ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2016
DIN: Alba Iulia
ÎNSCRIS: 04.01.10
JAN-2016

Zambete...

Tocmai ce ne-am intors dintr-o minunata vacanta de schi si inca gandurile mele sunt tot acolo…

Niedersnill - un satuc linistit, tipic austriac, unde totul iti inspira liniste, siguranta, ordine, bun gust, civilizatie, randuiala. Hotelul Kehlbachwirt (3* nu 4*), acum in proprietatea unor romani, dar cu administrare locala, ofera servicii corecte pretului, clasificarii si descrierii, servicii care ne-au facut sa ne simtim foarte bine.

Am fost cazati intr-o camera de 4 persoane, nu mare, dar confortabila si pana la urma suficienta scopului ei.

Baia a fost chiar mica, dar atat de bine organizata, incat nu ne-a deranjat dimensiunea ei.

Curatenia – la ea acasa!

Caldura mai mult decat suficienta, noaptea inchideam caloriferele.

Mancarea … ei, aici am avut o grava problema… cateva kilograme in plus la intoarcere, cu toata miscarea pe care am facut-o si consumul caloric pentru a rezista temperaturilor cam negative (-10, -12 gr. C). Dar ce sa-i facem, nu ne suparam prea tare si ne straduim sa le dam jos - cat mai urgent!!!

Personalul, romano-austriac – foarte amabil!

Parcare suficienta pentru oaspetii hotelului si inclusa in pret.

Zona de schi – generoasa. In aceasta perioada, s-a schiat foarte bine pe ghetar (zona Kitzsteinhorn) pe partiile superioare si de aceea nu am "accesat" si celelalte zone de schi incluse in schi-pass (Kaprun si Zell am See).

Partiile – unele putin mai aglomerate, din cauza vacantelor suprapuse, a calitatii zapezii, dar nu a fost un incovenient major.

A, sa nu uit, hotelul este foarte frumos decorat pe holuri, receptie, sala de mese… iti da o stare de bine.

Tauern-Spa din Kaprun merita incercat, apa este minerala si sarata (la una din piscinele exterioare), si are un efect spectaculos asupra pielii, chiar numai dupa o zi!!!

Zell am See – orasel de poveste, decoratiuni superbe, luminite monocolore alb-cald - perfect aranjate, cu bun-gust, atmosfera deosebita pe straduta din centru cu multe apres-ski si magazine.

Cred ca in decorarea hotelurilor din Zell am See: Grand Hotel, Salzburgerhof si Tirolerhof - designerii s-au intrecut pe ei insisi …

Ce sa mai zic… zambesc la gandul vacantei tocmai incheiate si asta spune tot…

:) :) :) :) :) :) :) :)

Trimis de Ozibuna_68 in 11.01.16 19:13:37
Validat / Publicat: 11.01.16 20:09:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 2546 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ozibuna_68); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.01.16 20:08:30]

Câteva fotografii realizate de voi acolo — ai putea încărca? Ar ilustra perfect textul, fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie...
    Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=12771

***

[11.01.16 21:43:04]

@webmaster98 - Este in regula pozitionarea, o sa incarc si cateva fotografii.

Cele bune!

[13.01.16 09:39:55]

Revin cu o informatie - cred utila (pe care am uitat sa o pun in articol): pretul benzinei este bun (1.08 euro) la benzinaria JET, iesirea 43 de pe autostrada (la intoarcerea in tara - in zona Parndorf).

La intersectia semaforizata ce urmeaza - faceti dreapta.

Numai bine!

liviu49
    [16.01.16 16:40:22]

@Ozibuna_68 - As putea fi acuzat de subiectivism pentru acordarea punctajului maxim acestui articol, care unora le pare sumar. O fac pentru frumusetea muntilor din aceasta tara frumoasa care este Austria, pe care am vizitat-o in iunie 2014 si care m-a impresionat in mod deosebit.

M-a impresionat frumusetea deosebita a muntilor, pasunilor, raurilor, lacurilor, dar mai ales curatenia si in mod deosebit respectul si grija austriecilor pentru natura pe care au primit-o de la inaintasii lor si pe care se straduiesc, spre deosebire de noi, romanii, sa o transmita urmasilor lor. Muntii, peisajele lor par (si poate sunt, uneori) mai frumoase decat Carpatii nostri.

Convingerea mea este ca diferenta de frumusete se datoreaza modului in care austriecii inteleg sa respecte si sa ingrijeasca natura. Poate ca vom reusi si noi sa intelegem acest lucru si sa mai salvam natura cat mai avem ce.

Inca o data multumiri pentru acest articol.

Michaell
    [16.01.16 18:39:58]

@liviu49 - Mi-am permis sa scot citeva citate din textul tau si sa le atasez parerea mea.

Muntii, peisajele lor par (si poate sunt, uneori) mai frumoase decat Carpatii nostri... aici, sunt sigur ca te inseli.

In schimb aici... Convingerea mea este ca diferenta de frumusete se datoreaza modului in care austriecii inteleg sa respecte si sa ingrijeasca natura... cu siguranta ai dreptate.

Pe cand asta... Poate ca vom reusi si noi sa intelegem acest lucru si sa mai salvam natura cat mai avem ce... sunt sigur ca nu se va intimpla niciodata.

liviu49
    [17.01.16 09:40:58]

@Michaell - Scuze ca raspund cu intarziere, dar am circumstante atenuante. Aseara dupa ora 17 am fost la aniversarea zilei de nastere a nepotului care ne-a facut programul in concediul din Austria, si astazi de la ora 7 si jumatate pana acum 10 minute m-am distrat cu zapada din curte si de pe trotuarul din fata curtii. Dar mai bine mai tarziu decat niciodata! Eu mai trag nadejde (sper sa nu fie ca spanul de barba) ca voi mai apuca natura aproape de cum am vazut-o cand eram mic. Cu atat mai mult cei care aveti cu douazeci de ani mai putin mine. Speranta trebuie sa moara ultima!

[18.01.16 08:32:35]

@liviu49 - Multumesc pentru vot! Si eu sunt indragostita de Austria... Aceleasi sentimente de tristete, uneori chiar revolta ma incearca cand fac comparatii... Ce ne lipseste??? De ce trebuie sa mergem pana in Austria ca sa schiem cu adevarat - pe zapada (nu pe pietre, pamant, gheata)?

Asa cum am scris in articol, cantitatea de zapada cazuta natural nu a fost impresionanta (in perioada in care am fost noi), dar s-a schiat foarte bine, instalatiile de urcare au facut fata - fara probleme. Au fost perioade in care a batut vantul chiar foarte tare - instalatiile au functionat, chiar daca au fost scurte intreruperi.

Am fost si vara acolo, o minunatie... mi-as dori tare mult sa fie si la noi asa... Aici, este aproape imposibil sa nu te lovesti, in drumetiile de vara, de vesnicele gunoaie... e trist... Cand am posibilitatea le strang, dar sunt atat de multe!!! , insa sunt sigura ca si altii fac la fel si sper ca va fi mai bine, pentru noi, pentru copiii nostri...

liviu49, Michaell, Ozibuna_68
    Alte impresii din această RUBRICĂKehlbachwirt Hotel [Niedernsill]: