ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2015
ÎNSCRIS: 19.04.10
JUN-2015

încărcat de pe telefon!

Hotel decent

Buna ziua! Sunt una dintre iubitoarele Greciei, in ultimii ani am ales sa- mi petrec vacanta de vara in minunatele ei insule.

Anul acesta am ales Rhodos, si deoarece intotdeauna inainte sa alegem cazarea ma documentez pe Amfostacolo, am observat ca la acest hotel nu s- au mai scris impresii proaspete :).

Am ajuns la hotel destul de tarziu, pe la ora 21.30, cand cina deja se incheiase, ni s- a dat camera si bonus - un voucher (2 sandwich-uri de la poolbar).

Eram constienti ca este un hotel low cost, asa ca am luat cheia de la camera si pregatiti psihic ne- am indreptat spre viluta unde aveam camera.

Hotelul Evi este un fel de complex format din mai multe vilute, piscina si o cladire cu bucataria si sala de mese.

Vila noastra era chiar vis a vis de bucatarie, de afara aratand curatel. Intrand in camera ne- a izbit un aer de mucegai, mobilier vechi. Peretii si tavanul erau dati cu vopsea alba, cum e cea decorativa de exterior, baia era curata in felul ei, dar cu toate ingalbenite. Dulapurile vechi ca sa se inchida erau legate cu elastic :)

Deobicei eu sunt cea care stramba din nas, asa ca sotul meu abia astepta sa vada daca o iau la fuga sau... de data asta el a ripostat primul, am mers la receptie, unde doamna de acolo ne- a explicat ca hotelul este plin, in dimineata urmatoare avand sa se elibereze niste camere si poate sa ne ajute.

Am numit prima noastra noapte la Hotelul Evi "cave night", credem si acum ca este o proba/initiere prin care trebuie sa treaca unii turisti pentru a aprecia restul complexului :)))

A doua zi cu sufletul la gura am asteptat ora 12 pentru a primi noua camera.

Trecand cu bine proba am primit camera in corpul cu receptia, renovat cum sunt aproape toate in afara de cel cu pestera (camerele 401-620 ar fi bine sa le evitati).

Camera noua era mult mai luminoasa, cu vedere spre piscina, curata, si aveam chiar si un tablou comparativ cu peretii pesterei. Este dotata cu un frigider mic, aer conditionat, nu exista televizor, nici uscator de par.

Revenindu- ne inima la loc, am inceput sa colindam imprejurimile. Pana la plaja se merge cam10-15 min pe o scurtatura printr- un camp.

Plaja din Faliraki este destul de lata cu nisip fin, 2 sezlonguri cu umbrela costa 8 €, un frappe 2,5€, cu numeroase terase si taverne.

De la scurtatura din dreapta hotelului se ajunge in dreptul plajei de langa portul cu o bisericuta mica, de unde pleaca curse dese cu vaporasul Faliraki- Rhodos town, 10 €/pers dus. Daca va plimbati pe malul marii, in 30 min ajungeti in Kallithea, statiunea vecina, cu hoteluri luxoase, dar din pacate plaja cu pietre. Statiunea Faliraki este animata, mai ales seara, sunt o multitudine de taverne, magazine cu suveniruri, cluburi si baruri cu animatori care incearca sa te atraga de pe trotuar.

Revenim la hotel, curatenie se face in fiecare zi, prosoapele s- au schimbat parca de 2 ori, mancarea destul de variata, gustoasa, fiecare avea macar un fel sa- l multumeasca. Cu bauturile mai delicat, dimineata si la pranz erau dozatoare de sucuri cu "pastila", nu foarte baubile, iar seara era un barman, la care se forma coada care servea bere, vin si sucuri gen cola greceasca la dozator. La desert erau prajiturele insiropate, budinci, inghetata in fiecare seara. La poolbar era tot timpul vanjoleala mare, gratuite erau bauturile grecesti.

La piscina sezlongurile erau mereu ocupate, se puneau prosoape de la inceputul sejurului si acolo le lasau in fiecare zi :)

Despre insula Rhodos numai cuvinte de lauda am, in clasamentul meu este in top 3 al insulelor din Grecia, Rhodos town este o bijuterie, Lindos este superb, plaja Antony Quinn deosebita, la Valea fluturilor nu am ajuns pentru ca in perioada noastra a batut un pic vantul si ghida ne- a spus ca nu prea sunt fluturi in rezervatie.

La masini de inchiriat sunt o multime de oferte, la masinute mici, de exemplu oferta 3 zile cu 70 €, full insurance, dar trebuie rezervata din primele zile pt ca este cerere destul de mare.

In concluzie pentru un concediu cu buget redus Hotelul Evi este acceptabil, dar ocoliti camerele de la 400- 620 pana nu le renoveaza.

Trimis de Mirunelu in 16.07.15 01:37:47
Validat / Publicat: 16.07.15 07:47:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4731 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mirunelu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Piscina Hotel Evi

[16.07.15 07:46:49]

@Mirunelu - Bună recomandare! Bine-ai revenit pe AmFostAcolo.ro după o pauză destul de lungă Te așteptăm și cu alte impresii din vacanțele tale trecute sau viitoare!

Dacă dorești să încarci fotografii din sejurul tău poți folosi link-ul Adaugă poză.

Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA/. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

MiruneluAUTOR REVIEW
[16.07.15 10:09:53]

@webmasterX - Multumesc! Coordonatele GPS corespund.

Mirunelu
Alte impresii din această RUBRICĂEvi Hotel: