ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2015
ÎNSCRIS: 10.08.14

Croaziere in apele Greciei prin agentii din Romania

Incercati sa evitati croazierele facute de agentiile romanesti in insulele Grecesti; romanii sunt ultimii peste tot. Am fost printr-o agentie de mare notorietate [...] si am fost tratatti ca niste sclavi, pe vapor. Doar romanii stateau la soare pe banchete, iar strainii, nemti, englezi, rusi, belgieni aveau locuri la umbra si se puteau bucura de calatorie.

Si asta nu s-a intamplat doar intr-o zi, s-a repetat si cu alti co-nationali. Majoritatea am plecat cu nervi si insolatie.

Masa pe vapor, a fost bataie de joc. Romanii tot ultimii. Patru familii nici nu au mai apucat sa manance.

In schimb, ghidul care ne-a condus pe insule, a fost de nota 10, stia sa prezinte frumos istoria si geografia zonei.

Trimis de ioan veronica in 19.07.15 09:26:50
Validat / Publicat: 20.07.15 11:35:11

VIZUALIZĂRI: 1048 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[19.07.15 10:24:24]

@ioan veronica - Textul e prea general şi multe prea scurt pentru a merita publicarea ca articol.

Ar fi fost util să menţionaţi măcar unde aţi fost, în care croazieră s-au petrecut aspectele semnalate mai sus, înspre ce destinaţie? Iar plecarea să înţeleg c-a fost din Creta?

Avem, cred, două variante

1. Completaţi textul, adăugând cât mai multe detalii şi informaţii potenţial utile din croaziera respectivă — puteţi folosi EDIT IMPRESII — caz în care vom publica textul ca articol, în rubrica potrivită (funcţie de locul din care aţi plecat în această croazieră)

2. În cazul în care textul rămâne aşa cum e, va fi mutat în secţiunea AVERTIZĂRI.

[20.07.15 11:34:27]

Ok, l-am mutat atunci, la reorganizare, în rubrica "AVERTIZĂRI" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

puiutea
[20.07.15 13:15:01]

Se pare că suntem din ce în ce mai mult disprețuiți, citesc ce scriu colegii despre turci, mai nou, iată, și despre greci, cred că bulgarii ne privesc astfel cam de multișor! Este adevărat și faptul că - nu știu cum (știu eu de ce, dar ne apucă mileniul patru la discuții!), nu știu cum, repet, reușim noi înșine să ne facem de... "ciocolată"! Unul din zece review-uri (cred), atrage atenția asupra comportamentului "suburban", să zicem, al conaționalilor noștri! În curând ne va fi rușine să spunem de unde suntem! Și asta nu e bine, pentru că Lumea vede imediat românii-țigani, nu olimpicii la N'șpe discipline! Vom mai vedea ce va fi! Toate cele bune!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Michaell
[20.07.15 14:48:01]

@puiutea - Neamtul ar o zicala care spune asa: ,, Auch ein blindes Huhn findet mal ein Korn,,. Inseamna aprox. urmatoarele: Si o gaina oarba mai gaseste din cand in cand o graunta.

Asa si cu olimpicii. Raportat la un popor - nu ajunge sa ai citiva olimpici ci e nevoie de putin mai mult.

In plus, eu personal, nu vad lucruriile atit de negru precum le-ai scitat tu. S-au facut progrese mari in ultimii ani si cred ca acest lucru v-a continua. Romania are un potential enorm.

PS

Chiar aveam de gand sa inchei ecoul dar mi-am adus aminte de un articol pe care l-am citit azi dimineata intr-un ziar online.

Si anume, se arata in articol care e ultima fita la ora actula in Mamaia. Era o poza cu un Mercedes mare pe care era cocotat un cetatean, ca sa-i spun asa. Sutitlul spune: ,,Facem asa pentru ca asa ne-a invata Mazare,,

Vrei sa sti si parerea mea si cu siguranta a multor occidentali vizavi de asemenea scene? Mi-e sila de asemenea oameni !

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
puiutea
[20.07.15 14:58:51]

@Michaell: exact ce-ti spuneam! Astia (si copii educati de ei) vor alcatui tarii, cu toate consecintele ce decurg de aici!

Michaell
[20.07.15 15:51:16]

@puiutea - Totusi, eu tind in a le lua oarecum apararea acestor oameni - vorbesc de omul simplu, deci cel cocotat pe masina, nu de mazare... - ii scriu numele cu litera mica ptr. ca nu merita nici macar sa-i scri numele corect.

Unele le-am trait si eu, cam asemanator, si de acolo intelegerea.

Hai ca mai am citeva minute plina la plecarea acasa si-ti pot da un exemplu din ce-am trait eu.

Eram proaspat ajuns in occident si imi cistigam painea la o firma mare americana. Era craciunul si firma a facut o masa mare cu de toate. Eu, bolovan cum eram in acele primele luni, nu mai vazusem asa ceva - struguri in Decembrie, etc.

O iau catre bufet si imi incarc farfuria ca un dement. In drum spre masa, il vad pe seful meu, cum se uita la mine si da din cap.

Nu-mi amintesc sa mai fi trecut vreodata prin momente atit de injositoare si rusinoase. Am avut nevoie de citiva ani buni pentru a trece peste acel sentiment de atunci...

Deci acuma ma intelegi? Si eu judec des oamenii, din burta, din reflex - dar nu e bine.

Daca spun asta cu siguranta nu ma refer la Mazare sau altii ca el - pe ei ii judec fara a a avea vre-o problema - din contra, sunt de parere ca ei (si semenii lor) poarta vina la multe lucruri la care faci si tu referire.

Nu demult ma intreaba fata noastra: ,,Tata, cine e devina ca Cazino-ul din Constanta e lasat in paragina,,? N-am stiut ce sa-i raspund. Ea nu-l stie pe mazare.

Sau ia evenimentul mineriadei. A fost ceva de s-a speriat toata Europa atunci de Romania. Le dai vre-o vina acelor oameni simpli pe care ii vezi in poze sau in film c-au venit in salopeta in Bucruesti sa faca ce-au facut ? Uita-te pe fetele lor - sunt niste creaturi amarite. In schimb cel care a initiat toata treaba - sa nu-ti spun ce-ar merita.

Cu ani in urma, intimplator am cunoscut la mare doi tineri din acea zona, din Valea Jiului, cred. Imi povesteau cum receptionerii faceau misto de ei si ii intrebau : ati adus baroasele cu voi ? Aproape ca plingeau - mi-a fost mila de ei.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]

Michaell, puiutea