ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2015
ÎNSCRIS: 09.05.11
JUN-2015

Perla ,,paradisului secret al Greciei'

După scurtul popas în Salonic (vezi impresii) am plecat spre Sithonia, mai exact Neos Marmaras, unde am avut cazare 6 zile la Zefyros Studios, locaţie situată chiar în centrul staţiunii. Deoarece ne propusesem o primă parte a vacanţei activă, am mers pe mâna colegului @johnnyredlabel, la fel ca şi anul trecut, în Lefkada, când am ales Nidri şi ne-a plăcut foarte tare! Celălalt ,,consultant” al meu pe probleme de Grecia, @ionescunic, mi-a recomandat Sarti, o staţiune foarte populară din estul braţului, care, aşa cum aveam să mă conving într-una din zilele ce-au urmat, are o plajă superbă, lungă, lată, cu nisip fin şi intrare lină în mare, de unde ar fi păcat să pleci în timpul zilei să vizitezi, aşa cum ne propusesem noi.

Neos Marmaras şi principala ei atracţie - faleza

Aşadar, după vreo 2 ore de mers din Salonic, gps-ul maşinii ne-a îndrumat spre centrul staţiunii pe la al 2-lea indicator de intrare în orăşel (Neos Marmaras are vreo 6 astfel de intrări, semnalizate în ordine alfabetică, de pe şoseaua principală, cea care înconjoară braţul Sithonia) iar odată ajunşi aici ne-a trebuit vreo 40 de minute să găsim unitatea de cazare, asta datorită străduţelor cu sens unic deosebit de abrupte, deficienţei locurilor de parcare în zona centrală (sunt parcări free, dar la periferia staţiunii) şi nu în ultimul rând al dezinteresului grecilor care au prăvălii în zonă – nu ştiau că la 30-40 de metri de ei se află o locaţie cu numele respectiv, chiar dacă pe frontispiciul clădirii ,,trona” un mare panou cu această denumire, vizibil de pe falezză, ce-i drept, nu şi de pe străduţa pe care mă tot dirija gps-ul.

Citisem despre Neos Marmaras că ar avea forma unui amfiteatru, ba că ar fi aşezat pe 3 coline, că ar fi cea mai animată şi cosmopolită staţiune din Sithonia, că ar avea cca 3 000 de locuitori permanenţi iar în vârf de sezon ar ajunge la 20 000 de suflete etc. Cu excepţia ultimei afirmaţii (pe care n-am putut s-o verific din lipsă de timp, chiar dacă îmi propusesem să fac un mic recensământ :))), cele spuse despre această staţiune au acoperire totală:

– prima mea impresie despre orăşel a fost că am ajuns într-o ,,Parga mai mare”, datorită faptului că şi Neos Marmaras are aceeaşi orientare geografică (sud-vest) ca şi surata de pe partea vestică a Greciei, golful principal are cam aceeaşi formă (inclusiv faptul că este împărţit în două de pontonul de beton de unde pleacă vasele în croazieră!) dar este mai mare, de aici derivând şi faptul că faleza e mai aerisită, existând chiar şi o şosea de promenadă destul de circulată rutier, străduţele sunt înguste, în pantă şi cu sensuri unice, mai abrupte în Neos Marmaras (dar în Parga sunt unele doar pietonale pe dealul cetăţii!) etc singura diferenţă semnificativă fiind faptul că staţiunea din Sithonia nu are o plajă centrală, aşa cum este Krioneri în Parga.

-aşezarea pe cele 3 dealuri a staţiunii am observat-o cel mai bine în ziua a 5-a, de pe mare, la întoarcerea dintr-o frumoasă croazieră în golful Toroneus ce a cuprins şi 2 opriri pe braţul Kasandra, într-un moment în care am sacrificat câteva minute din superba atmosferă de jocuri şi dansuri greceşti de la bordul vasului, pentru a observa mai bine resortul Porto Carras şi Neos Marmaras.

- ca la majoritatea staţiunilor greceşti de la mare principala atracţie o reprezintă, bineînţeles, faleza orăşelului, care, aşa cum v-am spus deja, este una mai aerisită decât reperele mele de anul trecut (Nidri şi Parga) iar din acest motiv, coroborat cu faptul că Neos Marmaras nu are o plajă în această zonă, pare ,,adormită” în timpul zilei, după o agitaţie de 2-3 ore în timpul dimineţii, timp în care ambarcaţiunile din port (bărci de pescari, iahturi micuţe sau nave de croazieră) pleacă în larg una căte una, turiştii şi localnicii fac ba piaţa, ba diverse cumpărături după care, fiecare îşi vede de preocupările cotidiene – unii cu plaja, călătoriile, hotărâţi să se relaxeze iar ceilalţi cu şmotru, bucătării în flăcări, preocupaţi să le ia banii primilor, foarte puţini fiind aceia care îşi sorb liniştiţi cafelele şi ceaiurile pe numeroasele terase din zona golfului principal al staţiunii.

Seara însă, faleza devine una deosebit de animată, oferta fiind una foarte bogată, pe lângă taverne, restaurante, terase, pizzerii, baruri, cafenele, cofetării, gelaterii etc găsim aici diverse magazine de îmbrăcăminte, încălţăminte, pielărie, articole sportive, bijuterii, suveniruri, gablonţuri etc precum şi o bogată ofertă pentru copii de toate vârstele – la toate acestea se adaugă nelipsiţii vânzători ambulanţi, în special africani, care nu ne-au deranjat câtuşi de puţin!

Cel mai bine am observat staţiunea seara tot în ziua a 5-a (cea cu croaziera, aşa s-a nimerit, nu a fost nimic prestabilit!), ziua plimbărilor, când am făcut un tur al oraşului cu trenuleţul (4 euro/adult, 2 euro/copil), cu plecare din centru spre sud – faleza – stadion – plaja Neos Marmaras – şoseaua principală (sau centura staţiunii dacă vreţi) – plaja Paradissos – port – centru, o plimbare de vreo oră pe distanţa de cca 25 de kilometri care îşi merită toţi banii!

Plaje

Pt că tot am vorbit de plaje, să spunem că Neos Marmaras stă binişor (spre bine) la acest capitol, fiind încadrată de 2 dintre cele mai lungi plaje din partea de vest a Sithoniei, Paradissos în partea de nord şi Neos Marmaras – Porto Carras în partea de sud, prima fiind mai îngustă, mai anostă, plină de pietre în partea dinspre staţiune, iar cea de-a doua (plaja principală a staţiunii) mai lată, mai aerisită, mai cosmopolită, exclusivistă chiar în zona resortului Porto Carras, cu nisip grunjos care nu deranjează foarte tare, cu parcare generoasă, cu o ofertă mai bogată în materie de terase, taverne, magazine etc decât surata din nord. Chiar şi aşa, nu pot să compar dpdv calitativ plaja principală din Neos Marmaras, cu cele din partea de est a Sithoniei (Kalamitsi, Sarti şi Vourvourou) pe care le-am vizitat, asta ca să nu mai vorbim şi de cele situate tot pe partea de vest a braţului, spre Nikiti – Lagomandra şi Kalogria, ultima fiind ,,high class’’!

Cazare

La acest capitol Neos Marmaras stă foarte bine, aproape toate locuinţele din staţiune dând impresia că sunt construite special pentru a primi musafiri în orice moment, chiar şi cele din centrul staţiunii, care sunt mai vechi, mai înghesuite, unele construite în trepte datorită terenului accidentat (la fel ca în Parga!), greu accesibile chiar şi pentru maşinile 4x4, în primul rând datorită străduţelor foarte înguste, cu sensuri unice, cele mai abrupte străzi pe care le-am văzut până acum într-o staţiune!

Similitudinile cu Parga se extind şi în ceea ce priveşte zona de nord a staţiunii Neos Marmaras, cea din zona plajei Paradissos, unde se află o zonă aerisită (la fel ca ,,suburbia” Valtos din Parga), plină de verdeaţă, cu pensiuni, vile şi chiar mici hoteluri pt toate buzunarele, o zonă recomandată (paradoxal!) în egală măsură atât romanticilor, cât şi familiilor cu copii, primii beneficiind la ceas de seară de o promenadă superbă de-a lungul plajei iar din loc în loc de terase liniştite, cu lumină difuză, iar ultimii de unele locaţii cu piscină, locuri de joacă, tobogane chiar şi spaţii verzi foarte generoase. În privinţa calităţii plajei însă, nu îndrăznesc să mă pronunţ, Valtos Beach fiind net superioară celei din Sithonia.

Mâncare

Locurile de servit masa însă, diferă de cele din Nidri (zgomotoase, cu muzică live şi farfurii sparte) şi Parga (înghesuite, lipite una de alta în zona falezei), în Neos Marmaras fiind mai rarefiate şi grupate în funcţie de specificul mâncării – în zona portului găsim taverne specializate pe produse din peşte şi fructe de mare iar în zona centrală şi de-a lungul falezei bucătăria tradiţională grecească este completată în mod fericit de cea italiană (pizza, paste); pe lângă acestea, găsim din loc în loc baruri, cafenele, cofetării unde turiştii se pot răcori în funcţie de gusturi şi posibilităţi – cockteil-uri, băuturi alcoolice, cafele, frappe-uri, prăjituri, îngheţate etc.

Noi am servit masa de 3 ori la ROMA PIZZA (calzzone excepţională!) şi câte o dată la Canadian Pizza (se vede că ne-au cam făcut copiii programul!), GYROS PORT, iar în ultima seară ne-am răsfăţat (adulţii doar, copiii au preferat bineînţeles, pizza!) papilele gustative la restaurantul pescăresc KYMATA: o porţie calamari - 7 euro, o porţie de creveţi cu spaghete - 17 euro, o porţie midii în sos de vin alb-8 euro, o sticlă tsipouro - 9 euro, pâine, apă, total 43 euro. Scump, dom’ne, scump! Da’ face!

Alte atracţii în zonă

Parthenonas – satul părăsit, unicul sat tradiţional al Sithoniei, aflat la câţiva km de Neos Marmaras, pe cel mai înalt munte din zonă, la o altitudine de 350-390 m faţă de nivelul mării şi la care se ajunge pe un drum asfaltat, îngust şi virajat, printre livezi de măsline şi păduri de pini, sat părăsit la sfârşitul anilor ’60 şi intrat în conservare.

În prezent are câţiva locuitori permanenţi, care pun la dispoziţia turiştilor câteva case tradiţionale de oaspeţi, taverne şi cafenele unde se găsesc şi suveniruri.

Domeniul Porto Carras, situat la vreo 2 km de Neos Marmaras, cuprinde resortul cu acelaşi nume, cel mai mare din Grecia, format din 3 hoteluri de lux şi o vilă de protocol, dispune de un port privat, cu o sumedenie de ambarcaţiuni de lux, iar peste şoseaua principală a braţului se află o vestită (la nivel european) podgorie de viţă de vie, care produce anual peste 2 500 de tone de vin alb, roşu şi roze şi care poate fi vizitată cu trenuleţul turistic al staţiunii pe un aşa zis ,,Drum al vinului’’ – la intrarea în podgorie se află şi un ,,Muzeu al vinului”, cu magazin de prezentare şi desfacere, care a avut printre musafiri pe fostul preşedinte francez Francois Mitterand, pe Salvador Dali şi, bineînţeles, pe mine!

Ambele obiective le-am vizitat în ziua a 4-a, prilej cu care toată familia a achiziţionat suveniruri – copiii şi soţia din Parthenonas iar eu de la... muzeu – două bucăţi de Malagouzia, cărora le-am făcut de petrecanie la întoarcerea în ţară fără regrete!

Concluzia finală

Neos Marmaras este una dintre acele staţiuni greceşti de care te îndrăgosteşti la prima vedere, de care nu te plictiseşti niciodată, oricât de lung ar fi sejurul, în care abia aştepţi să se facă seară ca să te bucuri de superba promenadă care mărgineşte golful principal al orăşelului, să admiri un apus de soare sau silueta în formă de carapace a insulei Kelyfos din golful Toroneus de la una din numeroasele terase/taverne/restaurante de pe faleza centrală, o staţiune în care ţi-ai dori să te reîntorci pe viitor dacă nu te-ai săturat de Sithonia, fiind amplasată strategic (pe la jumătatea braţului!) în vederea vizitării obiectivelor acestei superbe zone.

Din ceea ce-am văzut până acum, Neos Marmaras este cea mai pitorească, animată şi cosmopolită staţiune nu numai din Sithonia, ci din întrega peninsulă Halkidiki, ,,paradisul secret al Greciei”, aşa cum era promovată această zonă în urmă cu ceva ani!

Trimis de marocanu21 in 07.09.15 18:19:43
Validat / Publicat: 07.09.15 20:05:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 12314 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marocanu21); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 faleza este una foarte aerisită în zona portului!

[07.09.15 18:30:09]

@marocanu21 -

unde am avut cazare 6 zile la Zefyros Studios

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[07.09.15 20:38:29]

@marocanu21 - Dragul meu prieten!

În calitate de *consultant* al tău, am câteva observații /comentarii

1. Mă bucur din suflet că ai urmat recomandarea mea vs prietenul Nicu (Sarti) ! Nicu probabil ți-a recomandat Sarti din cauza că a avut o cazare... mai urâțică la N. M. (vezi review-urile noastre ).

2. Într-adevăr, pentru Sithonia, N. M. va rămâne și pentru mine întotdeauna prima opțiune, nu are rost să dezvolt, te-ai convins cu ochii tăi. Cine nu ne crede pe cuvânt, să meargă acolo!

3. Ca o premieră pe site, vreau să-ți spun că Sithonia 2012 a prilejuit o mini-întălnire AFA . Eu și celălalt consilier al tău ne-am cunoscut personal -unde altundeva? - în Grecia, pe minunata Portokali Beach.

4. Și ca să te întristez un pic... bucuria întălnirii noastre am sărbătorit-o la Taverna Limanaki -prima din port, pe malul mării, și am *stropit-o* până în miez de noapte cu vin alb de Elada... nu mai știu cine a *dat * mai multe carafe, noi sau Yorgos, mafrendul de la Limanaki... Ai ratat taverna asta, dar sunt sigur că la proxima ocazie ai să-mi asculți sfatul... Pe Yorgos aveam să-l întălnesc ulterior cînd, cu ocazia unui sejur în Kallithea, am mers special să servim prânzul la el... Și tot *cartierul* a știut că * aceștia sunt prietenii mei români care au venit tocmai din Kallithea să mânănce la mine *! .

Yassou!

[07.09.15 20:45:31]

@marocanu21 - Articolul a "primit" o ilustraţie muzicală sau video-muzicală - vezi mai sus, imediat sub titlu.

puiutea
[07.09.15 21:42:01]

Frumos review, frumoase pozele! Felicitări! Și să vă trăiască "clientul"!

Dan&Ema
[07.09.15 23:47:05]

Salutari din Grecia pentru acest articol pro-Grecia

[08.09.15 07:24:35]

@johnnyredlabel: N-am fost foarte atent la detalii! ????Adevărul este că ne-am făcut programul în funcție de copii! Glumind puțin, după meciul de-aseară nu cred c-o să mai trec pe la Yorgos! ????

[08.09.15 07:26:41]

@webmaster23: Mulțumesc maestre, e cea mai reprezentativa melodie pt Grecia!

[08.09.15 07:28:49]

@puiutea: Mulțumesc, să trăiască la toată lumea!

[08.09.15 07:30:49]

@Dan&Ema: Întreabă cineva de noi pe-acolo?

[08.09.15 10:27:10]

[08.09.15 11:52:18]

@webmaster - Multumesc maestre!

calatorul
[08.09.15 14:46:48]

Am regasit si eu Neos Marmaras in vara asta, dupa zece ani de la prima intalnire, la fel de frumos, primitor si imbietor ca prima data. Descrierea din rw prezinta exact ceea ce era de spus si vazut in minunatul orasel grecesc din Sithonia. Felicitari si inca un vot spre zuper.

manuta_1969
[08.09.15 15:46:07]

Categoric votul meu o poveste la obiect plina de povete si sfaturi... toate cele bune.

[08.09.15 23:23:03]

@calatorul50: Mulțumesc!

[08.09.15 23:26:22]

@manuta_1969: O să fac tot posibilul sa te conving să vizitezi în continuare Grecia, chiar dacă ai fost dezamăgit vara asta!

mprofeanu
[09.09.15 14:58:25]

@marocanu21 - Citind reviewul tau mi-am remintit de sejurul nostru din Grecia care a fost tot la Neos Marmaras si apoi in Atena, pe cont propriu, dar cazarea am avut-o printr-o agentie pentru ca aveam nevoie de viza atunci.

Timpul a trecut atat de repede, era in vara lui 1999 cand am fost acolo doar ca eram si cu copii care intre timp au crescut si sunt acum la casele lor.

calatorul, Dan&Ema, manuta_1969, marocanu21, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Neos Marmaras și împrejurimile: