ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.01.2016
ÎNSCRIS: 11.11.15
DEC-2015

Bali experience (1) — drumul

Am fost in Bali la inceputul lunii decembrie 2015,10 zile. (12, cu tot cu drum).

Am zburat cu Qatar Airways. Au cate 4-5 zboruri pe zi catre Bali. Noi am ales un zbor cu escala mai lunga (7 ore) in Doha, tinand cont ca la cele cu escale mai scurte se inghesuie toata lumea. SI bine am facut. Daca zborul Bucuresti-Doha a fost fully loaded, in avionul din Doha catre Bali am fost 35-40 de persoane (si erau 300 si ceva de locuri). Asa ca am putut sta fiecare pe cate 3 scaune, am putut sa ne intindem...

Echipajul foarte dragut, chiar iesit din comun de prietenos :). Unul dintre insotitorii de bord, vazand ca am ales sa mancam vita, tot insista sa luam totusi pui. Si mare dreptate avea- vita era oribila. Nu stiu ce condiment era pus, insa nu te puteai atinge de ea nici daca nu mai mancasei de o saptamana. Acelasi insotitor de bord, vazand ca nu ne-am atins de mancare, ne-a adus alte 2 portii, de data aceasta cu pui. Good choice! Plus prajitura extra. Sotul meu a comandat de baut un cognac pe care nu-l mai aveau insa inclus in lista bauturilor. Acelasi tip i-a adus un altul, mult mai bun (care nici acesta nu era trecut pe lista dar... exista)... Voi atasa si poza cu meniul de la zborul de intoarcere, sa va faceti o idee. (cina a inclus un fel principal, o prajitura, o chifla, unt, branza camembert, o ciocolatica Valrhona).

Inainte de decolare primesti si un kit cu ochelari pt somn, dopuri de urechi, periuta+pasta de dinti si o pereche de sosete, iar patura si pernuta le gasesti pe scaun. Daca la zborul catre Doha din Bucuresti au strans toate paturile inainte de aterizare (cred ca le tot ieseau lipsa dupa zborurile din Romania :))), de aceasta data le-au strans doar pe cele folosite.

Totul foarte scump in tranzit zone, in Doha, unde am avut escala. Mancare, suveniruri, parfumuri mai scumpe decat la noi. Pe siteul companiei aeriene gasiti catalogul din duty free, pt a va face o idee despre preturi.

Legat de viza pt Indonezia-a fost scoasa pt romani la sfarsitul lunii octombrie 2015. Noi n-am platiti nici taxa de iesire din Indonezia. Ni s-a spus ca era inclusa in pretul avionului. Am inteles insa ca acest lucru nu e valabil pt toate companiile aeriene. Unul dintre ghizi ne-a povestit in Bali ca majoritatea companiilor mari au aplicat acest lucru din cauza australienilor care, dupa ce-si cheltuiau si ultimul dolar pe alcool, nu o mai aveau cu ce plati. Si ce era sa le faca?! Sa-i tina in aeroport la nesfarsit?!? :))

Zborurile de intoarcere

Din Bali in Doha - jumatate din locuri ocupate. Langa noi mai era un dom. In spate, 3 locuri libere. Cum s-a inchis usa si am vazut cu nu mai urca nimeni, ne-am dus imediat fiecare pe cate 3 locuri libere. In jur, lume dezamagita. Erau si altii care pusesera ochii pe ele. Asa ca daca vreti sa faceti acest lucru, faceti-o repede. Si sa nu va fie rusine. Decat sa stai 9 ore inghesuit pe un scaun, mai bine dormi linistit pe 3.

Aproape de aterizare, dupa micul dejun pe care l-am luat impreuna, fara sa mai stam fiecare pe cele 3 locuri ale lui :)), ne trezim ca ne intreaba o stewardesa de unde suntem. Mirati, ii raspundem: din Romania. Iar ea: "offf... aici erati? tot zborul v-am cautat! V-am vazut pe lista si eram bucuroasa ca sunt 2 romai in avion dar am vazut ca v-ati mutat de la locurile voastre! Doamneee... tot zborul v-am cautat! " si a continuat: ce vreti sa va aduc? un twix? niste cheaps uri? ce vreti de baut? Avem nu stiu ce si nu stiu cum, nu sunt in menu, sunt bune. Vreti? Aveti nevoie de ceva? Am refuzat-o politicos d-abia terminasem de mancat. Si, din fericire, nu facem parte din segmentul romanilor care beau si mananca pana plesnesc daca e gratis :))). Am mai stat putin de vorba cu ea, am simtit-o c-ar mai fi stat cu noi la taclale mult si bine dar... nu cred ca avea voie sa faca asta prea mult.

Acum, piesa de rezistenta, cum s-ar spune: zborul Doha-Bucuresti. Plin de romani. Daca in celelalte 3 zboruri a fost liniste si lume bine crescuta, acest lucru nu s-a mai aplicat si aici. Haos toate cele 4 ore de zbor. Au baut romanasii nostri de-au rupt, ca doar era moca, nu? Le chemau pe stewardese din 5 in 5 min sa le mai aduca cate ceva. Asa ca, inevitabil, la un moment dat era tot culoarul din avion ocupat de coada la toaleta. Si asa a ramas pana inainte de aterizare. Plus parinti cu copii care se credeau singuri in avion si tipau cat ii tineau gura, plus o romanca pusa pe harta si pe facut reclamatii ca a cerut nush ce si ca asteapta de jumatate de ora (atsa in conditiile in care stewardesele nici macar nu mai aveau cum sa treaca pe culoar.). O experienta urata, una de genul in care iti este rusine sa spui ca esti roman. Cand am aterizat, simteam ca ne explodeaza capul de la nebunia din avion. Nici in filme nu vezi asa ceva. Nici macar nu credeam ca e posibil...

Ce-ar mai fi de adaugat: luati-va de mancat si de baut in avion ce vreti din free zone-nu va intreaba/ zice nimeni nimic. Acum nici sa exagerati... :). Mancarea din avion - acceptabila daca ti-e foame si nu ai alta optiune. Altfel - proasta. (si nu va imaginati ca de obicei mancam la restaurante cu stele Michelin; suntem 2 oameni absolut normali, fara fite si pretentii). Si apropos- felul principal din avion e congelat chiar si cate un an inainte sa-l primiti. Si asta o stim din sursa sigura...

Multe magazine si restaurante in transit zone, in Doha. Aveti ce face intr-o escala de 7 ore si ceva, cum am avut-o noi. Destul de mare aeroportul dar nu urias. Aveti timp sa ajungeti de la un terminal la altul fara probleme daca aveti escala chiar si de o ora. Exista rest rooms dar separate-pt femei si pt barbati (doar este o tara araba). Curatenie exemplara. Mai curat decat intr-un spital. Au si ambulante - medici care se plimba prin aeroport pe biciclete. :)

Pentru fumatori: da, exista si smoke rooms. destul de multe.

Pentru cei care au escale mai mari- exista si un tur de Doha gratuit. Si nu este nevoie de viza. Primiti un voucher de la biroul care organizeaza tururile pe care il prezentati la imigrari, inainte sa iesiti din aeroport. Oricum, turul se face organizat. Tot grupul este luat de la biroul care se ocupa de tururi de catre un ghid, merge cu toti la imigrari, apoi in masina si... visit Doha. Programul il gasiti aici: qatarairways.com/global/e ... -city-tour.page

Biroul cu tururile (si este un birou la propriu-o masa mai mult) il gasiti in zona din centrul free zone-ului, unde este si ursul urias. Cumva sproape sub niste scari rulante, pe diagonala cu Mont Blanc. Este incercuit in poza cu harta free zone a aeroportului.

Per total, compania Qatar Airways isi merita locul in topul companiilor aeriene (cu toate ca ar mai trebui facute imbunatatiri la capitolul mancare) si suntem fericiti ca am ales-o. Iar la zborurile lungi, este un must sa cauti zile cu mai multe zboruri si sa-l alegi pe cel pe care initial nu l-ai lua. Asta pentru a nu zbura inghesuit atatea ore.. :)

Trimis de halekulani in 02.01.16 19:41:09
Validat / Publicat: 02.01.16 20:15:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în INDONEZIA.

VIZUALIZĂRI: 10548 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (halekulani); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Harta free zone Hamad Airport Doha

[02.01.16 20:14:39]

Foarte bun review de debut - bine, subiectul generos ajută şi el substanţial - merită remarcat.

@halekulani: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

crismis
[02.01.16 23:58:39]

@halekulani: Interesant! Așteptam povestea propriu-zisa!

adri-nico
[14.11.16 21:37:36]

welcome!

sirbuvio
[25.11.16 07:59:09]

Felicitari.

Dar cum eu sint Gica Contra ma cam mir... e adevarat ca n-am mai zburat cu Qatar de vreo 3 ani dar eu chiar am apreciat mincarea de la ei.

In plus, eu nu stiu din sursa sigura, dar imi vine greu sa cred ca sta mincarea un an congelata. La ce trafic au nu vad rostul. Poate la KLM...

Parfumurile din aeroport - eu zic sa faci un test data viitoare. sa compari calitatea aceluias parfum luat de acolo si de acasa.

halekulaniAUTOR REVIEW
[01.12.16 02:43:05]

@sirbuvio: legat de mancare, acum fiecare cu gusturile lui ; si, trust me, stiu din interiorul companiei de treaba cu mancarea; chiar am fost avertizati ca in afara de prajituri si iaurturi etc sa nu mancam, ci mai bine sa ne luam din aeroport ceva; inclusiv echipajele fac acelasi lucru (iar asta nu e valabil doar la Qatar).

Iar legat de parfumuri (si nu numai), exista duty free uri cu preturi mult mai ok; la ei sunt preturile zonei (totul e mult mai scump in tarile arabe dezvoltate); si, crede-ma, stiu sa fac diferenta intre un parfum (sau orice cosmetice) luat din europa de est si unul din alta parte...

sirbuvio
[01.12.16 08:40:23]

Ok, trust you si te cred, atunci...

adri-nico, crismis, halekulani, sirbuvio
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Bali: