ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.01.2010
    DIN: Brașov
    ÎNSCRIS: 22.07.09
    DEC-2009

In Barlogul Ursului

Departe de zgomotul soselei, in inima Muntilor Fagaras, se gaseste o cabana cocheta, perfecta pentru o distractie cu prietenii. Se poate ajunge venind dinspre Brasov spre Sibiu si la sensul giratoriu din Persani, inainte de strand, se face stanga. Dupa 7 km se ajunge in Sinca Veche unde se face stanga din nou si se merge pana la indicatorul spre Pastravaria Stramba. Atentie, indicatorul este asezat pe sensul opus, venind dinspre Sinca Noua. Pana aici drumul este bun, apoi urmeaza aventura. Privelistea insa compenseaza viteza mica cu care ne deplasam. Este un drum de pamant, denivelat. Trecem dupa 5 km de Hanul Roua Sanzienelor, un han foarte elegant unde se organizeaza si petreceri si dupa inca 3 km ajungem in Barlogul Ursilor... Se poate ajunge si de la Zarnesti prin Sinca Noua.

Constatam cu surpriza ca trebuie sa trecem cu masina prin apa ca sa ajungem la cabana, un rausor putin adanc, mai tarziu observam ca este o mica pastravarie si aici.

Nu este foarte frig pentru inceputul lui decembrie dar aerul este tare si parca imi e greu sa ma obisnuiesc cu linistea care ne inconjoara. Cabana se gaseste chiar sub padure si peisajul este de vis.

Capacitatea de cazare este de 21 locuri, noi am rezervat-o in intregime, 800 RON. La parter se gaseste un salon pentru servirea mesei, unde troneaza un urs urias din plus, mascota cabanei, care a fost invitat destul de des la dans in timpul petrecerii...

Bucataria este complet utilata, am gasit un numar foarte mare de cani, farfurii, pahare, vesela, cam tot ce e de lipsa la o adunare asa de numeroasa.

In camere te intampina o caldura placuta... Cabana este incalzita de o centrala pe lemne. Un punct minus ar fi generatorul de curent care s-a intrerupt de cateva ori in timpul petrecerii dar a fost inlocuit cu promptitudine de gazde care au fost deosebit de amabile. Ne-au pus la dispozitie si un laptop si instalatie de sonorizare.

Cabana era impecabil de curata, camerele aveau 1 sau 2 paturi duble, era si 1 apartamente cu 2 camere, se poate suplimenta pana la 30 de locuri.

Gratuit am avut la dispozitie si masa de biliard si darts iar a doua zi baietii au jucat paintball (rezervarea bilelor se face din timp) in padurea din spatele cabanei.

In curte se gaseste si un foisor, gratar/barbeque.

Zona este foarte frumoasa, de la pastravarie din apropiere se poate cumpara pastrav proaspat.

Se pot face excursii si in imprejurimi la Templul Ursitoarei (5 km), Manastirea Bucium (15 km), Cetatea Rasnov (20 km), Castelul Bran (25 km).

Noi ne-am propus sa revenim si la vara, sa putem face si un foc de tabara:)

Trimis de krondia* in 22.01.10 17:22:54

VIZUALIZĂRI: 8793 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Ursuletul dansator...
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 27.00 EUR pe cameră

Sanziana
    [22.01.10 17:32:51]

este genul de turism pe care il apreciez din ce in ce mai mult.eventual un nr de telefon si niste poze ar fi super

[22.01.10 17:39:48]

Da, zona este foarte frumoasa si, din pacate, sau din fericire, foarte putin cunoscuta...

Nu stiu daca imi este permis sa dau numarul de telefon, il gasesti pe net daca dai cautare dupa cabana.

[22.01.10 17:46:14]

poti sa-l scrii linistita si aici, krondia

[22.01.10 17:49:51]

0268 245 743

0788 303 196

[23.01.10 23:51:54]

http: //www. youtube. com/watch? v=Ox-jM6IH4f8

O prezentare completa a zonei.

[24.01.10 00:53:21]

inclus videoclipul in ecou. Fain, chiar super.

& Pe gustul meu ilustrat muzical

[24.01.10 00:56:52]

Avem gusturi comune

trandafir 1970
    [02.08.10 23:40:26]

Cand revii la vara aici, suna si tu o prietena din Bucuresti, nu se stie de unde sare iepurele... Videoclipul a reusit sa-mi ofere acea racoare pe care o cautam acum, noi cei din sudul tarii, toropiti de caanicula! Acolo este locul porivit pentru un week-end relaxant si revigorant!

[03.08.10 20:38:43]

Am fost în weekend în zonă şi am (re) descoperit şi alte locuri la fel de frumoase. Este foarte linişte, maşini puţine, iar peisajul anti-stres. Ai senzaţia că aici timpul stă pe loc. Voi reveni cu impresii. A nu se puncta ecoul.

krondia*, Sanziana, trandafir 1970
    Alte impresii din această RUBRICĂCabana Bârlogul Urșilor [Valea Strâmbei]: