ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2015
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 03.05.11
JUN-2015

Hotel Mina Beach, Agios Stefanos (Mykonos)

Citind pe AFA review-uri, observ că impresiile despre cazări primează. Și e un lucru bun pentru mai buna informare a potențialilor turiști. Recunosc, prefer impresiile despre locurile vizitate. Dar mi s-a întâmplat să caut pe site și informații despre cazări și mi-au fost de folos. Înaintea plecării în sejurul meu din insula Mykonos, tot ce am găsit referitor la hotelul Mina Beach din Agios Stefanos era prezentarea de pe site-ul agenției, și aceea cât se poate de minimă. Dar cât era de aproape de realitate sau nu, nu aveam să aflu decât la fața locului. Din experiență știu că prezentările pe site-urile agențiilor sunt în general exagerate, scopul fiind atragerea turiștilor. De data aceasta, nu s-a exagerat prea mult.

Cum despre hotel nu s-a scris nimic pe AFA, consider că trebuie s-o fac pentru informarea cititorilor doritori sau nu de Ciclade.

Am achiziționat pachetul turistic în luna mai, la prețul de 394 euro, cu toate taxele incluse, pentru perioada 24.06-1.07. A fost o ofertă specială găsită pe site-ul unei agenții, ieftină, zic eu, pentru Mykonos unde prețurile sunt mult mai mari. De exemplu, în aceleași condiții, dar după epuizarea ofertei, costul s-a ridicat la 726 euro/ persoană.

Zborul a fost cu TAROM. După 1h și 20 min am aterizat pe aeroportul din Mykonos. A urmat transferul la hotel și la orele 13 eram deja în cameră. Totul a decurs repede. Am fost patru români în hotel, restul alte nații.

Mina Beach, cum apare pe site-uri, pentru că pe hotel scrie doar Mina, este un hotel mic, la noi ar fi pensiune, cam 20 de camere. Se află într-o clădire ce respectă arhitectura cicladică, din exterior pare o casă familială mai mare. Albă, asemenea celorlalte din zonă, cu ferestre și uși nu albastre cum este înfățișată pe site, ci un gri- bleu, cu vedere la mare, chiar dacă nu toate camerele beneficiază de acest avantaj.

Pe plaja din Agios Stefanos, o mică stațiune aflată aproape de Mykonos Town sunt mai multe hoteluri, dar numai două sunt foarte aproape de plajă. Unul dintre cele două este Mina Beach. Probabil denumirea„Beach” a fost adăugată de agențiile de turism, tocmai pentru a arăta că se află în apropierea plajei, ceea ce caută majoritatea turiștilor.

Ca și alte hoteluri din Grecia, și acesta este o afacere de familie, un alt „Mina” aflându-se în orașul Mykonos.

Așadar, amplasarea foarte bună. Până la plajă faci 5 minute. De asemenea, foarte aproape și de stația de autobuz care te duce în 10 minute în Mykonos Town. Foarte aproape și singurul market din stațiune. Strada urcă ușor în pantă de la plajă/ stația de autobuz până la hotel. La parter se află recepția, bucătăria și o sală de luat micul dejun cu patru mese. Ai impresia că te afli acasă, în propria bucătărie. Afară, pe un fel de terasă despărțită de șosea printr-o bordură înaltă din piatră, alte patru mese. Am mâncat de fiecare dată pe mica terasă, chiar dacă am avut parte de zgomotul aferent și de vânt. Trebuie să subliniez că vântul este puternic, mai ales dimineața și seara. Și pentru că am ajuns la capitolul „mic dejun”, acesta este cât se poate de frugal: un ou fiert, o cutiuță cu unt, două cu gem, o felie de chec, două de pâine prăjită, un pahar de suc de portocale, din cutie, cafea sau ceai, la alegere. Nu mai spun că zilnic a fost același mic dejun. Nu că nu mi-a ajuns, dar parcă aș fi vrut să fie ceva mai variat, oul să fie înlocuit cu altceva, poate o felie de brânză feta, că doar eram în Grecia! Veți crede că de vină a fost criza. Nu, nu criza și-a pus amprenta pe meniu. Am aflat că în funcție de stelele hotelului, li se impune de autorități și meniul. Mina Beach apare și cu 2 stele, și cu 3. Depinde de cine vrea să promoveze hotelul. Și tot responsabilii cu promovarea ne informează că distanța între Agios Stefanos și Mykonos Town este de 2,5 Km, iar până în Portul Nou, Tourlos, sunt 500 metri. Vă spun că distanțele sunt mai mari, așa cum am scris și în review-ul despre plaja și stațiunea Agios Stefanos.

Să trec la cameră. N-a fost cu vedere la mare, dar a fost mai bine, beneficiind de răcoare și nefiind nevoie să folosim aerul condiționat, care era în preț. Mobilierul nu e nou, dar nici foarte vechi. O cameră standard, cu două paturi separate, noptiere, locuri de pus bagajele, dulap, o măsuță cu oglindă, frigider, televizor plasmă. Lenjerie curată, cuverturi frumoase. Pe jos gresie. Baia cu duș, uscător de păr, recent renovată. Curățenie zilnic, schimbat prosoape la fel, lenjeria cred că de trei ori într-o săptămână. Am avut bucuria să fie cameristă o româncă. Spun bucuria, și nu exagerez, dar, cum nu ne puteam înțelege cu patroana, întâlnirea unui conațional a fost un lucru îmbucurător. Maria ne-a dat și informații despre ce puteam vedea, unde ne puteam duce, ba mai mult, ne-a pus în legătură cu un român ce era stabilit acolo și care ne-a plimbat cu mașina într-un tur al insulei. Am achiziționat sejurul printr-o agenție, una cunoscută, dar care nu ne-a asigurat asistență turistică în limba română, și pot spune că ne-a lăsat să ne descurcăm cum putem.

Un punct forte al hotelului este terasa. De fapt sunt două, la fiecare nivel. De pe terasă, ai o priveliște frumoasă asupra mării, plajei, a clădirilor așezate în pantă și care compun mica stațiune Agios Stefanos. Scria un user despre un hotel că este pentru persoane nepretențioase. Eu nu pot să dau asemenea verdicte. Pretențios față de ce și de cine? Eu consider că pentru prețul plătit, hotelul este bun. Și a corespuns pretențiilor mele: să fie aproape de plajă, să nu parcurg distanțe mari și greu accesibile spre obiectivele vizate de mine, să fie curat. Cazarea rămâne pentru mine un loc unde mă odihnesc după plajă și la sfârșitul unei zile în care mi-am umplut sufletul de frumusețile locurilor vizitate.

În concluzie, doritorilor de Ciclade, le recomand un hotel care poate fi și ieftin când sunt oferte și este extrasezon, dar și scump în rest, aflat într-o stațiune liniștită, aproape de plaja cu nisip fin și de orașul Mykonos.

Trimis de Rodel in 09.08.15 23:54:07
Validat / Publicat: 10.08.15 01:26:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2985 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rodel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul Mina Beach din Agios Stefanos (insula Mykonos).

[10.08.15 01:25:38]

RodelAUTOR REVIEW
[10.08.15 11:24:58]

@webmaster98 - Este O. K. !

calatorul
[21.10.15 14:25:40]

Multumim pentru impresii, sunt binevenite, stiu cum e sa cauti un hotel despre care nu ai decat informatii turistice, cam nesigure de obicei. Frumoase locuri si frumoase poze, inca nu am ajuns pe acolo, anul asta am fost tot in Grecia dar pe continent, prudent cu insulele pe vreme de criza, dar poate vara viitoare... VAcante frumoase in continuare!

calatorul, Rodel