ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.01.2020
ÎNSCRIS: 31.01.16
DEC-2019

încărcat de pe telefon!

Bali cea mai vizitata insula din Asia

M-am hotărât sa scriu un articol despre Bali o destinație unde puține persoane pleacă pe cont propriu.

În august 2019 ne-am hotărât eu și soția mea să mergem în Bali și Filipine (despre Filipine am mai scris vezi impresii)), pentru simplul motiv ca biletul de avion Bali - Manila - Bali, costă numai 170 eur.

Alt motiv pentru care am ales Bali (decembrie) și imediat Filipine (ianuarie), a fost vremea. În principiu în Bali ploua în decembrie iar în Filipine e sezonul uscat și ne-am gândit sa prindem măcar soare la plaja în Filipine. Dar cum vremea nu totdeauna respecta predicțiile, anul trecut în decembrie în Bali a fost soare tot timpul iar în Filipine ne-a plouat o zi sau două câte o oră.

Am stat 10 zile în Bali și 20 în Filipine.

În Bali se ajunge relativ ușor cu o singura escala un zbor de 4.5 ore și unul de 10 ore, prețul fiind de 700 eur dus-întors de persoană cu Qatar-ul.

Cazarea am luat 3 zile în Kuta lângă aeroportul din Bali și 7 zile în Ubud. Hotelurile sunt între 20 și 50 eur (există și la 200 bineînțeles) pe noapte, noi am ales unul la 40 și celalalt la 30 de eur. Cazarea am luat-o cu 4 luni înainte de pe internet, e greu de găsit ceva bun cu 2 săptămâni înainte.

Primele mici probleme în Bali apar la aeroport, unde taxiurile sunt cam scumpe (de 4-5 ori fata de prețul normal) dar există totuși, după ce treceți de gloata de șoferi cu preturi exorbitante, un " taxi desk" , adică o tejghea cu un nene care trebuie sa îți spună prețul în funcție de destinație.

O cursa Aeroport - Kuta (Kuta fiind un fel de cartier în marele oraș din sudul insulei) trebuie sa coste max 150 de idr adică 10 eur. (la bișnițari e 25 eur și la " stat" e 2.5 eur).

Exista o aplicație pe mobil, se numește Bluebird, este pentru taxiuri ieftine în Bali. Pentru a o folosi va trebuie internet, cartela trebuie luată de oriunde în afara de aeroport. Eu am cumpărat o cartela XL cu 18 GB de net cu 8 eur.

Zona Kuta din Bali are o plajă imensa, iar noi am ales sa stam 3 zile pentru a putea vizita insula Nusa Penida, care are cele mai spectaculoase plaje din Indonezia. Pentru a vizita Nusa Penida sunt 2 posibilitati: cu excursie organizata 65-90 eur de persoana sau pe cont propriu. Eu personal recomand pe cont propriu, e mult, mult mai ieftin. Se ia un taxi pana la portul de " speed boat" pentru Nusa Penida, cam 7 eur/pers, barca rapida e în jur de 30 eur dus-întors iar când ajungeți la Nusa penida găsiți mini-van-uri cu 30-35 eur toată ziua (adică 15 eur/pers) va stau la dispoziție și va duc la toate plajele. Prețul este pentru întreaga mașina. Dacă sunteți 4 persoane va costa și mai puțin. Noi am luat excursie organizată și cu ce ne-au păcălit am ajuns la 100 eur/pers.

In Ubud sunt suficiente 6-7 zile, găsiți toate templele pe internet, vestitele leagăne gigant care pe net costa 35 eur, de fapt sunt zeci de locuri cu 6-7 eur pe lângă orezariile Tegalalang. Vizitele la temple și orezarii se pot face organizat cam 20 eur de persoana, sau cu scuterul 4 eur/zi pentru 5 zile de închiriere. Benzina costă 0.5 eur/litru. Pentru " infinity pool" piscinele cu vedere spre junglă va recomand Barul Tis cafe, costa 13 eur/persoana, bani care de fapt trebuiesc cheltuiți acolo. Vestitul templu unde se fac celebrele poze din Bali, este la 2 ore de Ubud+2 ore de coadă, asa ca va recomand toate templele din jurul Ubudu-lui (25-30 min), toate având acele " porți" .

Mâncarea este scumpa în Bali, cam la fel ca în București, berea 3.5 eur. La piață negociați tot, de la gentuțe până la mango, oferiti-le jumătate din prețul pe care îl cer, făceți-vă ca plecați și vor insista sa va dea ce va doriți chiar mai ieftin decât va imaginați!

Dacă stați numai o săptămână nu o sa vi se pară scumpă mâncarea, dar pentru 20 zile, e bine sa căutați restaurante ieftine.

Vremea nu respecta calendarul, noi am fost în cea mai ploioasa luna (decembrie) și în loc de ploaie am avut parte de un soare ucigător câte odată. Cele 32 de grade la umbră se resimt pe la 39 la soare. Oricum pozele cele mai frumoase sunt cele cu soare! Fiecare loc pe care l-am vizitat, a fost îndelung cercetat și aprofundat pe net înainte, citind toate părerile, păreri care de multe ori ne-au ajutat sa nu mergem în anumite lucruri " prea" mediatizate.

Cam atât despre Bali, o sa încerc sa scriu și despre locuri noi în Filipine.

Trimis de dan39 in 31.01.20 16:03:12
Validat / Publicat: 31.01.20 18:56:38
  • A fost prima sa vizită/vacanță în INDONEZIA

VIZUALIZĂRI: 15523 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dan39); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Kelingking beach, Nusa Penida. Indonesia.

[31.01.20 18:56:11]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanța în Bali, #EXC și CĂLĂTORII" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

crismis
[31.01.20 20:07:39]

@dan39: Valoroase informații, minunate fotografii! Mulțumesc!

crismis, dan39
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Bali: