ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.05.2016

Sub orice critică
    Sub orice critică

încărcat de pe telefon!

Ospitalitate zero

In fiecare an sărbătorile de paste le petrecem cu un grup de prieteni, anul acesta la Pensiunea Sibiel (un grup de 30 persoane). Am așteptat cu nerăbdare minivacanța de Paste, mai ales ca nu am mai fost in Mărginimea Sibiului (am auzit multă lume ca in aceasta zona ospitalitatea este deosebita). Conform proverbului ,,ai așteptări, ai dezamăgiri" si cât de dezamăgită am fost. Sa începem cu prezentarea:

- când am ajuns nu ne-a întâmpinat nimeni, nicio persoana care sa ne ureze bine ați venit, un pahar de apa sau de palinca sau ceva care sa ne arate ca ne așteptau cu nerăbdare;

- într-un final am primit cheia de la camera, cazarea drăguța, camerele nu prea mari cu mobilier de lemn pictat manual. Locația pensiunii minunata ca si peisaj, la marginea pădurii, prin fata pensiunii susura un rău.

Negativ este faptul ca lipit de pensiune este un șantier mascat de o pânza prăfuita, veche in spatele căreia era in construcție o piscina (am înțeles ca este in acest stadiu de vreo 2-3 ani). Curtea drăguța, DAR mobilierul de lemn neșters de praf, in dezordine totala, de parca nu a interesat pe nimeni de la pensiune ca vor veni oaspeți in număr de 30 care vor dori sa petreacă timpul in aer liber;

- masa a fost inclusă in preț regim pensiune completa. Mâncarea s-a servit in regim de bufet suedez, intervalul fiind de 2 ore in care se putea servi masa. Mâncarea a fost insuficienta, nu pregăteau mâncare pentru toate persoanele, dacă nu erai la masa in prima jumătate de ora (pana nu se strângea toată lumea) rămâneai nemâncat, cu toate ca nimeni nu își punea in farfurie mai mult de o bucata de carne. Ciorba de miel gustoasa, dar fără carne de miel in ea. In ultima seara de la ce au pregătit jumătate dintre noi au avut grave probleme digestive, simptomele fiind: voma, febra, dureri de stomac, deranjați la stomac.

La plecare la fel ca la venire nimeni care sa ne întrebe cum ne-am simțit. Concluzie: zero ospitalitate, zgârcenie (sejurul nu a fost ieftin, pe pagina lor web puteți vedea cât a costat sejurul de Paste), de asemenea pe aceeași pagina web nu poți posta un review, acum înțeleg de ce.

Trimis de anicika* in 09.05.16 21:49:48
    Validat / Publicat: 09.05.16 22:43:29
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂRGINIMEA SIBIULUI. A mai fost în/la: Bran-Moeciu, Sibiu, Predeal, Sinaia etc

VIZUALIZĂRI: 2672 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anicika*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    • sait oficial al acestei destinații:
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.00 EUR pe cameră

[09.05.16 22:34:50]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Pensiunea Sibiel [Sibiel], MĂRGINIMEA SIBIULUI" (deja existentă pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 68&ridAnt=68520

[09.05.16 22:36:50]

anicika*AUTOR REVIEW
    [10.05.16 20:20:38]

@webmasterX: pensiunea este localizata bine pe harta cu mențiunea ca este peste rău

Badea Cartan
    [08.02.17 11:57:29]

Drept la replica din partea Pensiunii Sibiel

Nu as fi intrat aici, daca nu mi-ar fi atras cineva atentia despre ce ati scris. De aceea raspunsul meu vine cu intraziere. Ma simt insa dator sa o fac, pentru ca tin la corectitudine si la explicarea corecta a lucrurilor.

Nu am stat sa verific si sa vad ceea ce scriu oamenii despre noi din simplu motiv ca eram convinsi ca ceea ce facem acolo este apreciat. Avem firme care vin de 10 ani la Sibiel, stau cate o luna acolo cu full booking, sunt mii de turisti care ne-au trecut pragul si ne-au multumit pentru ospitalitate si servicii.

In prima faza nu-mi venea sa cred ca ati fost la pensiune, atat de multe erau lucrurile care nu se potriveau cu ceea ce oferim. Dar verificand impreuna cu personalul, am reconstituit totul. D-voastra ati facut parte dintr-un grup care de la intrare s-a prezentat personalului care va astepta: "suntem vamesi si chiar daca suntem imbracati civil sa stiti ca trebuie sa ne acordati toata atentia unor persoane importante". Imi pare rau domnilor, dar la noi toata lumea este tratata la fel, fie ca au fost ministrii (si nu o data am cazat persoane din guvern) fie ca au fost oameni care nu au nici o legatura cu viata publica. Daca este un grup asteptam cu tuica, afinata, paine de casa. Incercam acest lucru si la sosirile individuale, desi este mult mai complicat de facut asta.

Nu ne-am prezentat ca pensiune familiala, deci prezenta noastra acolo pentru primirea oaspetilor nu era anuntata. Este o pensiune tip hotel, la care acest serviciu il face personalul. In schimb, ca de fiecare Pasti si Craciun, am fost prezenti acolo, toata familia, doua zile, timp in care am organizat jocurile pentru copii - in sala de conferinte impreuna cu o persoana calificata si afara, impreuna cu personalul. Am discutat cu toata lumea, am incercat sa creez o atmosfera de sarbatoare de familie, dar se pare ca pentru d-voastra, la nivelul de pretentii, nu a fost destul.

In privinta serviciilor anuntate: prezentam pachetul de servicii pe site-ul nostru si ramane acolo pana tarziu dupa eveniment, in asa fel incat oricine poate sa compare ceea ce a platit cu ce a primit. Nu am scris si nu scriem niciodata "pensiune completa" ci detaliem serviciile, prezentam ceea ce se serveste, orele de program. Deci trebuie sa va contrazic cu toata fermitatea, gandidu-ma doar ca s-a citit ceea ce s-a dorit, sau printre randuri.

Conform pachetului, in ultima zi (cea incriminata de d-voastra ca ati contractat in grup o problema de stomac) nu am servit decat micul dejun. Ati fost plecati cu totii in Sibiu, unde ati servit masa, ati comandat si pizza pe care ati consumat-o in pensiune (desi regulile sunt foarte clare in ceea ce priveste permisiunea de a servi alimente sau bauturi din afara). Daca v-ati fi imbolnavit din cauza noastra aveati optiunea anuntarii organelor sanitare, care ar fi confruntat probele prezentate de noi cu ceea ce vi se lua d-voastra. Si ma indoiesc ca niste persoane cu pregatire in drept nu ar fi apelat la aceasta forma legala de sesizare a unor servicii.

In privinta bufetului. De Pasti ati fost cazate doua grupuri: unul al d-voastra, al vamesilor si unul format din alte persoane (din care o parte au revenit la Craciunul 2016 pe care l-am organizat in Pensiunea Sibiel). S-au preparat in total 9 miei! cu mult peste ceea ce se poate consuma de 45 de persoane in 2 zile, asta pentru ca asa se face la noi si daca sunt persoane care au fost in pensiune pot confirma abundenta de produse pe care le oferim. Am organizat un bufet comun, dar la observatia si cererea celuilalt grup, s-a schimbat modul de servire de la bufet, la platou. De ce? Pentru ca ceea ce se aducea pe bufet era mutat de grupul d-voastra pe platouri si dus in camere. Cum ceilalti nu apucau sa-si ia din ceea ce faceam refill, ne-au rugat sa le aducem lor separat. Si asa s-a procedat. Acest grup s-a simtit foarte bine, ne-a transmis multumiri si dovada este ca o parte s-a reintors in pensiune...

Despre faptul ca locul in care este o piscina in constructie este acoperita cu o panza. Da domnilor, din pacate noi cei care lucram in mediu mic privat ne permitem greu sa construim ceva, o facem pas cu pas, adaugand cate ceva din fiecare banut agonisit. Ne-ar fi cazut foarte bine sa avem sumele necesare pt a finaliza de la inceput tot ceea ce ne-am propus, dar din pacate nu am avut sumele necesare. Iar la ce impozite si taxe se achita, este greu sa pui bani de o parte pentru dezvoltare. Am mascat cum am stiut si am putut mai bine acel loc, care nu are mai mult de 2% dintr-o fatada laterala... Cu ce poate sa afecteze asta, imi e greu de inteles...

La final ati plecat, doua dintre familii cu cheile de la camere, ati fost sunati sa le transmiteti...

Trebuie sa va spun ca sunt nu doar manager al acestei locatii, ci si expert in turism. Calatoresc mult, imi petrec cca 200 de nopti in hoteluri si pensiuni. De aceea pot usor judeca daca ceea ce oferim noi este in standardul unei pensiuni de 3 margarete si va pot asigura cu toata sinceritatea ca da, serviciile sunt cel putin la nivelul acestei clasificari.

NB Badea Cartan este (sau a fost) reprezentant al unității
    RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][6 voturi]
    Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
    krondia*
    [08.02.17 14:19:35]

Eu am doar cuvinte de laudă pentru cei care se ocupă de pensiunea Sibiel – atât pentru personal cât şi proprietari. Prima oară am ajuns la pensiunea Sibiel în martie 2015 cu ocazia unui eveniment care se organizează la pensiune în fiecare an în această perioadă şi la care participă turişti din întreaga ţară. Pensiunea s-a dovedit însă neîncăpătoare şi o parte dintre noi am fost cazaţi în apropiere, la pensiunea Andrei, despre care am şi scris atunci un review. Toate mesele le-am luat însă la Pensiunea Sibiel şi, sincer, am fost impresionată de savoarea preparatelor care mie mi-au amintit de mâncarea făcuta de bunica mea şi care era tot din zona Sibiului. Am fost serviţi cu preparate tradiţionale, făcute în casă şi, în mare parte, provenite din gospodăria proprie.

Mie mi-a plăcut atât de mult încât am revenit şi anul următor, în ianuarie 2016, când am fost cazată la pensiunea Sibiel. Am fost şi atunci un grup de aproximativ 20 de persoane, venite din toate colţurile ţării şi cu toţii ne-am simţit foarte bine. Mâncarea a fost din nou la înâlţime şi primirea, ireproşabilă. Gazdele au fost foarte atente, nu ne-a lipsit absolut nimic, poate doar câteva zile de concediu în plus, pentru a savura din plin frumuseţea locului... De fiecare dată am primit mai mult decât pachetul de servicii pentru care am plătit, a fost un sejur tihnit, cum rar am avut parte.

Îi salut pe cei de la pensiune, le mulţumesc pentru ospitalitate, primirea călduroasă, îmi dau seama cât le este de greu să vadă că eforturile nu le sunt apreciate. Sibielul este un loc de care eu îmi amintesc cu drag şi sigur voi reveni la pensiune, mi-a rămas gândul la hencleşul pe care l-am primit la plecare...

[08.02.17 14:37:06]

@krondia:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

anicika*, Badea Cartan, krondia*
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Sibiel [Sibiel]: