ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.05.2016
PREȚ SEJUR 2160 ?
2 AD. + 1 COPII -- v: 2

Vilele Selena & Codrin [Neptun]3

Destinatie relaxanta

Am fost de doua ori la aceste Vile - o data in septembrie 2013 si a doua oara in iulie 2015. Ma voi referi in paralel cumva la ambele experiente, cu mentiunea ca sunt perfect constienta de preferintele foarte diverse ale fiecarui turist privind serviciile de cazare, dar si de etichetele care deja au devenit "incontestabile" de tipul "la bulgari (turci, greci) e mai bine si mai ieftin in conditii similare de cazare". Eu cred ca aceste vile, dar si alte cateva de pe litoralul romanesc demonstreaza contrariul, daca esti suficient de deschis si de rational sa il "vezi".

Pretul cazarii difera substantial intre cele doua perioade. Pentru septembrie am prins si o oferta in care daca stateai 5 nopti, doua erau gratuite, astfel incat dupa toate criteriile posibile cazare de 4 stele la 140 lei inseamna cu mult mai ieftin decat foarte multe oferte (in tara si strainatate). Pentru luna iulie pretul este mult mai mare.

Marimea camerei - este intr-adevar mare (36 mp) dar cel mai bine ar fi sa va spun ca fetita noastra in septembrie avea 6 luni, iar noi "am carat casa". Adica am avut in septembrie un carucior foarte mare (cu roti mari, gonflabile), o gramada de pungi si pungulite, un espressor de cafea, valise si valizute, in fine de toate pentru toti. Am prins si cateva ploi in timpul carora o adormeam plimband-o la propriu prin camera cu carutu. In aceeasi camera a mai incaput si patutul ei tip tarc, oferit gratuit in ambele sejururi.

Pozitionarea - am ales camera de la parter pentru ca mi se parea foarte comod sa scot carutul afara, e multa verdeata, o plimbam un pic si adormea la umbra unui copac.

Terasa - exista o bancuta si scaune de lemne in fata, este foarte placut sa stai la umbra sa savurezi cafeaua dimineata.

Plaja este aproape, se poate ajunge pe jos relativ repede la cea de langa restaurantul Ciresica. Noi insa preferam plaja din fata vilelor de protocol care este un pic mai departe.

Este liniste, cu toate ca piscina din clubul Mediterraneo este fix vis-à-vis, nu te deranjeaza muzica.

Este racoare - pentru ca esti la parter, cu multa verdeata si umbra in fata nu ai nevoie de aer conditionat chiar si in luna lui cuptor.

In septembrie - am avut nevoie de aer conditionat pe cald pentru ca se facea frig seara.

(Posibile) Dezavantaje - nu exista servicii de masa. Vilele se afla situate in incinta Clubului Mediterraneo, dar nu fac parte din club si nu ai acces la piscina si restaurant decat daca esti cazat la restul vilelor, parte din complex. Noi am mancat la 3 restaurante, toate ok - Ambasador, Mediterraneo (cel din centrul Neptunului, nu din cadrul complexului) si Oceanic. Daca ar fi sa acord un premiu, ar merge cu siguranta personalului, bucatarului si preturilor de la restaurant Ambasador. Din nou, in septembrie eram inca in ultima saptamana de alaptare exclusiva, a fost deci foarte simplu cu mancarea copilului, iar la restaurante (in special Ambasador si Mediterraneo) am plasat linistiti caruciorul la umbra unui copac). Anul trecut, cand avea doi ani, a mancat foarte bine la aceleasi restaurante care au si scaunel de copil si personal foarte amabil. Din punctul meu de vedere, restaurantele a la carte sunt net superioare (pentru ce ne-am dorit noi) unui sistem all inclusive.

Alte dezavantaje - vilele sunt administrate de cei de la Hotel Sibiu (de unde trebuie sa iei si cheia) care au propria imagine despre ce inseamna serviciile de cazare in Romania. Camera este curata, se face curatenie zilnic, dar cand le-am spus in iulie ca nu se mai inchide usa din fata, deci noi a trebuit sa lasam practic camera descuiata (camera are doua intrari - una din interiorul vilei si una direct de pe terasa, din exterior), nu li s-a parut nici o problema - "lasati doamna ca nu se fura nimic". Dar au reparat-o intr-un final, a trebuit din nou sa mai asteptam lacatusul ca sa putem pleca linistiti la plaja.

In fine nu exista servicii conexe - de tipul pisicina, bar, loc de joaca pentru copii, spectacole. Asa este dar noi nici nu le-am dorit, am venit la mare pentru mare si nisip, nu pentru piscine si fetita noastra era oricum prea mica pentru restul distractiilor. Poate peste ceva timp, cand va mai creste, vom realiza brusc importanta lor pentru reusita unui sejur.

Pe scurt, recomand cu caldura aceasta locatie si in sezon si in extra-sezon mai ales familiilor cu copii (mici).

Trimis de monicat in 10.05.16 15:21:40
Validat / Publicat: 10.05.16 16:16:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP.
Adn. FAVORITÎncarcă VIDEO

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monicat); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmasterX [10.05.16 16:16:23] »

Mutat în rubrica "Vilele Selena & Codrin [Neptun], NEPTUN / OLIMP" (nou-creată pe sait)

Primele 7 poze încărcate nu au putut fi validate din cauza dimensiuniii prea mici (erau, oricum, probabil preluate de pe saituri de prezentare)

Corina70 [11.05.16 10:41:23] »

@monicat - Scuze, dar mi se pare absurd sa dai aproape 2200 lei (fara transport) doar pentru 6 nopti, doar pentru cazare, fara alte servicii (masa, piscina, sezlonguri+umbrele gratuite, animatie). La un calcul rapid rezulta aproximativ 80 euro/zi/ camera. Doar pentru servicii de cazare. Enorm. Dar probabil in felul acesta isi "filtreaza" potentialii clienti...

monicat [11.05.16 11:03:26] »

@webmasterX -

da, locatia este corecta

am incarcat inca o data pozele - daca erati un pic atent (a) puteati usor sa va dati seama ca nu erau de pe saituri de prezentare, ci cu toate bagajele noastre

sper sa mearga de data asta

monicat [11.05.16 11:07:38] »

@Corina70 -

multumesc pentru ecou

va respect opinia

cand faceti o analiza, va sugerez sa folositi aceeasi unitate de masura

cand faceti o afirmatie de genul absurd, va sugerez sa faceti o analiza corecta sau cel putin transparenta

dar desigur cum am mai spus si in articol, fiecare are propriile criterii de evaluare, asadar rezultatele pentru aceeasi locatie pot fi foarte diferite functie de evaluatori

Corina70 [11.05.16 11:44:04] »

@monicat - Am spus ca mie mi se pare absurd. Este doar opinia mea, cu care unii pot sa fie de acord, altii nu. Este perfect normal sa se intample asa.

Cu siguranta aceasta destinatie nu e pentru toate buzunarele .

Corina70, monicat