ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2016

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

40 la Firenze sau Vacanza dell’ Amore

40 la Firenze sau Vacanza dell’ Amore

Mi-ar fi plăcut să fi găsit undeva categoria “ destinații în care să sărbătorești 20,30,40,50 …. 100 de ani ”. Pe ici pe colo câteva idei, dar nu cine știe ce. Așa că am fost pe cont propriu.

Nu a mințit cine a zis că dacă îți plac călătoriile atunci musai să faci una în Europa cu mașina proprie. Și cum la noi vacanțele sunt despre SIMTE, GUSTĂ, IUBEȘTE, pe principiul viața are aromă, culoare și suflet am ales Italia. Deci pentru THE BEST OF AGES (adică 40 de ani) am pus ochii pe - Firenze. Așa îi spun italienii – orașul mâncărurilor simple și al vinului bun.

Păi până la Firenze ne împiedicăm de Veneția a zis jumătatea mea – mergem cu mașina și vizităm toată Toscana că doar de aia Roma ne-a făcut să iubim cu toate simțurile Peninsula cizmă.

De aici a început toată planificarea în care “Am Fost Acolo ”a avut un rol important. Împreună cu puștiul nostru de 11 ani, pasionat până în vârful degetelor de călătorii și de geografie, am stabilit până în cele mai mici detalii traseul, cazările, vizitele, degustările și bucuriile ce aveau să vină. Drobeta – Veneția – Florența - Marina di Massa – Cinque Terre – Pisa – Volterra - San Gimignano - Postojina – Drobeta.

V-ați prins acum de ce s-a numit “ Vacanze dell Amore”, după celebra Via dell’ Amore dintre Riomaggiore și Manarola, dar și pentru că a fost de-a dreptul o vacanță a iubirii. A plăcerii de a vizita atâtea locuri noi, de a conduce mașina pe autostrăzi ca la carte, de a te bălăci în marea turcoaz a celor “5 pâmânturi (Cinque Terre)” de pe Riviera Stâncoasă a Italiei, de a mânca cea mai bună înghețată din lume și cele mai bune sandvișuri cu tartufo.

“Am Fost Acolo ” ne-a recomandat hotelurile mici aflate în “ buricul târgului ” și ne-a dat încrederea că deși sunt mai ieftine și uneori au baie comună, sunt super ok la capitolul calitate–preț, oricum te găzduiesc doar câteva ore pe nopate și cel mai important îți dau posibilitatea să simți prin toți porii locul, viața lui, culoarea și mirosul lui. Una e să te retragi la 10 seara către nu știu ce pensiune de 4 stele de la marginea Veneției și alta e să te plimbi pe străduțele înguste, singur, în voie, la lumina felinarelor după ce toți cei care au ales cartierele mărginașe pleacă spre locurile de cazare.

Vă recomand cu toată căldura să alegeți inima locațiilor turistice și chiar dacă e concediu să încercați să spargeți regulile, adică, ale culcatului târziu deci ale trezitului târziu. Pentru noi concediul înseamnă adormit cât mai târziu și trezit cât mai devreme, simțit orașul când se liniștește și mirosit atunci când începe să prindă viață.

Nu am să fiu niciodată de acord cu cei care critică destinațiile turistice, gen nu ai ce să faci, nu ai ce să vezi, e murdar, e prea mic, e prea aglomerat, etc. Nu am să fiu niciodată de acord nici cu cei care merg an de an în același loc. Eu cred ca fiecare orășel, fiecare loc e special în felul lui, iar noi am adoptat citatul “Imi doresc sa călătoresc în toată lumea, doar ca să facem o fotografie cu noi sărutându-ne în fiecare oraș”. Așa că mașina nostră botezată GeRY ne-a plimbat de la Veneția, la Florența, apoi în frumoasa stațiune Marina di Massa unde ne-am cazat la cort, de aici am luat la rând toate cele 5 pământuri colorate - Cinque Terre - stropite din belșug de Marea Ligurică și apoi am străbătut dealurile încărcate cu vii al Toscanei poposind 2 nopți în San Gimigniano cu ale sale turnuri.

N-am ratat nimic din ce ne recomandaseră cu căldură cei care aleg să își povestească experiențele on-line. De la gustul inconfundabil al paharului de Prosecco băut noaptea la lumina felinarelor în Veneția, la celebrele plimbări nocturne pe Ponte Vecchio în Florența, la coada de la Al Antico Vinaio pentru cele mai bune sandvisuri, la înfulecat fructe de mare la cornet cu lăbuțele în mare la Cinque Terre, la simțit confortul chiar și într-un camping dotat exemplar și ales cu grijă, la testat cea mai buna înghețată Dondoli în San Gimigniano și la mulțumit în gând celor care au curajul așa cum am mai spus să împărtășească din experiențele trăite.

Cei cărora le plac călătoriile știu despre ce vorbesc. Și mai ales cei din comunitatea „Am Fost Acolo ”știu cum e să te documentezi, să planifici, să cauți, să citești, să bifezi, să faci liste, să alegi, să renunți, să te bucuri din suflet că ai găsit ce căutai. Sunt născută în zodia Fecioarei așa că nu sunt genul “las că vedem noi” și plecând de la “pasiunea” mea de organizare așa am descoperit site-ul Am Fost Acolo, rămânea zile întregi în bară pe ecranul laptopului atunci când căutam de la destinații de concedii, până la locuri de cazare sau locații în care să mănânci cea mai bună ciocolată. N-am scris nimic despre hoteluri, prețuri, intrările pe autostradă sau peripețiile din parcările italienilor. Astăzi doar testez “locul” încurajată fiind de un om frumos căruia îi sclipesc ochii când vorbește despre întâlnirile comunității „Am Fost Acolo”. Bine definea cineva oamenii frumoși spunând că sunt oamenii pe care îi vezi însuflețiți când povestesc ceea ce au făcut, vor să facă sau vor să construiască și că fiecare întâlnire cu astfel de oameni ne dă energie. Așa că eu am primit-o de la ANILU. Dacă feedback-ul este pozitiv mai scriu și revin cu toate peripețiile.

Mulțumesc!

Trimis de anuca27 in 04.05.16 21:19:49
    Validat / Publicat: 04.05.16 22:18:01
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: roma

VIZUALIZĂRI: 2217 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anuca27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P03 Florenta la prima ora. cand inca nu se trezisera toti turistii

[04.05.16 22:17:10]

Excelent, superb review de debut - aş băga mâna-n foc că e... picurat DIRECT din suflet, "wireless", direct pe ecran!!!

@anuca27: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

elviramvio
    [04.05.16 22:42:17]

@anuca27 -

Superb articol, superba intrare in comunitate. Ma bucur ca votul meu a fost al doilea, dupa Cornel. Inainte de a te vota, am ales sa te "urmaresc", asta spune multe.

Ultimul paragraf din articolul tau, ma regasesc in el si are ceva din modul meu de a scormoni aici - si acum de cateva zile asta fac caci plec foarte curand in concediu - ei da, sa nu o lungesc, vei fi dintre membrii speciali ai AFA, bun venit si continua, te rog.

Astept revenirea acasa dupa concediu, in iunie, sa-ti citesc articolele pe care sper sa le scrii.

Vacante placute si interesante!

tata123 🔱
    [04.05.16 22:44:51]

@anuca27 - Bun-venit în comunitatea AmFostAcolo. Te așteptăm cu noi articole.

Floryn81
    [04.05.16 23:11:05]

@anuca27 - Foarte frumos scris! Cu siguranță și viitoarele articole (pe care le așteptăm cu interes) vor fi la fel de plăcute! Îți urez și eu un călduros bun-venit pe AFA!

krisstinna
    [05.05.16 05:52:14]

@anuca27 - Ce sensibilă ești! Nici nu mă mir prea mult, dacă rezonezi cu Anilu, atunci ești de-a noastră, ai toate ingredientele necesare pentru a ne răsfăța cu articole minunate. Te rog să scrii despre toate locurile vizitate, te rog să mă convingi că Italia nu înseamnă doar indienii din Roma. Aștept să te citesc și să pot spune într-o zi că datorită ție am renunțat la gândul de a nu mai vizita "cizma". Ai nimerit bine: pe AFA oamenii au legat prietenii, au simțit fiorul vacanțelor pasionale, au vizitat virtual fiecare colț al pământului. Succes și spor la scris! Că inspirația văd că-ți este prietenă

ANILU
    [05.05.16 08:06:26]

@anuca27 - Bun venit în marea familie AFA.

Ma bucur enorm că te-am convis să ne scrii şi nouă despre vacanţele tale.

Foarte frumos ai descris locurile pe unde v-aţi plimbat şi foarte documentat.

Felicitări, am votat cu plăcere şi superbonusul ţi-am dat.

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA
    [05.05.16 08:07:01]

@anuca27 - Bun venit în comunitatea iubitorilor de călătorii şi felicitări pentru un prim articol care m-a atins la coarda sensibilă!

Aştept cu interes continuările - sunt sigură că vor fi mai multe - deja traseul pe care ni l-ai dezvăluit promite

anuca27AUTOR REVIEW
    [05.05.16 08:08:12]

@webmaster - wow! sunt inca buimaca. inca nu stiu de ce sa ma apuc : de noul articol, de cotrobait regulamentul ca sa ma obisnuiesc cu toate " regulile ". multumesc, multumesc!

anuca27AUTOR REVIEW
    [05.05.16 08:22:49]

@ANILU - eeee, multumeeeeesc! tu esti "vinovata ". acum ne trebuie un nou concediu impreuna ca ala de la Costinesti e prea batran si indepartat. pupici de la Severin!

saxonul
    [05.05.16 12:07:49]

@anuca27 - Welcome! Prologul este bun, eu unul aștept cu nerăbdare episoadele acestui serial. Mai ales că prin unele locuri din Italia am fost și eu mai demult și mi-ar face plăcere să le re-descopăr prin alți ochi.

Michi
    [05.05.16 13:02:53]

@anuca27 -Ce să ne mai testezi? La aşa talent, sensibilitate, iubire de frumos, ne-ai făcut praf. Mult succes pe cărarea bătută denumită AFA.

[05.05.16 15:24:35]

ANILU, anuca27, Carmen Ion, elviramvio, Michi, saxonul, tata123 🔱