ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.02.2010
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    FEB-2010
    1 AD. + 2 COPII

O pensiune ce-si merita stelele pe deplin...

Dupa un drum relativ bun, cel putin din punctul meu de vedere (pt. ca a sofat super bine Nicu Ionescu, caruia ii multumesc inca o data ca m-a convins sa ii accept ajutorul cu transportul; si pe sotia lui, Cristina o pup; ne vedeam pt. prima oara si parca ne stiam de veacuri…), cu toate gropile si cetile intalnite pe traseu, iata-ne ajunsi la Bran la pensiunea Katarina 4*. Mi-a parut rau ca noii mei prieteni cu care venisem n-au fost cazati cu mine si copiii in acelasi loc, dar n-a fost pana la urma niciun bai, pt. ca am stat cu totii de vorba acolo pana seara tarziu…

La intrare ne-a intampinat Georgiana, care imediat m-a recunoscut si eu pe ea, ne-am pupat si imbratisat de parca ne stiam de mult si acum ne revedeam dupa mult timp…ce inseamna totusi prietenia, chiar si de la distanta!...

Treptat am facut cunostinta si cu ceilalti veniti la Bran si ne-am inceput povestile, dar care cu siguranta nu s-au terminat…acela a fost doar inceputul…

Pensiunea Katharina isi merita pe deplin cele 4 stele. Este o pensiune “aerisita”, confortabila. Imi place ca are holurile largi si jos livingul unde am socializat cu totii este foarte “generos” si cu stil.

Am avut o tripla la etajul 2, cu o panorama superba asupra muntilor inzapeziti numai ei, caci jos, lipsea cu desavarsire. Bine, la caldura de afara, ce zapada sa mai fie…dar totusi m-am bucurat la vederea tabloului montan de pe balcon…Camera larga, te poti misca fara sa te lovesti de mobile, cu un pat matrimonial si inca unul normal, mocheta jos curata, un TV, baie mare, cu tot necesarul si foarte curata, cu design dupa gustul meu…Ce mai, as fi stat muuuult si bine acolo, nu doar o noapte. Voi posta cateva poze din camera si de pe balcon, pentru a va convinge…Pe mine m-a convins “live" ca voi mai calca pragul acestei pensiuni.

Ei, dar seara am fost invitati pentru cine a dorit, la o cina Dracula. Am mers si eu cu copiii. A fost foarte frumos dar…prezentarea cinei de catre gazda a fost la superlativ; au venit platouri pline ochi cu tot felul de bunatati si am fost invitati pt. inceput la o felie de inima de porc (parca). Cine a dorit a fost si repede servit…dupa care a urmat adevaratul festin: un platou urias cu pui excelent facut de se topea in gura; carnat “tras” in teapa; la fel si un mic “mare” si lung tot “executat” in tepusa; o bucata frageda de friptura de porc, o coasta perfecta de a fi roasa pana la os…si totul garnisit cu bucati zdravene de cartofi facuti la cuptor…mmmm, si acum parca le simt gustul la toate. Dar naframa-n varf de bat a fost o frigaruie din bucatele de fructe, foarte interesanta si prezentabila idee…dar si gustoasa. Sa nu uit de sosul extrem de laudat si de gustos din usturoi si iaurt, de care ne tot pomenea gazda noastra foarte amabila si de gogonelele puse deja pe platouri. Am uitat sa mentionez aranjamentul mesei, foarte frumos si elegant, cu sfesnice cu lumanari la fiecare masa. Si toata atmosfera calda, primitoare, cu muzica destul de buna (chiar daca la inceput a fost data cam tare…dar nu se mai pune…am uitat orice inconvenient si retin doar ce mi-a placut. Adica totul. Uite-asa…). Opa, sa nu uit de vinul negru (rosu) extraordinar, cel putin mie mi-a placut atat de mult ca aproape l-am baut ca pe apa…si neindoit…Am mancat pe saturate dar n-am reusit chiar totul… (si-acum parca-mi pare rau de coasta lasata si nerontaita…sau de micul-mare doar gustat…). Ca desert, gazda ne-a oferit alte frigarui de fructe trase in sos de ciocolata. Am luat si eu una mult mai tarziu, mai mult de curiozitate, super buna.

Noaptea s-a asternut bine de tot, am dormit neintoarsa chiar daca doar cateva ore pt. ca ne astepta o zi plina...

Dimineata la micul dejun, surprizele s-au cam tinut lant; nestiind ce si cum, ne-am cam grabit si am mancat gemul si untul ce erau puse pe masa, nestiind ca ce-i bun trebuie sa soseasca. Ba mai mult pt. ca ne era si foame, am adus din camera o cutie de fursecuri s-o mancam cu totii…Dar au inceput sa vina apoi platourile cu bunatati: salam, un cascaval specific zonei, niste sunculita afumata foarte buna, unii au asezonat-o bineinteles cu ceapa, rosii, paine proaspata iar de baut am avut la alegere; cafea, ceai sau lapte. Am mancat, am socializat, dar timpul cel nemilos nu sta locului deloc si a trebuit sa cam si plecam mai departe…in locul unde aveau sa se intample multe, multe…

Totusi ne-a parut rau ca paraseam un loc atat de ospitalier, excelent pentru un sejur, nu numai pt. o zi. Dar las’ ca venim noi acolo iara pentru o sedere mai lunga…

Deci va recomand cu toata increderea si caldura aceasta pensiune Katharina din Bran. Cred ca toti cei ce-au poposit pret de acea singura seara si noapte sunt in asentimentul meu. Daca nu, ii rog sa-si scrie si ei impresiile. Pentru ca multi dintre noi AmFostAcolo!!

Cu drag, Ileana

Trimis de ileanaxperta* in 22.02.10 16:51:28

VIZUALIZĂRI: 2917 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Camera de printi si printese de la Katharina pension...eleganta, rafinata si tare, tare curata

krondia*
    [22.02.10 17:24:59]

Aceasta este ospitalitatea si caldura brasoveana de 400PMA, cat am voie sa iti acord... Multumesc, ileana pentru aceste impresii si ma bucur ca te-am cunoscut! Regret ca nu am stat putin mai mult de vorba dar recuperam noi...

La dans recunosc ca esti mai experta decat mine dar promit sa ma pun la punct!

trandafir 1970
    [22.02.10 17:53:25]

Pupici si din partea mea; las ca faci un repetir cu noi la vara, ca prea frumos ii lauzi! Deci se poate si la noi, la preturi de bun simt si intr-o zona, pe cat de frumoasa, geografic vorbind, pe atat de exploatata din punct de vedere... imobiliar, si de ce sa nu o recunoastem, care tinde sa devina o zona cu... pretentii de 4 stele!

Multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat asa o bucurie sa cunosc niste oameni minunati, alaturi de care m-am distrat EXCELENT (providenta a facut sa nimeresc langa tine, langa fam. Ionescu) ; de acum nu pot pleca undeva fara sa intreb pe forum: "Merge cineva acolo? "

Ileana, multumesc pentru buna ta dispozitie molipsitoare, pentru cheful nebun de viata, pentru modul in care folosesti cuvintele ca niste palme (atunci cand merita locatia cu varf si indesat) sau, dimpotriva, ca niste dulci mangaieri, asa cum ai facut-o putin mai sus!

Cum se spune intr-un juriu? Ten points!

[22.02.10 18:27:20]

Fetelor, ma faceti chiar sa dau drumul puhoiului ce-mi sta in gat de dimineata si nu-mi trece deloc...va iubesc sincer si de-abia astept ca de data asta Timpul asta cel nemilos sa treaca acum mai repede pt. a ne revedea. Va imbratisez si multi pupici. Trebuie sa plec sa fac ceva cumparaturi, ca-mi plang copiii de foame (vezi doamne)...smile...pupi...

[22.02.10 18:40:25]

review-ul a fost mutat la Pensiunea Katharina - sectiunea veche deja existenta pe site. pozele incarcate la sectiunea proaspat creata (de catre DIaura) vor fi mutate si ele la aceasta sectiune.

tm67bru
    [22.02.10 18:47:48]

mie mi-a placut ENROM pensiunea si trag de timp cat pot sa se mai "aseze" impresiile inainte de a scrie un review, temandu-ma ca daca scriu acuma va suna ca o prezentare la comanda, neverosibil de frumoasa. Dar pur si simplu mi-a placut totul LA NEBUNIE - pensiunea, amplasarea, dotarile si mai ales camerele, serviciile si oamenii de acolo. Poate pana maine reusesc sa gasesc ceva care sa scada c-o sutime procentul de 101% pe care il am acum in inima si-n minte... Dar cu certitudine sigur va trebui sa fiu MULT mai carcotas (turistic vorbind), sa ma transpun, cum se spune, in pielea unui om care merge in inspectie si nu in vacanta acolo

Costi
    [22.02.10 19:12:13]

Ileana, am văzut că nu ai postat fotografii, aşa că, până una-alta, permite-mi să adaug eu câteva.

Cred că vor susţine cuvintele tale, cu care sunt şi eu de acord.

[22.02.10 21:13:01]

ileana , daca consideri ca muzica atasata nu se potriveste , sau daca ai alta preferinta , suntem aici!

mcosmin
    [22.02.10 21:16:19]

Mama, ce festin!!! Dar modul in care povestesti este uimitor. iar pozele marca diaura si costi intergesc imaginea. Ma bucur pentru ca ati furat timpului inca o zi (cea de vineri), iar ceea ce a urmat la Poiana Brasov a fost o completare binevenita, din care, cu ajutorul vostru, am facut si noi ceilalti parte.

[22.02.10 22:17:21]

web13, tu-mi cam aduci noroc sa stii. Este exact songul pe care-l alesesem si eu dar n-am avut timp sa-l cer. Dar stiu ca webii vegheaza si lucreaza, nu??? Multam fain si noroc bun. Ba nu:toate cele bune!!!

[22.02.10 22:23:35]

Nu pot incarca poze pt. ca nu-mi apare fereastra cu Browse si nu pot selecta astfel nicio poza. De ceeee????? Mi s-a stricat mie PC-ul??? sau e defectiune tehnica???

[22.02.10 22:31:12]

scrie te rog aici daca problema persista

CCRRIISSYY
    [23.02.10 07:53:31]

Ileana multumim pt cuvintele frumoase pe care le-ai scris despre pensiunea Katharina si personalul acesteia. Intr-adevar ne-am simtit minunat in acea seara, chiar daca noi nu am locuit in acea vila. Petrecerea (masa) a fost organizata f bine.

Diaura*
    [23.02.10 09:32:57]

Cu cat mai multe laude cu atat vom intari parerea de bine cu care am ramas toti dupa aceste zile minunate petrecute impreuna. Si cum voturi oferim pensiunii prin randurile noastre, tie ileanaexperta ti le ofer cu drag pentru randurile si gandurile bune.

Sa nu il uitam pe Radu, care cel putin mie mi-a lasat o amintire inedita.

Si sa sti ca si noi cei care am fost cazati alaturi la pensiunea M&M " la bomboane " cum am numit-o , la fel de bine ne-am simtit si eu am avut cuvinte de lauda . Dar ce ar fi toate acestea......? fara Cornel ? ar fi ca mancarea fara sare.

[23.02.10 12:41:51]

Aveti toata dreptatea din lume, fetelor! Asa e. Eu as mai face o intalnire la pensiunea aceasta. A fost cred mai bine decat in sanul lui Avram (cum se zice), dar foarte putin. As sta acolo, in linistea aceea, in camera aceea mare, cu paturile acelea atat de comode...in baia aceea atat de curata si primitoaare, as mai manca cate ceva pe acolo...mmm, cel putin o vara...

Si asa este, fara dedicatia totala a lui Cornel, noi n-am fi trait asemenea clipe transformate in 2 zile atat de reusite, de minunate, de neuitat! Inca o data (nici nu mai stiu a cata oara), iti multumim tie, draga Cornel, pt. asta!! SI MAI VREM!!!

cc_iordachescu
    [01.03.10 00:23:44]

sa mai spun si eu dupa o saptamana ca a fost mai bine dacat sus in Poiana (cazarea, nu totul)? A fost net peste, desi una are stele de pensiune si alta de hotel.

Ne bucuram mult ca neam cunoscut si asa, desi noi am fost mai cuminti (in luna a 7-a mai si rabzi, mde!), dar ne luam revansa la anul.

Numai de bine tuturor!

cc_iordachescu, CCRRIISSYY, Costi, Diaura*, ileanaxperta*, krondia*, mcosmin, trandafir 1970
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea / Vila Katharina [Predeluț]: