ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.11.2010
ÎNSCRIS: 24.07.08
SEP-2010

O zi in Neos Marmaras

Antique - Kainourgia Agapi

Auzisem de Neos Marmaras, mai mult de pe site. Eram in vacanta la Sarti, in peninsula Halkidiki, pe bratul Sithonia. Intr-una din zile, am pornit spre aceasta statiune, insotiti de niste prieteni, cu masina noastra. Statiunea este situata la altitudinea de 800 m, in partea de vest, pe soseaua principala a bratului Sithonia, care leaga cele mai importante statiuni.

Eram pentru prima data in Halkidiki, deci prea multe lucruri nu stiam, decat ca este cea mai animata statiune de pe Sithonia. Numele, aflasem ca l-a dobandit in urma sosirii pe aceste meleaguri a unor refugiati din zona Marmara, din Asia Mica, care s-au stabilit aici, in urma cu vreo 90 de ani.

Statiunea este un fost sat traditional grecesc, construit sub forma de amfiteatru, pe varful unui deal, care in ultimii ani s-a dezvoltat foarte mult. Este inconjurata de o mare de un albastru pur.

Am reusit sa gasim o parcare si am pornit sa descoperim statiunea. Mai intai am dat cu ochii de port! Avea un aer oarecum romantic, prin asezarea lui intr-un golfulet, ici colo cu cate-un palmier! Era si-o zi frumoasa de septembrie, cu mult soare, iar valurile de turisti de toate nationalitatile se ingramadeau pe trotuare. Ne-am oprit mai intai sa admiram de sus, de dupa un gardulet portul, cat il cuprinzi cu privirea. O multime de barci, salupe si yachturi vechi si noi stateau aliniate jos, in port. Am facut o multime de fotografii, din toate unghiurile.

Apoi am pornit catre port. Am admirat o taverna frumoasa, care isi intinsese scaunele si mesele pana pe nisip, la doar cativa metri de apa marii. Ne-au atras atentia in mod deosebit cateva grupuri de turisti care veneau de undeva de sus, din partea dreapta a portului. Am continuat si noi drumul in acea directie, pentru ca oricum nu aveam nici un plan aici, incercand sa mergem incotro ne vor duce pasii. Eram in vacanta, liberi, fericiti si fara griji!

Si asa am ajuns la Bazar!

Era pentru prima data cand vedeam asa ceva in Grecia! In capatul bazarului de langa mare, am observat ca malul era stancos, aproape lipsit de vegetatie, format dint-un fel de roca negricioasa, pe care se chinuiau sa creasca doar niste plante asemanatoare cu aloia. Am intrat in bazar, care incepea de la mare si tinea mult, pana la soseaua care dadea in port. De curiozitate, ne-am plimbat si prin raionul de imbracaminte, incaltaminte si accesorii, dar nu ne-am cumparat nimic. Cand vezi atatea lucruri laolalta, parca nici nu poti usor sa te concentrezi. Dar, ne-am facut macar si noi o idee.

Urmatorul pas a fost catre raionul destinat dulciurilor, fructelor, bauturilor, alimentelor de toate felurile, in general. Aici am fost foarte incantata de ceea ce am vazut si am facut si cateva mici cumparaturi. Eu nu le am cu tocmitul, cat cere atat ii dau, sau nu cumpar. Sotul meu –nici atat. Aici negustorii isi expun marfurile, la umbra unor pavilioane sau a pinilor batrani care marginesc acest loc destinat comertului stradal.

La inceput erau produsele de patiserie, care mai de care mai aspectoase. Urma rahatul, care pe mine sincer m-a incantat mai mult decat cel turcesc, care dupa cum stiu eu este mai renumit. Apoi susanul, nugatul cu diferite fructe, serbetul, halvaua, alunele caramelizate, mierea de diferite arome, la borcane mari sau mici, totul pe gustate. Daca-mi puneam mintea cu ei, nu mai mancam 2 zile nimic!

Apoi erau maslinele de n-spe feluri, culori si marimi, cu diverse condimente pe ele, cu pretul intre 3,50 si 5 euro kg. Uleiul de masline era si el la mare cautare. Continuam plimbarea noastra pe culoarele bazarului si am ajuns la raionul in care erau legumele si fructele uscate: fasolea, lintea, orezul, migdalele, alunele. Apoi in raionul unde se vand condimentele, la plic sau la ‘’lingura’’. Urmeaza fructele si apoi bauturile: vin si un fel de tuica, asemanatoare cu ouzo.

A fost o experienta noua, care m-a incantat, mi-am si cumparat cate ceva: mai multe feluri de condimente, de masline, apoi miere de albine, fructe, si pentru prima oara-linte! Sotul a ales si el un vin, gustat de mine, ca era sofer. Si am plecat cu plasa plina. Cred ca bazarul funcioneaza zilnic :), aviz amatorilor care se cazeaza aici si nu au masa inclusa in bilet-o tura prin bazar pe zi si rezolvi totul- sari peste-o masa, ai si de mancat si de baut aici :)) !

Am mai oprit de cateva ori prin port sa admiram ambarcatiunile, palmierii, marea si sa mai facem cateva poze. In larg se observau siluetele catorva insule mai mici sau mai mari. In toata plimbarea noastra pe –aici, am auzit aici vorbindu-se in multe limbi straine: ungureste, sarbeste, ruseste, nemteste, italiana si engleza. Si nu in ultimul rand romaneste, chiar personae a carei imagine o retinusem din prima croaziera. Am observat pomi de citrice, migdale, fistic, iar la periferie chiar vita de vie si maslini.

Pana am ajuns in parcare, am mai intrat in cateva magazine de suveniruri, dar preturile mi s-au parut mai mari ca in alte statiuni de pe-aici. Am intrat cu prietenii nostri intr-un magazin cu articole din piele si vanzatorul vorbea romaneste. O geaca de barbati costa ~100 de euro. Nu prea erau cumparatori, poate si din cauza ca era amiaza si lumea statea la plaja, pentru ca in septembrie nu mai este periculos sa stai toata ziua, soarele este mai bland!

Am plecat inspre Porto Caras (1,5 km), in sudul statiunii, dar inainte am cautat o taverna pe malul marii unde sa putem manca. Am ajuns la o plaja frumoasa chiar langa sosea, cu nisip fin, la umbra unor pini si salcii batrane. Marea era superba, avand culoarea albastru- verzuie,dupa cum picau razele soarelui pe ea,asa i se schimba nuanta.

Erau cativa turisti, am vazut ca plaja era amenajata cu sezlonguri, iar peste drum era o pizzerie, o cofetarie si-o taverna care era inchisa, ca era 1 octombrie. Asadar am pornit sa aruncam o privire la Porto Caras, despre care auzisem ca are cel mai frumos design architectural din Halkidiki, format din 3 hoteluri moderne si luxoase, un teatru in aer liber, un port, un teren de golf si-un cazinou. Apoi am mancat in Porto Koufo.

Asadar, va recomand cu drag Neos Marmaras, pentru un sejur, dau macar o vizita pentru o zi, cum am facut si noi. Combinatia mare-munte, plus divertisment, cred ca pot constitui ingredientele unei vacante reusite in Grecia!

Trimis de georgiana in 10.11.10 08:17:46

VIZUALIZĂRI: 13329 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 Imagine aspupra portului.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

valimi
[10.11.10 08:36:46]

@ georgiana - uleiul de masline este la fel de scump ca si la noi acolo, aproape de sursa?

magdalena
[10.11.10 08:41:30]

Esti un ghid foarte bun pentru Grecia, in mod sigur trebuie sa fac notite dupa aceste impresii...

Poti gasi produse de calitate in bazar?

sandu.53
[10.11.10 09:01:27]

mi-e dor de Halkidiki, de Sithonia, Sarti, Kallithea, Porto Koufo, Muntele Athos, Kalamitzi, de leandrii, de plajele minunate, de culoarea inconfundabila a marii Egee, de tavernele grecesti, de berea Mythos si de salata Tzatziki... ce mai mi-e dor de Grecia, de caldura de acolo, peisajele minunate, de oamenii de acolo... astept cu nerabdare sa vina iar vara pentru a repeta si imbogatii experientele grecesti! mi-ai trezit acum in dimineata amintirile placute si iti multumesc mult!

ascent
[10.11.10 09:42:03]

Din cate am inteles de la tine, acolo trebuie sa te duci cu portofelul plin... mi-a placut tare mult aceasta povestire. Si mie imi place sa pierd vremea prin bazar, pe unde ma duc.

dannek
[10.11.10 10:36:23]

Bazarele din Halkidiki se organizeaza in diferite localitati aproape in fiecare zi dar in locatii diferite.

Aceasta din cauza lipsei pietelor din acele localitati.

Produsele food sunt "hand made" si nu au o prelucrare inalta ca cele de fabrica, dar gustul lor este aparte (masline).

Eu de fiecare data am cumparat masline si ulei din aceste bazare pentru gustul lor aparte.

Cu toate ca printre expozanti erau si vinzatori de culoare(africa) dar acestia erau la produse non-food.

any*
[10.11.10 10:55:23]

Superbonus a venit de la mine... felicitari pentru review...

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[10.11.10 11:38:28]

Da, merită să petreci câteva ore într-un astfel de bazar. Măslinele arată foarte bine şi cred că sunt şi foarte gustoase. Iar de dulciuri, nici nu mai vorbesc. Toate sunt pe gustul meu: exagerat de dulci.

[10.11.10 12:22:59]

Sunt nevoit sa retrag conform regulamentului PMA standard.

[10.11.10 12:45:36]

webmaster 25,

Mi-a placut exprimarea-''sunt nevoit''!

Asa am dedus si eu cate ceva, in primul rand ca esti un El si in al doilea ca esti si-un cavaler, prin tonul ecoului ! Multumesc.

Vezi ca intotdeauna '' tonul face muzica''?

Dupa ce am citit ecoul tau simplu si politicos, nici nu ma intristeaza deloc retragerea punctelor...

Scuze pt. offtopic.

[10.11.10 12:49:58]

@Valimi,

Uleiul de masline este mai scump ca la noi, de obicei. Cam intre 4-5 euro litrul, dar este foarte bun, eu il cumpar, de obicei direct de la producator.

[10.11.10 15:22:06]

@magdalena,

Da, gasesti produse alimentare mult mai bune deacat in alimentarele propiu zise.

@sandu 53,

Ma bucur ca review-ul meu ti-a trezit bucurie si o oarecare nostalgie, dupa locurile vazute de tine. Eu am fost doar prima data in Halkidiki, nu am atatea cunostinte pe cat aveti voi, cei care ati petrecut acolo mai multe zile, de aceea m-as bucura daca ati veni cu niste completari.

Va multumesc, de asemenea si celorlalti care au citit despre vizita mea in Neo Marmaras.

lica baesu
[10.11.10 18:02:04]

citindu-ti randurile m-am ragasit pe mine in plimbarea ta, tot in septembrie 2010 si prima data in Grecia, am fost cazati la Gerakina Beach. In Neos Marmaras am facut acelasi traseu ca si tine, in port am luat masa pe vaporul croazierei spre insulele albastre si celelelte locuri pe care le-ai pomenit le-am admirat in ziua in care am ales sa facem un tur al Sithoniei. Minunate locuri si le recomand alaturi de tine oricui spre vizitare.

Ellada_sagapo
[10.11.10 19:26:04]

M-am indragostit de acest loc.

Si poza cu marea in doua culori mi-a mers la suflet!

Asa ca sa faca webmasterul o vraja si sa ataseze melodia "Kainourgia agapi" adica "Dragoste noua"

[10.11.10 19:30:17]

Geogiana, in primul rand daca ma iau dupa poze nu arati varsta care e afisata. In aldoilea rand, pozele sunt foarte reusite, apoi n-aveam nici o idee ca Grecia e atat de insorita si la 1 oct. Cum spuneam intr-un rw vara viitoare avem Grecia de vizitat. Iar eu am o iarna intreaga sa citesc tot ce ati scris despre ea.

biancuta
[10.11.10 19:40:59]

Foarte mult mi-a placut in Neos Marmaras! Am fost acolo de atatea ori... Imi placea culoarea marii, imi placea Insula Broastei Testoase... O particica din sufletul meu a ramas acolo. Am scris si eu despre Neos Marmasa aici: click aici

[10.11.10 19:44:43]

Am citit, @Biancuta. Si mi-a placut.

@Ninaa,

Pozele sunt facute in jurul amiezii si atunci ies intotdeauna mai faine, parerea mea. Dar eu mereu merg in Grecia dupa 20 septembrie si am fost multumita.

Cine merge o data in Grecia, cu siguranta va reveni, pentru ca i se va face dor!

[10.11.10 20:22:42]

Daca nu am fi avut-o pe asta mica atat de tarziu probabil ca pana acum eram si noi satui de Grecia. Nasii nostri tot insista in fiecare an sa mergem cu ei (fiind foarte multumiti de serviciile de acolo) dar din pacate nu am putut. Am avut alte prioritati. De la anul insa vrem sa incepem cu Halkidiki si partea cea mai apropiata de tara noastra sa ajungem cat mai repede.

ileanaxperta*
[10.11.10 20:27:02]

Amfostacolo si eu in vara lui 2008 si am si scris despre Neos Marmaras. Statiunea mi-a placut si mie, si bazarul si totul.

Dar aici am mancat cea mai mare si cea mai gustoasa clatita, "palacinka" ii zice, cu tot felul de toppinguri in ea, la alegere. Am mai mancat in Grecia astfel de dulce urias, dar atat de buna ca aici, in Neos Marmaras, nu.

Asa este, in bazarul de aici se gasesc de toate pt toti, multi, multi bani sa ai si loc unde sa le pui pt transport, ca de papat... intotdeauna se gaseste cine, nu?? !!

Sa recunosc si eu ca si mie mi s-a facut un dor de duca in Grecia de nu mai pot, abia astept sa vina vara sa plec acolo, oriunde... Grecia sa fie, ca tot minunat si frumos va fi!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[10.11.10 20:47:35]

Pe mine de ieri m-a ''lovit'' rau dorul de Grecia, dupa ce am citit review-ul lui @Teoanca, despre sejurul ei de Paste, la Porto Caras. (Deci, mi se face pofta de Grecia, ca de-o mancare! L-ai citit? Fata asta m-a innebunit,de aceea am si scris review aseara cu subiect de Grecia-de door!

Cand pica Pastele la anul?

Stie cineva?

[10.11.10 20:51:53]

Pastele in 2011 pica pe 24 aprilie adica imediat dupa Sf. Gheorghe. Dupa zicerile batranesti se zice ca pica in vara adica la sfarsitul lunii aprilie, deci se poate merge intr-o tara cu iesire la Mediterana sa faci plaja si putina baie.

creivean
[10.11.10 20:52:25]

Aici zice 24.04.2011, cel ortodox şi cel catolic.

[10.11.10 20:53:15]

Am atasat melodia propusa!

[10.11.10 21:06:03]

Va multumesc -@Creivean, @Ninaa, webmaster 13-pentru ca mi-ai atasat aceasta melodie frumoasa.

Ii multumesc, de asemenea si lui @Elada-Sagapo, pentru propunerea muzicala si ii spun pe aceasta cale parerea mea-ca are cel mai frumos nik de pe site-''Elada_Sagapo''!

ARA
[10.11.10 22:53:18]

Mi-ai provocat o adevarata nostalgie intr-o seara de toamna mohorata ca cea de azi si melodia mi-a mers la suflet. Si azi i-mi amintesc de o zi de septembrie de acum multi, multi ani cand m-am intors din batrana Elada insorita, frumoasa si am dat de blocurile gri in drumul de la aeroport si ploaia trista de atunci...

multumesc.

motaneata
[11.11.10 00:58:21]

@georgiana,

@ileanaxperta,

@sandu. 53,

mi-e dor de Grecia...

@Ellada_sagapo,

M-am indragostit de acest loc

@biancuta,

O particica din sufletul meu a ramas acolo

@georgiana, din nou:

Pe mine de ieri m-a ''lovit'' rau dorul de Grecia

Ahh! Ce va mai place sa rasuciti cutitul in rana! Alte cuvinte nu ati gasit decat "dor de Grecia" si iarasi "dor"? Nu va ganditi ca, poate, un om abia a inchis fisierul cu cele 1500 de poze facute in Grecia asta vara? Nu va ganditi ca abia am inchis "Menousis" si inima-mi plange odata cu Irene Papas si Vangelis?

Voi chiar ma provocati, chiar vreti sa scriu si eu, din nou, despre Grecia, dupa aproape un an? Credeti ca mi-e usor?

Bine, stati pe-aproape, maine va scriu, va trimit si poze, sper sa va treaca dorul! Ca mie nu are cum!!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
sandu.53
[11.11.10 08:32:24]

@motaneata chiar ar fi frumos sa scrii daca ai si multe fotografii... nu ai cum sa nu-ti fie dor de Grecia! si in plus avem avantajul ca este relativ aproape geografic. astept review-ul tau, nu uita ai promis ca astazi il scrii!

celeste
[11.11.10 09:07:16]

Si mie mi-ai creat o adevarata nostalgie... ne-am oprit si noi in Neos Marmaras anul trecut in drumspre Porto Carras.

ileanaxperta*
[11.11.10 11:47:25]

Pentru mine Grecia nu este doar un loc unde imi petrec vacanta de vara de multe ori chiar si de 2 ori. Grecia a ajuns sa fie pt. mine "o stare de viata", pur si simplu cred ca nu mai concep viata mea fara sa ma aflu acolo, oriunde, pe un tarm elen, pret si doar de cateva zile pe an. Deci nu este un moft sau doar o dorinta sau doar o realizare sau doar un "hai ca mergem in Grecia". Nu, este pur si simplu "viata mea" de a fi acolo, undeva, mereu si mereu, an de an. Acolo este locul unde ma simt cea mai libera, cea mai fericita, cea mai implinita, neconstransa de nimic, acolo este locul unde simt ca renasc in fiecare an... Grecia este "tara mea de suflet" precum am mai scris (nu doresc sa fiu "catalogata" drept lipsita de marele patriotism romanesc, pt. ca nu are nicio legatura... ar fi multe de scris dar nu este locul si nici timpul)

@motaneata, si eu te rog sa ne scrii cat mai multe despre aceasta tara ce ne-a fermecat pe foarte multi dintre noi. Eu, una, de abia astept sa te citesc...

@All: ce-ar fi sa punem tara la cale si sa ne organizam sa petrecem impreuna fie un Paste sau chiar o vacanta in gasca mare AFA undeva, in Grecia??? Eu am mai avut ideea aceasta dar nu s-a concretizat pana acum. Ei, ce ziceti, dragii mei indragostiti "for ever Greece? "...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
[11.11.10 12:22:32]

@ileanaxperta, noi ne bagam, alegeti voi o locatie in Grecia cat mai aproape de tara si haideti de Paste. Poate ne unim si cu transportul (noi de exemplu am putea lua inca o familie). Asteptam propuneri!

[11.11.10 13:21:06]

@all, va invit ca acest fir al dicutiei sa fie dezvoltat pe forum! Ar fi nedrept sa divagam de la subiect in cadrul review-ului Gerogianei.

Multumim pentru intelegere!

trandafir 1970
[12.11.10 00:30:07]

Cand citesc un review despre Grecia, timpul pentru mine sta in loc, trag aer in piept si sorb fiecare cuvintel.

Ieri noapte am citit unul (La 23.30), acum, la 0.20 altul, unul mai frumoase ca celalat!

Sper, draga Georgiana, sa scriu la anul, pe vremea asta: "Am fost acolo unde povestea @georgiana! ", pentru ce e batut in cuie, la anul Halkidiki scrie pe mine!

Sa mai spun ca nu trece o zi fara sa vorbesc cel putin odata, sau sa deschid o poza, sau sa ascult vreo melodie greceasca? Cum bine spunea si @ileanaxperta, Grecia devine o destinatie de vacanta de suflet, nici nu imi mai pot imagina sa treaca un an fara s-o vad, nu cred ca pot retrai in alta zona emotiile traite aici, nu cred ca voi putea indragi vreodata alt loc, alta tara, asa cum am indragit Grecia! Am gustat numai o "frimitura" din ea, dar a fost de ajuns sa ma "droghez" pe vecie, cu nerabdare mai sterg o zi care trece pana la o viitoare vizita, dar ce-mi da putere sa imi alin dorul sunt review-urile voastre!

Scrieti, scrieti tot ce va aduceti aminte, ce v-a fascinat, unde trebuie sa mergem, nimic nu este suficient pentru foamea noastra de a citi cat mai multe despre frumoasa Elada!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[14.07.14 08:59:53]

Mutat în rubrica "Descoperă Sithonia, #EXCURSII și CĂLĂTORII" (nou-creată pe sait)

15 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
any*, ARA, ascent, biancuta, celeste, dannek, Ellada_sagapo, georgiana, ileanaxperta*, magdalena, motaneata, ninaa, sandu.53, trandafir 1970, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Neos Marmaras și împrejurimile: