ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2016
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
JUN-2016

Alături de natură – Pensiunea Belmonte

Plouă în țară de mai multe zile... prognoza meteo nu e încurajatoare pentru anumite zone. Cu toate previziunile ne hotărâm să sunăm la Sâmbăta de Sus pentru a rezerva o cameră în primul weekend al începutului de iunie (premiu AFA). Suntem „întâmpinați” telefonic de dl. Florin care este de acord cu alegerea noastră și care se oferă chiar a ne confirma în scris rezervarea (bineînțeles că nu era cazul). Amabilitatea dânsului a fost dovedită și prin prisma indicațiilor telefonice în ceea ce privește traseul ales către pensiune și obiectivele turistice ce pot fi atinse în drum spre Sâmbăta de Sus. Cu ocazia convorbirii aveam să aflu și despre întâlnirea cu alte două persoane membre AFA: buterfly și dana2008.

Ne îndreptăm fără grabă spre Țara Făgărașului; vineri la amiază Valea Prahovei e destul de liberă – doar câțiva stropi de ploaie răzleți ne udă la trecerea prin Bușteni. Alegem varianta DN 73A (Predeal – Râșnov – Poiana Mărului – Șinca Veche), după care continuăm pe DJ 104A (prin Șercăița – Recea – Lisa) și DJ 105B (Sâmbăta de Sus – Stațiunea Climaterică Sâmbăta). Drumul are o calitate bunicică-bună, peticit și cu denivelări – dar mergem să ne relaxăm, nu la raliu. Astfel avem timp să privim crestele Făgărașului, să admirăm puzderia de culori a florilor de câmp și mulțimea de specii de păsări ce zboară pe deasupra vegetației bogate (primăvara ploioasă a condus către o creștere impresionantă a ierburilor și fânețelor). Vizităm câte ceva în drum spre pensiune, oprim lângă câmpuri cu flori, chiar culegem un buchețel.

Ajunși în localitatea Sâmbăta de Sus urmăm indicatoarele către Mănăstirea Brâncoveanu întrucât știam că pensiunea se află în apropiere. Parcurgem un drum meandrat, de calitatea foarte bună, având mereu în fața ochilor: munții Făgăraș. O mulțime de panouri și indicatoare ne semnalează existența unor pensiuni, obiective turistice sau parcuri de aventuri. După ce depășim indicatorul care ne semnalează intrarea în „Stațiunea Climaterică Sâmbăta” observăm panoul ce ne îndreaptă 150 m la stânga către Pensiunea Belmonte. Pe un drum pietruit găsim altă săgeată indicatoare și ajungem într-o clipită pe malul râului Sâmbăta lângă puntea ce face legătura cu pensiunea.

Avantajul acestei pensiuni îl constituie cadrul natural: munții pe o latură, râul Sâmbăta pe altă latură, o livadă și o fâneață în fața pensiunii și abia în partea din spate se zăresc alte câteva pensiuni. Curtea spațioasă este orientată spre munte și livadă astfel că nu te deranjează nimeni. Viitorul foișor va asigura locul perfect pentru petrecerea timpului în aer liber, lucru asigurat și acum de câteva bănci, mese și un leagăn mare din lemn. O asemenea bancă e amplasată strategic pe malul râului – zgomotul apei ce se rostogolește peste pietre reprezintă un mod ideal de izgonire a stresului din corp :)

Am primit o cameră la etajul doi al pensiunii (de fapt ne puteam alege), cu pat matrimonial, balcon și vedere către livadă și munți. Mobilierul de lemn se „asortează” cu zona și stilul pensiunii, nu lipsește dulapul pentru haine, cuierul și nici tv-ul (deși nu se simte nevoia intervenției media asupra liniștii din vacanță). Există suficiente prize (și chiar un prelungitor) pentru încărcarea diverselor electronice de care nu ne putem dezlipi nici în călătoriile de plăcere și odihnă. Semnalul wi-fi este de bună calitate în cameră. Caloriferele au fost calde în fiecare noapte având în vedere vremea destul de rece pe perioada nopții (deși ne aflăm la începutul lunii iunie!). Baia e suficient de spațioasă, e dotată cu cabină de duș (etanșă!); există uscător de păr, săpun, hârtie igienică și prosoape. În hol și baie există gresie pe jos, iar în cameră mochetă. Holurile exterioare și scările sunt placate tot cu gresie. Există la parter o mare sală de mese, unde se află și un bar + lcd mare; de asemenea, avem și o bucătărie complet utilată.

Încă de vineri seara am interacționat cu @buterfly și @dana2008 – după ce ne-am adunat fiecare de pe „drumuri”, cum se zice. Mi-a făcut plăcere această întâlnire cu membrii AFA – am rămas până s-a întunecat pe băncuța de lângă râu purtând discuții interesante. Dl. Florin a reușit să înveselească atmosfera cu ajutorul a două„ gustări”: rachiu și vișinată (pe alese). Bun cunoscător al zonei și a muntelui ne-a răspuns la toate întrebările privind trasee, obiective ori starea drumului. Dna Veronica este o persoană caldă și agreabilă – mulțumim proprietarilor pentru amabilitate. Aștept cu interes relatările lui @dana2008 (ați ajuns la Bâlea Lac cu telecabina?) și aventurile lui @buterfly (urmăriți articolul ei – va fi ceva „extrem”). Sâmbătă fiecare am mers pe drumuri diferite – aveam planuri de acasă cu obiective de vizitat în funcție de interes și pasiuni.

Cei care doresc să rezerve o cameră la Pensiunea Belmonte să studieze înainte fotografiile și părerile existente pe Internet și să aleagă în cunoștință de cauză. Raportul calitate-preț este unul bun. Nu este o pensiune pentru oameni plini de fițe și pretenții – este o pensiune ridicată de doi oameni inimoși pentru alți oameni normali, iubitori de liniște, natură și frumos.

Trimis de tata123 🔱 in 06.06.16 15:47:54
Validat / Publicat: 06.06.16 16:27:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SÂMBĂTA de SUS [BV].

VIZUALIZĂRI: 1881 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Vedere din balconul camerei.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 25.00 EUR pe cameră

Dan&Ema
    [06.06.16 17:11:29]

L-am cunoscut si eu pe Florin in decembrie desi nu am fost cazat la Belmonte. Am fost de la inceput pe aceeasi lungime de unda si mi-a placut sa socializam.

Eugenia55* †
    [06.06.16 18:01:52]

Ei, ce ma bucur de vesti bune din aceasta directie!

Am facut si eu o rezervare pentru vara asta, avand de valorificat un voucher.

Deja pot sa confirm amabilitatea d-lui Florin in ceea ce priveste rezervarea unei "anumite" camere, sa nu fie spre soare, saa se auda "vijelia" apei, sa... sa...

Deci, urmeaza alte doua review-uri, minunat!

Sper sa-mi ramana si mie vreo panseluta nedescrisa!

Sa nu uit, unde ati parcat masinile?

[06.06.16 19:28:33]

@Eugenia55 - Mai rămân destule lucruri ce pot fi descrise... va apărea un foișor nou de unde se va putea asculta sunetul apei ori, de ce nu, se va putea frige ceva la grătar.

Parcarea se face pe un teren aflat lângă puntea de trecere peste râul Sâmbăta - vreo 4-5 locuri. De asemenea, dacă râul are debit redus se poate trece cu autoturismul prin albia râului până în curte (așa cum face proprietarul). Numărul de locuri de parcare nu e o problemă.

costy69
    [06.06.16 19:58:19]

@tata123 - Mă bucur să citesc review-ul tău despre Pensiunea Belmonte. O descriere la obiect a unei pensiuni care merită să-i calci pragul.

Din fotografii reiese că ați prins vreme frumoasă, noi nu am fost așa norocoși, am mai prins și câteva reprize de ploaie care ne-au împiedicat să vizităm anumite obiective. În plus ați avut șansa să vă întâlniți și cu alți membri AFA.

Numai bine!

Dana2008
    [06.06.16 20:53:39]

@Eugenia55: Camera nr. 5 situată la etajul II in care am stat este orientată spre apus si râu. Din cameră se pot vedea si mașinile parcate dincolo de râu.

Dana2008
    [06.06.16 21:13:40]

Da, Paul am ajuns, ca in basme, in a treia zi. Transfăgărășanul si Lacul Bâlea au fost obiectivele care m-au determinat să aleg ca premiu destinația Sâmbăta de Sus. Am avut norocul să fie senin la ora9:20 când am ajuns. După o oră s-a așternut ceața.

Radu Tudoran
    [06.06.16 21:27:57]

Hai mai taticu', noi nu prea suntem turisti cu fite

Eu nu-mi aduc aminte de ultimul room-service...

Eugenia55* †
    [06.06.16 21:43:26]

@Dana2008 - Bingo, aceea mi-a fost rezervata!

Multumesc de confirmare!

buterfly*
    [07.06.16 11:10:13]

Bun revenit acasa! Intalnirea cu voi a fost pentru mine o mare placere si onoare! Ma apuc si eu de lucrat la articolele mele extreme si in curand vor veni... cu tot cu filme!

NELUTU D-tru
    [08.06.16 15:35:58]

@tata123 - Felicitari pentru premiu, pentru descrierea locatiei. Ma bucur ca ati avut parte de linistea si de relaxarea dorita. Ma gandesc ce frumoasa a fost intalnirea cu alti membri AFA. Astept postarile si filmuletele promise de ceilalti. -

[10.06.16 20:28:22]

@all - Mulțumesc tuturor pentru lectură și aprecieri. Pensiunea Belmonte a constituit pentru noi o clipă de răgaz în trecerea rapidă a timpului și o fereastră deschisă către natură pentru un sfârșit de săptămână.

Zona în care e situată, Țara Făgărașului, e ofertantă în ceea ce privește obiectivele turistice ce pot fi vizitate - din toate categoriile: drumeții, cetăți, biserici fortificate, centre meșteșugărești, mănăstiri, muzee, peisaje etc.

Ne-am bucurat în cele trei zile de peisaje naturale fantastice sub munți, de file de istorie închise între ziduri de fortificații, momente de reculegere și fragmente din frumoase tradiții populare românești.

Vă invit să petreceți câteva zile relaxante în zona Sâmbăta de Sus.

nicole33
    [11.06.16 08:03:45]

ZB!

[15.06.16 10:29:15]

@nicole33 - Mulțumesc și vacanță plăcută!

Adina - addcont
    [04.07.16 00:37:22]

@tata123 - Se pare ca e anul Fagarasului, cu placuta surprindere am gasit si citit impresiile voastre de calatorie si inca ma documentez.

Foarte detaliate informatiile, personal mi-au fost de mare ajutor in special cele legate de acces si calitatea drumurilor; desi noi ne-am hotarat ca vara aceasta sa alegem pensiunea La Nise, urmare a impresiilor incarcate in 2014, datorita facilitatilor de petrecere a timpului liber cu copiii: gratar, ping-pong, biliard.

Adina - addcont, buterfly*, costy69, Dan&Ema, Dana2008, Eugenia55*, Radu Tudoran, tata123 🔱, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Belmonte:

• pagină generată în 0.066011905670166 sec