ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2015
ÎNSCRIS: 11.08.15
JUL-2015

Către satisfăcător

Foarte frumos

Am luat biletele pentru aceasta vacanta cu 6 luni inainte pentru a prinde reducere. Am ales locatia si hotelul in functie de descrierile de pe amfostacolo.ro. In privinta hotelului nu ne-am inselat. In prima zi cand am ajuns acolo am parcat masina la hotel (pe strada din spate) si ni s-a certut 10 leva/noapte (10leva*7nopti*2.25=157.5 lei parcarea).

Unul din noi s-a imbolnavit si cei de la receptie au fost prompti si imediat au chemat medicul care a ajuns in 5min. Va recomand sa va faceti asigurare vacanta/calatorie! nu ni s-a cerut nici un ban, cei de la asigurari virand banutii direct in contul cabinetului.

In statiune se gasesc mai multe cabinete private care lucreaza cu asigurarile. Vi-l recomand pe cel de la hotel mimosa, e cabinetul unui medic ce are in subordine rezidenti. In nici un spital din Romania (si ma refer la cele private) nu s-a purtat nimeni cum s-au purtat cei de acolo!!! Foarte, foarte profi!!!

La hotel aveam mic dejun, pranz si cina cu bufet suedez. Nu toate mancarurile sunt bune... dar cu siguranta veti gasi ceva care sa vi se para delicios (aveti de unde alege). Tot personalul stia ca suntem romani pt ca vorbeam in engleza... in afara de menajere toti cunosc rusa, germana si engleza pe langa limba lor. Doar romanii vorbesc engleza ceilalti nu se chinuie pentru ca personalul ii intelege in limba lor.

Excelsior-ul are o trupa de animatie care in fiecare seara au cate spectacole reusite incepand cu ora 21:30 (nu le ratati) ! In timpul zilei organizeaza jocuri, gimnastica dans etc.

Nedorind sa ni se faca curat in camera puneam in usa "Do not disturb", insa intr-o zi am uitat si menajera a intrat in camera, a facut curat, paturile etc... pe masuta de la televizor aveam bani, portofelul era in geamantan si acesta era larg deschis... nu s-a atins de nimic! banutii erau acolo pana la ultimul!

Langa hotelul Admiral este un domn fffff dragut care vinde excursii. Ne-am luat la pretul de 40 leva/pers excursie de pescuit in largul marii, ni se oferea bautura la discretie si o masa formata din 4 feluri de peste si salate.

A doua zi dimineata a venit un domn cu masina, ne-a luat de la hotel si ne-a dus in statiunea Sf Constantin si Elena, de unde era plecarea in larg. Eram noi 4 si ne-a suit pe barca unde am asteptat sa mai aduca el o familie de bulgari care a mers cu noi in excursie.

Toate bune si frumoase pana cand am ajuns in larg. Prietena mea mi-a spus ca ii este rau de cum s-a aruncat ancora. M-am gadit ca e putin ametita si isi va reveni. Am mers sa pescuiesc dar cat am stat cu lanseta in apa mi s-a facut rau... deja prietena mea vomitase de 2 ori. Intre timp i se facuse rau si prietenului meu. Am rugat capitanul sa se intoarca pentru a ne lasa la mal. Acesta nu a vrut nici cand i-am spus ca il vom plati in plus. Vorbisem si cu cealalta familie si era de acord sa ne intoarcem. Capitanul o tinea pe a lui ca nu. Mai aveam de stat 3 ore pe barca si fiecare minut parca era o eternitate... Dupa vreo jumatatea de ora i s-a facut rau copilului familiei de bulgari. La solicitarea tatalui, capitanul a ridicat imediat ancora si am mers la mal.

Mare atentie!! Nu va suiti pe barca sa mergeti in larg daca stiti ca aveti rau de mare sau nu ati mai fost niciodata!

Pana la urma a preparat mancarea in barca dar la mal... eu si prietena mea nu am mai urcat inapoi dar prietenii nostri au spus ca a fost foarte buna masa!

In aceasta statiune e o destrabalare maxima. Din 10 in 10 metri sunt cluburi de noapte, sex shop-uri, saloane de tatuaj... si de la ora 22 nu mai ai loc pe strazi deoarece sunt pline cu adolescenti beti.

Dezavantajul hotelului e ca nu este pe plaja... si 2 sezlonguri sunt in jur de 30 leva.

In mare a fost frumos!!!

P. S. Daca ajungeti in zona vizitati domeniul reginei Maria de la Balcic! Se merita! In plus este degustare gratis de vinuri pe care le gasiti numai acolo! noi am plecat cu 5 sticle... :)

Trimis de ruffled in 11.08.15 13:47:36
Validat / Publicat: 11.08.15 15:24:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2191 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ruffled); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.08.15 15:23:43]

@ruffled: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=650

@ruffled, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

• Alte impresii din această RUBRICĂExcelsior Hotel: