ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2016
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 30.03.11
JUN-2016

Tenerife poate să fie şi mai ieftin - Bahia Flamingo

Nu demult ne-am intors din misteriosul Tenerife unde am petrecut 7 zile minunate, mai ales ca ne-am petrecut aici "luna" de miere.

Am luat acest hotel in dorinta de a nu cheltuii mult peste bugetul nostru alocat, mai ales ca am ales doar regimul demipensiune.

Hotelul este situat la strada, insa beneficiaza de o intrare adiacenta, astfel incat nu e deranjant acest lucru. Se afla la mica distanta de plaja cu nisip "ca taciunele" (200-300m) unde ne-am panicat prima data ca nu stiam cum sa abordam mersul pe acest nisip, pentru ca ne ardeau talpile, insa in timp ne-am invatat cum se invatasera si ceilalti care stateau linistiti la soare :)).

Primul impact cu hotelul nu pot sa zic ca a fost dintre cele mai placute, mai ales cand am ajuns pe hol si in camere : era prea micuta pe cat ne asteptam, TV vechi (pe care nici nu l-am deschis). Receptionera foarte simpatica si serviabila, ne-a condus pana la usa camerei si ne-a dat vedere frontala la mare (insa toate camerele au vedere la mare, panorama e deosebita). Apoi, am inceput sa ne invatam cu camera, asa micuta cum era, balconul in schimb era mare, cu 2 scaunele si o masa si loc unde sa iti usti hainele.

In fiecare zi ne-a facut curatenie si se improspata aerul. Mobilierul e nou, salteaua buna, lenjeria curata.

De asemenea si baia e cam mica.

Mi-a placut ca nu simteam acel aer "inchis de piscina acoperita" pe care il simteam in general in statiune.

Mancarea in prima zi nu a fost cine stie ce, insa din a 2a zi nu am avut ce sa reprosam. Nu pot sa zic ca a fost ca la hotelurile de 4 *, foarte, forte diversificata, insa a fost foarte buna si nu ne-a lipsit fructele de mare gatite foarte bine, supa crema foarte buna... Nota 10 pentru mancare din partea mea.

Dupa cum spunea si altcineva, programul de anmatie nu e dintre cele mai bune, dar fata care se ocupa incearca, doar e singura acolo. Au mai fost invitati: trupa flamenco de noua 12, un saxofonist, mica gradina zoo (serpi exotici bbrrrrrr... si papagali), etc...

Mojito foarte bun, costa undeva la 3,90 euro, dar era foarte bun, nu ca in multe localuri de la noi unde se zgarcesc la rom :))).

Langa hotel obisnuiam sa mergem sa mancam masa de dupa-masa la Localul Legend, stil englezesc, preturi foarte bune. Mai era un local dragut pe promenada marii : Neptun, unde o supa de peste era undeva la 3 euro.

Pot sa zic ca as alege din nou acest hotel pe motiv ca nu prea dau bani pe cazare de lux, mai bine dau bani pe destinatie.

Si oricum, ne-am simtit bine in camera chiar daca era prea mica.

Vedeam pe oferta ca, camerele au AC, insa noi cel putin nu aveam. Era un ventilator pe tavan pe care l-am vazut in toate camerele si pe care lumea in folosea. Poate erau camere mai bune si poate acolo exista AC. (sau poate acela e AC -ul :)).)

Recomand pentru cei care vor un sejur in Tenerife la preturi mai mici decat normal.

Trimis de Ioana_Ioana in 03.07.16 11:58:45
Validat / Publicat: 03.07.16 14:59:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Tenerife, Vera zona Alicante, Mallorca, Barcelona, Madrid

VIZUALIZĂRI: 2893 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ioana_Ioana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 o cina aleasa
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 97.58 EUR pe cameră

[03.07.16 12:18:45]

[03.07.16 13:05:09]

@webmaster45 - e ok

[03.07.16 15:06:32]

@Ioana_Ioana -

Nu am înţeles ce ai vrut să spui prin preţuri mai mici decât normal. Care este normalul în opinia ta?

Tenerife este o insulă superbă care oferă variante pentru orice pretenţie şi pentru orice buzunar, fiecare fiind liber să îşi aleagă cazarea care i se potriveşte.

Eu am plătit mai mult decât tine, dar am stat două săptămâni la hotel de patru stele, situat chiar pe malul oceanului şi am beneficiat de all inclusive. Acela a fost "normalul" pentru mine. Per total, raportul calitate preţ a fost mai avantajos în cazul meu.

Întotdeauna un preţ mai mic implică unele compromisuri, gen o cazare mai slabă, un hotel mai departe de plajă, mai puţine mese incluse etc.

voxtesa
    [06.07.16 12:02:07]

@nicole33 - poti sa ne ''divulgi'' numele hotelului de 4 stele. multumesc

[06.07.16 12:06:53]

@nicole33 - Cand spun preturi bune... nu ma refer la nimci ce trece de 1600 euro, uneori nici cu 3 mese pe zi.

In ideea de pret mic, raportez la apropiere de plaja foarte buna, 2 mese / zi foarte bune, conditii normale si nu LUX, etc

[06.07.16 12:11:08]

@nicole33 - AM stiut ce aleg, si nu am vrut sa depasesc acest buget tinand cont ca in momentul in care l-am reezrvat alte optiuni nu prea erau la sb 1400 euro si sa am si plaja si demipensiune.

Compromisul l-am facut la cazare ca oricun nu am stat mult in camera si oricum au fost conditii chiar bune, se vedea ca s0au mai facut imbunatatiri. Am consultat si alte pareri / pagini internet.

Dar tu cat ai platit pe sejur si la ce hotel ai stat?

Si inca o chestie, tinand cont ca doar zborul era undeva la 1000 euro / 2 pers, restul fiind cazare + transfer + masa... chiar pret bun a fost

[06.07.16 12:16:04]

@voxtesa - Golf Plaza daca nu ma insel ca se numea si San Blas

Husky
    [07.07.16 17:04:45]

@Ioana_Ioana -

Probabil ai beneficiat de un discount serios pentru faptul ca te aflai în luna de miere și doar așa ai reușit să plătești atât de puțin.

Un alt user care a fost în aceeași perioadă cu tine la același hotel declară că a plătit 1700 de euro și a avut numai mic dejun. vezi impresii

M-ar interesa și pe mine numele agenției de unde ai cumpărat pachetul și care a fost reducerea aplicată. Dacă este convenabil, cine știe, poate mă mărit și eu.

[07.07.16 19:04:04]

@Husky - Buna. De regula se plateste mai mult pentru luna de miere. A fost cumparat sejurul in luna mai.

[07.07.16 20:10:56]

@voxtesa -

Sol Tenerife 4* din Playa de las Americas.

[07.07.16 20:43:58]

@Ioana_Ioana -

Dar tu cat ai platit pe sejur si la ce hotel ai stat?

Eu am făcut un compromis cu zborul. Dacă aş fi ales pachet cu charter mă costa mult mai mult.

Dorind un sejur dublu, toate agenţiile mă puneau să plătesc avionul de două ori, ceea ce am refuzat din principiu, nemaivorbind de faptul că hotelurile din oferta acestora erau mai prost poziţionate şi cu mai puţine mese.

Am renunţat la comoditatea zborului cu o cursă charter pentru o săptămână de vacanţă în plus, iar hotelul (Sol Tenerife) a fost ales de mine, nu pentru lux, ci pentru că fusesem extrem de mulţumită de experienţa din Mallorca la un hotel tot de patru stele din acelaşi lanţ. Mi-am dorit să adorm şi să mă trezesc în zgomotul valurilor oceanului şi exact de asta am avut parte. Am avut norocul să primesc o cameră cu vedere frontală la ocean, fără şpagă şi fără să fi plătit suplimentul aferent.

Zborul cu escală m-a costat 800 euro, iar hotelul puţin sub 1500 de euro pentru 13 nopţi cu all inclusive, 14 zile de distracţie. Transferul nu m-a interesat pentru că am închiriat maşină, pe care am folosit-o şi pentru explorarea insulei.

După cinci experienţe în Spania atât continentală (Costa Azahar, Costa Brava-Maresme, Costa del Sol), cât şi insulară (Mallorca şi Tenerife) la hoteluri de patru stele, apreciez că acesta este "normalul" pe care eu mi-l doresc şi sunt dispusă să-l plătesc. Nu-mi trebuie cinci stele, dar nici nu risc să merg la trei stele.

Interesant, chiar dacă am insistat, eu nu am reuşit să aflu concret cât costă doar avionul din preţul pachetului. Este bine de ştiut pe viitor, chiar dacă sigur voi alege tot o variantă pe cont propriu.

[07.07.16 22:35:07]

@nicole33 - Cam atata este zborul spre Tenerife cel putin deoarece am vrut sa imi cumpar si eu pachete separate sa vad daca nu ies mai ok, cu zbor luat pe charter, insa nu ieseam ok.

voxtesa
    [08.07.16 16:02:15]

@nicole33 - multumesc pt informatii, si am inca o confirmare ca pe cont propriu este mai ieftin decat prin agentie.

[08.07.16 16:16:34]

@voxtesa - Depinde totul de bilet, nu intotdeauna Mai ales daca doriti si ceva direct fara opriri

[08.07.16 18:20:51]

@voxtesa -

Categoric ieşi mai ieftin, stai câte zile vrei tu fără a plăti de două ori avionul cu care zbori doar o singură dată, îţi alegi hotelul dorit după propriile criterii, dar biletele de avion trebuie luate cât mai din timp, la fel şi rezervarea hotelului.

Pe cont propriu ai deplina libertate de a trece şi de pe o insulă pe alta, cu ferry la un preţ accesibil sau cu avionul, mai scump, după buget, şi de a zbura de acolo spre aeroportul intermediar.

Singura problemă o constituie alegerea zborurilor pentru a minimiza timpii de escală, atât cât este posibil.

@Ioana_Ioana -

Mai ales daca doriti si ceva direct fara opriri

Din păcate, dacă vrei musai zbor direct, trebuie să apelezi la agenţii. Nu poţi alege decât sejururi de şapte nopţi (mult prea puţin pentru o insulă atât de mare şi ofertantă cum este Tenerife) sau multiplu de 7, cu majorările aferente, exagerate în opinia mea.

Un alt dezavantaj al curselor charter spre Tenerife îl reprezintă faptul că acestea nu circulă decât vara (iunie - septembrie), în timp ce Tenerife-"insula eternei primăveri"- poate şi merită a fi vizitată în orice perioadă a anului.

[08.07.16 22:43:52]

@nicole33 - ABsolut corect ceea ce spuneti mai sus