ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.11.2013
ÎNSCRIS: 25.11.13
NOV-2013

Honeymoon... de vis!

Tocmai ce ne-am intors din luna de miere din Tenerife unde a fost super.

In primul rand trebuie sa va spun ca vremea a fost ff buna, nici noi am crezut k in luna noiembrie poate sa fie atat de cald, inclusiv apa. Nu a plouat deloc in cele 7 zile, o singura zi a fost mai innorat. Au fost 24-25 grade, dar nu batea vantul deloc, am facut plaja toata saptamana.

Deci sa incep. Am plecat din Bucuresti la 8dimineata cu compania Tarom pana la Madrid, iar de acolo am luat avionul pana in Tenerife Nord, compania Ryanair la ora 17 Am plecat pe cont propriu pentru ca in aceasta luna nu mai sunt chartere. Am ajuns acolo dupa aprox 3 ore cred (sunt inapoi cu 2 ore acolo).

In aeroport ne. a asteptat cineva de la inchireri masini, (nu uitatti sa va luati gratis din aeroport o harta cu intreaga insula, este f utila, de la pc de informare turistica), deoarece ne. am inchiriat masina din Bucuresti si va spun k este necesara o masina pentru k insula este mare si ai de vizitat multe si e pacat sa nu te plimbi. masina pentru o saptamana ne-a costat in jur de 200 euro cu tot cu benzina.

Am ajuns la hotel dupa o ora, distanta intre aeroport si Puerto de Santiago, unde am stat noi.

Hotelul este ok, am avut vedere la ocean, mancarea ok, mobila putin veche dar raportul calitate-pret a fost super ok.

Trebuie sa ajungeti in Las americas, statiunea este superba, mai ales noaptea, mi-a placut si statiunea vecina Los Cristianos si Puerto de la Cruz care este in nordul insulei, dar si in capitala Santa Cruz.

- Clar trebuie mers In Siam Park, este mare distractie cu multe topogane, 33euro/pers.

- Aqualand - tot park de distractii, are topogane dragute si el dar are un show gratis cu delfini, unde poti face poze si chiar sa te joci cu ei. 50euro/pers jumatate de ora, iti vb despre delfini, ii mangai, ii pupi, iti da o poza, dar il lasa pe partener/a, sa iti faca poze/filmeze.

- Jungle Park, nu are multe animale dar e multa verdeata si e f frumos. 33euro pers + intrare si la Loro Park.

- La vulcan, este superba privelistea si drumul pana acolo, telecabina 25 euro / pers.

- in satul Masca, e undeva in munti si e superb drumul pana acolo

- in partea de nord a insulei, unde e mai rece in general dar a f frumoasa Puerto de laCruz

- am fost si la drago milenario, un copac vechi de peste 1000 ani, unde tot in partea de nord a insulei este

Preturile la mancare, haine, parfumuri nu sunt scumpe, neavand tva. scumpe sunt intrarile si pozele dak doriti sa faceti.

In concluzie, insula este superba, dar trebuie sa aveti masina dak vreti sa nu depindeti de nimeni si sa fie mai comod si trebuie mers toamna pentru k este f cald dar nu atata aglomeratie cum e vara, mai ales in parcurile de distractie.

Pentru alte detalii, va stau la dispozitie.

Trimis de lavi86 in 25.11.13 23:09:31
Validat / Publicat: 26.11.13 00:33:18

VIZUALIZĂRI: 4640 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lavi86); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 97.58 EUR pe cameră

[26.11.13 00:00:25]

@lavi86: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Eventual, dacă ai amabilitatea de a mai da amănunte despre hotel, ele vor fi binevenite pentru cei dornici să ajungă acolo.

luizanacu
    [11.01.14 17:31:55]

@lavi86: Salut, imi poti spune cat a costat biletul de avion dus intors de persoana? si de la ce agentie (prin mesaj privat) le-ai comandat? Pt ca as vrea si eu pt aceeasi luna, noiembrie sa-mi gasesc bilete din timp!

Multumesc!

stancuadrian
    [14.07.15 12:43:28]

stiti cumva, loro park si siam park au tansportul gratuit din statiile din partea de sud a insulei?

lavi86AUTOR REVIEW
    [15.07.15 21:59:20]

@stancuadrian: nu stiu, noi am avut masina inchiriata si va recomand si dvs, pentru ca in felul acesta va puteti plimba pe toata insula, iar costurile nu au fost mari, im jur de 200 euro masina, inclusiv benzina pe o saptamana

stancuadrian
    [16.07.15 09:01:05]

@lavi86 - Multumesc pentru raspunsul prompt, la concluzia asta am ajuns si eu dupa ce am facut un calcul cu autobuzul pentru toate locurile unde vrem sa mergem si am ajunge cam la aceeasi bani cu masina asa ca mai bine inchiriem de la Orcar, am vazut ca au preturile cele mai bune, despre hotel ce ne puteti spune, ca si amplasament, supermarketuri pe langa... sfaturi, ce e bine de stiut?

Multumesc inca o data!

lavi86AUTOR REVIEW
    [29.07.15 12:17:13]

@stancuadrian:

Este aproape de plaja, plaja cu nisip negru si de supermarket, hotelul este chiar langa sosea, pe de o parte este oceanul pe de cealalta hotelul aveti si parcare

lavi86, luizanacu, stancuadrian
    Alte impresii din această RUBRICĂBahia Flamingo Hotel [Playa La Arena]: