ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2015
ÎNSCRIS: 08.01.11
AUG-2015

Pentru relaxare!

La intrarea in Grecia am ales ca punct de trecere a frontierei Kulata, noi fiind cazati anterior in apropiere la Bansko, in conditiile la care ne asteptam sa stam la o coada destul de mare, fiind si intr-o zi de sambata, fiind si sarbatoarea Sf. Marii in acea zi, dar surpriza, …... in vama doar 2 masini inaintea noastra, asta pe la ora 11,30 a. m.

La intoracerea spre casa, plecand din Grecia am ales de asta data, pentru a nu merge pe acelasi drum, trecerea in Bulgaria pe la Makaza. Aici ajungand undeva in jurul orei 13,30, a trebuit sa stam cam vreo 45 minute la coada pentru a trece.

Am ales aceasta varianta si pentru a beneficia de facilitatiile autostrazii Egnatia Odos, pentru a ne deplasa mai rapid.

Am ales a ne caza pentru 1 noapte, in Bulgaria, in zona Kardzali, mai exact in Glavartatsi, pe malul lacului de acumulare Kardzali.

Am ales aceasta cazare intermediara pe de o parte, pentru a nu transforma deplasarea intr-o cursa de anduranta, cu ore intregi de stat in masina, dar si pentru ca doream sa vizitam cate ceva in zona Kardzali.

De la punctul de frontiera de la Makaza sunt doar vreo 60km pana la Rocca Resort unde am ales noi cazarea, in Glavartatsi. Iar in Grecia fiind vreo 20 km, pana la Makaza, de la Komotini, de unde am parasit autostrada Egnatia Odos, indreptandu-ne catre Bulgaria.

In total am parcurs, plecand din Ano Skotina si pana la Glavartatsi, vreo 440km, dintre care aprox. 350km au fost pe autostrada.

M-a incantat aceasta cazare prin facilitatile pe care le oferea, dar mai ales prin pozitionarea ei, pe malul lacului, lac inconjurat de munti si paduri. O priveliste foarte frumoasa.

Daca de la Makaza si pana la Kardzali este traseul deja clasic pentru cei ce tranziteaza Bulgaria spre si dinspre Grecia, via Haskovo, Stara Zagora, Veliko Tarnovo, Ruse, noi in Kardzali am virat stanga, la sensul giratoriu din centrul orasului am traversat orasul, si ne-am indreptat spre localitatea Srednika, Enchets si in final am ajuns la Glavartatsi, la Rocca Resort. In total vreo 10km din centrul orasului Kardzali.

Dupa ce am virat stanga in Kardzali si apropiindu-ne de periferia orasului, se schimba si aspectul caselor si blocurilor, mai saracacioase, asfaltul un pic mai “rupt” si populatia ceva mai “colorata”. Dupa iesirea din oras drumul este acceptabil, mai ingust pe alocuri, mai cu gauri pe ici pe colo. De abia de la iesirea din ultima localitate Enchets apar si indicatoarele cu hotelul nostru.

Am ajuns cred ca undeva in jurul orei 16-17 in parcarea hotelului. Aici ne-a intampinat unul din angajatii hotelului a carui sarcina era supravegherea parcarii.

Dupa parcarea masinii ne-a indrumat catre receptia hotelului, unde formalitatile de cazare au durat cateva minute, ni s-a inmanat cartela acces in camera si bratarile care facilitau accesul la piscina exterioara a hotelului.

Camera primita a fost spatioasa, mobilata modern, cu vedere la lac si cu un balcon foarte larg.

Ca dotari: aer conditionat, TV LCD, mini-bar, telefon, uscator de par in baieBaia si ea in ton cu camera, generoasa ca spatiu, consumabile necesare la locul lor, frumos aliniate, plus prosoape albe si lenjeria alba, curata, intregesc “imaginea” acestei camere.

Curat in camera ca si in intreg hotelul.

Chiar sub, balconul camerei se gasea o terasa de vara cu bar, iar la un nivel mai jos, sub aceasta terasa se gasea restaurantul, care aveasi el o mica terasa in fata care se continua cu o piscine in aer liber.

Are o arhitectura interesanta acest hotel, plus amplsamentul pe malul lacului, care “face “toti banii”. Pana la lac, se trecea pe langa piscina si se cobora pe o poteca vreo 50m direct pe malul lacului.

Lacul impreuna cu padurea si muntii ce il inconjoara ofera si el o imagine placuta.

Cred ca pe week-end fiind atat de aproape de Kardzali, este cautat pentru relaxare, posibil sa fie foarte aglomerat. Si cand am ajuns noi nu era destul de “populat” parcarea din fata hotelului fiind plina, fiind si cateva masini intr-o alta parcare aflata un pic mai jos, langa piscine, pre lac, ocolind cumva hotelul.

Cand am coborat noi pe terasa inca mai erau 7-8 persoane la piscina.

Despre mancare nu pot sa spun ca ne-a impresionat, a fost o mancare standard de restaurant, sa zic asa.

Restaurantul amenajat si el frumos, chiar elegant, incapator. Singurul inconvenient a fost la acel moment, modul cum asezau/re-asezau ospatarii unele mese si scaune, pe care le-au tot impins si tras pe pardoseala restaurantului minute bune, creand un zgomot destul de deranjant. Le era pe semen lene sa ridice in brate un scaun si sa il mute unde trebuie, preferau sa le traga dupa ei/ele. :(

O alta bila neagra ar fi toaleta restaurantului care contrasta cu curatenia din restaurant si din hotel. Pe acolo treceau destul de rar persoanele responsabile de curatenia acestora sau daca trecea, trecea cam degeaba. :(:(:(

Micul dejun inclus a fost de tipul bufet suedez, la fel si el nici prea-prea nici foarte-foarte. Un mic dejun obisnuit pentru restaurantul unui hotel.

Un loc de joaca pentru copii si internetul Wi-Fi gratuit, cu semnal bun atat in exterior cat si in interior, pisibilitatea de a plati cu cardul costul sejurului, ar fi completarile acestui complex.

Am zarit jos pe malul lacului si cateva barci de agreement, deci posibil a se putea inchiria pentru plimabri pe lac sau pentru o partida de pescuit. Nu am verificat.

In concluzie as incadra aceasta destinatie pentru relaxare, pentru petrecerea unui week-end, fie el si prelungit. :)

Trimis de Testosu' in 16.09.15 15:46:47
Validat / Publicat: 16.09.15 16:25:00

VIZUALIZĂRI: 1364 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 25.65 EUR pe cameră

[16.09.15 16:24:48]

@Testosu - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Rocca Resort Hotel [Glavatarzi], Kardzhali" (nou-creată pe sait)

Testosu'AUTOR REVIEW
    [16.09.15 16:33:20]

@webmasterX - este ok!

elviramvio
    [17.09.15 07:47:41]

@Testosu -

Este o regiune interesanta Khardzhali, noi am descoperit-o anul trecut printr-o intamplare neplacuta dar acum o avem pe agenda.

Merita vazute asa zisele piramide si ruinele Perpericonului, cateva biserici vechi din oras si muzeul.

Nu am facut multe fotografii nici anul acesta caci atunci nu activam ci doar "urmaream" afa.

Este un loc plin de istoria tracilor - zona Kardzhali - Haskovo a fost se pare centrul regiunii ocupate de traci si palatul primilor regi a fost descoperit aici. Sunt multe de vizitat si sa nu fiti surprins de multii turisti germani intalniti.

Coloratii de care vorbiti de fapt sunt turci, populatia majoritara chiar pana la caderea comunismului iar in oras exista inca un cartier al lor.

Din pacate, cu mici exceptii, conducerea locala nu face aproape nimic pentru a ridica localitatea si aspectul de neangrijit dauneaza.

Testosu'AUTOR REVIEW
    [17.09.15 08:51:17]

@elviramvio: da este o zona interesanta. Iar Perperikon si alte cateva obiective chiar merita vizitate

elviramvio, Testosu'