ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.04.2012
DIN: Rediu, Neamt
ÎNSCRIS: 26.06.10
APR-2012

Un concediu de vis

Am ajuns in acest hotel printr-o intamplare fericita, dupa ce pe ultima suta de metri, planuind un concediu in Turcia, am optat la agentie pentru Fame Residence Goynuk 4 stele. Fiind ultima zi de inscriere pentru last minut-ul de pe 21 aprilie, agentul ne-a sunat si ne-a propus la acelasi pret Fame Residence Kemer 5 stele, avand in vedere ca la Goynuk nu erau locuri. Nu am avut mult timp pentru documentare, raspunsul trebuia dat in 10 minute pentru a face plata la banca si rezervarea. Bine-nteles ca am acceptat avand in vedere ca hotelul avea 5 stele.

Ajunsi acolo, nu am regretat alegerea facuta, hotelul fiind o locatie perfecta pentru petrecerea unui sejur linistit. Este prima data cand ne-am hotarat sa acordam nota 10 la toate categoriile. Majoritatea turistilor din hotel sunt nordici pensionari, foarte civilizati, politicosi si linistiti. Noi am fost singurii romani, impreuna cu cativa rusi rataciti, dar nu din categoria celor care beau si urla toata ziua. Muzica, pe toata durata zilei, se auzea in surdina, atat pe plaja cat si la piscina, nimic nu tulbura odihna si relaxarea. Pentru cei care vor distractie, muzica tare, jocuri sau alte activitati, hotelul nu este potrivit.

De altfel nici familiile cu copii s-ar putea sa nu fie multumite. Exista un Mini club pe care nu l-am vizitat si un mic loc de joaca. Piscina are desigur si sectiune pentru copii. Animatorii, in numar de 3, nu prea aveau activitate, caci toata lumea parea sa-si doresca sa leneveasca sub razele calde ale soarelui, inclusiv noi. Seara, de la 9 jumatate, erau diferite activitati (karaoke, magic show, belly dance) urmate de discoteca, insa nu cred ca aveau prea multi clienti. Dupa cina, majoritatea stateau in lobby sau pe terasa lui, discutand, jucand remmy, table sau carti. Si sa nu uit, internetul este disponibil gratuit non stop pe tot teritoriul hotelului, inclusiv in camera sau pe plaja, cu un semnal excelent. Pentru amatori, adica noi, plimbarile de seara sau la amiaza, erau o adevarata incantare. Hotelul se afla in plin oras, inconjurat de alte resorturi, de stradute pline de flori, lamai, portocali si mandarini. Din loc in loc sunt bancute pe care te poti odihni admirand marea unita cu muntii maiestuosi, unii avand pe varf chiar zapada.

Trecand la amanunte tehnice, camera hotelui nu e foarte mare, insa decorata cu mult bun gust, cu mobila de lemn neuzata si tapet alb pe pereti. Baia este cea mai mica pe care am intalnit-o pana acum, dar dotata cu toate consumabilele necesare, inclusiv periute si pasta de dinti, un kit pentru barbierit, piepten si pila de unghii. O sticla de apa plata de 1,5l precum si plicuri de ness, ceai si zahar sunt gratuite si innoite zilnic. Mini barul este contra cost, la fel si seiful. Prosoapele sunt schimbate doar daca le lasati pe jos, lenjeria de 2 ori.

Curatenia este impecabila, atat in camera cat in tot resortul. Pe tot parcursul sejurului, laptopul, camera video, telefonul si portmoneul au stat in camera fara nici un pericol. Balconul micut, dotat cu o masuta si doua scaune, oferind o priveliste minunata asupra Kemerului, marea in dreapta si muntii in stanga. Despre aerul conditionat nu va pot da amanunte, nu a fost necesar sa-l pornim.

Restaurantul principal va va oferi tot ce v-ati dorit sau nici macar nu ati gandit. Amenajat nemaipomenit, cu fete de mese si naproane impecabile, servete si tacamuri aranjate deja pe masa, iti ofera o atmosfera deosebita. Nu au lipsit niciodata din menu pui, peste, vita si curcan, precum si cartofi, fasole verde, orez, legume gratinate, asezonate cu rosii, rosii cherry, ardei, castraveti, ceapa alba, ceapa rosie, ceapa verde, ridichi, salata verde, rosie, creata si multe alte verdeturi proaspete, dulci si gustoase. Despre dulciuri nu cred ca trebuie sa va mai povestesc, eram in mare dificultate sa aleg 2-3 feluri din bufetul imbietor mereu cu alte sortimente super gustoase si apetisante. La bufetul cu fructe, mereu mere rosii si verzi, pere si portocale, de cateva ori pepene rosu si capsuni. Bauturile erau servite de chelneri la masa in pahare cu picior. Vinul si apa te asteptau la cina pe masa sigilate si erau desfacute de chelneri atunci cand te asezai. Pe terasele barurilor si la piscina, chelnerii patrulau mereu si te serveau cu orice doreai, in aceleasi pahare cu picior. Doar pe plaja, paharele erau de plastic. Despre bauturi pot sa va spun ca berea Tuborg era excelenta si vinul super, din spusele sotului. Cafeaua este buna, la dozator de Nescafe, pentru amatori de strong imbunatatita cu un pliculet de ness. Exista dozator din gama Pepsi la capitolul sucuri. Intre mese, gustari si dulciuri la beach bar, goszleme si o pizza delicioasa servita pe fund de lemn. Tot personalul este nemaipomenit, amabil si cu zambetul pe buze de dimineata pana seara.

Hotelul dispune si de un centru spa, cu piscina interioara, sauna, baie turceasca si sala de fitness gratis. Plaja hotelului este cu pietre, insa amenajata jumatate cu 2 terase din placi de beton. Aceleasi pietre sunt si in mare, dar cu papuci cred ca nu ar fi un inconvenient major. Chiar daca camera si baia sunt cam mici, plaja are pietre si animatia e ca si inexistenta, am acordat nota 10+ hotelului pentru serviciile oferite si atmosfera si peisajele de vis. Din punctul nostru de vedere, hotelul isi merita cele 5 stele.

Daca mi-a scapat vreun amanunt important si pozele nu-l vor lamuri, va stau la dispozitie pentru orice intrebare. Daca v-a mai interveni ceva interesant cat vom mai fi aici, va voi transmite cu siguranta.

Trimis de vera77 in 26.04.12 19:05:44
Validat / Publicat: 26.04.12 20:11:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Alanya, Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 8265 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vera77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in hotel superb amenajata
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

igi [27.04.12 07:58:18] »

O intrebare Vera cate grade erau in aprilie cand ai fost tu si apa cum era.

vera77 [27.04.12 08:22:09] »

@igi vremea a fost super 25 -30 grade apa marii18-19, iar apa din piscina24-25grade. EU cred ca pentru o vacanta in turcia e cea mai potrivita perioada aprilie -mai. O zi buna si vacante cit mai placute.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [27.04.12 08:42:28] »

@vera77: un vot din partea mea pt. acest review... si nu numai!

dianabzs [27.04.12 08:57:37] »

buna!

de mult imi face cu ochiul o vacanta in kemer datorita peisajelor mai pitoresti fata de restul antalyei.

as vrea sa te intreb daca te-ai incumetat sa faci baie in mare, daca si in apa sunt pietre ca pe plaja. pe mine m-ar interesa un sejur prin octombrie, ma gandesc ca atunci apa va fi mai calda.

vacante la fel de reusite in continuare!

vera77 [27.04.12 09:00:42] »

Da, si in mare sunt pietre si se adanceste brusc. Apa este intr-adevar cam rece, dar in octombrie cred ca ar fi foarte potrivit pentru un sejur. Vacante placute!

mariana.olaru [27.04.12 10:26:17] »

Review-ul și pozele sunt foarte reușite, așa încât cred că meriți și superbonusul pe care nădăjduiesc că îl vei dobândi curând.

Înțeleg că sejurul nu a făcut parte din oferta programului social. De aceea mă întreb dacă nu cumva s-a strecurat o greșeală la indicarea prețului: 550 euro pentru două persoane, cu cazare 7 nopți la un hotel de 5*!! , pensiune completă (all inclusiv) !! , transport cu avionul incluzând toate taxele, este o ofertă pe care nici nu mi-aș fi imaginat-o vreodată. Un calcul simplu artă o cheltuială de cca. 39,30 euro/zi/persoană, ceea ce, din punctul meu de vedere, e o ofertă neînchipuit și chiar absurd de generoasă pentru un sejur obișnuit. Greșesc? Dacă da, să știi că hotelul pe care ni l-ai prezentat mi-a captat atenția și m-a făcut să mă gândesc și la un alt fel de vacanță

Ce se poate vizita în zonă?

vera77 [27.04.12 10:33:41] »

Pretul afisat este exact pretul pe care noi l-am platit, insa zeita Fortuna ne-a ajutat foarte mult. Am rezervat si platit pt alt hotel de 4 stele din lantul Fame, si cum acolo nu erau locuri (nici nu era deschis, aveam sa constatam) ne-a fost oferit Fame Residence Kemer& Spa. Nu stiu cine a facut oferta, agentia sau cei de la Fame cu care ei au purtat discutii telefonice, cert este ca am fost foarte norocosi. Tocmai ma uitam pe last minuturi si l-am vazut postat cu 480 euro de persoana pt plecare pe 28 aprilie, cand noi ne vom intoarce. As putea sa spun ca am fost super favorizati de soarta si am avut mare noroc ca cel din Goynuk nu era deschis inca.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [27.04.12 10:36:36] »

@mariana. olaru: Iti raspund eu. Nu este nici o greseala, oferte de genul acesta se gasesc la inceput de sezon.

De exemplu chiar acum este pe AFA o oferta la un hotel de 5* AI din zona Side cu 598 euro / 2 persoane, transport cu avionul cu toate taxele incluse, cu plecare in 12 mai. Si hotelul are si o plaja cu nisip superba.

click aici

mariana.olaru [27.04.12 10:51:05] »

vera77, Andox, vă mulțumesc, sunt deplin lămurită! Sper doar că aceste oferte vor fi valabile și la anu', că pe moment avem alte planuri de călătorie

mariuscfar [26.06.13 23:50:38] »

@vera77: vreau si eu sa merg in septembrie aici, poti te rog frumos sa-mi spui cum e plaja, daca e cu nisip, fiindca vreau sa-mi duc si fetita. multumesc

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [27.06.13 00:06:56] »

@mariuscfar: nu te-ai uitat la poze?

amfostacolo.ro/user-foto. ... -kemer&hid=3300

mariuscfar [27.06.13 16:29:11] »

@Andox: ba da dar in apa e acelas pietris?

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [27.06.13 21:03:26] »

Nisip sigur nu este.

dianabzs, igi, maria55, mariana.olaru, mariuscfar, vera77