ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.01.2016
JAN-2016

Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

De ce Golden???

Stau cu greu sa ma adun ca sa vorbesc decent. Am luat biletele la "Golden" Line pe ultima suta de metri. Ni s-a confirmat ca avem un apartament cu o camera din 30.12 pana in 02.01.2016. Nu am avut nici o emotie.

Drum OK cunoscut, fara incidente pe pod, in vama, pe drum etc. Din Shumen am intrat pe autostrada si nu stiu daca bulgarii cu ceafa groasa au terminat-o pana la Sofia. Autostrada impecabila. Am ratat breteaua ca sa nu intru prin Varna, dar am intrat si nu am avut incidente.

Intr-un final apoteotic am ajuns si la "Golden" Line care este cotat cu 10 pe linie pe AFA, constructie mareata care te face sa te gandesti ca vei fi tratat ca un nabab, parcare suficienta etc. Cred ca altii care i-au dat 10 pe linie l-au descris foarte bine si nu am sa insist. De cum am intrat ne-a lovit la intrare briza marii pe holurile "Golden" line. Nu am fost rai caci era prima zi de deschidere si este normal sa fie mai rece.

Deja receptia era plina??? am dat pass-urile si ne-au cazat rapid la etajul 2 (unu in realitate) apartamentul cel mai mare de pe palier. In camera adia o briza calduta de la aerul conditionat.

Cand am coborat aceeasi stupoare: receptia era plina? Reclamatii pe camere. In general ca oamenii au platit apartament si au primit studio. Am asteptat infrigurati masa si asa am ramas. Managerul ne-a comunicat ca vom intra cu masa de seara si nu cea de pranz cum stiam de la agentie. Nu am sa va explic ce cuvinte romanesti s-au folosit sau cum s-a vorbit ca pentru surzi cu degetele si cred ca stiti voi care degete :). In concluzie am plecat pe meleaguri straine sa mancam. Am avut o usoara emotie cum voi face plata la restaurant caci aveam doar 8 leva, cardul si ceva maruntis. Au gasit solutia, se poate plati si in lei. Am decartat 150 ron pentru 3 persoane (cu tot cu bacsis).

Ne-am intors, am parcat in parcarea cu bariera caci langa hotel era full.

In hotel Receptia era plina??? Cei care au ramas aveau cearcane la ochi de foame, au deschis un restaurant din cele doua si le-au dat gustari/fursecuri. Puneau cate o tava care se golea instant, asteptau 10 minute iar aduceau o tava care la fel... Concluzia de la Receptie, romanii sunt de vina ca mananca foarte mult si nu pot manca si restul. Imi suna cunoscuta expresia de cand stateam la coada si cineva spunea: "Dati cate una sa ajunga si la noi".

Am intrat in camera si am motait un pic cu burta plina. Fara sa vreau m-am sculat pt masa de seara. Am coborat si la restaurant era buluceala maxima. Numarul de locuri nu erau suficiente cu numarul de citovani care au decartat banii in contul hotelului. Pe bune daca asta nu era motiv clar de revolutie. Totusi romanasii nostri au stat linistiti la coada ca sa-si ia tainul. Mancare execrabila si daca eram sclav terciul avea gust. La desert bananele erau taiate in 6 sau 7 ca puteai sa le servesti ca bomboane. Mandarinele merele si portocalele erau taiate in jumate sa nu pleci cu ele. OK. Am zis ca este prima zi si sa nu ne enervam, oricum aveam 3 cinzeci de rachia si vedeam partea plina a paharului.

Obositi ne-am dus catinel catre camera. Flacaul ii batea pe toti la ping pong la etajul -1 si l-am lasat. A venit in sfarsit si ne-am culcat. Atmosfera era placuta in camera. Dimineata a fost groaznic. Peste noapte a fost ger -9 sau poate chiar mai frig, aerul conditionat nu a facut fata + ca geamul termopan este gandit pentru sezonul de vara, adica nu se inchide si am simtit din plin briza marii si aerosolul direct in camera. Copilul era vanat, eu mana dreapta n-o simteam fara sa fi facut vreo pareza, sotia mai desteapta s-a sculat noaptea si pentru ca nu avea caciulita :) si-a pus prosopul in cap.

La Receptie era iara aglomerat, unii erau suparati ca-si bat joc de noi si au facut frigul fara sa plateasca la hotelul de ghiata de la Balea. Noi cand plecam din camera, camerista venea sa dea cu mopul si sa faca paturile si inchidea caloriferul din baie, singurul care dadea caldura adevarata si boilerul si nu intelegeam cand ne intorceam de ce este mai racoare in camera.

Micul dejun de 2 bani cu cele mai oribile mezeluri si cascaval tip sapun, niste unt care semana mai mult a margarina, pateu din cutie pus ca atare pe farfurie. Am pus o masa traditionala romaneasca branza, rosii, castravete, ou fiert si cafea. La cafea am stat vreo 5 minute la coada. De fapt in acest hotel coada la masa este ceva normal si de vina suntem noi romanii ca mancam mult cum spun ei sau suntem de vina ca le-am platit sejurul.

Nu mai intru in detalii despre masa de revelion care a fost tragica. Totusi s-au gandit sa deschida si al doilea restaurant ca sa mancam toti deodata. Meniul oribilistic. In afara de bautura de la masa puteai sa si platesti. Cineva si-a luat rachie de la bar si ciudat era ca cea de la bar avea o culoare mai inchisa fata de cea din paharele de pe masa. Nu sunt un consumator de albitura dar copilului meu i-au dat o cinzeaca de rachie cu care m-am sacrificat. Sotia mi-a dat-o si pe a ei si dupa 3 cincizeci eram OK in conditiile in care daca as bea 200 de vodca, dau recital. Cineva a gasit un ciob in mancare la masa de revelion, a facut scandal si cu scuzele de rigoare i-au dat o sticla de sampanie.

Ospatarii cred ca au fost inchisi in hotel pe toata perioada. Aveau niste camasi ponosite de culori diverse pana la culori de strada. Sefa de sala nu arata a sefa de sala. Barmanul cand turna in pahar mai mult dadea pe langa pahar. Nici o masa nu a avut fata de masa.

La cafea aveai niste cani grosolane de ceai fara lingurite sau poate erau cateva lingurite, ba se termina cafeaua, ba nu mai avea apa, ba nu mai aveau lapte, ba nu mai aveau cani. Apropos de lapte, nici asta nu avea gust de lapte.

Voi posta niste poze adevarate de la masa. Pentru cei pe care nu i-am convins, astept solicitari pentru incarcarea altor poze. Nu cred ca trebuie sa incarc serverul cu ...

Ce ma enerveaza la sectiunea Nisipurile de aur de pe AFA la hotelul Berlin Golden Beach este ca in 2015 o gramada au scris ca mancarea este naspa si nu am luat bilete acolo ci la "Golden" line. O sa pun poze si de la Berlin ca sa faceti diferenta intre un hotel de 10 pe linie si altul vai de steaua lui.

In rest numai de bine si vacante reusite

Trimis de fanespoitorul in 02.01.16 20:21:29
Validat / Publicat: 02.01.16 21:50:51

VIZUALIZĂRI: 3157 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fanespoitorul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Nu este extraordinar?? Sunt -5 grade pe care le simti doar la umbra. Dupa fiecare plimbare ne incarcam cu energie si uitam de murdaria din hotel

irinad
    [02.01.16 22:31:39]

@fanespoitorul - Excelent articol, m-a binedispus pe cinste! Frumos mai faci haz de necaz, felicitări!

[02.01.16 22:36:21]

@irinad - La multi ani. Normal ca te-am bine dispus. Mi-am baut premiul castigat la tombola si mi-am varsat naduful

alex1968
    [02.01.16 22:42:13]

@fanespoitorul -

Îmi pare rău de această experienţă, pe care eu am ratat-o milimetric.

Din diverse motive, am amânat alegerea destinaţiei pentru revelion până nu am mai avut ce alege. Aşa că, în jur de 6-7 decembrie, ni s-a comunicat de la agenţie că mai sunt locuri la Nisipuri, la Elena şi la Golden Line. Referinţele de la Elena le cunoşteam, la Golden Line habar n-aveam nici măcar unde este, deşi am mers în Nisipuri până acum de nici nu mai ştiu câte ori...

Norocul meu a fost că la momentul în care am contactat agenţia nu aveam niciun calculator sau dispozitiv conectat la net să văd dacă există review-uri despre Golden Line; altfel, am fi fost colegi de suferinţă.

Aşa că, ştiind ce recenzii are "Elena" şi neştiind nimic despre Golden Line, am decis că e mai bine să stăm acasă.

După vreo câteva zile, ne-au sunat de la agenţie şi ne-au spus că s-a eliberat o cameră la Kaliakra Palace, iar cei de la agenţie ne-au asigurat că au turişti care merg de câţiva ani acolo şi că va fi OK. N-am mai stat pe gânduri şi am plătit imediat, deşi ştiam că referinţele sunt naşpa de tot, dar că majoritatea reclamaţiilor sunt la capitolul mâncare.

Atât eu, cât mai ales soţul meu, ne-am temut mai ales de frigul din camere, soţul meu - care e cam puturos atunci când e vorba să se implice - a adresat chiar aici pe forum o întrebare legată de eventualele probleme cu căldura în camere. Aşa că am mers la Kaliakra Palace înarmaţi cu o aerotermă în valiză (deşi am mers cu autocarul).

După ceea ce am citit aici pe site, în review-ul tău şi al altui user care a stat la Sirius, mă pot considera extrem de norocoasă: în cameră a fost foarte cald, iar mâncarea - din punctul meu de vedere - a fost mai mult decât OK (am auzit în autocar unele persoane care au fost nemulţumite, dar mie mi-a plăcut, la fel şi soţului meu care este extrem de mofturos). Deci, încă un exemplu de hotel cu recenzii foarte proaste, care s-a dovedit a fi mai mult decât OK...

Îmi pare rău că nu ai scris despre frigul din cameră când ai ajuns, pentru că ţi-aş fi împrumutat aeroterma pe care o adusesem cu mine; mă bucur că eu nu am avut motive să o folosesc şi mi-ar fi părut bine să beneficieze cineva de faptul că am plimbat-o de la Bucureşti până la Nisipuri.

În rest, să avem cu toţii un an minunat şi... vacanţe minunate...

[02.01.16 22:54:03]

@alex1968 - Eu sunt cam berbec si nu de zodie. Ultima zi de plata a fost intr-o vineri si eu am platit rapid sambata la ora 12 si nu stiam daca ne rezerva sau nu. Nu am facut nici un Revelion plecati de acasa pt mai multe zile si am zis s-o incercam si pe asta. Faza tare este ca eu nu am inteles Golden line ci Golden lion (ca's berbec). Si tot cautam pe goagal si-mi dadea poze numai din irlanda - stirlitz. Alt Golden lion nu era. Am zis ca nu conteaza. Daca vedeam ca este de 10 pe linie (nu ca fimiu) faceam apoplexie instant cand vedeam de ce am dat.

Chestia cu aeroterma : cineva din hotel ne-a spus ca INTOTDEAUNA au o aeroterma mica in valiza ca sunt patiti

Ma bucur pentru voi ca a fost bine la Kaliakra palace. Stiu pe cineva care a fost de paste in 2013 si era disperat de mancare si ca facea frigul in camera.

Toate cele bune

Dan&Ema
    [02.01.16 23:11:49]

Mai intai, LA MULTI ANI!

Mai apoi, felicitari pentru articol ca spui lucrurilor pe nume

Si mai apoi iaca un SUPERBONUS!

Naspa patania, dar stii sa faci haz de necaz, si...comparatie!

Numai de bine! Te mai citesc ca stii sa le zici!

[02.01.16 23:16:33]

@fanespoitorul - Bine, bre, dăduși tâlică Albena pe Năsipuri?

Nu-i frumos ce-am facut, dar, sincer, m-a bușit râsul citind scrierea ta!

Hazul de necaz e regula și tu esti campion!

Păcat că v-ați ratat Revelionul. De rest... sănătate să fie!

La mulți ani!

[02.01.16 23:20:31]

@Zoazore - Nup, de paste's la Albena. Idem in vara - Ralitsa.

S-avem rezon, nu am ratat nimic. Nimicurile nu le mai pun la inima ca ridica tensiunea, dar tin cont de ele. Sa vezi cum fac cand sunt suparat . La multi ani

[02.01.16 23:22:00]

@alex1968 -

Aşa că am mers la Kaliakra Palace

[02.01.16 23:23:17]

@Dan&Ema - Merci, n-am asa multe iesiri ca voi. Urmatoarea este tocmai de paste. As mai fi avut de spus dar deveneam plictisitor.

LA MULTI ANI!!

Dan&Ema
    [02.01.16 23:30:27]

@fanespoitorul -

Plictisitor nu esti niciodata, asta este clar. Alegeti locatie in tara de sarbatori data viitoare, parerea mea. Noi ne-am simtit super aici vezi impresii.

Sa aveti un an bun! Numai de bine!

[02.01.16 23:33:51]

@fanespoitorul - Poate ne-om vedea prin Albena. Dau mesaj privat!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [02.01.16 23:38:55]

@Zoazore -

Poate ne-om vedea prin Albena.

De Paşte?

Dragoș_MD
    [02.01.16 23:48:19]

@fanespoitorul - am doar o micuță corectură de făcut, apropo de poza a doua:

Aperitivul de Revelion. De la stanga la dreapta : un sparc de salata greceasca, un sparc de zacusca, un sparc de salata ala russe.

aia de fapt nu e slată grecească (te refereai probabil la țațiki), ci tipica salată bulgărească „snejanka” (cu o rețetă oarecum similară). Nu e cazul să le supraapreciezi efortul de a vă ține flămânzi!

Un an nou de nota 20 să ai! - astea trec (deși ne lasă un gust amar)...

[02.01.16 23:55:36]

@nicole33 - Nuuu, la vara!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [03.01.16 00:20:08]

@Zoazore -

Păcat.

Mă tenta o Kaliakra, dar de Paște.

[03.01.16 09:18:08]

@nicole33 - Kaliakra - Albena de vineri pana luni. Am pe masina lipit sticker-ul de la Admin, AmFostAcolo.ro membru AFA . Venim cu vreo 16 masini. Nici nu mai conteaza conditiile caci dupa cateva pahare le imbunatatim noi (in ochi nostri)

[03.01.16 09:21:55]

@Dragos - Corect, incercam sa supralicitez dupa rachia botezata si foamea facuta. Dragos, am pus cateva poze cu mancarea de la Berlin golden beach de nota 6,6 pe AFA ca sa se vada foamea facuta la "Golden-ul" nostru. In hotel erau cateva persoane care vroiau sa faca o revolutie dar nu cred ca avea vreun sens. Ne enervam degeaba si tot nu rezolvam nimic. Toate cele bune pentru 2016

Andox
    [03.01.16 11:40:25]

De ce Golden???

Pai cum ai vrea sa-i zica? Fer Line

[03.01.16 12:05:53]

@Andox - Cred ca suna mai bine. Multe lanturi hoteliere sunt Golden, dar golden gasesti numai in anumite regiuni si casute cu turnulete dar nu la Golden line, Berlin golden beach etc.

[03.01.16 17:55:54]

Am ras pe cinste. Aveam si eu in vedere hotelul pentru la vara tinand cont de impresiile bune de pe AFA si de faptul ca are apartamente iar baiatul nostru este mare si vrem doua camere separate. Acum m-ati pus pe ganduri.

[03.01.16 18:47:11]

@alinafulg - Nu vreau sa pun pe nimeni pe ganduri ci doar sa stie la ce se arunca. Nu contest stabilimentul cu camere mari cu chicineta mobilate cu bun gust etc. Managementul lasa de dorit, clientul nu conteaza in ochii lor. Personal slab calitativ cu haine de acasa, sala de mese tip cantina fara fete de masa la 4*. Ospatarii avea mainile rosii de atata spalat manual. Initial am crezut ca au vreo boala de piele. pana si pe un site de rezervari scrie acelasi lucru ca pe partea de personal mancare etc. sunt varza. Hotelul este foarte bine pozitionat.

[03.01.16 19:09:15]

@fanespoitorul - Cred ca ma reorientez, tinand cont si de faptul ca mereu am rezervat prin agentii care cer doar o jumatate din pretul sejurului pana la expirarea perioadei early booking si cealata jumatate cu trei saptamani inainte de a pleca. Hotelul nu l-am gasit in oferta acelor agentii si doar acest lucru m-a facut sa nu rezerv inca la Golden Line. Am citit si eu ca nu exceleaza la capitolul mancare dar nici nu doresc ca masa sa fie un dezastru. Vreau neaparat un apartament, insa oferta in Nisipurile de Aur la acest capitol nu este foarte generoasa. Mai am in vedere Hotel Green Park pentru ca au atat studiouri cat si apartamente dar am vazut ca nici acolo masa nu este chiar grozava. Poate o sa mergem in Sunny Beach, mie imi place acolo mai mult decat in Nisipuri. Pentru vacanta din iulie am ales Grecia, Sarti dar am vrea sa mergem in Bulgaria in august desi m-ar tenta si de Paste dar fiind din Banat e cam lung drumul.

[03.01.16 19:30:23]

@alinafulg - Sotia a vazut reprezentantul Solvex care a venit pentru un roman care nu si-a luat documentele si era in Vama veche si nu putea sa treaca in Romania. Probabil vroia sa verifice daca le-a uitat. Sotia a acostat-o si i-a spus (cum au facut si altii) ca hotelul este slab calitativ la servicii. Raspunsul a fost ca este prima data (an) cand au inceput sa lucreze cu Golden line. In schimb se gaseste pe alt site de rezervari online.

Succes si vacante reusite

[03.01.16 22:24:39]

@fanespoitorul - Este si pe Booking Com dar are preturi mult mai mari. Vacante placute!

DaRKruCS
    [04.01.16 00:25:50]

@fanespoitorul: Esti tare mah, fratili meu! Spoitorașu' nostru cel cuteaz ???? Sa moara Haur sau Termopanu, da' după așa o suphărare, tu chiar nu le-ai dat castravetilor de tot la gioale... Doar 4? ???? Un An Nou magnific, maestre ???? Si să ne vedem sănătoși anul asta ????

kikiritzi
    [05.01.16 18:28:49]

Mi-ai adus zambetul pe buze dupa o zi extrem, extrem de proasta. Multumesc! Poate ca de vina e starea mea de spirit de acum, dar cred ca eu as fi clacat intr-o atare situatie, adica as fi facut cale-ntoarsa. In mod sigur, n-as fi fost in stare sa fac un review de calitate dupa o asemenea experienta. Am avut si noi surprize neplacute, dar nu de Revelion, si nu atat de multe. Strategia mea a fost sa ma remontez agatandu-ma de putinele aspecte pozitive gasite. Dar aici mai tot a fost oribil! Cum ai reusit sa faci fata? Poate cu ajutorul grupului de prieteni?

Va doresc sa aveti un an 2016 excelent, pe masura optimismului si energiei pozitive de care ati dat dovada!

[05.01.16 20:33:58]

@kikiritzi - Sati fie de bine, pentru zambet. Citeam ce a scris vyc68 si sa sti ca si noi am simtit aceeasi furie, frustrare, nimicnicie. Cum este posibil sa cotizez si ma tratezi ca pe un citovan.

Noi ne-am plimbat mult pe faleza mai ales ca a fost si vreme frumoasa. Sti cum am trecut peste?? am incercat sa nu ne gandim. Flacaul nostru s-a simtit OK in sala de fitness. I-a batut cam pe toti la ping pong si daca eu faceam pariurile, scoteam banii de sejur

Un An Nou fericit mai bun ca 2015

[05.01.16 20:36:07]

@DaRKruCS - Toate cele bune pentru 2016. Poate ne vedem in curand in formatia AFA cu Admin in frunte

[06.01.16 21:35:29]

@all folks - Vorbeam cu sotia si am ajuns la concluzia ca ospatarul de la Fenals Garden era mic copil fata de ce am suportat la "Haur" line, "mancavash". Cred ca a fost un preambul de pregatire nervoasa. Totusi ospatarul de la Fenals garden avea prestanta, camasa curata, vorbea engleza, ERA BARBIERIT etc. Acum dupa ce am balacarit Fenals parca m-as mai duce pe la ei

dariac
    [10.01.16 14:02:16]

@fanespoitorul - Si noi avem in vizor pentru Paste 2016 (tot 29.04-02.05) Kaliakra Albena, daca nu gasim locuri la Astera Nisipuri (suntem vreo 20 persoane, usor mai putini decat voi cu 16 masini .

Deocamdata, la ce agentii am cautat nu mai gasesc la Astera locuri. La Kaliakra inca sunt (standard/superior).

Sa auzim numai de bine!

[10.01.16 16:01:38]

@dariac - Poate ne vedem. Pe noi ne gasesti sigur la Kaliakra Albena. Pe masina am un sticker AFA pe fond albastru. Poate mai vin si altii si facem o mini intalnire in Albena asa cum a facut Larissa la Beraria H cu destui AFA-ceristi

Succes

[24.01.16 12:49:50]

Azi am citit pentru a doua oara acest review, il mai citisem insa am observat ca nu-l si votasem, probabil pentru ca m-am distrat atat de bine citind (deh, cand nu esti in pielea celui ce-o pateste te amuzi altfel) asa incat votat cu placere.

Despre faze neplacute depinde cat de mult vrei sau iti permite situatia sa te amuzi. Eu am patit-o in Austria ,,eram in Grienzig unde urma sa primim diplome pentru un curs organizat in colaborare cu Camera de comert a Austriei, insa dupa decernare grupa din care am facut parte (cam 15 persoane eram, impreuna cu consulul Romaniei si reprezentantul austriac) am inceput sa facem poze, sa mai spunem ceva glume astfel incat cand am ajuns si noi sa luam de mancare nu mai era nimic. Jenati s-au scuzat ca au pregatit pentru 300 persoane (noi eram cam 150, insa in 2001 lumea era inca lacoma) iar in farfurii ramanea mancare pentru inca cel putin 1 persoana. Ne-au rugat sa asteptam si au plecat in vecini dupa mancare. Ne-am amuzat insa spuanand ca noi vom manca cea mai proaspata ????.

Felicitari inca o data.

[29.01.16 14:48:10]

Am tras de pe card 200 leva ca sa am pentru cand mai vin la plimbarica. M-am uitat la extras si au fost urmatoarele sume : 200 leva = 462,43 + 15 ron comision utilizare ATM + 9,25 ron comision de conversie. Printr-un calcul simplu rezulta 2,3122 ron pt o leva iar cu toate comisioanele 2,4334 ron pt o leva. Acu ma uitai pe BCR si Leva se cumpara cu 2,4040 ron. Cam tot pe acolo este.

alex1968, alinafulg, Dan&Ema, dariac, fanespoitorul, irinad, kikiritzi, mishu, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂApart Hotel Golden Line: