ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2016
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 11.05.15
JUN-2016

Gara Kerepesi Palyaudvar

Despre Budapesta s-a scris mult, peste 100 de reviewuri și au fost postate peste 2000 de fotografii.

Budapesta este o capitală frumoasă, cu oameni educați și oferă multe destinații turistice. Budapesta nu este departe de România și se poate ajunge ușor acolo, de cele mai multe ori cu autoturismul și în subsidiar cu avionul. Foarte rar se circulă cu trenul.

Pe AFA am întâlnit un singur review în care se descrie călătoria cu trenul, scris de @ Lizuk în anul 2010 dar nimeni nu a scris despre gara principală din Budapesta. Eu când am mers în această capitală, drumul spre hotel trecea pe lângă această gară pe care budapestanii o numesc Keleti Palyaudvar, dar în timpul șederii mele acolo, niciodată nu am intrat să o vizitez.

De-a-lungul călătoriilor mele prin unele orașe europene, mi-au ieșit în cale și am vizitat gările din Munichen, Frankfurt am Main, Praga, Istanbul iar în Den Haag (gara din Haga) am fost călător.

Si acum despre gara din Budapesta.

Este o clădire veche ca număr de ani ce au trecut dar care arată bine pentru cei peste 100 de ani de la data construirii ei, anul fiind 1884. Desigur, a fost construită în timpul Imperiului Austro-Ungar, se observă ușor stilul lor.

Gara este situată la capătul străzii principale Kerepesi ut. colț cu Baros ter, într-un sens giratoriu și în continuare este bulevardul Rakoczi ut. care se termină la Podul Elisabeta. Gara este cu fața către bul. Rakoczi ut.

Accesul se poate face prin două intrări. Pentru cei care urmează să cumpere bilet de călătorie, coboară la nivelul -1 unde sunt casele de bilele și apoi pe o scară foarte lată, se urcă pe peron, unde sunt 4 linii de cale ferată. Accesul direct pe peron se face de la nivelul străzii.

Ca în fiecare gară, am găsit un tablou electronic cu orarul trenurilor și la fiecare linie era afișat electronic nr. trenului ora sosirii ori plecării cât și destinația. In interior, de o parte si de altă sunt birouri P+1.

Am mai găsit tonete pentru gustări frugale, dulciuri, băuturi răcoritoare cât și presă. Acolo am servit și noi cîte o cutie de Coca Cola bine răcită. Gara nu era aglomerată și era curată. Cred că fotografiile sunt mai convingătoare decât textul.

Am considerat că este bine să știți și cum este gara din Budapesta pentru că nu se știe niciodată când poți avea nevoie.

Cu bine.

Trimis de Mihai18 in 29.06.16 17:55:43
Validat / Publicat: 29.06.16 21:15:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Debrecen

VIZUALIZĂRI: 2877 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihai18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Așa arată gara principală din Budapesta. La cota zero este intrarea direct pe peron iar la cota -1 (jos) spre casele de bilete.

elviramvio
[29.06.16 21:35:01]

@Mihai18 -

Am avut o rezervare in toamna trecuta la un hotel din zona. Am anulat atunci pentru ca era nebunia cu emigrantii sau ce sunt. Deja ma tot indemn de prin martie sa refac rezervarea si planurile de o mica iesire in toamna. Articolele acestea m-au convins.

O vara frumoasa sa aveti!

papone
[29.06.16 22:39:55]

@Mihai18 - Desi am inteles scopul acestui articol - acela de a ajunge la alt rang pe AFA, nu pot sa nu remarc si inutilitatea lui turistica. Cu scuze si fara suparare, dar un "partener" sa scrie ca o gara se afla intr-o intersectie si intr-o cladire, ca are case de bilete si mersul trenurilor afisat... e mult prea putin. Scuze din nou: am aflat ca are si tonete de ziare si suc. Wow!

Am mai spus-o: intr-o zi am sa fac un articol despre Piata Gorjului, dar fix despre piata aia cu fructe si galantare. Si pot sa pun pariu ca fara sa ma chinui il fac de peste 15000 (cincisprezecemii) de caractere - cel de mai sus are 2300...

Toate cele bune!

Andox
[29.06.16 22:56:19]

Gara se numeste Keleti, nu Kerepesi. Palyaudvar este statie

Ori spui Gara Keleti ori Keleti Palyaudvar.

Asta este din ciclul aeroportul flughafen

papone
[29.06.16 22:58:26]

@Andox - Sau Autostrada Egnatia Odos

Mihai18AUTOR REVIEW
[30.06.16 11:28:27]

Pt. @ Papone.

Reviewul meu este susceptibil de crtică, însă dv. m-ați ironizat, ignorând faptul că sunt cu cel puțin cu un an mai mare în vârstă ca dv. Ironia înseamnă și o ofensă iar dicționarul limbii române spune mai mult.

Și @Andox m-a criticat, dar a fost elegant. Dv. nu.

adryana
[12.09.16 07:35:25]

@papone: ro.wikipedia.org/wiki/Egnatia_Odos

buna, e interesant ca si pe wiki se scrie tot asa ,,autostrada Egnatia Odos'', asa cum m-am exprimat si eu. As vrea sa stiu daca totusi este o greseala si se incadreaza in ,,seria aeroportul Flughafen''. Multumesc.

adryana
[12.09.16 07:46:11]

@Andox: daca @mihai18 nu mi-ar fi trimis acel ecou nu as fi aflat ca si dupa 4 ani greseala mea de exprimare - ,,aeroportul Flughafen'' starneste atatea ironii.

Exista totusi o parte apreciabila, aceea ca am fost citita rand cu rand si cu mare atentie. Nu am decat sa ii multumesc colegului @mihai18 ca m-a trezit la realitate si mi-a demonstrat inca o data ca oamenii sunt diferiti si fiecare retine peste ani ce considera ca este mai important. Pentru unii se pare ca aceste greseli ale mele sunt importante.

adryana, elviramvio, Mihai18
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile: