ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2016
ÎNSCRIS: 08.07.16
JUL-2016
3 AD. + 2 COPII -- v: 1-3

încărcat de pe telefon!

Mera Resort 4* (Blue) Venus All Inclusive: constatari, pareri obiective, aprecieri...

Spun fanteziste pentru ca daca te astepti sa gasesti camere de 70 mp nu vei gasi aici asa ceva. ...

====

BY WM: text adăugat ulterior prin ecou:

Am 2 copii mici de 1 si 3 ani, in urma experientelor anterioare aproape traumatizante si pentru ei si pentru noi datorate in principal drumului foarte lung dar si a amenintarilor prezente pe litoralul Greciei, Turciei, Spaniei etc, am decis anul asta sa mergem in concediu, la mare, in tara. Am hotarat la inceputul lunii iunie ca plecam la inceputul lui iulie la mare la un resort nou, all inclusive deschis partial anul trecut, partial acum si extins in 2017 - Mera Resort 4* - Venus All Inclusive - DESTINAT FAMILIILOR CU COPII (aprox 420 camere - cam 1500 adulti si copii). In primul rand este de mentionat pentru cei cu asteptari fanteziste - privind dimensiunea camerelor - ca vorbim despre constructii Ceausiste revitalizate de un investitor roman din Arges. Spun fanteziste pentru ca daca te astepti sa gasesti camere de 70 mp nu vei gasi aici asa ceva. Resortul este momentan format din doua corpuri de hotel - Blue, inaugurat in 2016 si Sky, inaugurat in 2015- si 28 de vile tip bungalou cu parter si etaj, aflate la 50 m de hotel avand piscina proprie inaugurate tot in acest sezon. Resortul este deschis in proportie de 80% ca si numar de camere, in acest moment. La sosire am fost foarte placut impresionati fiind intampinati la receptie chiar de manager care a avut bunavointa de a ne arata atat apartamente din vile cat si din hotel. Mentionez aici ca au existat si turisti in jurul nostru care au fost nemultumiti de modul in care s-a facut check in-ul (camerele nu erau repartizate conform solicitarilor facute in rezervari) - dar personal consider ca este o problema de inceput de prim sezon. Mi-a placut ca inca de la inceput am vazut bunavointa din partea personalului (cu mici mici exceptii). Consider ca din punct de vedere al curateniei stau bine - macar vizual-analizand pur si simplu sau comparand cu alte resorturi din strainatate. Finisajele sunt calitative - pentru un hotel- (ex baile sunt dotate cu obiecte sanitare Cersanit, Grohe, Kludi, in camere televizoarele sunt Samsung etc), designul si amenjarea spatiilor de cazare si a spatiilor comune, urmeaza linii simple, de bun gust, in ton cu destinatia si amplasamentul resortului, exceptie fac florile si arbustii de plastic mult prea prezenti peste tot care fac nota discordanta si au un aspect iefin si kitchos. Camerele sunt dotate cu televizor, ac, mini bar (apa plata si apa minerala 1/zi), dulap, balcon, masuta de toaleta cu oglinda, in bai exista feohn, gel de dus, sapunuri si casca pentru par, precum si cate un prosop de plaja pentru fiecare persoana cazata. Camerele desi sunt mici sunt foarte bine organizate si mobilate astfel incat exista spatii de depozitare suficiente. Totusi cei care necesita pat suplimentar trebuie sa-l intinda si sa-l stranga zilnic pentru a putea circula prin camera. Apartamentele sunt de doua feluri, decomandate (2 dormitoare unite prin hol) si nedecomandate (sufragerie cu trecere spre dormitor) diferenta intre cele doua este ca cel nedecomandat contine pat matrimonial (4 perne) si canapea extensibila (2 perne dar foarte mari si tari) spre deosebire de cel decomandat care contine 2 paturi. Amandoua au 2 bai, 2 tv si 2 ac. Prosoapele lasate pe jos sunt schimbate zilnic, cearceafurile o data la 2 zile, se da zilnic in camera cu aspiratorul. Toate camerele si holurile sunt mochetate. La receptie este cineva 24/24 de ore. Din punct de vedere al restaurantului, alimentelor si bauturilor precizez urmatoarele: mese in interior, exterior si pe terasa acoperita, relativ suficiente dar spatiul in sine este destul de restrans. Repet hotelul este plin in acest moment la 80-85% din capacitate, vesela curata, variata ca dimensiuni si suficienta, pahare mari de plastic reutilizabile -fiind admise si la piscina, de fapt acesta cred ca este si scopul lor, personal la servire si debarasare cam putin, destul de neexperimentat si debusolat. Programul meselor este 8:30-10:30 mic dejun, 12:30-14:30 pranz, si la ora 4 gustare (pizza, inghetata, rulouri, pateuri) - nu stiu sa spun nimic despre ele pentru ca nu apuc niciodata si este mare imbulzeala, cred ca sunt dimensionate pentru maxim 100 de pers. - 18:30-20:30 cina - dupa parerea mea incepe prea devreme si se termina prea devreme. Mancarea este foarte variata dar cam aceeasi in fiecare zi, cu mici variatii la paste, orez si mancaruri cu sos). Dimineata: lapte cald/ rece, iaurt, cereale, dulceturi variate, fructe, paine de multe feluri, alba, neagra, cu seminte, exista 2 prajitoare, oua (fierte, omleta, prajite), 5-6 feluri de branzeturi, 5-6 feluri de mezeluri. si salam, cremvusti pui/porc, salate diverse, icre, salata de vinete cu maioneza, ceva intre mancarica si zacusca, si tot felul de bacon si costita coapta. La pranz si cina gasim branzeturi 2-3 feluri, salate, fructe, prajituri (3-4 feluri) - aici a fost o mare problema dar am vorbit cu managerul si au facut suplimentari chiar de a doua zi- gratar (antricot de vita, ceafa si muschi de porc, piept, pulpe si aripioare de pui, carnaciori), mamaliga, cartofi prajiti, cu rozmarin, cu branza, 2-3 feluri de paste, mamaliga, mancare de fasole, varza calita, 3 -4 feluri de supe/ ciorbe (vacuta, crema de legume sau rosii, supa de taitei ciorba de perisoare, bors de peste), 3-4 feluri mancare cu sos alb/ rosu etc, legume coapte. Mancarea miroase bine, arata bine, este gustoasa si intotdeauna suficienta - exceptie mai fac dulciurile facute tot de ei pe care se napusteste lumea. Mancare de bebelusi la solicitare (nu am solicitat piureuri). Pe tot parcursul zilei ca bautura exista : dozator - de Santal (piersica, portocale, visine), de vin Cotnari (alb, rosu, roze), bere draft Timisoreana, apa La Fantana, specialitati de cafea (Amigo, Don Cafe, Nescafe), si bar a la carte incepand cam cu ora 11, iar pe perioada meselor de pranz si cina exista un bar la care se serveste la pahar : apa minerala, cola, fanta, sprite, cognac, lichior de piersica, crema de wiski si digestiv, dar este coada mare in general. Nu exista Beach Bar - iesi cu paharul din resort sau cumperi pe plaja. Piscina este mare si curata, sezlonguri relativ suficiente, umbrele albe si insuficiente, saltele groase, bune si curate. Nu exista umbra naturala (ex copaci) decat pana in ora 11 de la hotelul din stanga. Piscina pentru copii este parte a piscinei pentru adulti dar mai putin adanca (aproximativ 40 cm) separata de zona cu apa adanca prin balustrada metalica, dar nici aceasta nu este umbrita. Exista 6 dusuri cu apa cada si rece si 3 doar cu apa rece. Plaja este aproape - 100 m - se iese din resort, se traverseaza strada care nu este prea circulata si se intra pe plaja printr-un bazar sau prin parcarea hotelului din fata. Nu prea exista trotuar in statiune, si ala care este este prost. Plaja are 100 de umbrele albe, aprox 400 sezlonguri cu saltele bune, si masute, muzica ambientala, ingrijitor, tomberoane, este curata, putin cam inghesuita, nisip fin, nu exista beach bar, intrarea in apa este lina si nu sunt pietre. AVIZ AMATORILOR care se scoala la 4 sa puna prosop pentru a bloca inutil toata ziua sezlongul, dupa 30 minute de abandon, bunurile si prosoapele se ridica si se depoziteaza intr-o gramada de unde pot fi recuperate.

Exista loc de joaca pentru copii foarte dragut si bine dotat atat interior cat si exterior: program de jocuri la piscina pentru copii, dar linistit si neagasant pentru ceilalti turisti, pictura pe fata, teatru, personaje si program de animatie in fiecare seara.

Programul de divertisment de seara este foarte dragut si variat, de la 7 pana la 12 noaptea - nu va recomand camere spre mare daca va culcati devreme- si doriti sa stati cu geamul deschis - format din dansuri diverse si muzica buna (doar solisti care canta nu rag) usoara romaneasca, internationala, traditionala internationala, usoara internationala, pian, nai etc.

Alte precizari:

- momentan se lucreaza la wifi si merge foarte prost;

- nu recomand persoanelor singure sau cuplurilor in luna de miere pentru ca sunt foarte mult copii (la capacitate aproape maxima apreciez ca sunt undeva in jur de 300 de copii de toate varstele);

- recomand semnalarea problemelor si nemultumirilor pentru ca se straduiesc sa remedieze si sa imbunatateasca lucrurile care tin de ei;

- Puteti folosi cu incredere baile comune sunt destul de curate cu baterii cu fotocelula;

- La hotel deja nu se mai fac decat ceva amenajari interioare, noi nu am auzit zgomote. Sunt ceva amenajari la vile dar tot de interior si de gradina. Am avut posibilitatea sa optez intre ap in vila si in hotel, am ales hotelul pentru ca iesirea din camera la vila da direct in niste scari abrupte/ balustrada cu spatii mari, dar camerele sunt mai mari si mai spatioase, piscina privata a vilelor este cu saruri si nu cu clor si mult mai libera.

In concluzie, noi am fost multumiti de majoritatea aspectelor, iar lucrurilor care ne-au nemultumit au fost transmise managerului si remediate in mare parte.

Un mare plus pentru Managerul de acomodare, este un baiat care stie sa asculte, vorbeste frumos si respectuos este foarte prezent si interesat de ce se intampla in hotel si incearca sa remedieze problemele sesizate de turisti.

Dragi cititori este bine sa veniti cu o imagine reala si nu cu una denaturata si nici cu asteptari fanteziste care nu isi au locul intr-un hotel all inclusive, destinat familiilor cu copii, amplasat in Romania.

Later edit: au facut schimbari majore la barul de dulciuri dpdv al aprovizionarii si au suplimentat numarul pe persoane la servire la barul de bauturi deschis pe durata pranzului si cinei, iar apa minerala a fost scoasa in frigidere la liber.

Cu drag, Diana

Trimis de Ioana_diana17 in 08.07.16 15:03:38
Validat / Publicat: 11.07.16 09:30:10

VIZUALIZĂRI: 2104 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ioana_diana17); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Locul de joaca exterior

[08.07.16 16:22:22]

@Ioana_diana17: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

=====

Din motive de spatiu continuarea articolului pe [****]

Și aici este destul spațiu. Trimiterea către acel articol a fost elimintaă din text.

În forma în care se prezintă la acest moment, textul trimis nu este publicabil ca review - "articolul" nu poate fi validat.

Sperăm să găseşti timp sau disponibilitate pentru completarea unui set minim de detalii suplimentare - eventual pentru încărcarea unui set, măcar minimal, de fotografii din sejur sau minisejur --- astfel încât să putem publica, într-un final, articolul.

"Review"-ul a fost momentan suspendat, până la stabilirea deciziei definitive.

Pentru completări / modificări / ajustări poţi folosi linkul EDIT IMPRESII (afişat cu roşu sub textul trimis)

În cazul în care aceste completări nu sosesc în timp util, textul ar putea fi, eventual, republicat de noi sub formă de ecou la un alt articol, publicat anterior în aceeaşi rubrică (ori în una similară)

[11.07.16 09:29:24]

@Ioana_diana17 - Nivelul redus de detaliere clasifică articolul sub pragul de publicare (sau undeva la limita lui). Din acest motiv, impresiile nu primesc PMA standard, alocate în mod obişnuit fiecărui articol încărcat pe sait [PMA standard = puncte de mulţumire-apreciere standard = din partea echipei administrative].

Sperăm să găseşti însă timp / disponibilitate pentru a completa un set minim de aspecte - referitoare, de exemplu, la camere, bucătărie & masă, alte facilităţi oferite de unitate; amabilitatea personalului; împrejurimi, drumul până acolo, etc - eventual un set minimal de fotografii din (mini) sejur, astfel încât să putem totuşi reda articolului "votul saitului" -- şi, implicit, posibilitatea de votare a lui de către ceilalţi membri.

Poţi folosi linkul EDIT IMPRESII (afişat cu roşu sub textul trimis), disponibil permanent până la validare şi timp de 30 de minute după aceea. Eventuale completări se pot aduce şi ulterior — prin rubrica ECOURI (cea de faţă).

- pentru a încărca fotografii din [mini]sejur: amfostacolo.ro/pic_addnew ... 47&ridAnt=70028

Ioana_diana17AUTOR REVIEW
    [11.07.16 10:40:06]

@webmaster26: Acesta este textul integral

by wm - textul a fost mutat în corpul articolului. Se redă statutul acestuia = cu PMA.

Mulțumim și pentru amabilitatea de a încărca fotografii.

Ioana_diana17
    Alte impresii din această RUBRICĂMera Resort: