ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2008
JUN-2008
[?] AD. + 1 COPII

Delphin Diva Premiere - nimic de reprosat

HOTELUL

Delphin Diva este fostul Riva Diva, care anul acesta a fost cumparat de grupul Comert care mai detine Delphin Palace din Lara, Delphin de Luxe Resort si Delphin Botanik din Alanya.

Hotelul a fost revovat anul acesta si adus la standardele si servicile celorlalte Hoteluri Delphin.

Resortul are o suprafata de 28 000 m2 care desi e mai mica in comparatie cu alte resorturi din zona nu-ti da in nici un moment senzatia de inghesuit sau aglomerat. Ba din contra avanad o suprafata mai mica poti ajunge foarte repede in orice loc si surprinzator pentru un hotel din Lara are foarte multa verdeata.

CAMERA

Nu este foarte mare, are un pat dublu, unul simplu si o mica canapea. Exista un seif, minibar care contine 2 sticle cu apa plata, 2 cu apa minerala, 2 beri, 2 sucuri pt copii, 2 sticle de pepsi (normal + light), o sticla de mirinda, ciocolata si alune. Tot ce se consuma din el, a doua zi este inlocuit. Cine doreste sa bea un ceai sau o cafea in camera poate, deoarece exista un fierbator, diverse ceaiuri, ness si zahar.

Curatenia se facea zilnic iar prosoapele din baie la fel se schimbau in fiecare zi, chiar daca nu le puneai pe jos. Aerul conditionat era centralizat dar facea foarte bine fata inclusiv in restaurante si in lobby.

PISCINELE SI PLAJA

Exista piscina principala care are o adancime intre 120-140 cm, piscina pentru copii cu adancimea intre 90-110 cm, inca o piscina mai mica unde sunt amplasate 3 topogane pentru adulti si piscina interioara care are si un jacuzzi. Deasemenea la piscina pentru copii sunt topogane mai mici care functioneaza intre orele 10-18. La piscina principala, la 2 intrari este o chestie interesanta ca o perdea cu jeturi de apa foarte puternice plus pe toata latimea scarilor (cam 3 m) un fel de jacuzzi. Langa piscina pentru copii se afla locul de joaca cu diverse chestii specifice si miniclubul pentru cei mici unde sunt 4 animatori care se ocupa de ei punandu-i sa deseneze, sa creeze divese masti sau organizand diferite jocuri, chiar intr-o zi le-au organizat un mic spectacol cu un magician. Dealtfel cea mica a mea era ba in apa, ba la miniclub . Aveau si luna park langa plaja dar care inca nu functiona fiind nou construit. Doar in 3 zile impreuna cu stafful luau copii de la miniclub si porneau masinariile alea vreo jumate de ora sa poata sa se bucure de ele. Am inteles ca nu aveau toate aprobarile dar spuneau ca in maxim o saptamana o sa fie totul in regula

Plaja este foarte lata, cu nisip insa intrarea este destul de abrupta in mare. O mica chestie, nisipul frigea in asa hal incat trebuia sa mergi incaltat in slapi pana la mare sau sa o iei pur si simplu la sanatoasa pana la apa .

Si pe plaja si la piscine pe langa obisnuitele sezlonguri mai erau mici casute cu saltea si multe pernute unde chiar puteai sa tragi un pui de somn la amiaza sau sa te feresti de soare.

RESTAURANTELE, BARURILE SI SERVICILE

Restaurantul principal unde puteai servi cele 3 mese principalale este impartit in doua zone. Partea de interior unde gaseai o multime de feluri de mancare gatita, salate, dulciuri (prajituri, torturi, baclavale, etc) fructe (pepene, piersici, caise, cirese, mere, portocale) sucuri proaspat stoarse din portocale etc si partea de terasa unde exista un loc special amenajat unde se gatea pe loc. Diminatea oua (ochiuri tari sau moi, omlete cu diverse, clatite, ceva placinte turcesti). La amiaza si seara aici se faceau gratare (pui, vita, miel, peste zilnic) sau diverse specialitati facute tot pe loc (intr-o zi calamari, in alta scoici cu orez sau paste cu shrimps etc) Tot aici seara era si pui la rotisor. In interior exista si o zona pentru copii special amenajata.

Oricat de mofturos ai fi era imposibil sa nu gasesti ceva pe placul tau de mancare. Cum te asezai la masa venea un chelner si te inteba ce doresti de baut.

La iesirea din restaurantul principal pe partea stanga era Cinna Lobby Bar care era deschis non stop cu toate felurile de bauturi inclusiv din import iar pe dreapta erau mai multe magazinase

Jos in drumul spre piscina era un alt restaurant deschis 21 de ore cu diverse feluri de mancare, iar langa era vitamin bar cu sucuri proaspat stoarse. Langa barul de la piscina mare care era in forma de vapor erau cateva locatii unde zilnic intre diferite ore se putea manca gozleme (un fel de placinte cu diverse umpluturi), kebab (foarte bun), kumpir (cartof copt cu diverse sosuri), waffe, porumb fiert, iar intre piscina si plaja mai era o terasa unde puteai lua masa de pranz. De altfel eu nici nu prea mergem la masa de pranz la restaurantul principal, deoarece in zona piscinei gaseai tot timpul ceva bun de mancat.

Sa va zic si o chestie care m-a uimit, pe langa berea Efes la dozator, peste tot exista bere la sticla de 330 ml (3 feluri Efes light, ice si dark) si sampanie.

Baruri mai gaseai si pe plaja, pe ponton, langa amfiteatrul unde seara se tineau spectacolele, langa receptie, in sala de jocuri si biliard, chiar si un club de noapte. Toate erau deschise pana la ora 24 cu exceptia celui de langa restaurantul principal (Cinna Lobby Bar non stop) care avea si o super terasa si unde in fiecare seara era muzica live (se putea si dansa) si a clubului de noapte (Double Day Night Club deschis pana la ora 2).

Inghetata era toata ziua la barul de la piscina inclusiv seara la restaurantul principal.

In afara de plaja si pe ponton peste tot erai servit la masa (dar puteai sa mergi si tu la bar sa ceri ce vrei) plus ca tot timpul se plimba un tip cu un carucior cu bauturi, sucuri, cocktailuri iar altul cu morcovi si castaraveti la gheata. Inclusiv seara la spectacolele de la amfiteatru venea cineva sa serveasca bere si sucuri. Existau si 5 restaurante a la carte dar nu va pot spune nimic despre ele ca nu am fost. Stiu ca trebuia sa faci rezervare cu o zi inainte.

Tot langa piscina organizau ziua diferite jocuri la care erai invitat sa participi iar in 2 seri au organizat de la 22: 30 petreceri cu o formatie care a cantat muzica disco iar in alta seara o petrecere latino. Pentru cei care doresc sa joace tenis sunt 2 terenuri de tenis de camp si 2 mese de ping pong pe care le poti folosi fara sa platesti ceva extra.

Seara era la amfiteatru mini disco pentru copii urmat de cate un spectacol tinut de animatori.

Tot personalul era amabil, uneori chiar prea amabili:)

Chiar langa hotel sunt mai multe mall-uri, bazare de unde poti face mici cumparaturi.

Despre Lara ce sa va zic o localitate micuta unde se afla mai multe resorturi de 5* cateva mall-uri, bazare si cateva blocuri de locuinte noi construite.

Am fost intr-o zi si la Side pentru show-ul Fire of Anatolia pe care va recomand din toata inima daca puteti sa nu-l ratati. Merita toti banii.

In concluzie va zic ca merita sa luati in calcul si acest hotel pentru vacantele voastre.

Trimis de Andox in 24.06.08 06:47:06

VIZUALIZĂRI: 6037 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andox); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15x \"Perdeaua de apa\"

sibicrengut [12.02.09 12:05:01] »

am si eu o intrebare -rugaminte. pe toate siteuri despre acest hotel scrie ca distanta este la 15 km de centrul orasului antalya...eu vreau sa te intreb ..acolo scrie ca e in lara ..e aproape de lara sau e departe de centrul larei? eu as vrea sa mai ies si sa fie mai aproape ..sa nu fie asa izolat. am fost acum un an la kusadsi la 5 stele si mergeam cu dolmusul pana in oras o jumatate de ora ..imi era foarte peste mana sa ies...te rog spune mi cat este dinstanta de la hotel pana in lara centru?

multumesc , vreau foarte mult sa merg la acest hotel

Andox [12.02.09 13:42:00] »

Da, este cam la 15 km distanta de orasul Antalya in satul , statiune (nu stiu cum sa-i zic) Lara . Lara sigur nu e oras poate o sa fie odata . E un bulevard cam de 3-4 km unde pe partea cu marea se afla resorturile de 5 * si peste drum blocuri cu magazine la parter , locuri virane si un mall mare Antalium. Cum o sa vii de de la aeroport pe dreapta sunt hotelurile in ordinea urmatoare :Barut , Kervansaray Lara , Miracle , Titanic si Lares Park , urma un teren viran destul de mare ,un bazar , cateva magazine si fast food-uri, Delphin Diva , iar un teren viran (mai mic) , Delphin Palace , Fame Residence , Concorde , Limak Lara ,Sherwood , Royal Wings si Kervansaray Kundu iar pe partea stanga blocuri , mici magazine si malul Antalium.Si asta e Lara . Poti vedea amplasarea foarte bine si pe Google Earth.

Nu te gandi ca Lara este cine stie ce oras , dar poti iesi seara sa te plimbi ,sa intri prin magazine etc.

Daca vrei distractie , sa iesi in oras, singura solutie e sa mergi in Antalya cu microbuzul 105.

sibicrengut [12.02.09 14:15:25] »

Multumesc mult . acum stii cum e omul iti ia toata mana..daca tot stii si sunt sigura ca ai fost si in antalya oras..ai fost cum e?ce poti sa mi zici? exista si pe acolo bazar?

Andox [12.02.09 14:43:48] »

Orasul e frumos (cat am vazut din el) dar sincer nu stiu in care care zona am fost , pentru ca noi am mers cu o masina de la agentia de turism si fiind gratis tipa ne-a dus pe la o fabrica de piele , una de covoare si ceva magazin de bijuterii (scumpe in draci toate , nu am cumparat nimic)., apoi ne-a lasat vreo 3 ore in centru (zicea ea) pe unde ne-am plimbat , am vazut si o cascada plus erau ceva magazine cu preturi mai umane.Nu stiu daca era bazarul din Antalya dar era o strada cu multe magazinase.

Deci daca va zice si voua de "excursia" asta gratis in Antalya , va spun ca nu merita , pierdeti timpul pe la fabricile alea degeaba, mai bine luati un ghid turistic si mergeti de capul vostru cu microbuzul .Daca nu ma insel avea si hotelel 1 cursa pe zi gratis in Antalya.

sibicrengut [12.02.09 14:59:10] »

E super asta daca ar face hotelul o cursa gratis ....eu o sa ma duc sa vad antalya..in kusadasi am fost singurei asa de capu nostru cu dolmusul si de acolo se vedea centrul....cu ce agentie de turism ai fost tu?

Andox [12.02.09 15:18:37] »

Noi am fost cu Tez Tour , sunt chiar OK . In afara de intarzierea avionului vreo jumate de ora chiar nu am ce sa le reprosez.

sibicrengut [16.02.09 20:13:22] »

cine stie daca se pune si la acest hotel un microbuz la dispozitie catre antalya?

Alex_Macedo [26.02.10 12:30:35] »

Uite cum am omis acest review !!!! Mea culpa !!!

imi pare rau prietene Andox ca de-abia acum l-am descoperit!!....este scris exact cum imi place mie...pe puncte !!! 400 de la Alex !! vine-vineeee

P.S.....ma mir cum lumea nu a dat aici puncte...e foarte bine structurat!! Pacat!!

aaaaaa...inca ceva!!! Ai niste poze cu ceva haleala din Tg.Mures....mi-a cazut falca !!

webmasterXY* [26.02.10 12:39:26] »

Alex, review-ul lui Andox este scris la inceputurile site-ului cand nu erau la indemana PMA-urile...noroc ca l-ai dezarhivat si l-ai scos la lumina

Alex_Macedo [26.02.10 12:46:41] »

NOTA: A nu se puncta!!!

Daca stau sa ma gandesc bine... atunci... la inceputuri, am plagiat la modul pozitiv structura primului meu review cu hotelul din Egipt dupa scheletul/asezarea de text scris de Andox!! .....in fuga, fara sa citesc, in ideea ca voi reveni mai tarziu aici!!

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [26.02.10 12:58:23] »

Asa e web 99 pe vremea aia scriam din placere doar pentru bucuria de a putea sa ajuti pe altii in alegerea inspirata a unui hotel. Fiind de pe la inceputul site-ului pe aici (chiar Cornele ai vreun contor al inscrierilor pe site? sunt in primii 50? ) nici prin gand nu-mi trecea unde o sa ajungem.

Alex stai linistit ca si eu am copiat structura dupa un review a lui Cornel din 2007 scris pe un forum despre alt hotel Delphin))

Si mersi pentru puncte, sunt mandru ca primele mele PMA-uri au venit de la tine.

Alex_Macedo [26.02.10 13:14:07] »

Nota : A nu se bla-bla....

Andox !! Nici ca se putea altfel!! Review-ul atinge aproape toate intrebarile care ar fi putut apare pe parcurs....si ma bucur ca l-am scos la lumina,primele 400 fiind de la mine !!! Ar trebui comunitatea sa bage un ochi!!!

Pe...oricand!!

mirelab [26.02.10 13:14:44] »

@Andox... ce vremuri (chiar daca eu m-am alaturat mai tarziu) cand scriam fara sa ne gandim ce PMA-uri o sa primim si ne bucuram de fiecare review "altfel" pe care il gaseam dimineata pe site

... acum deja este avalansa de reviews-uri si cu greu mai tinem pasul cu cititul)

... si urmatoarele 400 de la mine

@Alex, comunitatea s-a conformat si a bagat un ochi)

Admin [27.02.10 22:44:02] »

aceasta este o confirmare oficiala a statutului de "membru fondator al comunitatii AmFostAcolo" pentru Andox, fiind exact a 26-a persoana care si-a creat cont pe site

mili1983 [11.03.10 02:30:13] »

hehehe...sa lipseasca marte din post?? Vin si eu cu niste puncticele ...poate dam la omul asta superbonusul ...ca merita...si scrie tare fain si super util.

Andox...chiar sunt in cautare de hoteluri de 5 stele in draga mea Turcia...pentru luna de miere...Ce zici? E de venit aici? sau mai bine merg in croaziera pe Mediterana?

Alex_Macedo [11.03.10 07:52:21] »

Preturi oferta:

Delphin Botanik, Alanya 5*, per pax, iunie 569 euro, plata pana in 15 martie, 7zile, AI.

Delphin Deluxe Resort Land, Alanya 5*, Ul All 649 euro, 7 zile, plata pana in 15. martie,chel fara taxe....alea mai vin adaugate !!

Ce zici Andox?? Merita??

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [11.03.10 13:08:56] »

@Mili rezolvam treaba, nu-i problema ca e mult de vorbit. Un hotel unde eu as fi mers in sapta-luna de miere (desi unii il considera kitsch) ar fi Adam&Eve, camera imensa, oglinzi peste tot, jacuzzi in mijlocul camerei, piscina kilometrica etc etc.

Iti pun un filmulet silly si dar haios.

@Alex amandoua sunt bune dar... au 2 neajunsuri:

plaja cu pietre

transfer lung de la aeroport

Vezi ca anul asta e in voga Rixos Lares, hotel in Lara langa aeroport, renovat anul trecut si preluat de Rixos anul acesta are preturi promotionale undeva pe la 1300/7 nopti sau 1600/10 nopti fara taxe.

Alex_Macedo [11.03.10 13:19:09] »

Mersi mult Andox!! Acum ma uit... sa ne hotaram odata... ca acum vine aprilie... pastele... luna mai si gata trebuie s-o iei din loc si te trezesti ca nu te-ai orientat destul!!

Rixsos Lares... mmmmmmm

NOTA : A nu se bla-bla................

Mihaela Dinu [25.03.10 16:53:48] »

Pentru mine a picat la fix ecoul tau la propriul review (cel in care-i raspunzi lui Alex Macedo la ofertele pontru hotelurile Delphin). Astazi incercam sa ma decid asupra unuia dintre ele, trebuie sa fac rezervare pana la 31 martie. Acum am de ales intre 2 variante: Delphin Diva Premier si Rixos Lares! Multumesc ! (am si punctat, binenteles)

michaela_1961 [16.05.10 15:26:16] »

@ Alex, ce ai ales pana la urma ? Imi pare rau ca n-am fost pe faza sa-ti dau detalii despre Delphin-Alanya, unde totul a fost la superlativ. De aceea a fost si grea alegerea hotelului de anul acesta, de teama sa nu nimeresc ceva sub standardul Delphinasilor.

@ Andox, de tine parca stiam unde mergi anul acesta, dar acum am un mare lapsus. Imi mai spui o data, te rog ?

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [16.05.10 16:04:19] »

Nu am nimic programat Michaela ca e crizat cardul

O sa vad poate pica vreun last minute bun desi parca ma tenteaza mai mult Grecia anul asta.

sibicrengut [16.05.10 16:06:44] »

grecia are 25 la suta reduceri am citit in ziarul de azi

michaela_1961 [16.05.10 16:29:44] »

Da, stiu cum e, ptr. ca si noi ne-am "aruncat" ca inconstientii, iar acum ma consolez cu ideea ca meritam. ))

Sa stii ca si Kusadasi-ul este o statiune cu preturi acceptabile fata de Antalya si chiar frumoasa, in primul rand ptr. ca este verde. Sunt hoteluri la care m-as intoarce, dar cel mai mult mi-au ramas in suflet vilele amplasate pe malul marii la care am stat, singurul inconvenient fiind faptul ca trebuia sa gatim. Dar fiind cu auto propriu nu era nici asta greu, ca mergeam la mall si apoi puneam pe gratar de toate. Acum, problema noastra este ca nu mai rezista masina la asa drum lung si de aceea am schimbat destinatia catre Antalya.

Bafta si sa faci cea mai buna alegere !

Alex_Macedo, Andox, michaela_1961, Mihaela Dinu, mili1983, sibicrengut
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin Diva Premiere Resort (ex Riva Diva) :