ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2016
ÎNSCRIS: 28.01.15
DEC-2015
2 AD. + - COPII -- v: -

Cabana Montana - cazare modesta, mancare foarte buna

La inceputul lunii decembrie 2015 am inceput sa caut oferte de Craciun in Romania; incerc intotdeauna sa gasesc locuri unde se mai pastreaza din traditii, pensiuni care ofera meniu si program "artistic" specific sarbatorilor (colindatori, ansamblu folkloric...) In Romania sunt putine unitati turistice care ofera pachete cu pensiune completa, asa ca nu mi-a fost greu sa aleg, cu atat mai mult cu cat auzisem ca statiunea Straja este ideala pentru cei ce iubesc sporturile de iarna. Am sunat la Cabana Montana, am primit raspunsuri la toate intrebarile, asa ca am achitat avansul de 30% (300 lei) si am asteptat nerabdatoare sa vina data de 23 decembrie.

Oferta cuprindea: 3 nopti cazare (23-26 decembrie) + DP (in realitate a fost pensiune complete cu 3 mese/zi)

Am ajuns in Straja in jurul orei 12.30 si am fost invitati sa luam pranzul: ciorba de vacuta/burta si gratar de pui cu piure si salata se sfecla rosie, apoi am fost condusi in camera. Pe 24 decembrie am avut: MD + Pranz + Masa Festiva (aperitiv: branzeturi, salata beuf, piftie, legume; platouri calde cu carnati, fripturi... ; sarmale cu mamaliguta; friptura de porc si cartofi la cuptor; cozonac si prajituri), vin, tuica, sucuri, apa; am fost colindati, a venit Mos Craciun, au adus un ansamblu folkloric, apoi discoteca.

Pe 25 decembrie MD + Pranz + pomana porcului.

Pe 26 decembrie MD.

Montana este de fapt un complex compus din mai multe cladiri, noi am fost cazati in cladirea principala care cuprindea si restaurantul, receptia si camera unde se depozita echipamentul de ski.

CAZARE: desi complexul este cotat cu 3* eu as spune ca merita 2*; cladirile sunt vechi (comuniste), din lemn, se auzea totul prin pereti (aici tine si de bunul simt al celorlalti turisti, care lipseste cu dasavarsire)

CAMERELE sunt minuscule, saltelele vechi (se simteau arcurile), in schimb este cald in camera, sunt dotate cu strictul necesar (pat, dulap cu rafturi si bara pentru umerase) cuier, baia foarte spatioasa, apa calda in permanenta.

CURATENIA impecabila, se facea zilnic:aspirat, scos gunoiul, spalat gresia... ;

RESTAURANTUL: curat, mancarea foatre buna si variata, servire buna, preturi foarte mici.

PERSONALUL foarte amabil.

CONCLUZIE: consider ca a meritat sa platim 900 lei pentru acest concediu, chiar daca camerele sunt modeste, ambilitatea personalului, curatenia, mancarea au compensat.

Trimis de cameliagrozescu in 06.01.16 11:51:49
Validat / Publicat: 06.01.16 15:09:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în STRAJA [HD]. A mai fost în/la: Maramures, Vadul Izei, Pensiunea Seki

VIZUALIZĂRI: 2664 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cameliagrozescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 meniul

• Alte impresii din această RUBRICĂCabana Montana: