ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2015
ÎNSCRIS: 16.04.10
AUG-2014
2 AD. + 1-7 ani COPII

Riunione 3 stele? As intreba pe ce criterii le-a obtinut

La intoarcerea de la Cluj in august anul trecut am vrut sa petrecem o zi si in Brasov, drept pentru care am cautat sa rezerv ceva pentru o noapte, iar ca zona ne interesa sa fie in apropierea drumului spre Poiana deoarece era tinta noastra principala.

Am gasit pe booking Pensiunea Riunione care indeplinea toate cerintele noastre si in plus avea si un scor “Superb”.

Dupa ce ne-am cam invartit pentru ca accesul e intortocheat si pensiunea nici nu e semnalizata corespunzator, ajungem la destinatie in urma indrumarilor telefonice ale celor de la pensiune.

O curte frumos ingrijita in care se lucra pentru amenajarea unei parcari, am apucat sa aruncam o privire in vale... o vedere exceptionala asupra unei parti a orasului. In drum spre receptie am deranjat o pisica ce-si facea siesta la soare.

La intrarea in pensiune ne-a izbit un miros puternic de prajeala, intram in living unde se afla si receptia si suntem intampinati de doamna casei care se scuza pentru mirosul puternic spunand ca prajeste niste mici si friptura la pentru muncitori. Incercam sa nu luam in seama mirosul, fara succes.

Am observat si dezordinea din living, stiam deja de la doamna respectiva ca exista si un copil si am trecut cu vederea, stiind cum e cu prichindeii si jucarii aruncate peste tot. Totusi, e o pensiune si se presupune ca acel living e spatiu comun unde oaspetii isi pot petrece ceva timp. Acea dezordine, de fapt nu dezordinea in sine ci jucariile imprastiate iti transmiteau mesajul ca acel spatiu apartine altcuiva si tu nu ai acces.

In fine, trecem peste si ne lasam condusi spre camera noastra, camera nr. 3... hol larg, tonuri de bej, usi de lemn a caror culoare se armonizeaza cu culoarea peretilor si a podelei.

Camera 3 este prima camera pe stanga cum urci pe scari. O camera mica cu pat matrimonial in care era instalat un pat suplimentar pentru copil. Imediat in dreapa intrarii se afla un birou cu un fotoliu a carui tapiterie portocalie era patata, o fereastra ce da spre calea de acces spre pensiune, jaluzele verticale portocalii. Pe peretele opus intrarii se afla o mica comoda in care este incadrat un mini frigider. Deasupra, cocotat aproape de tavan un LCD, in stanga usa de intrare in baie, dulapul de haine foarte incapator. Tavanul lambrisat cu lemn, podeaua parchet laminat care avusese si zile mai bune, clar.

Usa de la baie se inchidea cu dificultate si zgomot totodata. Baia de mici dimensiuni este imbracata in faianta albastra, are un dus pe peretele din dreapta, un lavoar care este din categoria celor compacte, toaleta. Am remarcat imediat dusul care nu parea sa i se fi acordat atentie in cadrul procesului de curatenie, am hotarat ca nu-l vom folosi... Aveam sa constatam si ca toaleta curgea si e necesar sa purtam incaltaminte ca s-o putem folosi.

Am zis ca pentru o noapte si avand in vedere pretul platit nu trebuie sa facem nazuri. Totusi nu puteam sa scap de senzatia de mizerie, de ieftinaciune... mobila de pal, fotoliul patat, pledurile de pe pat care numai curatenie nu-mi insiparu, prosoapele de la baie, dusul murdar, toaleta care curgea, usa care scartaia si trebuia sa te opintesti in ea ca sa se inchida...

Camera 3, asa cum am gasit-o noi nu era sub nicio forma camera de 3 stele...

Eu cred ca niciunul dintre cei care au acordat calificativul “Superb” nu au fost cazati in aceasta camera. Sau sunt eu carcotasa, sau poate de cand am fost noi s-or fi schimbat ceva lucruri...

Micul dejun frugal, ca sa ma exprim delicat ni s-a servit la masa, cafea, ceai (1 cana de persoana) cateva feliute ultra subtiri de salam/mezel/cascaval (dintre cele mai ieftine si de o culoare incerta), o rosie de persoana, niste felii de paine cu miros dubios. Copilul n-ar fi putut manca nimic din ce am enumerat mai sus drept pentru care am intrebat daca exista si alte optiuni... Foarte surprinsa si oarecum deranjata doamna ne-a spus cam jumatate de gura ca ar mai fi ou fiert/omleta la alegere... Am insistat si am intrebat daca macar ceva cereale exista. Am primit niste musli in final.

La inceput mi s-a parut amabila doamna, dar dupa experienta cu micul dejun am realizat ca era doar “zambetul din obligatie”...

Ne-am lipsit in final de micul dejun, copilul nu a putut manca cel musli, si ne-am grabit sa plecam gandindu-ne ca o sa gasim ceva in centrul vechi, lucru care s-a si intamplat.

La plecare, vazand ca nu primim niciun bon/factura, am solicitat eu acest lucru. Cam fara avant mi s-a intocmit o factura.

Nu, nu mi-a placut, n-as mai sta acolo nici macar pentru o noapte si nu, nici nu o recomand altcuiva. Exista locuri in Brasov cu acelasi nr de stele si cu preturi similare care nu sufera comparatie cu Riunione.

Vacante placute!

Trimis de dandana in 08.08.15 01:10:21
Validat / Publicat: 08.08.15 01:35:10

VIZUALIZĂRI: 1072 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dandana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera nr 3 Riunione

Dan&Ema
    [08.08.15 05:51:18]

Primul vot pt un reiew sincer

[08.08.15 11:26:38]

@Dan&Ema - Multumesc pentru vizita si vot

[08.08.15 12:00:37]

@dandana - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[08.08.15 13:30:18]

@webmasterX - Nu, nu este ok, de la punctul unde ati marcat se merge mai sus, prima alee la dreapta, e un camion cu prelata galbena pe care scrie Singold Mobel. Vis-a-vis este pensiunea, masina google a mers pana unde sunt niste masini parcate. Acolo este intrarea in parcarea din curtea pensiunii. Am incercat sa repozitionez eu pinul respectiv dar nu am reusit

[08.08.15 13:47:07]

@webmasterX - 45.653782, 25.579487 astea sunt coordonatele corecte

[08.08.15 14:37:59]

@dandana - Mulţam fain.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

Dan&Ema, dandana
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Riunione: