ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.02.2010
DIN: iasi
ÎNSCRIS: 01.12.09
JUL-2008

Camping Eti - ideal pentru relaxare

Acest camping mi-a fost recomandat de un coleg de servici; nu mai fusesem niciodata cu cortul sau intr-un camping la casute, asa ca am privit cu neincredere ideea. Totusi, la sfirsitul unui concediu aflindu-ma in zona, am zis: "hai sa incerc" (am cumparat on cort de 50 de lei)... si acolo am ramas 8 zile. Popasul se afla in borsecul de sus, departe de centrul statiunii si de drumurile publice, in mijlocul naturii, deci este liniste, aer curat si un peisaj de poveste.

Campingul consta din casute, 25 lei/zi si locuri pentru corturi, 10 lei /zi/cort.

Fiecare casuta este prevazuta cu loc de parcare si unele au si gratar; casutele sunt cam mici, fiecare avind 2 paturi iar in spatiul dintre ele mai poate fi pusa o saltea pneumatica. Personal nu mi-au facut o impresie foarte buna.

La corturi se schimba situatia: ai loc berechet, libertate de miscare, un gratar imens (2/2 m), unde se leaga imediat prietenii (administratorul asigura si lemne de foc sub forma de scinduri geluite pe o parte, resturi de la gater, nu trebuie decit sa ti le tai la lungimea dorita). Nu-ti spune nimeni unde sa-ti pui cortul, te asezi unde vrei, masina alaturi si... sa-nceapa distractia! O bila neagra la locurile pentru corturi ar fi ca terenul in general este in panta, trebuie sa cauti bine un loc drept.

Grupul sanitar intotdeauna foarte curat; de fapt totul este foarte curat in campingul acesta; curatenia aici se face oride cite ori este nevoie, nu dupa un program anume (patroni si administratori este o familie de unguri foarte de treaba). La receptie sunt frigidere si congelatoare unde poti lasa diverse lucruri daca ai nevoie. De aici poti cumpara doar bere, inghetata si snacs-uri, pentru orice altceva trebuie sa cobori in centrul statiunii.

Pt cei ce nu vor sa gateasca, in centru' se gasesc citeva restaurante (nu mi-au placut in mod deosebit nici preturile nici servirea), dar eu recomand sa coboriti in borsecul de jos la pensiunea Apemin; aici se poate minca foarte ieftin si bine, mincarea fiind facuta numai cu ingrediente naturale (nu folosesc vegeta, delicat...) si preparata "ca la mama acasa". Statiunea nu arata prea bine pt ca multe case, vile sunt lasate in paragina, si nici nu ai prea multe de vazut, dar poti face drumetii in imprejurimi (mai mici sau mai mari, dupa posibilitati).

Traseele scurte sunt pina la Pestera de Gheata si La Grota Ursilor; frumusetea locurilor nu poate fi descrisa in cuvinte.

Seara faceam plimbari pina la izvoarele 10 si 11 (aproximativ o ora dus-intors).

Apa de la izvorul 10 este buna de baut (localnicii vin aici cu masinile si umplu canistre, butoaie, etc... ei numai apa asta o folosesc), fiind indicata in diverse afectiuni (gastrita de exemplu, verificat personal).

Apa de la izvorul 11 nu este indicat a se bea, deoarece da diaree (pt cine insista, organismul se obisnuieste si revine la normal in 2-3 zile), dar are proprietati cicatrizante extraordinare.

Cine este amator de ceaiuri, aici este locul ideal pentru cules, locurile nefiind poluate; noi am cules coada soricelului.

Aici se gaseste zmeura, care are gust si aroma cu totul diferita de cea din gradina, dar daca vrei sa maninci pe saturate e mai bine sa cumperi de la oamenii in camping; dupa ce ati negociat pretul, cind sa rasturnati galetusele lor in sacosele dvs, sa fiti atenti la fundul galetilor sa nu aibe frunze; pun pe fundul galetilor un strat de 5-6 cm de frunze si iei teapa.

In concluzie, este un loc pentru cei putin pretentiosi, care vor sa petreaca citeva zile in liniste, aer curat, departe de tumultul civilizatiei si bineinteles foatre ieftin.

Trimis de mario 110 in 07.02.10 15:42:44

VIZUALIZĂRI: 8826 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mario 110); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 In drum spre Borsec (dinspre Toplita)

iuliastoian87*
[07.02.10 23:47:11]

Foarte utile si frumoase randurile tale. Te felicit si te si premiez cu 100pma. Pardon, am uitat, 400.

mario 110AUTOR REVIEW
[08.02.10 07:44:44]

mulltumesc. rindurile sunt frumoase doar pentru ca locurile sunt frumoase; sunt un tip tehnic si n-am facut decit sa descriu ce am vazut; talent de scriitor n-am.

sanatate multa

puiu68*
[10.08.10 13:41:32]

as vrea sa va-ntreb daca sunt ursi prin zona?

deci in jurul campingului Eti si respectiv statiunii

mersi anticipat

mario 110AUTOR REVIEW
[10.08.10 22:39:54]

@puiu68: nu am auzit sa fie ursi in zona. de altfel sunt si foarte multe trasee turistice marcate, si ma gindesc ca daca ar fi ursi, nu ar mai fi traseele,nu? poate gresesc. in orice caz, am prieteni care merg de 11 ani in acelasi loc si nu mi-au spus nimic de ursi.

apropo, miine dimineata plec la borsec; poate ne vedem acolo!

[24.01.16 17:10:16]

@mario 110 - Mulţam fain.

Am setat coordonatele GPS conform indicațiilor(prin sesizare), rezultând următoarea poziționare pe harta interactivă AFA.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

iuliastoian87*, mario 110, puiu68*
Alte impresii din această RUBRICĂCamping Eti: