toti am dori sa putem merge in concediu la 2 stele si sa fim tratati ca la 5 stele. Sa fim totusi seriosi... Pentru acest lucru si pentru multe altele sau inventat banii, platesti ai, nu platesti te uiti. De aceea la Iaki sejurul de 7 nopti costa 1900 euro iar la Metropol 10 nopti costa 2000 lei. Asta ca sa-mi potolesc putin naduful pe cei care cand merg pe strada se uita la stele...

Dar sa tracem la descrierea sejurului:

Am parcat in fata hotelui, mirare... parcarea gratuita si poti parca oriunde in zona, deci fara probleme pentru cei care merg cu masina (probabil este aglomerat in plin sezon dar in zona se poate parca aproape oriunde, chiar si pe zona verde). De la exterior hotelul se vede ca un hotel comunist aproape nou construit, zugravit, aproape curat, 3 etaje, nimic deosebit. Intrarea la receptie este precedata de intrarea la Autoservire, pe aleea principala de acces in hotel, ,,aproape bine.

Intrarea hotelului cu accesul la receptie este obisnuita, totul simplu, nimic deosebit, intri pe usa in dreapta receptia, in stanga o fosta farmacie si un fost bar. Mobilierul, covoarele restul decoratiunilor interioare nu foarte noi, dar curate si aranjate la locul lor, confera un gust amarui oaspetelui: te gandesti... unde am nimerit?

Dar sentimentul acesta confuz se schimba cand dai de receptie, unde la umbra stau receptionerele tinere, dragute si amabile. Am ajuns la ora 11.40, iar la 12.05 deja aveam bagajele in camera. Ca sa nu ma injur singur am mers pe mana receptionerei si am lasat-o pe ea sa aleaga camera in care vom sta 10 nopti (nu la umbra, nu la soare, nu galagie, nu liniste, ce mai camera 204, et 2). La etaj toate camerele au balcon, mic dar au. Noi am avut bilet la 2 stele plus, camera mai mica, gresie in camera, dar toate camerele sunt dotate cu aer conditionat si uscator de par in baie, ambele functionale. Fiind insotiti de 1 copil de 12 ani ne-am pricopsit si cu un pat suplimentar in camera, obligatoriu, dar foarte practic deoarece ne-am fi inghesuit bine in patul dublu toti trei, asa ca grija la picioare pe unde calci si ce lovesti. Camera, relativ mica, dar curata si aranjata cu grija. Televizor color cu tub cu diagonala de 37 cm, cablu de la RDS, minibar, ce mai... pana aici bine. la intrare un cuier anost, pe peretela exterior un dulap mare, un balcon micut cu 2 scaune de plastic si un taburet pe post de masuta, ceva mai mare nu incapea oricum. Baia de dimensiuni mici este curata, cu cadita de dus. Curatenie s-a facut zilnic, prosoapele schimbate zilnic, iar in 10 zile schimbate asternuturile de 4 ori, nici la 4 stele in Bulgaria nu a fost asa. Foarte bine!

Acum, accesul catre plaja se face intradevar pe o alee care mai bine o lasau fara dale, decat cu ele lipsa, dar cascati ochii si nu veti avea probleme. Totusi pe inserat si noaptea era iluminata, mai slab dar era lumina.

Noi am ales sejur fara masa, si bine am facut deoarece autoservirea nu era functionala iar restaurantul improvizat in locul ei arata cam nasol. Personalul ce deservea sala de mase cred ca era la inceput de cariera, deci ar trebui evitata, cred eu.

Dupa multi ani petrecuti pe afara la all inclusive (vreo 8), am avut tupeu sa mergem pe litoral la noi in conditii cel putin incerte daca nu dubioase, dar parerea noastra unanima a fost ca nu am gresit. A fost BINE! nu foarte bine, doar bine. Vom mai reveni cu siguranta in aceste conditii, doar sa nu se intample ca la altii, an de an sa se schimbe totul in mai rau, si conditii si tratamentul aplicat romanilor (in special Bulgaria). Pentru cei care merg acum prima sau a doua oara dincolo... nu mai seamana cu ce era acum 10 ani!

In concluzie daca doriti un sejur mai putin costisitor dar placut, fara a face nazuri si avea pretentii exagerate, exclus fitosii, recomand Hotelul Metropol din statiunea Mamaia.

PS. Am intrebat la receptie care ar fi diferenta intre 2 stele si 3 stele: camera ar fi putin mai mare iar pe jos este mocheta nu gresie.

Trimis de ovi2stanciu in 19.07.16 01:23:16
Validat / Publicat: 19.07.16 08:58:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Pe tot litoralul, exclusiv Venus si Olimp

VIZUALIZĂRI: 1652 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovi2stanciu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster26 [19.07.16 08:13:17] »

@ovi2stanciu - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [19.07.16 09:20:11] »

@ovi2stanciu - Noi nu am mai mers la Mamaia în ultimii ani datorită prețurilor foarte mari, însă acest hotel merită reținut. Din ceea ce am citit, dar și din ce se vede prin fotografiile atașate, pare un raport calitate/preț destul de bun. Noi oricum nu prea stăm în cameră decât atunci când dormim, așa că un pat bun, o baie ok și curățenie în cameră sunt lucrurile pe care le căutăm.

Felicitări pentru un articol obiectiv!

ovi2stanciu [19.07.16 16:28:28] »

@webmaster26 - E OK.

ovi2stanciu