ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.12.2015
NOV-2015
10 AD. + 7 COPII -- v: 2-8

Nici nemulțumit, nici mulțumit

1 Decembrie la Complex INEXDOR Șercăița

O sa incerc sa fac o descriere cat mai buna a Complexului Inexdor din Sercaita asa cum am perceput-o eu in mini vacanta de 1 Decembrie. Pentru inceput asa cum am scris si in descriere pretul a fost pentru 3 nopti de cazare cu DP, cazarea se face in una din cele 7 vile ale complexului fiecare avand intre 5 si 7 camere, marea majoritate sunt duble dar si cateva triple in 2 sau 3 dintre vile.

Despre complex am aflat in prima instanta de la unii dintre prietenii cu care am fost dar si ei erau la prima vizita aici. Dupa cautari am descoperit ca au acest pachet pentru minivacanta de 1 Decembrie si am inceput cautarile pentru impresii, dar din pacate nu am gasit prea multe lucruri despre ei si cum pretul era ok din pagina de facebook si site-ul lor locatia parea buna am decis sa incercam sa vedem daca mai e liber ceva. Am sunat am vb cu o doamna care cred ca era si patroana ni sa confirmat ca mai sunt locuri libere si cu toate acestea eram putin nehotarati (eram multi, multi copii, lipsa mesei de pranz pentru copii era o alta problema). Doamna ne-a recomandat sa mergem sa vedem locatia daca nu suntem convinsi.

Si atunci duminica pe 26 noiembrie am hotarat sa facem o iesire pana acolo sa vedem cum e si eventual sa mancam un papanas in felul acesta vedeam si preturile de la restaurant. Din pacate de-abia atunci cand am ajuns am constatat ca pe perioada iernii si cand nu au turisti cazati restaurantul este inchis, in general este deschis doar in weekend in aceasta perioada si doar daca au pe cineva cazat, dezamagiti ca ratam papanasii am asteptat totusi aprox 30 de minute pana a venit cineva sa ne arate vilele se ne putem decide referitor la cazare. Locatia este la intrarea in Sat Sercaita, curtea este mare cu balansoare pentru fiecare vila, foisoare pentru fiecare vila, loc de joaca pentru copii si mult spatiu verde, in timpul iernii cam nasol cu vantul, muntii Fagaras sunt aproape si se simte. Am vizitat 3 dintre cele 7 vile toate sunt relativ noi, intretinute bine cu parter si etaj in fiecare la parter exista 1-2 camere si un living mai mare sau mai mic, la etaj se variaza intre 3-4 camere duble sau triple. Aproape toate au baia lor sau sunt 2 camere la aceasi baie. Toate au televizor LCD si semnal WiFi, centrala proprie si bucatarie dotata cu cuptor electric, aragaz, filtru cafea, masa si scaune de bucatarie (mai mica sau mai mare in functie de marimea livingului), dar nu exista nici o vesela sau tacamuri. Ne-am decis ca vom merge si am intrebat cum procedam pentru rezervare, nu a fost nevoie de nici un avans, doar confirmarea telefonica.

Asa ca sambata pe 28 in jurul orei 17 primi dintre noi am ajuns si ne-am cazat. La inceput semnalul Tv a fost inexistent dar si-a revenit pe parcurs. Ca si modalitate de petrecere a timpului trebuie sa vi pregatit (in vila noastra a fost un joc de talbe de la ei). Foarte mult liniste in aceasta perioada (vara am inteles ca se fac nunti in unul din saloanele lor deci probabil ca e mult mai multa galagie) daca vrei sa te plimbi dealurile din apropiere sunt poate o destinatie dar e posibil sa dai nas in nas cu cainii de la stanele din zona, exista si cateva manastiri, in satul invecinat Ohaba exista o moara de apa pe care nu am vizitat-o nu stiu sa spun nimic.

Pachetul nostru a avut 2 petreceri una in prima seara cu masa in stil romanesc doar gustari reci traditionale si un pahar de bere din partea casei. Mancarea a fost destula era suplimentata de fiecare data cand se termina si chiar ne-a placut, restaurantul era aproape plin, se putea veni si daca nu erai cazat contra unei taxe de 25 lei/pers pentru masa, petrecerea animata de o formatie. In restaurant este amenajat si un loc de joaca pentru copii deci si ei au avut cum sa isi ocupe timpul.

Micul dejun bogat destule variante pentru toate guturile de la cereale, lapte, cafea, mezeluri, omleta, etc.

Despre cum ne-am petrecut timpul ziua nu o sa povestesc prea multe a fost sa zicem o imparteala intre copii, joaca cu ei, discutii si relax.

Cea de-a 2 a seara cu masa a fost seara cu mix gril asa cum o denumeau ei. Friptura de porc si pui la gratar cu garnitura de cartofi taranesti si salata de muraturi care erau exceptionale se vedea ca sunt facute in casa.

Si am ajuns la cea de-a 2 petrecere care se anunta a fi cea mai buna (chiar a fost) mai ales ca aveam purcel la protap, foc de tabara si muzica. Se putea veni si daca nu erai cazat contra sumei de 40 lei/pers.

Pe la ora 19 am ajuns in restaurant si purcelul era deja la perpelit afara, petrecerea era in toi si atmosfera buna. Am fost serviti cu un platou traditional si am mancat putin in asteptarea porcului care sa lasat destul de mult asteptat a venit dupa ora 23. Intre timp a fost facut si focul de tabara destul de periculos dupa mine, flacari mari, vant puternic, multe scantei, dar in final totul a fost in ordine. Oricum petrecerea a continuat pana mai tarziu noi retragandu-ne mai devreme din cauza copiilor.

A doua zi dimineata a servit micul dejun, am tras concluziile dupa seara petrecuta si desi normal la ora 11 trebuia sa eliberam camerele am plecat undeva in jur de ora 12.

Per ansambul locul va merita vizitat si pentru un week end in vara dar cam atat nu mai mult decat daca iti place plitiseala, cam nasoala partea cu masa daca nu ai nimic inclus nu sunt multe variante in meniu restaurantului, aprox. 3 feluri de ciorbe, si max 10 variante de fel 2. Preturile nu sunt foarte mari o ciorba la 8-9 lei si felul 2 de la 15-25 lei, bere la halba 5 lei, un pepsi la 5 lei /500 ml. Vara din cate am inteles se tin nunti la greu si e posibil ca locatia sa fie mai galagioasa si poate mai aglomerata.

Trimis de razvy2079 in 03.12.15 10:58:04
Validat / Publicat: 03.12.15 14:14:13

VIZUALIZĂRI: 2068 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (razvy2079); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.12.15 14:13:40]

Mutat în rubrica "Complex Turistic Inexdor [Șercăița, BV], FĂGĂRAȘ [BV]" (nou-creată pe sait)

razvy2079AUTOR REVIEW
[03.12.15 14:16:18]

@webmasterX - pozitionat perfect pe harta

razvy2079
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Turistic Inexdor [Șercăița, BV]: