ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2015
JUL-2015

Sub orice critică

încărcat de pe telefon!

Pensiunea Prodelta, scump si nesatisfacator

Am sa impartasesc cu voi experienta noastra de la pensiunea Prodelta.

Am plecat din Bucuresti cu maxi-taxi pe data de 17.07.2015 la ora 7:00 cu destinatia Tulcea. Pretul unui bilet a fost 70 RON/persoana fara reducere. Am ajuns in Tulcea la ora 11:30 si am sunat la pensune, ni s-a transmis ca me va astepta o barca la debarcaderul din Murighiol.

Intre Tulcea si Murighiol sunt 39 km, dumul il puteti parcurge cu un alt maxi-taxi care are statia in acelas loc unde va lasa masina Bucuresti -Tulcea. In autogara am avut noroc cu un localnic care ne-a recomandat un domn cu masina personala care ne-a transportat pana la debarcaderul din Murighiol. Tin sa precizez ca din locul unde opreste maxi-taxi de Murighiol pana la debarcader mai trebuie sa mergeti cam 20 de minute pe jos.

Ajunsi la debarcader am fost intampinati de barca pensiunii Prodelta care ne-a transportat pana la cazare. Transportul este de 40 RON / persoana dus-intors. La cazare am fost primiti de catre administratorul pensiunii care ne-a prezentat camerele.

Am fost 3 persoane, am inchiriat doua camere, una single si una matrimoniala. Cea single de la parter era destul de mica, cu doua paturi de o persoana si dotata cu televizor, frigider, aer conditionat si baie proprie. Aceasta camera are un geam care da pe hol, in interiorul vilei.

Camera matrimoniala are aceleasi dotari ca si prima camera, diferenta o face doar patul care este pentru 2 persoane si geamurile care dau in curtea pensunii. In principiu rezervarea a fost facuta pentru 3 nopti dar am prelungit-o pana la 5 nopti. In ultima noapte am inchiriat una dintre cele 2 casute din spate si am platit 150 de RON. Camera single a fost 130 RON in fiecare seara iar camera matrimoniala a avut pretul de 190 RON vineri si sambata iar de duminica pretul a fost de 170 RON.

Apa din camera de sus mirosea a canal si internetul wireless nu functiona decat pe telefon. Am precizat telefonic in momentul rezervarii de 2 ori ca am nevoie de conexiune wireless buna pentru laptop si am primit asigurare ca asa va fi dar nu a fost.

Curatenia in camera a fost facuta doar inaintea inchirerii, deci nu a venit nimeni prntru schimbarea prosoapelor sau a lenjeriei pe tot parcursul sederii.

Meniul de la restaurant este foarte saracacios iar preturile sunt destul de mari. Nu au avut ingredientele necesare pentru prepararea mancarurilor desi noi am platit pret intreg pt tot ce lipsea din farfurie. Am fost serviti cu paine mucegaita si in schimb am primit mii de scuze. La bucatarie gateste administratorul impreuna ca sotia lui, pe langa asta, tot ei sunt si "ospatari".

Mancarea dureaza foarte mult pana este gata iar gustul lasa de dorit mereu. Din 4 feluri de ciorba se prepara doar cea de peste, restul existand doar in meniu.

Apa la 0,5 are pretul de 4 lei si sucurile la 0,5 sunt 5 lei. Va sfatuiesc sa veniti cu provizii de apa si mancare pentru ca riscati sa platiti exagerat de mult. Pensiunea dispune si de o bucatarie de vara unde va puteti prepara ce doriti.

Plimbarile cu barca sunt foarte scumpe, 85 lei ora de mers continuu. Noi am iesit doar la pescuit cu barca si pentru 40 de minute de mers plateam pret intreg.

Inca un aspect legat de vila, se aude absolut TOT prin peretii subtiri, iar daca aveti ghinionul sa fie si turisti galagiosi mai bine va luati protectii pentru urechi.

In ceea ce priveste pescuitul noi am fost cand nu era sezon, deci captura a fost mica. Pe canalul din fata pensiunii nu se poate pescuii pentru ca trece cate o barca la 2 minute, iar in canalul din spate se devarsa dejectiile si pestele este foarte mic.

In 5 nopti de cazare, plimbari cu barca si toata consumatia de la restaurant, pentru 3 persoane am platit 4000 lei. Un sfat ar fi acela sa platiti imediat ce ati comandat pentru ca unele persoane s-au trezit cu nota incarcata.

Daca aveti vicii procurati tot ce aveti nevoie inainte sa ajungeti acolo pentru ca nu exista magazine. Pensiunea are si o piscina medie, ceea ce ii ofera un avantaj, in afara de acesta totul este mult sub standarde.

Va propun sa evitati pensiunea Prodelta.

Trimis de Anne124 in 23.07.15 22:20:04
Validat / Publicat: 24.07.15 01:43:36

VIZUALIZĂRI: 2265 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Anne124); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.07.15 01:43:07]

@Anne124: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=3389

[28.02.16 17:44:23]

parerea mea este ca daca nu iti conveneau conditiile dupa cele 3 nopti plecai, ce ma surprinde este faptul ca ai mai stat 2 nopti... retine un lucru, sa intretii o barca cu motor de 50 cp. este un calvar, ai idee cit consuma la ora acest motor? te plingi ca ai cheltuit 4000 lei inseamna ca te-ai plimbat cu salupa nu gluma, ... esti in delta acolo totul se aduce pe apa...

Anne124AUTOR REVIEW
    [28.02.16 18:56:52]

@gims - cred ca nu esti destul de serios. Nu e ca si cum gasesti asa in cateva minute alta cazare. Din moment ce nu ai internet nu stiu cum poti cauta altceva. Am mai stat inca 2 zile pentru delta, nu ca ma simteam bine la cazare. Si inainte sa iti dai cu parerea, nu ne-a plimbat nici dracu cu salupa, era o amarata de barca cu un motor atasat care abia mergea cu 15-20 km pe ora. Am stat in jur de 10 ore pe apa in 5 zile, dintre care vreo 2 au fost de mars... nu poti sa imi spui tu mie ca in 2 ore saracia aia de barca a consumat de 1000 lei sau ceva apropiat... ca doar nu e avion. Daca vrei sa le iei tu apararea, sau esti obisnuit sa mananci mucegait pe bani multi, ca francezii... atunci e alta mancare de peste, probabil la fel de proasta ca cea care am mancat-o noi acolo.

[28.02.16 20:24:30]

@Anne124: ok. sa zicem ca asa este cum spui tu, poti detalia pe ce ai cheltuit 4000 lei? si iti spun si de ce, am fost ieri la tirgul de turism si am achizitionat un sejur in perioada 04-09 aprilie si costul a fost de 1475 lei camera dubla cu demipensiune cu barca inchiriata cu transfer la pensiune si invers pt 2 persoane, ce mi se pare curios este singurul rewieu negativ din tot ce am gasit, nu am de ce sa pun parte pensiunii dar totusi cred ca este altceva la mijloc...

. am sa vad dupa sejurul meu si pot da o parere...

Anne124AUTOR REVIEW
    [01.03.16 08:54:23]

@gims: pai pentru ca înainte sa mergem noi aveau si ei bucătari, ospătari... numai camerele si barca au costat 2000 lei. Neavand de unde altundeva sa mănânci trebuie sa mănânci de la ei. 3 persoane am mâncat cam de 150-200 lei pe zi... Nu are ce sa fie la mijloc... + băutura băieților si cam ăștia sunt banii. Noi nu am luat sejurul de la târg... Am si spus cât am plătit pe camere... nu înțeleg cum de m-a intrebi pe ce am cheltuit banii aia când camera e aproape 2 milioane pe Zi... 2 camere in jur se 350 lei pe zi. 800 lei la barca si deja e mai bine de jumătate din bani. Eu nu recomand acea pensiune... Restul o fi prins-o goala... pensiunea... Sau poate chiar erau mai ok înainte sa mergem noi. Cum am ajuns acolo s-au plâns ca n-au bucătar. A 2- a zi le-a fugit si ospătăriță. Sa nu mai zic ca, cărau alimentele cu roaba de la barca... cârnați, carne etc

[01.03.16 11:20:31]

Ok. am sa las si eu un comment dupa sejur.

Anne124, gims
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Prodelta: