ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2017
DIN: UK
ÎNSCRIS: 06.09.17
SEP-2017

Extrem de nemulțumit

Ghid de supravieţuire scris de la hotel

In general merg pe notele obtinute pe booking si comenturile de pe am fost acolo. Cu toate acestea am luat teapa. Va scriu chiar din hotel impresiile dar nu la cald ci in a 5-a zi, la rece.

Ma mira comentariile de aici dar eu incerc sa fiu detaliat, exact, in ordine cronologica.

Sosit la hotel la ora 15:00, cazat in 10-15 min. Am parcat masina in spatele hotelului, in "parcarea" amenajata, adica pe strada de aprovizionare din spate. Pt asta achiti 10 leva pe zi si daca esti atent vezi un afis unde scrie ca hotelul nu are grja masinii tale, Ce platesti?

Nu am avut leva si pt parcare am schimbat la receptie, cel mai prost am schimbat in statiune cu 7 leva mai mult decat aici la 300 ron, cel mai bine cu 12 leva mai mult. De ce?

Camera mare, reparatiile peretilor nevaruite, miros in baie, curat, balcon frumos, parter inseamna etajul 1, cartela pt curent, cheie pt usa, detalii de trei stele (de ex. am fixat eu draperia de la balcon, wireles doar in hol, macar la barul de psicina sa fi fost, etc.)

Piscina placuta, curata, sezlonguri, umbrele, bar si spatiu de gustari - cartofi prajiti, telemea, rosii si castraveti, carnati sau mici, crochete de cartofi si doua feluri de pitza, desert -inghetata. Asta e meniul si daca stati o vara. La bar de-ale locului, no comment. Animatorii de la piscina debordeaza de optimism si de admirat, atat ziua dar si seara. Cum spuneam, bunavointa personalului nu lipseste, managementul este insa praf.

Curatenia zilinica, dar in nici un caz de 4 stele si ma refer la: prosoape schimbate zilnic, gel de dus am cumparat dupa doua zile, ce sa mai zic de halat de baie etc... asta pt cei care au scris aici multumiti dar nu stiu ce inseamna 4 stele. Pt vreme rea exista zeci de programe tv... bulgaresti, rusesti, etc... doua romanesti si salvarea: sport si muzica.

Plaja este la aprox 10-15 min de mers pe drum, depinde de pas, si tot cam atat pe scari daca ai conditie fizica si ignori peisajul. Personal nu m-a deranjat, stiam pozitionarea si un pic de miscare nu strica. Pe plaja aprox. 36 de leva doua sezlonguri, cu saltele pe ele si o umbrela... hhhmmm, cam scump. Zone pt prosop pe nisip putine sau laturalnice. Sanse de a minca ceva bun pe plaja foarte mari, preturi decente spre medii. Transport catre plaja cu statie in fata hotelului din ora in ora si la fel invers, nu am folosit, nu stiu.

Si acum sa trecem la bomboana de pe coliva: restaurantul. In general mizez pe doua chestii in concediu: mincarea si cazarea. Restul si-l face fiecare. Cazarea am stabilt maxim trei stele dar curat. Desi nu sint un tip pretentios, maninc gatit acasa, ocazional la restaurant, ocazional prin alte tari, de trei ori in Bulgaraia anterior, nu pot sa inteleg comentrariile anterioare ca mincarea este buna. Vreti sa va zic meniul? A fost acelasi 7 zile, nu de alta.

Detaliem: un fel de tocana de carne cu - legume, cartofi, paste, prin rotatie, in aceleasi trei vase tot timpul. Un "chef" care prajea mereu ceapa, ardei gras si inca o leguma care vreti voi, pe o tava incinsa si toate musteau de ulei. Ocazional mai intra si ceva carne acolo, am prins de doua ori carne, de doua ori carnati, o data piftelo-hamburgeri. Am luat piftelele de parca vedem oaza in desert dar cand am taiat-o nu era nefacuta, era o pasta de carne rosie in mijloc. Verific si la sotie, mai rau, curgea o zeama rosie cand o taia, oare ce? Am rugat seful de sala sa vina, ospatarita a zis ca trebuie sa ma duc eu la el. I-am trimis farfuria si l-am rugat sa o manince cu "cheful".

Sa revin la meniu: sosuri, de cel putin 2-3 culori si consistente, la baza faina, curaj am avut doar pt unul. Sotia mai tenace a incercat doua. Legumele: greu sa maninci rosii si castraveti rai in Bulgaria, deci si aici au fost bune. La fel si telemeaua. Paine diversa si buna, adusa de pe la supermarket.

Ciorbele, aceeasi baza lichida, diverse denumiri si legume, acelasi gust de supa spitaliceasca un pic mai buna. Am luat intr-o seara un bol de ciorba mai zemos si am pus in ea trei bucati de hering sarat, atat de sarat ca altfel nu stiu cum il mincai, si a iesit cea mai buna ciorba din tot sejurul... de peste. Pireul? din prafuri dar incredibil de sarat. Cartofii prajiti? Salvarea mea. Mai erau ceva boluri indecise: o pasta alba sau de un rosi incert cu ceva legume sau carne tocata, imi pare rau, chiar nu am avut curaj oricata bautura gratis a fost. Pilaful? Fiert cu vreo 30 minute mai mult, pastele? de fapt fidea cu un capat uscat si restul superfiert. Salvarea a venit de la cartofii prajiti, baby morcov fiert, salata de varza rosie sau alba cu otet balsamic, ceva carne culeasa de prin tocane, cartofi natur sau copti, rosii si castraveti si omleta de dimineata, aia simpla binenteles. Salamuri? indoielnice la aspect, nu am gustat. Era sa uit, "cheful " a descoperit curry-ul. Atat i-as fi luat::curry-ul si uleiul si deja ar fi gatit mai bine.

Dulciuri? pe alese cum zicea cineva: prajituri de 3-4 feluri, de cofetarie, ieftineala, ziceai ca maninci paine dulce cu frisca si, recunosc, mai gaseai si cate un ecler sau imitatie de cremsmit. Sucuri de duzina, vinul- apa chioara, nu sint degustator, beau rar, dar o feteasca regala daca scoteam din cele trei din bagaj imi dadeau apartament in loc de camera.

Berea acceptabila daca o raportam la vin, insa daca te raportezi la o bere de acasa, nu mai zic o tara vestica... ma rog baubila. Cafeaua de dozator, un nes din ala de-ti crispa cerul gurii dar cafea; sanse de cafea din boabe, contracost macar, zero.

Fructe? struguri, pere, prune, nectarine, portocale si grefe... cred ca le-am zis pe toate. Multe nu? Aaaa si pere, am prins o data. Din para am mincat jumatate, apoi am inchis ochii sa vad daca ghicesc ce maninc. Putea fi orice fruct. Prunele bune, la fel si nectrainele, restul... plastic. Iaurt? nu am primit, pacat de cereale desi sotia zicea ca oricum erau imitatii.Lapte dulce? un dozator care aparea si disparea cu zilelele, cred ca pleca prin sat cu dorul.

O sa ziceti ca-s obsedat de mincare dar in final: curatenia in camera nu transforma camera din 3 in 4 stele, un restaurant cu multa mincare care aduce a braserie dar de-aia de prin '90 nu inseamna all inclusiv. Felicit pe cei carora le-a placut mincarea, imi pare rau pt ei ca maninca atat de prost acasa si le recomand celor care nu si-au luat inca bilet sa se gindeasca de 10 ori inainte. Daca ati mai si fost undeva mai bine, de exemplu Grecia, veti minca cum am facut eu: cu mult sos de ardei iute, asa mincarea tot nu are gust dar aluneca repede.

Concluzia? chiar daca in Bulgaria s-a mai stricat treaba, cum zicea cineva, aici e "stricata " treaba rau. Personal nu o sa mai calc in locuri cu aprecieri similare in ce priveste Bulgaria iar aici, sa vii cu un copil? Nici al unui dusman. Reproduc ce spunea un copil la masa: " tata, eu ma duc sa iau ceva dulce ca nu pot sa mai maninc CHESTIA asta "

Trimis de tomysro in 06.09.17 21:37:43
Validat / Publicat: 06.09.17 22:10:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipuri, Sunny, Nesebar

VIZUALIZĂRI: 4209 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tomysro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baia

[06.09.17 21:56:37]

@tomysro: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 50&ridAnt=81747

Văd că sunteți încă acolo (sau în zonă). Deşi de multe ori nu publicăm impresiile scrise "live" din sejur, în cazul de faţă vom face o excepţie, în scopul facilitării luării legăturii cu voi — de către alţi turişti, care probabil vor ajunge acolo, unii în scurt timp! — cât sunteţi încă în sejur, pentru posibile întrebări / răspunsuri, de multe ori foarte utile — în direct, de la "faţa locului".

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [06.09.17 23:56:57]

@tomysro:

Vorbim de Nisipurile de Aur unde ridicarea maşinilor pare sport naţional.

De fapt, plăteşti pentru a NU-ţi fi ridicată maşina de către hingherii de maşini. Amenda poate depăşi costul "parcării", aşa că nu merită să-ţi baţi capul cu asta.

tomysroAUTOR REVIEW
    [09.09.17 12:10:48]

@tomysro: Update: in penultima zi, succes la masa - o tava plina de rosii, dovlecei si vinete fara gram de ulei (bine, fara gram si de condimente dar asta s-a rezolvat usor) si o friptura de pui la aprox 5-10 minute distanta de a fi si rumena dar macar facuta. Adaug poze, inclusiv cu "amintirile": emblema rupta de la "super masina " mea, un opel )) si urticaria iesita inainte de a pleca.

tomysroAUTOR REVIEW
    [09.09.17 12:33:33]

@nicole33: nu-mi bat capul, e clar, dar relatarea cu parcarea este tot in spiritul genaral al postariil: hotel de 4 stele, unde exista niste standarde

[09.09.17 16:30:00]

@tomysro: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

ninaa
    [19.10.17 14:47:00]

Doamne, am ras cu lacrimi...

Caut referinte pentru vacanta de anul viitor si sincer nu stiu ce m-a apucat sa selectez Nisipuri... am jurat ca nu mai calc acolo nici obligata! In fine, altfel cum m-as fi binedispus azi? Totusi cum v-ati putut pacali asa, la banii astia mergeati la un hotel decent? Bafta in alegerea urmatorului concediu.

ninaa, tomysro
    Alte impresii din această RUBRICĂExcelsior Hotel: