ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2015
ÎNSCRIS: 15.09.14

Impresii sau... documentare?

Cu riscul de a-mi atrage unele critici, aş vrea să ridic o problemă, ce mă frământă, de când tot intru pe acest site.

Din percepția mea rezultă că site-ul trebuie să conțină review-uri care să fie de folos turiștilor, să ofere detalii utile celor ce vor să-şi aleagă o destinație de călătorie. Din punctul ăsta de vedere, este de dorit ca articolele să fie izvorâte din ce au văzut, simțit, trăit, înțeles, cei ce scriu review-urile, pentru că atunci când mergi undeva să fii pregătit, să folosești experiența altora.

Ori, din ce am văzut, sunt multe impresii încărcate de documentare, de date preluate de pe internet sau din pliante. Eu am tot respectul pentru un anumit gen de a documenta un subiect, nimic de zis, dar ca turist am nevoie de păreri sincere autentice, am nevoie de experiența concretă trăită de alții, şi nu-mi sunt de folos tot felul de date de detaliu - fie geografice, fie istorice. Nimeni nu spune că turismul nu presupune şi aşa ceva, dar când aceste date sunt covârșitoare, se pierde scopul acestui site, după părerea mea. Cine vrea date suplimentare poate căuta în voie pe net. Aici trebuie să găsim ceea ce nu găsim pe net... Culmea e că acest gen de review-uri este şi cel mai apreciat, votat. Unele sunt alese drept mini ghid pentru acea destinație.

Nu e treaba mea să fac politica acestui site, nu despre asta e vorba. Eu, însă cred că ar trebui să existe două secțiuni: una, în care să se încarce tipul de impresii rezultat exclusiv din ceea ce retine un om într-o călătorie şi una în care să se publice lucrări elaborate, documentate. Dacă ar exista aceste două secțiuni, eu as intra numai în prima, mi se pare mai practică şi cred că răspunde la nevoile unui turist ca mine, care intră aici ca să-şi organizeze vacanța.

De altfel, în Regulamentul referitor la impresiile si fotografiile incarcate pe site. (versiunea a doua) se scrie:

NU SUNT ACCEPTABILE sau PUBLICABILE PE SAIT sau ÎN CONCURS... Seturi de impresii in care textele obținute din documentarea din alte surse (citate corespunzător sau nu) depășesc copleșitor contribuția proprie.

Dacă am greșit cu ceva scuze, eu doar am ridicat o problemă pe care am sesizat-o, anume că review-urile care sunt apreciate, promovate sunt cele ce conțin foarte multă documentare, alta decât cea primită ca impresie de la fața locului. Nu-mi cereți exemple, e vorba de o percepție, nu critic pe nimeni, vreau numai să înţeleg cum funcţionează...

Trimis de Tudor-Cristian in 22.09.15 14:28:53
Validat / Publicat: 22.09.15 15:35:04

VIZUALIZĂRI: 4341 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2037 PMA (din 37 voturi)

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 5

se afișează ecourile [1 - 30] din total 139
[22.09.15 16:23:50]

Eheeee, chiar ma intrebam cand se va intampla din nou ca cineva sa redeschida (pentru a j'de mia oara) aceasta cutie a Pandorei

Eu sunt de aceeasi parere cu tine, nici eu nu caut literatura pe aici si chiar nu suport acele review-uri copiate din pliante... ca altii le apreciaza, e treaba lor. Norocul nostru ca domeniul e mare si avem loc cu totii

Nicu
[22.09.15 16:27:52]

@ Tudor-Cristian

Citat de mai sus

Site-ul trebuie sa contina review-uri care sa fie de folos turistilor

Si ce faci cu aia ca mine care merg si in locuri... unde nu merg turisti din ro...

Ex.: Kosovo despre care am scris acum citiva ani nu anul asta sau celalalt.

Anul asta am fost din nou intr-un loc unde cred ca pina acum nu a ajuns nici un turist din ro, si nu e departe de Romania si cred ca nici nu va ajunge curind vreunul acolo.

Asa ca sa nu mai scriu ca nu e de folos.

Nu toata lumea e in concurs pe acest site.

dorgo
[22.09.15 16:58:55]

@T-C, zicei ca

"Eu, însă cred că ar trebui să existe două secțiuni: una, în care să se încarce tipul de impresii rezultat exclusiv din ceea ce retine un om într-o călătorie şi una în care să se publice lucrări elaborate, documentate".

Corect, de acord, dar nu va fii asa niciodata. De ce?

1. In primul rand pentru ca despre "restauranturi+hotele", adica despre cazare si potol, (ce domina pe sait) n-ai ce lucrari academice sa scrii, nici despre camerele de hotel si nici despre ce ti se pune in farfurie. Doar n-o sa scrii pe sait "Balada puiului rotisat" sau "Epopeea iahniei de fasole" sau "Simfonia patului care nu mai scartzaie". Ele insa, (somnul si potolul) sunt uneori, mai necesare calatorului decat un voiaj (si sunt mai usor de prezentat, decat o calatorie). E evident ca daca te cazezi langa o discoteca ce-ti balanseaza timpanele toata noaptea sau ai gandaci nehaliti pe sub pat care se catara pe resturile micului tau dejun de 4 stele, servit la pat, nu mai ai chef de nici un fel de sejur.

2. In al doilea rand, intr-adevar, e de dorit sa despartim informatia de senzatie. Dar cine-si va asuma rolul de-a scrie doar referate foarte documentate, adevarate sinteze stiintifico-turistice, ce necesita munca nu gluma (?) si cine isi va lua rolul doar de "poet-narator"? Nimeni! Tot concubinajul dintre cele doua e cel mai reusit. Pentru ca si publicul e concubin, e alambicat, e cel putin de doua feluri, unii apreciaza mai ales, primele (cei care nu mai au timp sa bata internetul), si, altii, vor visare, traire, culoare, parfumuri, plutire...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][14 voturi]
Chloe
[22.09.15 17:17:34]

@Tudor-Cristian - iti impartasesc opinia, chiar daca doar partial

Si pe mine ma plictisesc de moarte review-urile luuuungi, cu date copiate din alte parti (ca nu cred ca autorii le retin!) si cu date istorice sau geografice in exces, care pe mine nu ma intereseaza.

Insa trebuie sa fim obiectivi si sa ne admitem ca sunt foarte multi cititori ai AFA care agreeaza acest gen de postari. Ba chiar le si acorda voturi cu nemiluita!

Sunt cativa useri care au ajuns la un statut superior si numar mare de puncte doar postand acest gen de review-uri. Nu dau nume, ca n-as vrea sa supar!

In ceea ce ma priveste, solutia este simpla: pur si simplu ignor aceste reviw-uri plicticoase!

Nicu
[22.09.15 17:35:51]

Datorita faptului ca am scris

Nu toata lumea e in concurs pe acest site

unul care e in concurs pentru puncte si mai scriie si documentare a notat ce am scris eu mai sus cu minus si asa am ajuns si eu sa am 0 (zero) puncte si sa fiu si inscris la mini premi saptaminale.

Curios cu... zero... esti in concurs.

Oare asa de mult conteaza punctele ?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[22.09.15 18:31:36]

@Tudor-Cristian -

Ceea ce propui este ca o savarina fara frisca! Eu personal ma documentez pentru mine inainte de a merge undeva ca turist, altfel cum pot sti ce e demn de vazut? Dupa ce vin acasa imi completez informatiile si bifez la pierderi ori castiguri ce am vazut si ce n-am stiut ca merita vazut. Chiar vara aceasta mi-am notat ceva articole publicate aici pe AFA si care imi vor fi ghid vara viitoare. Si sa stii ca sunt multumita sa ma informez din ce au scris altii, documentat si ordonat, caci eu stiu cat timp pierzi cautand informatii pe net. Si nu toti o fac pentru premii, desi cei care scriu bogat si fain poate ca le merita din plin. Nu am cum demonstra cate informatii grozave am capatat citind pe aici, lucruri pe care nu aveam timp si inspiratie sa le caut. De altfel, aici este recomandat sa scrii separat despre cazare, masa si ceea ce vizitezi, deci informatia este pentru toate gusturile. In momentul in care articolele de aici devin doar un buletin de stiri grabit, pot sa-mi iau adio de la AFA fara regrete.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][11 voturi]
[22.09.15 18:33:48]

@papone - Nu știam că a mai fost pusă problema asta aici, înseamnă că e ceva care merită discutat.

@Nicu - Nu există vreo destinație unde să nu putem ajunge. Orice review este de folos, nu se știe niciodată cui poate folosi.

@dorgo - Despre cazare şi potol... am văzut review-uri în care se insista despte istoria locului, cu date exacte istorice, fără legătură cu ceea ce ar trebui să-mi fie mie util ca turist, când citesc. Apoi... ai pus punctul pe i scriind "e de dorit sa despartim informatia de senzatie". Intrebi: cine-si va asuma rolul de-a scrie doar referate foarte documentate, adevarate sinteze stiintifico-turistice? Eu le-am citit, sunt pe site. Cine isi va lua rolul doar de "poet-narator"? Sunt destui, eu numai de ăştia aş vrea să citesc şi să votez. Dacă vreau alte informaţii, ştiu şi eu să caut pe net.

@Chloe Or fi aceste review-uri plicticoase, dar mie mi se pare că nu e potrivită amestecarea acestor review-uri elaborate, documentate, pe de o parte, cu păreri autentice, ponturi de la faţa locului, cu trăiri sincere şi experienţe practice din care ai de învăţat, pe de altă parte... Iar ce fac eu aici e doar să pun problema, anume să semnalez că pare uşor nedrept, ca idee de principiu. E ca atunci când la un concurs, de exemplu X facor, sau vocea Romaniei, sau Romanii au talent, sau altul similar, in competitie participă alături de oameni sinceri, amatori, profesionişti care au avantajul obişnuinţei cu scena, de exemplu.

Nu văd totul în cheia vreunui concurs, nu că punctele ar fi vreo ţintă, dar atâta vreme cât stăm prin comunitatea asta, vedem, întrebăm, filosofăm... Măcar atât

[22.09.15 18:44:14]

@elviramvio - Frişca acestei savarine nu este încărcarea impresiilor cu date inutile, greoaie, copiate. Frişca poate fi modul de a povesti, amestecarea poveştii cu glume, fond muzical, etc, sunt o mulţime de alte moduri în care poţi să dai spumos din experienţa ta altora cărora le recomanzi să meargă sau să nu meargă unde ai mers tu.

Nu-i vorba de a o face pentru premii dar, aşa cum spuneam, mie mi se pare că e un amestec uşor nepotrivit între tipul de impresii bazate pe senzaţii şi acela bazat mai mult pe informaţie - şi aceea stufoasă, multă deodată, fără folos practic imediat. Dacă vrei date istorice, geografice, culturale mai amănunţite, nimic nu te opreşte să cauţi pe net. Eu intru aici pentru impresii care să mă ajute să iau o decizie despre dacă să mă cazez sau nu într-un loc, despre dacă să merg sau nu într-un loc, ce buget de timp şi de bani mi-ar trebui. Nu mă ajută cu nimic să aflu se s-a petrecut acolo la anii 1600, sau altele asemenea... Înţelegi?

[22.09.15 19:06:39]

@Tudor-Cristian -

Eu inteleg si nu prea: tocmai am spus ca sunt recomandate aici, si chiar scrise de cei cu experienta, articole separate pentru fiecare aspect, adica masa, cazare, traseu, costuri, cumparaturi, etc. Tot asa am spus ca multi dintre noi nu au timp sa caute pe net informatii si prefera un articol documentat pe care nu-i nevoie sa-l citeasca cine nu doreste astfel de datei; pretul benzinei, pret distractii si timpul stat in vama i-l afli din alt articol despre drum. Si da, se pare ca suntem destui pe aici care vrem sa stim ce a fost acolo unde mergem in anul 1600, completez eu, i. Hr. Si de ce nu si-ar completa elevii temele cu date de aici? E atat de bogata balta AFA caci poti pescui aproape tot ce vrei!

O seara buna si vacante placute!

[22.09.15 19:41:23]

@Nicu - Niculeeee, te-ai gandit ca poate ti-ai luat minus pentru randurile de mai jos, cu accent pe ultimul rand? Fara suparare, man! Eu am dat minusul la ecou, nu vreun ofticos care vaneaza vreun premiu si fix pentru astea. Peace!

PS: Si minusul de la al doilea ecou e tot de la mine, mai mult asa, "for fun".

La modul cel mai serios acum, apreciez oamenii care isi sustin punctul de vedere indiferent de parerea celorlalti. Toate cele bune!

Ex. : Kosovo despre care am scris acum citiva ani nu anul asta sau celalalt.

Dragoș_MD
[22.09.15 19:50:43]

@Tudor-Cristian

Ceea ce scrie mai sus e de fapt un oximoron! De ce? Simplu: dacă vei găsi AICI (pe AmFostAcolo.ro) ceva, e clar că... ai găsit acel ceva... tocmai pe net! Iar despre selectarea ca minighid, eu unul cred că se aleg acele articole care reușesc să îmbine într-un mod cât mai armonios atât informația „personală”, cât și cea „de pe surse”.

@Nicu -

Asa ca sa nu mai scriu ca nu e de folos.

Nu toata lumea e in concurs pe acest site.

Să le luăm pe rând:

-eu unul îi apreciez și chiar îi invidiez în taină. Am admirat mereu destinațiile tale insolite și modul adesea inedit de a merge acolo;

- de ce să nu mai scrii? De ce crezi că nu e de folos?!? Chiar dacă nu merg turiștii prin acele locuri „out of the beaten path” (oare?) și tot sunt utile astfel de articole, dacă nu pentru altceva, măcar pentru a inspira și pe alții asemeni ție! Oricât de puțini or fi fiind ei;

- corect; dar nu văd legătura cu cele de mai sus.

Cât despre afirmația că

am oarece îndoieli că ar fi și corectă. Din câte știu eu, voturile date la ecouri sunt (încă) anonime. Așadar e posibil să te gândești la cineva, și votul cu pricina să fie dat de alt user.

Că user-ul respectiv se ascunde în spatele acestui anonimat și nu vrea să spună ce anume nu aprobă din ecoul tău anterior și (eventual) din ce motiv nu e de acord cu acel lucru - e altă poveste. Later: revin - user-ul a recunoscut până la urmă. Dar motivele sale nu cred că justifică un vot negativ. (Cel puțin, nu în opinia mea). Drept pentru care a primit la rândul său, din parte-mi, un (-1). Pentru atitudine greșită față de un utilizator care i-ar putea fi tată, și prin vârstă, dar și prin cultură turistică.

Oare asa de mult conteaza punctele?

Nu; de exemplu, cum am mai spus și la Predeal, pentru mine contează în primul rând contorul de vizualizări al articolului și cel mai mult mă bucur când valoarea afișată de acesta crește, chiar dacă această creștere nu e niciodată corelată cu numărul și valoarea voturilor.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][9 voturi]
luciaoradea
[22.09.15 20:17:16]

@Tudor-Cristian - impresii sau documentare? Și eu vreau documentare, (subscriu la ce a spus @ elviramvio mai sus) vreau informații pe care nu le găsești ușor pe alte site -uri. De multe ori nu am chef să deschid zeci de pagini de internet din care sa aleg ce îmi doresc. Din acest motiv prefer un review documentat, un mini ghid AFA e soluția ideală pentru mine.

Impresiile personale sunt bune, dar te pot induce mult în eroare. Nu e sigur ca mie îmi va place ce îi place altuia, sau îmi vor displăcea aceleași lucruri. Nu caut poezie, parfumuri, compuneri școlare. Mi se par inutile. Mai bine privesc niște poze, sunt mult mai elocvente.

[22.09.15 20:19:06]

@Dragos - Cred ca ai înțeles ca eu am făcut diferența între aici, adică AFA - site de specialitate, şi restul netului, recte goagăl, wikipedia, etc.

Legat de alegerea ca minighid - asta este o chestiune subiectivă. Revin şi subliniez că şi eu ştiu să merg pe net ca să-mi umflu review-ul cu date stufoase, găsite pe o grămadă de situri sau în pliante, ca să par mai "intelectual", mai bazat, pentru a-mi fi selectat articolul ca minighid, sau pentru a primi kilograme de voturi, pe principiul "mărimea contează".

Depinde ce vrea acest site, poate am înțeles eu greșit care este filosofia lui, caz în care îmi cer scuze.

[22.09.15 20:26:33]

@Dragos -

Pentru atitudine greşită faţă de un utilizator care i-ar putea fi tată, şi prin vârstă, dar şi prin cultură turistică.

Cu scuze pentru offtopic... Nu e lipsa de respect absolut deloc. Dar eu fac parte dintre aia care isi pot atentiona parintii atunci cand considera ca au gresit cu ceva si care nu se ridica de pe scaun atunci cand o baba rujata mai rau ca o pitipoanca sta langa mine in troleu si ma impinge cu poseta ei vintage.

La cultura turistica, nu inteleg concluzia trasa de tine - vorbind strict de cultura turistica. Iar in ceea ce priveste varsta, e doar in avantajul meu: fata de distinsul coleg... eu am toata viata inainte!!!

Sa scriem cu folos!!! Toate cele bune!

[22.09.15 20:29:08]

@luciaoradea - Dacă vrei documentare, ai multe alte soluţii mai simple, pot să-ţi dau pe privat un ghid de căutare pe net. Aici nu se face un inventar al informațiilor istorico-geografice de pe net, nu înțeleg la ce subscrii. Până la urmă, poţi să agreezi ce tip de articol dorești, problema se pune de egalitate de șanse, de abordare, în raport cu articolele făcute fără copiuţă pe masă.

Dacă nu eşti sigură că impresiile cuiva te vor influenţa pentru a merge la o destinaţie, hai să-ţi spun cum fac eu: aş vrea să merg la o destinaţie. Caut destinaţia aceea pe AFA. Citesc review-urile. Văd că un anume loc de cazare are multe review-uri pozitive. Aleg acel loc şi încerc să rezerv. O fi vreun ţicnit printre cei ce au scris impresii, dar n-or fi chiar toţi. Înseamnă că merită să merg acolo! Astea sunt impresii. Cu ce să te inducă aşa ceva în eroare? La ce mi-ar folosi date istorice despre acel loc, când eu vreau să mă hotărăsc unde să mă cazez? Nu cauţi poezie, parfumuri?

Păcat...

dorgo
[22.09.15 20:41:28]

@luciaoradea - Ei lasa, lasa, cine te crede... cum nu-ti plac poeziile si parfumurile? Oricarei femei in plac. Eu numai cu aceste arme reuseam sa castig inima unei dame (si-n plus ca bonus, mai adaugam si cate-o promisiune de excursie la Paris, ca sa-i cumpar parfum original de la galeriile La Fayette, bien sur!), in timp ce-i storceam pe drum lacrimi fierbinti recitandu-i "Les fleurs du mal" de Baudelaire si cantandu-i "La Boheme" de Aznavour! In fata unui poem de Eminescu si-a unui parfum Coco Chanel, inca nici o femeie n-a rezistat.

[22.09.15 21:04:00]

@Tudor-Cristian - Tudoreeee, faci concurenta? Ca lumea ma stie pe mine de ala "tare in gura"

Trecand peste gluma, nu pot sa inteleg de ce naiba as intra pe AFA ca sa aflu cand s-a construit Efesul sau cand a disparut Pompeiul, ce popa a slujit acum 348 de ani la vreo manastire sau istoria naframei... in loc sa aflu cum naiba ajung pana acolo si cu ce, cam cat ma costa si de ce anume tepe sa ma feresc sau chiar daca merita sau nu (din punct de vedere personal, al celui care scrie) sa ma trambalesc pana acolo. Din pacate, citesc (si citim toti) doar ca mancarea a fost naspa si bautura la pahare mici sau ca raul X izvoraste din locul Y, avand j'de kilometri lungime si ca pe malurile lui au trait pana acum 5000 de ani ceva dinozauri.

Frumoasa luare de pozitie, bravos!

[22.09.15 21:14:47]

@elviramvio: Aprob pozitiv! Am scris despre celti, morti de sute de ani. Dar poate putina istorie nu strica! Acolo, pe coclauri, nu ghid, nu nica, un panou -in chineza germana ????- si un pliant mic. Nu era normal sa ofer si doua propozitii din alte surse? Atata timp cat te mentii in limita bunului simt, e normal sa mai complectezi niste informatii saracacioase, si pentru a economisi timpul altora, sa nu mai caute ei! Concursul? Pentru unii conteaza, pentru altii, nu! Ai tele-butonul, il votezi sau nu!

Mai vorbim!

[22.09.15 21:16:12]

@papone - Maestre, ma flatezi considerându-mă un concurent în domeniul celor... "tari în gură". Glumesc.

Ideea e că eu folosesc de mult acest site, consultându-l înainte să merg undeva, pe cuvânt, mi se pare extrem de util. De aceea, după ce mi-am făcut cont şi am început să pun şi eu review-uri, mi s-a părut cel puţin ciudat ca diferite articole încărcate ca Moş Crăciun de date inutile să fie elogiate... E o chestiune de frustrare interioară, dacă mă înţelegi. Cred că e omenească, până la urmă. În fine, nu e treaba mea, până la urmă fiecare site are politica lui, promovează "șeful" pe cine vrea, eu doar am încercat o expunere de părere.

Mulţumesc de susţinere, noi să fim sănătoşi.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[22.09.15 21:20:37]

@puiutea - Nu.

"Dar poate putina istorie nu strica! "

dacă vrei istorie, mergi pe site-uri istorice.

"... Nu era normal sa ofer si doua propozitii din alte surse? Atata timp cat te mentii in limita bunului simt, e normal sa mai complectezi... "

Vezi, ăsta e cusurul tău: nu citeşti. NU despre astfel de cazuri e vorba în topic.

Despre concurs: trebuie să fie condiţii egale de competiţie...

Nu mai vorbim, că n-ai înţeles.

[22.09.15 21:24:16]

@papone: Daca tot m-am dus la celtii cei demult-decedati, nu e pacat sa nu-i pomenesc (amintesc)? Poate are vreunu' poteca pe acolo si, daca e interesat, sa le faca o vizita! Dar, intr-adevar, e bine sa batem campii cat mai putin, (stiu eu unul ), si sa oferim comunitatii AFA informatii cat mai utile, MAI PRACTICE!

Maestre, mi-am pus casca de motociclist - motorul l-am vandut demult - si astept linistit castanele!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[22.09.15 21:26:58]

Personal, aş fi încântat de un punct de vedere al lui webmaster în această chestiune... Sunt foarte curios care este viziunea. Dacă într-adevăr, este de dorit o documentare a review-urilor postate pentru ca acestea să fie selectate ca minighid, sau pentru a fi votate/promovate, atunci, sunt şi eu dispus să fac chestia asta, îmi este la îndemână, doar că mi s-ar părea incorect, atâta tot.

luciaoradea
[22.09.15 21:38:34]

@Tudor-Cristian: nu, mulțumesc, nu am nevoie de ghid de căutare pe net, știu căuta și singura ce mă interesează. Am spus că, de multe ori prefer să citesc un mini ghid AFA din comoditate, pentru că sunt alese articolele care conțin și informații și păreri personale, deci e ceea ce caut eu. Despre ce egalitate de șanse și abordare e vorba, ca nu înțeleg la ce te referi. Care sunt copiutele de pe masă??

În ceea ce privește cazarea -citesc review-urile de cazare mai mult de plăcere, nu am ales niciodată o cazare citind review - uri de pe net. Eu prefer să merg acolo și sa văd cu ochii mei pe ce dau banii. Nu alegem niciodată hoteluri scumpe, nu ne interesează luxul, nu merg în concedii ca sa stau în cameră sau la piscina hotelului. Dar îmi place sa citesc despre cazare.

Nu caut poezie. Nu cred că e păcat. Poezia sau feelingul e personal. Simt ceva pentru un loc sau nu. Mie mi se par inutile postarile de genul "vai, ce frumos a fost acolo! Cum ciripeau pasarelele și bătea soarele în apa mării la apus... "și cam atât despre locație. Ce sa înțeleg de aici??!! Păsări, soare, mare, vânt... Dacă merg la mare știu cum este, vreau să aflu lucruri noi, nu platitudini și parfumuri dulci.

@dorgo -ba eu rezistam . Nu îmi place poezia franceză, nici Aznavour. Prefer alți poeți, nu Eminescu. Parfumurile dulci îmi provoacă o stare de rău fizic, le prefer pe cele fresh. Atunci?

AFA ne oferă de toate, alegem ce ni se potrivește mai bine. Suntem diferiți, melodia aia cu "gândim la fel, simțim la fel, iubim la fel "e o idioțenie. Am fost întrebați ce tip de review-uri preferăm și am răspuns, fiecare în felul său. Ce e rău în asta?

[22.09.15 21:40:05]

@puiutea - Neaaah, lasa casca aia jos, acum nu e cazul Dar pentru ca nu poci fara o castana mica, vezi ca ai undeva un C in plus (nu puteam sa ma dezmint, deh)

Nu am nimic cu istoria sau cu orice chestii introduse printre randuri, dar atunci cand nu ai randuri intre care sa le introduci si asta e toata scrierea... mi se pune! (nu e cazul tau, lasa casca jos )

Toate cele bune!!!

[22.09.15 21:41:25]

@Tudor-Cristian: Ai citit cate informatii despre locuri istorice sunt pe sait? Atunci, dupa tine, acei useri n-ar mai trebui sa posteze!

Ai mentionat SI faptul ca unii useri fac apel la alte surse de informare, deci ESTE vorba si de astfel de cazuri!

Dar vorba ta, poate ca n-am inteles!

Dan&Ema
[22.09.15 21:53:29]

Foarte interesant firul asta de discutie!

Cand am debutat pe AFA aveam aceeasi parere ca tine T-C. Voiam sa citesc impresiile pure cu bune si rele ale altora si sa le impartasesc pe ale mele. Recunosc ca nu am mare talent la compus si scriu asa natural cum imi vine.

Citind insa tot mai mult articolele userilor de top, eu personal am remarcat in general (sunt si exceptii) o alta calitate a articolelor. Mie mi-au placut multe multe dintre ele. Combinatia corecta dupa mine este imbinarea informatiei documentare cu cat mai multe impresii si trairi personale.

Idea ta de a structura altfel articolele site-ului imi place. Am sa spun si parerea mea: eu vad asa: separat cazari separat restaurante separat impresii si separat materiale documentare si linkurile cele mai valoroase pentru o destinatie.

As puncta cu punctaje mari impresiile cu altele medii cazarile si deloc restul.

Pozele sunt iarasi un subiect aparte. Salut ultima initiativa AFA de a vota pozele si mi-as dori sa se organizez si un concurs anual cu premii pentru poze (de ex la intalnirea AFA). Am si idei cum s-ar putea organiza votarea finala la fata locului.

In incheiere ma bucur de acest fir de discutie. E interesant sa ne spunem parerile si e loc pentru toti!

[22.09.15 22:10:06]

Daca n-ar fi fost tragedia de la Palmira, dadeam o fuga pana acolo sa va scriu cum e viata in discoteca, ce marca de ruj si la ce pret folosesc siriencele, cum este asfaltul la caldura de acolo, ce pret are cola si producatorul saltelei eventual. De limba nu era problema, erau pana de curand destui cu studii in Romania care stiau limba mea, chiar si la muzeul ale carui piese sunt acum prin lume, prin colectii sau targuri, era un istoric bun ce vorbea romaneste si ne-a promovat tarisoara noastra. Si poate aflam la sursa cu ce avion s-au intors la baza arcasii palmireni de la noi....... aoleu, vai mie, mi-a furat pisica copiutele si nu stiu ce sa scriu!!!

[22.09.15 22:17:14]

@puiutea - Asa e, n-ai inteles.

[22.09.15 22:22:19]

@luciaoradea -

"În ceea ce privește cazarea -citesc review-urile de cazare mai mult de plăcere, nu am ales niciodată o cazare citind review - uri de pe net. "

Înseamnă că nu ai ce căuta pe un astfel de site, asta e părerea mea absolut sinceră... Iar noi, cei care postăm la greu aşa ceva, să ne trezească cineva, că muncim degeaba, cum s-ar zice. Tu de ce crezi că se numeşte site-ul acesta "amfostacolo"?

"Cum ciripeau pasarelele și bătea soarele în apa mării la apus... "și cam atât despre locație".

Am să mă rog pentru tine.

[22.09.15 22:27:43]

@Dan&Ema - "Cand am debutat pe AFA aveam aceeasi parere ca tine... " Ţi-ai schimbat părerea între timp?

"Salut ultima initiativa AFA de a vota pozele si mi-as dori sa se organizez si un concurs anual cu premii pentru poze".

În privinţa asta, mă bucur mult de remarcă, mai ales că acum câteva luni chiar eu am propus introducerea unui sistem de vot al pozelor pe acest site... Îmi place să cred că am contribuit şi eu la asta...

Mulţumesc de atenţia acordată subiectului, nu pretind că ştiu eu cum trebuie făcut mai bine, ideea e să dezbatem şi, vorba cântecului, numai împreună putem reuşi...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

claudiu 71, crismis, Dan&Ema, dorgo, Eugenia55*, horachira, luciaoradea, Michi, nicole33, Nicu, Tudor-Cristian, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări... turistice: