ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2010
ÎNSCRIS: 20.05.09
FEB-2007

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Genova nu are doar un acvariu mare

Si iata-ma la Genova intr-o sambata din februarie 2007! Am dat o fuga pana aici din Milano, ajungand cu un tren ce timp de aproape 2 ore m-a purtat mai aproape de orasul lui Cristofor Colombo. Biletul dus/intors la trenul regional a costat 17-18 euro. In tren nu m-as fi gandit ca din orasele vazute in Italia, Genova o sa-mi placa atat de mult. Poate ca era si datorita primaverii care se apropria, poate si datorita starii de spirit sau …. poate era doar orasul … Asadar, nici chiar Parisul cu malurile Senei pe care m-am plimbat timp de 11 zile, nici chiar Santorini unde am stat o saptamana si am incercat sa-i descopar secretele, nici Verona lui Romeo si a Julietei sau Venezia cu canalele ei pe care aluneca usor gondolele ce poarta indragostiti in amurgul zilei, nu mi-au ramas la suflet asa mult precum Genova. Genova nu este un oras al indragostitilor…cred ca este mai degraba un oras al cuplurilor mature, inchegate de ceva timp. Daca ajungeti acolo, veti avea nevoie de 2-3 zile pentru a o putea descoperi in intregime, deoarece biosfera, delfinariul si padurea cu pasari colibri o sa va ocupe cateva ore bune.

Despre delfinariu nu o sa va vorbesc prea mult deoarece alti membri au facut-o si inca foarte bine. O sa va povestesc (postez si poze) de locuri/lucruri mai putin cunoscute dar care incanta foarte mult privirea si aduc o oaza de lumina in suflet cand le vezi.

Biletul pentru a vedea Biosfera + Acvariul + Padurea cu pasari colibri costa 22 Euro.

Este foarte important sa urmati ordinea aceasta pentru a le vizita deoarece in cazul in care ati trecut de ceva nu va mai puteti intoarce. Biosfera este un glob mare din sticla in care a fost creat un abitat cu climat tropical din America de Sud. Sa nu va speriati daca veti observa o reptila verde miscandu-se printre ramurile unor bananieri... este doar o iguana, ce se plimba libera prin casuta ei, speriind prin aparitia sa copii si persoanele mai fricoase. La intrarea in acvariu vi se va face o poza langa 2 mascote. Aceasta poza, la finalul vizitarii acvariului o puteti cumpara contra sumei de 3 sau 6 euro (nu imi mai amintesc exact pretul, dar stiu ca ni s-a parut destul de mult). In interiorul acvariului, in primele minute ale vizitarii acestuia veti fi ghidati catre o sala de cinema in care timp de 15 minte veti viziona un film 3D despre rechini. Daca nu ati fost atenti si v-ati abatut de la traseu veti pierde filmul, deoarece (revin) nu aveti voie sa va intoarceti. De asemenea, nu este permis sa folositi blitul cand faceti poze. In padurea cu pasari colibrii veti auzi cantecul lor si va veti chinui sa identificati pasarile, dar din cauza marimii mici si a faptului ca zboara destul de repede dintr-un loc intr-altul veti avea ceva batai de cap sa faceti o poza reusita.

Daca ati vazut sutele de specii de pesti si reptile puteti iesi sub soare, facand o plimare prin port si continuand cu via Garibaldi. Via Garibaldi este cea mai frumoasa strada din Genova. Aici se gasesc numeroase cladiri ridicate in secolul al 16 cu o arhitectura deosebita. Pe aceasta strada se afla Palazzo Bianco unde puteti admira picturi ale celebrilor artisit genovezi Luca Cambiaso, Bernardo Strozzi dar si a artistilor mai cuoscuti Rubens, Veronese si Filippino Lippi. Peste drum este Palazzo Rosso unde se afla mai multe picturi dar si ceramica si mobilier. Tot pe aceasta strada veti intalni Palazzo Podesta ce are o frumoasa gradina. Fiecare cladire poate fi vizitata pe baza unui bilet ce costa in jur de 5 euro.

Dati o raita si prin asa zisul oras vechi Genova – mici magazine cu marfa chiar si Orient scoasa in strada de unde iti poti lua diverse lucruri, mirodenii. Se gasesc si mici restaurante sau baruri ce au afistae preturile la intrare. Masa de pranz am luat-o la o pizzerie. Eu am luat o pizza si o apa plata ceea ce au ajuns la 9 euro. Seara, deoarece am plecat din Genova pe la 19. 00 -19. 30, am cumparat un sandwich si o apa plata care au fost aproape 5 euro.

In plimbarea dumneavoastra prin oras veti intalni si Palazzo Ducale –un grup de cladiri ce dateaza din secolul al 12. Acum se numeste Palazzo della Cultura si gazduieste expozitii nationale si locale, colectii de flori si antichitati

Catedrala San Lorenzo (“Duomo di San Lorenzo”) – este una dintre cele mai vechi catedrale din Genova, datand din secolul al 13. Peretii din exterior sunt in marmura alba si negra, la intrare sunt 2 statui uriase de-o parte si de alta a celor 3 usi pe care se intra. Statuile reprezinta cate un leu. Catedrala este strajuita de 2 turnuri inalte, fiind deschisa de luni pana sambata dimineata si dupa-amiaza... intre 12. 00 si 15. 00 nu era program de vizita. Noi am ajuns la ea cand era inchisa astfel ca nu am putut sa o vizitam si sa vedem farfuria pe care a stat capul Sfantului Ioan Botezatorul dupa ce a fost decapitat si Sfantul Gral – o relicva de la Cina Cea De Taina,

Basilica della Santissima Annunziata del Vastato – o frumoasa biserica catolica contruita si recontruita de mai multe. Ultima data a fost refacuta dupa bombardamentele din timpul celui de-al doilea razboi mondial.

Parculete veti intalni la tot pasul. Noi am fost intr-unul cu intrarea libera, dar din pacate nu-i mai stiu numele. Este o mica gradina pe etaje de unde poti avea o priveliste asupra intregii Genove.

Dupa-amiaza, am schimbat 2 autobuze pentru a merge la mare, undeva la o distanta de vreo 15-17 kilometri departare de Porto Antico. Pretul fiecarui bilet a fost de aproximativ 1, 20 Euro. Am coborat la ultima statie si am prins apusul soarelui deasupra marii de pe cateva stanci pe care stat.

Daca tot sunteti la Genova vizitati (ceea ce noi nu am mai avut timp sa vizitam) Casa lui Cristofer Colombo, Parco Durazzo Pallavicini si Parco di Nervi. Pe internet veti gasi destule poze si informatii despre ele.

Am plecat din Genova seara dupa 19. 00, ajungand la hotel in Milano pe ultima suta de metri inainte de a se inchide bucataria restaurantului, dar scurta vizita, ceva mai costoasa la Genova a meritat din plin si sper sa va bucurati si dvs in orasul acesta macar jumate din cat m-am bucurat eu.

Trimis de ghitoca001 in 21.02.10 19:49:27
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Torino, Milano, Venetia, Como, Verona

VIZUALIZĂRI: 8881 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ghitoca001); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Fotografie din curtea interioara a Palatului Podestà situat in Via Garibaldi. Acesta este un "ninfeo" adica un edificiu sacru ridicat pentru o Ninfa. Ca in toate edificiile de acest fel si aici apa este prezente. In partea de sus a fotografiei se observa statuia unui copil din a carui vas curge apa

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Genova și împrejurimile: