ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2016
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 28.06.12
JUN-2016

Restaurant Paprika - am mâncat un gulaş bun

Concediul de anul acesta l-am petrecut în Praga. Ca şi punct intermediar în drumul nostru spre Praga am ales Budapesta. Am cerut ajutorul colegilor pe acest site în legătură cu ce pot vizita în jumătate de zi în Budapesta. Am primit destul de multe sugestii, dar a venit una de la colegul @gabri71 care zice cam aşa: „ Am văzut că aţi primit suficiente recomandari despre obiective de vizitat, dar omul se mai şi hrăneşte. Aşa că vă recomand restaurantul Paprika, au cel mai bun gulaş pe care l-am mâncat vreodată”. Urmând această recomandare plus recomandarea colegului @nini83 care anul trecut a mâncat tot la acest restaurant, alegerea pentru a servi prânzul în Budapesta a fost restaurantul Paprika.

Amplasare. Restaurantul Paprika este amplasat pe strada Dozsa Gyorgy la numarul 76, iar peste drum de restaurant se află o parcare mare şi gratuită care are următoarele coordonate GPS : N – 47.509463 şi E – 19.082896.

Am parcat maşina în acestă parcare şi ne-am îndreptat spre restaurant, acesta are un spatiu interior şi o terasă afara. Restaurantul era aproape plin mai ales de turişti străini. Am întrebat dacă au o masă liberă pentru două peroane, iar chelnerul într-o engleză impecabila ne-a rugat să aşteptăm puţin iar apoi ne-a oferit două locuri la o masa. Ne-a întrebat în ce limbă dorim meniul (italiană, spaniolă, engleză). Am luat meniul în limba engleză şi bine-nţeles că am comandat gulaş, două cafele şi apă minerală. Pănă ce a venit comandă am admirat restaurantul şi terasa acestuia. În interiorul restaurantului am observat că au un cuptor mare pentru pâine iar decoraţiunile interioare sunt în stil rustic. Terasa are mese şi scaune din lemn, rustice şi acestea. Pe uşa de la intrare restaurantul se laudă cu premile pe care le-au primit de-a lungul anilor.

Înainte de a veni gulaşul am primit pe masă o cănuţă plină cu sos iute de ardei şi doi ardei iuţi. Gulaş am mai mâncat o singură data pe litoralul nostru, aşa că aşteptam cu nerabdare produsull de la mama lui de acasă. Iar aşteptarea a meritat, am primit două “ceaunaşe” din inox pline cu produsul mult aşteptat. Mirosul era îmbietor, am gustat o lingură ca să vedem cât de picant este, şi era picant să ştiţi, dar am mai adauguat puţin şi din borcănelul adus la masă. De ardeiul iute nu s-a atins nimeni. Apoi am mâncat tot gulaşul pe nerăsuflate (cel puţin eu). Gulaşul este cel mai cunoscut produs unguresc, şi este o mâncare care conţine carne de viţel, cartofi, fasole şi găluşte din gris. Nu sunt un specialist în gulaş, şi nu ştiu dacă acesta a fost cel mai bun gulaş din lume, dar pot să vă zic că a fost o mâncare foarte bună pe care aş mai comanda-o de câte ori aş avea ocazia.

După ce am măncat a venit şi nota de plată care era în forinţi dar şi în euro. Am plătit în forinţi pentru că aveam schimbaţi din ţară. Am mulţumit chelnerului iar pe urmă ne-am îndreptat spre maşină şi ne-am îndreptat spre locul unde aveam cazare – hotel Kristal (vezi impresie).

Dacă aveţi drum prin Budapesta vă recomand acest restaurant.

Trimis de zlatna in 20.06.16 07:20:13
Validat / Publicat: 20.06.16 09:42:37

VIZUALIZĂRI: 6787 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 găletuşele cu gulaş

elviramvio
[20.06.16 10:37:45]

@zlatna -

In Ardeal desigur sa comanzi gulas.

Am retinut numele restaurantului, asa sunt sigura ca apartinatorul va fi multumit si te asigur ca de la el ramane doar codita ardeiului iute!

[21.06.16 08:40:26]

@elviramvio - Suze de întârzierea cu care vă răspund la acest ecou, dar ieri am fost puţin plecaţi. Chiar dacă de loc sun ardelean, la mine în zonă nu se face gulaş, am fost odată la Borsec şi am dorit să mâncam acolo gulaş. dar surpiza a fost are când ne-au spus că nu au. Aşa că prima dată când am mâncat acest produs a fost pe litoralul nostru, dar nu se compară cu ce am mâncat în Budapesta.

Dan&Ema
[26.06.16 12:14:48]

Am mancat recent un gulas bun pe Valea Oltului partea ardeleana si cand mi-oi face timp oi povesti.

Sunt fan gulas si ungurii / ardelenii sunt specialistii. Imi amitesc de gulasul de la Casa Secuiasca din Tusnad unde ma opresc cand am drum special pentru gulas. Stiu ca am povestit la vremea respectiva.

Pofta buna pofticiosilor de gulas si tuturor!

[26.06.16 19:22:53]

@Dan&Ema - Astept articolul tău despre restaurantul de pe Valea Oltului. Noi mergem des pe acest drum, dar de obicei oprim la restaurantul Lotru, am găsit aici de fiecare dată mâncare bună, cum am zis aştept articolul tău ca să încercăm si alt restaurant pe acest traseu.

Noi am încercercat de două ori în Borsec să mâncăm gulaş dar nu am avut succes.

Dan&Ema
[26.06.16 21:27:17]

@zlatna:

Trebuie sa scriu despre Alba Iulia mai intai unde am foat de Rusalii. Pe drumul de intoarcere ne-am oprit la Casa Dacilor in Turnu Rosu unde ne-a atras decorul, numele si parcarea populata. Dar povestesc cum se cuvine cu plusuri si minusuri

[27.06.16 07:26:26]

@Dan&Ema - Ok.