ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2016
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 28.06.12
JUN-2016

Villa Hotel Kristal - bun pentru tranzit

Anul acesta concediul l-am petrecut în Praga, dar nu am dorit să facem tot traseul de la Râmnicu Vâlcea la Praga într-o singură zi, aşa că am ales ca punct intermediar Budapesta. Am plecat la 6 dimineaţa (ora României) şi la ora 14 (a Ungariei) am ajuns la Budapesta, dar înainte de a ne caza am luat masa la restaurantul Paprika (vezi impresii). Aşadar cazarea am avut-o la Villa Hotel Kristal.

Villa Hotel Kristal este amplasată într-un cadru pitoresc, pe dealul Gellert, fiind relativ aproape de Cetatea Buda. Adresa hotelului este strada Tars, numărul 9, iar coordonatele GPS sunt : N – 47.487421 şi E – 19.027594. Clădirea hotelului este destul de veche fiind o casa construită prin 1920 care are o arhitectură frumoasă. Hotelul dispune de 18 camere amplasate pe trei etaje. Am ajuns şi la hotel. La prima vedere acesta pare curat, cu flori la balcoanele din faţă, cu o curte îngrijită şi plină de flori.

Rezervarea am făcut-o pe un site de specialitate. Am arătat rezerzervarea la recepţie şi am primit camera 31 şi parola de la Wi-Fi. Recepţia se află pe partea laterală a clădirii, iar aici te aşteptă doi tineri care vorbesc bine engleza, îţi oferă sfaturi despre Budapesta şi chiar la micul dejun fac şi pe ospătarii. La recepţie găseşti un panou pe care sunt amplasate mai multe carduri din carton cu care ai reducere în diferite locuri din Budapesta.

Camera. Camera pe care am primit-o noi se află la etajul al treilea, un fel de mansardă dar mai înaltă. Cameara este destul de spaţioasă şi foarte bine luminată, avea trei ferestre. Privelistea asupra Budapestei era superebă. Chiar dacă noi eram două persoane în camera se mai afla un pat pentru o a treia persoană. Camera dispune de un pat matrimonial destul de mare, însă peste salteaua patului mai era o saltea mai subţire (spumă cu memorie) care avea lăţimea puţin mai mică decât salteaua patului. Deasupra patului era amplasat un mobilier care avea două noptiere suspendate şi lângă ele două lămpi. În cameră mai era o masuţă cu două fotolii, un cuier cu oglindă, un sifonier, un corp unde era mascat frigiderul în care am găsit răcoritoare şi bere (răcoritoarele la 1,2 euro iar berea la 1,8 euro) iar pe acest corp era amplasat un televizor cu ecran plat dar pe care nu l-am utilizat prea mult deorece prindea doar câteva posturi în limba maghiară, două în limba rusă şi vreo două în germană. M-am uitat la un canal de sport unguresc deoarece pe acesta erau imagini şi comentarii despre finala Ligii Camiponilor la handbal feminin câştigată de CSM Bucureşti (cu ocazia aceasta am văzut şi eu imagini din meci – încă odată bravo fetelor!).

Dar să revin la cameră, aceta dispune şi de aer condiţionat de care a fost puţină nevoie. În camera Wi-Fi –ul mergea foarte bine. Pe pereţii erau amplasate două tablouri unul cu globul pământesc iar celălalt reprezenta o pictură. În cameră erau şi două lustre dar din păcate una era fără abajur. Gata cu camera.

Baia. Accesul la baie se face direct din cameră. Acesta este dotata cu cabină de duş, chiuvetă, vas wc, oglindă, uscător de păr, coş de gunoi şi calorifer. Deoarece camera era amplasată la mansardă, în partea din spate a băii spaţiul se micşora, dar acest lucru nu deranja, pentru că în acel loc era amplasat WC-ul. Ca şi comsumabile la baie am primit săpun lichid, hârtie igienică şi două pliculeţe cu şampon. Am primit 4 prosoape albe, doua pentru corp şi doua pentru faţă.

Curtea şi parcarea. Curtea hotelului este foarte frumoasă, este plină de flori multicolore, de copăcei mici şi o mică parte cu gazon. În curtea hotelului erau amenajate şi locurile pentru parcare. Acestea erau amplasate astfel: 4 locuri în partea din faţa a hotelului iar vreo 6-7 locuri în curtea din spatele hotelului. Toată parcarea este monitorizată video.

Micul dejun. Hotelul nu dispune de un restaurant, din această cauză turişti pot servi aici doar micul dejun. Locul unde se serveşte micul dejun este amplasat în partea dreapă a recepţiei, la parterul clădirii. Acesta se poate servi în interiorul clădirii sau pe tersa amenajată în curte unde sunt amplasate vreo 4 măsuţe. Micul dejun a fost destul de sărăcăcios, format din 3 feluri de mezeluri, vreo 3 feluri de iaurturi, brânză, legume, cafea şi ceai.

Minusuri. Dacă analizez bine găsesc multe minusuri la acest hotel şi încep cu mobilierul din camere care este destul de vechi (chiar dă un miros de vechi), apoi curăţenia în cameră şi baie, am găsit fire de păr în cameră rămase probabil de la alţi turişti. În baie pe faianţă se obervă urme de murdărie. Chiar şi lustra căreia îi lipseşte abajurul. Cam atât despre minusuri.

Plusuri. Plusurile sunt mai multe decât minusurile şi chiar mai importante. Cele mai mari plusuri ale acestui hotel sunt faptul că oferă parcare gratuită, lucru pe care îl găseşti greu în Budapesta, iar al doilea mare plus este amplasarea relativ aproape de centrul Budapestei (10-15 minute de mers pe jos). La plus aş trece şi ospitalitatea gazdelor.

În încheiere pot să zic că alegerea acestui hotel doar pentru o noapte a fost bună, deci recomand acest hotel doar pentru tranzit prin Budapesta.

Trimis de zlatna in 20.06.16 07:27:07
Validat / Publicat: 20.06.16 09:38:58

VIZUALIZĂRI: 2949 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 curtea interioară a hotelului
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 29.00 EUR pe cameră

[20.06.16 09:39:46]

Bună, completă recomandarea

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

zlatnaAUTOR REVIEW
    [21.06.16 08:41:35]