ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2016
PREȚ SEJUR 1080 euro ?
REGIM MASĂ UAI

Fame Residence Kemer & Spa5

O oaza de liniste

Suna cam ciudat "liniste" insa de asta am avut parte in aceasta vacanta (sincer, asa ceva am cautat, de fapt). Si a fost linste deoarece rusii lipsesc aproape cu desavarsire din Turcia. Cei care au fost in zona stiu la ce ma refer: resorturi pline de persoane super galagioase, care parca sunt termite in zonele cu mancare. Ei, de aceasta data, nu a fost asa. In perioada sejurului nostru, hotelul a fost cam la jumatate din capacitate- chiar mai putin in primele zile. Eram doar 3 familii de romani, ceva nordici, cei mai multi fiind nemti si olandezi. Marea majoritate a oaspetilor hotelului erau pensionari.

Am ales hotelul orintandu-ma la ceva care sa promita o saptamana de relaxare. Si nu am gresit, deoarece ceea ce au spus si ceilalti care l-au vizitat, s-a confirmat: plaja cu pietricele, marea (altfel superba) se adanceste repede, echipa de animatie aproape inexistenta.

Hotelul insa merita punctaj maxim din partea mea deoarece totul e impecabil din punctul de vedere al curateniei si al personalului deosebit de amabil.

Sa o luam totusi pe rand. Zborul Cluj - Altalya cu Blue Air-ul a fost ok, chiar placut la dus deoarece pilotul ne zicea cand eram deasupra unui oras important. La sosirea pe aeroport, deaorece eram singurii care mergeau spre Kemer, am avut in microbuz doar pentru noi (la fel si la intoarece) si prin urmare am ajuns in mai putin de-o ora la hotel.

Cazarea s-a facut in doua minute si deoarece nu am ales camera cu sea view am primit o camera pe aripa laterala a hotelului cu vedere "principala" la hotelul de langa. Nu a fost deloc deranjant deoarece era liniste (spuneau cei cazati spre curtea interioara a hotelului ca e destul de galagie seara cand lumea sta mai tarziu la terasa). Relativ la camera: baia dotata cu toate consumabilele - inclusiv pila de unghii :), consumabile care se improspatau pe masura ce se foloseau, papuci de casa, curatenie zilnic, schimbatul prosopelor folosite zilnic, al lenjeriei la 3 zile.

Masa: lipsa rusilor din hotel si gradul mic de ocupare a facut ca la orice ora din programul de masa sa gasesti din toate felurile de mancare, precum si mese libere. Personal mi s-a parut cel mai variat meniu din cate experiente am avut eu in Turcia. Gustarile de la plaja (gozleme si snack-uri) in intervalul 11-16 erau foarte bune. Inghetata la discretie intre ora 17 si 18. Restaurantul a la carte nu l-am incercat.

Plaja avea suficiente sezlonguri pentru cati oaspeti erau in hotel (gaseai sezlong liber si la ora 11) poate si datorita faptului ca multi preferau sa stea la piscina. Sezlongurile si prosoapele erau gratuite atat la piscina cat si la plaja.

Animatie: In fiecare seara era organizata cate o activitate gen muzica live, seara de bingo, spectacol de magie - ok toate deoarece nu erau foarte galagioase.

Discoteca, la fel ca piscina interioara, SPA, sauna, baia turceasca erau situate la subsolul hotelului.

Seara faceam cate o plimbare prin Kemer deoarece este un orasel atat de placut incat nu te plictisesti. Am vizitat si Nomad Park insa am ajuns seara si plimbarea prin el a fost destul de scurta. Si desigur nu am ratat cel doua piete saptamanale- cea de fructe (luni) si cea de haine (marti)

Daca am uitat ceva, intrebati si va raspund cu placere.

Trimis de ramonaV in 22.06.16 09:28:21
Validat / Publicat: 22.06.16 10:34:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramonaV); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P10 Tower of Kemer ziua

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

webmasterX [22.06.16 10:35:15] »

ramonaV [22.06.16 14:05:43] »

@webmasterX - Da, e ok pozitionarea. Multumesc si eu.

ramonaV