ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2016
ÎNSCRIS: 21.08.11
JUN-2016
2 AD. + 3 COPII -- v: 12-16

Vacanta de Rusalii la Atena

Daca nu vreti sa cititi tot articolul cu impresii, va fac o schita mai sumara a planurilor noastre de vizitare, cu preturi, cu indicatii, din cele 3 zile.

Ziua 1 – Acropole

–dimineata devreme la ora 8.00:

oAcropole = Teatrul lui Dionysos + Propylaia + Partenonul + Templul Atenei + Muzeul Acropolei + Teatrul Herodes Atticus; prêt intrare: 20 eur adulti;

oAgora = Porticul Basileios + Odeonul lui Agrippa + Templul lui Hefaistos + Tholos + Porticul lui Attalos + Altarul lui Zeus Agoraios; prêt intrare 6 eur;

–pauza de odihna cu luat masa si intoarcere la hotel intre orele 13.00 – 17.00;

–seara – ne-am plimbat prin piata Omonia, piata Exarcheia, piata Vathis si imprejurimile hotelului Solomou;

Ziua 2 - Pireu

-dimineata devreme vizita in portul Pireu – statia de metrou Pireas, cost billet 1,40 eur adulti si 0,60 eur copii;

-pauza de odihna cu intoarcere la hotel intre 14.00 – 17.00

-seara - Piata Monastiraki, Turnul Vanturilor si Forul Roman (intrare 6 eur), cimitirul Kerameikos, str Ermou cu bazarul ei, Kapnikarea.

Ziua 3 – Gradinile Nationale

-dimineata – Piata Syntagma, cladirea Parlamentului, Gradinile Nationale, Cladirea Zappeion, stadionul Kalimarmaro, templul lui Zeus Olimpianul (intrare 6 eur)

-pauza de odihna intre 15.00 – 18.00

-seara: centrul de cultura al Atenei din zona Panipistimou, bazarul din piata Monastiraki, pentru achizitionarea de suveniruri.

Mai intai si la inceput, va fac bine cunoscut :), ca acel ce va citi… e dator a-si aminti… (ce vreti… reminiscente din oracolele adolescentei :) ) … sa nu mearga in Atena cu scopul vizitarii obiectivelor turistice in sezonul de vara!!! In luna iunie, cand am mers noi, de Rusalii, profitand de oferte si de minivacanta, a fost ingrozitor de cald, temperaturile trecand de 45 grade (nu vreau sa-mi inchipui cum este in iulie-august), umbra fiind practic inexistenta.

Am ajuns in Atena, dupa un zbor de seara, luand autobuzul X95 de la aeroport, cu statia finala Syntagma. Acesta pleaca la fiecare 20 min si merge foarte bine, ajungand in oras cam in 40-45 min, pentru ca toata lumea de la aeroport merge in oras, iar in statii nu opreste decat daca se solicita coborarea. Costul unei calatorii este 6 eur pentru adulti si 3 eur pt copii. Biletele se iau de la casa de bilete de langa statie, iar statia este la iesirea 5 din aeroport. Sa validati biletele, pentru ca pe spate lor scrie ca amenda este de 60 de ori costul biletului!!!

Se poate ajunge si cu metroul, timpul fiind cam acelasi, dar costurile sunt mai ridicate, 10 eur adultii si 6 eur copii.

De la Piata Syntagma se ajunge la hotelul Solomou, unde am fost cazate (vezi impresii), foarte usor, pe jos (este o distanta de 1,5 km) sau cu metroul doua statii, de la statia Syntagma pana la Omonia. Daca aveti bagaje mici ca noi, si o luati pe jos, este un drum de aproximativ 20 min. Trebuie sa o luati in stanga, cum stati cu fata la cladirea Parlamentului, traversati, apoi faceti dreapta pe strada imediat urmatoare dupa hotelul Grande Bretagne, strada care se numeste Stadiou, o strada lunga de 850 m. Toate strazile principale sunt lungi, asa ca inarmati-va cu rabdare. Cand ajungeti in piata Omonia, faceti dreapta pe strada Aiolou, pentru vreo 100 m, apoi intrati in continuarea ei pe str Oktovroiu, pe care mergeti vreo 350 m pana se intersecteaza cu str Solomou. Faceti stanga si hotelul este imediat pe dreapta strazii.

Cum am ajuns seara tarziu, planul de a doua zi a inceput dimineata devreme. La 7 am luat micul dejun copios, si am plecat spre Acropole.

De la hotel, catre Acropole, se poate ajunge cu metroul 3 statii, de la Piata Omonia la statia Akopoli, sau pe jos in aproximativ 25 min, fiind o distanta de 2,4 km. Daca o luati pe jos, cand iesiti din hotel, faceti stanga si traversati str Septemvriou, ramanand pe Solomou, apoi faceti dreapta pe urmatoarea, care se cheama Oktovriou. Mergeti pana ajungeti pe str Aiolou, pe care o urmati pana la capatul ei, peste vreun km, cand se opreste in Agora. De acolo va descurcati usor sa ajungeti la Acropole.

Acolo, dusi cu sacul la pomul laudat, am avut o mare surpriza. Cum socoteala de acasa, nu se potriveste niciodata cu cea din targ, am bagat mana adanc in buzunar. In ghidul despre Atena, de la TOP10 (probabil nu foarte actual, ar trebui sa scrie pe coperta anul tiparirii), scria ca este 12 eur biletul pentru 6 intrari, inclusiv Acropole. Biletul, doar pentru Acropole, era 20 eur pentru adulti, iar cel cu inca 3 obiective era 30 eur. Fiecare intrare la restul de obiective era 6 eur. Un lucru foarte bun a fost ca studentii au reducere la jumatate, iar copii, pana in 19 ani, au intrarea libera.

Era multa aglomeratie si trebuia sa mergi pe repede inainte, chinezii fiind “cu milioanele” prin toate colturile, dar tot aveai timp sa fii impresionat de maretia constructiei, de albeata coloanelor, pe care ai fi vrut sa le atingi, ca si cum asta ar fi putut sa te duca inapoi in trecut cu ochii mintii, sa vezi si sa simti viata bogata a grecilor din antichitate.

Daca va duceti ca mine vara, sa fiti pregatiti cu apa multa, cu palarii si ochelari de soare, cu haine usoare si lungi, pentru ca soarele este orbitor si fierbinte!!!

Pana sa vezi Partenonul, ai in dreapta teatrul lui Dionysos, un amfiteatru urias, pe care as fi vrut sa-l vad mai de aproape, dar din pacate, nu era vizitabil.

Pentru a ajunge la temple, treci prin Propylaia, intrarea principala, cu trepte de marmura alba, pe care ar fi bine sa le urci incaltat in ceva cu talpa antiderapanta, pentru ca aluneca rau.

Cand terminati cu minunatul si cu pozatul pe dealul Acropolelor, coborati spre Agora, care, spre deosebire de platoul templelor, este plina de verdeata si poti sa te odihnesti la umbra, dupa soarele torid.

Dupa vizitarea din dimineata calduroasa, eram terminate si ne-am intors la hotel, pentru o binemeritata odihna si racoare. Seara am batut pietele din apropierea hotelului, Omonia, Exarcheia, Vathis.

A doua zi, dimineata la 8, ne-am suit in metrou de la statia Omonia si am mers pana la ultima statie Piraeus. Acolo am luat la picior toata zona, trecand prin Plateia (piata) Karaiskaki, prin portul mare, prin portul Zea Marina, unde ne-am si odihnit, admirand toate micile vase ancorate aici. Este si un traseu pietonal marcat pe care poti sa-l urmezi, care are 4 km si dureaza cam o ora.

Dupa odihna de la pranz, seara am mers spre piata Monastiraki, unde am ajuns foarte usor de la hotel Solomou, luand-o in dreapta pe str Septemvriou, apoi dupa piata Omonia, pe str Athinas, care ducea exact in piata Monastiraki. Strada Athinas este paralela cu str Aiolou.

Din pacate, din cauza ca am ajuns dupa ora 18.00, am vazut Forumul Roman si Turnul Vanturilor doar de afara! Intrarea era tot 6 eur.

Am mers pe renumita strada Ermou, unde se intalnesc si cele mai scumpe magazine, strada fiind cotata ca una dintre primele 5 cele scumpe strazi de “shopping” din Europa, dar si piata de vechituri, unde gaseai “intranduri” (ca nu le poti spune magazine) cu gramezi uriase de orice, de la haine vechi, la tablouri si monede.

Tot pe strada Ermou am ajuns la Kerameikos, cel mai mare si cel mai vechi cimitir din Atica. Ne-am intors prin Thissio, unde pe strada Apostolou Pavlou, erau o gramada de artizani handmade, care isi expuneau marfa spre vanzare, dar si o gramada de terase. Kapnikarea este tot pe Ermou, o biserica din sec X, dedicata Fecioarei, si ridicata peste ruinele unui templu antic.

A treia zi ne-am orientat mai mult spre umbra, astfel ca dupa ce am localizat in piata Syntagma statia de plecare a autobuzului si casa de bilete, am stabilit sa vedem Gradinile Nationale, care sunt in dreapta cladirii Parlamentului.

Cladirea Parlamentului nu are nimic deosebit, dar ca sa compenseze, am prins o schimbare de garda spectaculoasa.

Gradinile sunt splendide, cu vegetatie din abundenta, cu copaci uriasi, cu tot felul de coltisoare unde poti sa te odihnesti relaxandu-te, cu helestee cu pesti aurii - fara dorinte :) - si broscute testoase, cu fantani cu apa potabila, cu lacuri amenajate cu poduri si rate salbatice, cu o mini gradina zoo, unde erau iepurasi, capre de munte, si o gramada galagioasa de perusi colorati ca un curcubeu.

Dupa ce ne-am plimbat, odihnit, si stropit cu aspersoarele care erau peste tot, am trecut din Gradininile Nationale in gradinile Zappeion, unde leandrii aveau milioane de flori de toate culorile.

Cladirea Zappeion, impresionanta si linistita, a ramas in spatele nostru, dupa selfiul de rigoare.

Dupa ce am coborat toate treptele si am ajuns la strada, am luat-o in dreapta, am traversat si am intrat in Templul lui Zeus Olimpianul. Acolo pe un platou urias, am admirat cele 15 coloane ramase in picioare si privelistea Acropolelor. Ne-am refugiat de soarele arzator la umbra maslinilor de pe margine, unde erau si banci. Un lucru bun este ca aici o sa gasiti si toalete, unde sa va “reimprospatati” un pic, dar si apa potabila.

Daca dupa Zappeion, ati face stanga, ati ajunge la stadionul Kallimarmaro.

Dupa odihna si un pic de somn, am mers in zona Panepistimiou, centrul de cultura al Atenei, unde se regasesti trilogia: Academia, Universitatea si Biblioteca Nationala. Tot aici am gasit si un lucru dragut: statia de autobuz era prevazuta si cu un leagan in care te puteai da huta :)!

Seara am incheiat-o in bazarul din piata Monastiraki si imprejurimi, de unde am luat pentru cei de acasa, magneti, condimente, sapunuri si ulei de masline, si cu o iesire la o taverna de pe str Athinas.

Nu v-am povestit nimic despre mancare :), pentru ca nu asta a fost obiectivul nostru principal si pe caldura aia nu puteai sa inghiti mare lucru, preferand salatele, dar tot am facut in ultima seara o “extravaganta” si am luat cina in oras. Seara toate tavernele si terasele sunt supra populate, dar au fost foarte draguti si ne-au asezat la o masa care era rezervata pentru altcineva. Primul lucru pe care l-au facut a fost sa ne umple paharele cu apa rece si sa ne aduca din partea casei doua sosuri si un cos cu pita greceasca. Pe un platou care a costat 10 eur, aveai mai multe feluri de carne, cartofi, sosuri, rosie si ceapa coapte pe gratar, plus pita aferenta, si un pahar de bautura la alegere. Am luat bere si vin :)!

A patra zi, cu regrete, dar si cu bucurie, ne-am suit din nou in autobuzul X95, care ne-a dus la aeroport in 50 min, si la avionul care ne-a adus acasa mai repede decat gandul!!!

Trimis de vulpe mihaela in 02.07.16 11:53:42
Validat / Publicat: 02.07.16 13:27:38
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4538 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 Portul mare din Pireu

[02.07.16 14:21:30]

mogly
[02.07.16 19:39:46]

Felicitari pentru mini vacanta! Intr-un timp relativ scurt ati reusit sa vedeti multe obiective. Review-ul este complet, informatiile foarte utile iar pozele minunate!

Vacante frumoase in continuare

vulpe mihaelaAUTOR REVIEW
[03.07.16 07:43:29]

@mogly - Multumim. Daca ar fi fost mai putin cald, am fi reusit sa ajungem in mai multe locuri !

mogly, vulpe mihaela
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Atena: