ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2012
JUL-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 11 [ani]

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Bunicel, daca nu stati prea mult in el...

Pentru cei ce nu au rabdare si timp, am sa punctez pe scurt cateva impresii, urmand sa detaliez.

Ce nu mi-a placut:

- camera si baia, foarte mici

- cam departe de plaja (10-15 min)

- apa din piscina trebuia, uneori, dezinfectata sau schimbata

- la micul dejun nu aveai legume

- nu aveai entertainment, cu exceptia serii grecesti

- fara prea multe fructe, exceptand portocalele, bananele sau pepenele rosu si galben si se dadeau doar la cina.

Ce mi-a placut:

- mancarea era pe gustul nostru, nu foarte diversificata, comparand cu resorturile din Antalya (unde si pretul era cu 7-800 euro mai mare), dar aveai ce sa mananci;

- bauturile bune: -sucurile, chiar mai bune decat in Antalya;

- bere, vin alb, vin rosu pe gustul meu, adica slab alcoolizate, dar

numai bune pt caldura de afara;

- personalul foarte seviabil;

- schimbau prosoapele in fiecare zi;

- aerul conditionat (individual), care mergea foarte bine si era inclus in pret.

Recunosc ca eram pregatit sa afisez un alt titlu, dar stiind ca nu e regulamentar sa dai nume de agentii si sa nu ma fac inteles, daca mi se stergeau literele, m-am hotarat la actualul titlu. Care ar fi fost titlul? ,,Niciodata cu Christian Tour si Aegean Airlines! "

Citind, pe AFA, ce problemea au avut alti turisti cu aceasta agentie, mi-am spus ca nu-i voi alege niciodata, dar cum sotia mea s-a ocupat de achizitionarea biletelor, am vazut acasa ce scria pe voucher: touroperator-Christian Tour! Asta e, n-o sa mi se intample mie ce-au patit si altii!

Cand am primit e-mail-ul (un last minute achizitionat cu 3 saptamani inainte de plecare), ora de decolare era programata la 17! Dupa o saptamana, s-a modificat la 19! Cu 3 zile inainte ne-au anuntat ca plecam la 21,45! Bun inceput, ne-am spus! Dar asta a fost o nimica toata, fata de intoarcerea in tara, unde am plecat dupa 8 ore intarziere si pierzand legatura spre Iasi!

De aceea spun ca, aceasta agentie este foarte neserioasa si, daca puteti, evitati-o!

Revenind la zborul spre Rhodos, am aterizat la 23,30! Pana ne-au verificat la punctul vamal din aeroport si agentia ne-a repartizat in autocare si cu drumul pana la hotel, s-a facut ora 24!

Ajunsi la hotel, receptionerul ne-a inmanat cheile camerelor, a noastra era catalogata de el ,,iz a tap rum", intelegand cand am ajuns in camera, ca era la ultimul etaj! Frumos a fost ca fiecare trebuia, la acea ora, sa-si caute singuri cladirea, neexistand hamal care sa te conduca (obisnuit ca in Antalya...) !

Noi am gasit repede cladirea, era chiar prima pe stanga cum intrai in complexul format din 5 cladiri, dar ceilalti, i-am vazut din balcon, inca-si mai cautau cladirea!

Ajunsi in camera, ne-am mirat de marimea ei! O camera de 4x3, fara tv, cu un frigider gol si o baie mica, de nu aveai loc sa-ti pui gentuta cu cosmeticale! Resemnat, am coborat la receptie dupa sticlele de apa promise (bineinteles la rugamintea noastra sa primim apa), am dat un pic drumul la A. C. sa se raceasca in camera si ne-am culcat.

Pe la ora 5 dimineata, m-a trezit un cetatean englez care tipa la un concetatean de-a lui si daca tot nu am mai putut sa dorm, m-am dus sa descopar complexul.

Piscina era destul de mare, dar am fost dezamagit de apa, cam tulbure, semn ca nu au dezinfectat-o cu clor sau nu au schimbat apa!

Micul dejun era ok, in sensul ca aveai 2 tipuri de branzeturi, cascaval si branza feta (aceleasi pana la sfarsitul sejurului), 2-3 feluri de salam (eu nu mananc salam, dar le-am gustat si pot spune ca sunt bune), oua fierte, omleta sau oua prajite, doua tipuri de iaurt, compoturi f bune (de piersici, fructe exotice...), gemuri gustoase (recomand cel de caise), uneori bacon sau crenwursti prajiti, 2-3 feluri de chec si cateva fursecuri, lapte si cereale. La toate acestea, am simtit lipsa legumelor, nici o rosie, nici un castravete!

Un alt lucru care mi-a placut, la micul dejun erau niste recipiente, ca niste termosuri, umplute cu cafea pe care il luai la masa si beai cat vroiai!

Fata de Antalya, aici nu-ti spunea nimeni nimic, daca ieseai dimineata din restaurant cu un pahar de suc sau o farfurie cu mancare sau dulciuri!

La pranz era mai saracacios, dar tot aveai ce sa mananci! Ca desert, aveau inghetata.

Cina era mai consistenta, cu 2-3 feluri de mancare pe baza de carne si uneori peste, garnituri, salate, tsatsiki, prajituri foarte gustoase si fructe: portocale, banane sau pepene rosu si galben.

Bauturile racoritoare f bune: pepsi, sprite, fanta (astea te serveau ei de la dozator) si sucuri care te serveai singur: de portocale, grapfruits, mere (la dozator).

Bauturile alcoolice erau slab alcoolizate, dar numai bune pentru mine si pt caldura de afara! Te seveau cu bere, vin rosu si alb, iar ca tarii, aveau bauturi locale ca ouzo, brandy, gin, rom si vodca (nu le-am incercat ca sa ma pot pronunta).

Aveau si locuri de joaca pt copii: piscina cu topogan, leagane, dar prost ingrijite!

Nu aveau entertainment! Cu exceptia gimnasticii in piscina, ce avea loc dimineata (si nu in fiecare zi) si discoparty pt copii, ce se desfasura pana la inceperea cinei (18-18,30), in rest nu aveau nimic! Fiind un hotel plin de tineri, acestia preferau sa mearga seara in cluburile din centrul statiunii.

Am avut norocul ca in saptamana in care am fost, sa prindem seara greceasca. Odata la doua miercuri avea loc aceasta petrecere, foarte reusita de altfel, cu formatie si dansatori.

Langa receptie se afla un centru rent-a-car, cu preturile cele mai ieftine din zona, si cu masini bune, dar nu puteai sa iei masina decat pt minim 3 zile. Cum noi ne-am propus de acasa sa inchiriem masina pe 3 zile, sa nu ne obosim prea tare si sa o folosim doar o jumatate de zi si cealalta jumatate s-o petrecem la hotel, ne-a convenit! Am platit 75 euro si am consumat benzina de 45 euro (ne-au dat masina cu rezervorul plin 3/4 si trebuia sa o dam inapoi la fel).

Cu 120 de euro, pt 2 adulti si un copil, luam o singura excursie organizata de touroperator si ne duceau sa vedem doar ce vroiau ei, cred doar 30% din ce am vazut noi pe cont propriu! In plus, la excursiile organizate, te enervai f tare pe unii turisti care intarziau, pierdeai timp sa-i culeaga si sa-i lase la hotelurile lor, te duceau la degustari de vinuri, miere de albine si bineinteles sa le cumperi sau vizitai ateliere de ceramica unde aveau preturi mult mai mari decat in magazinele din Rhodos Town!

Am vizitat Lindos-ul, Prassonissi, Rhodos Town cu cele 3 orase: Old Town, modern si antic. Am fost pe coasta de vest: Monolithos, Kritinia, Kamiros, Filerimos, Petaloudes (Valea Fluturilor). Am mai fost o zi si la Water Park (pt baietelul meu). Dar despre acestea intr-un alt review.

Ar fi fost un sejur f frumos, daca nu incheiam atat de prost concediul si ma intorc la Christian Tour si Aegean si la dezinteresul lor fata de turisti (sa incercati sa-i evitati).

Plecarea avionului din Rhodos trebuia sa fie programata la ora 15. La 12,30 ne-au luat de la hotel si increzatori, ne-am asezat la poarta unde trebuia sa fim imbarcati in avionul spre Bucuresti. Cu o ora inainte de ora stabilita, ne-au anuntat ca, din motive tehnice (bineinteles ca era vrajeala), s-a amanat plecarea pentru ora 17! Daca am fi plecat la acea ora, prindeam autocarul, pt care am facut rezervarea, spre Iasi! Ne-au dat un sandwich, o placinta si un pepsi si cand s-a apropiat ora 17, au venit cei de la Aegean si ne-au anuntat ca nu s-a remediat problema tehnica si ca ne vor duce, sa luam cina, la un hotel din Rhodos Town! Legatura noastra spre Iasi era pierduta!

Cina am servit-o la Hotel Rodos Palace de 5*.

Dupa un frumos apus de soare, vazut din fata hotelului, am ajuns la aeroport la 20,30, unde era afisata ora de plecare: 22,45! Ne-am imbarcat, dar avionul care trebuia sa ne duca acasa, nu era al companiei Aegean, ci a unei companii bulgaresti, de altfel ok dpdv al serviciilor si al aterizarii!

La 00,30 am ajuns pe Otopeni, am luat un taxi pana la gara, unde primul tren spre Iasi era la ora 6! Ne-am petrecut timpul cu celelalte familii din Moldova si cu o familie simpatica din Craiova, schimband impresii din Rhodos.

La 12,30 am ajuns in Iasi si se faceau exact 24h de cand am plecat de la hotel!

Una peste alta, un sejur reusit (cu aceasta exceptie), care nu sterge amintirea locurilor frumoase pe care le-am vazut!

Dupa parerea fiului meu, a fost cea mai activa si frumoasa vacanta de pana acum!

In afara de cei 1033 euro platiti pt sejur, am mai cheltuit inca 500 pe insula (cu tot cu transportul Iasi-Bucuresti-Iasi).

Concluzionand: daca nu sunteti mofturosi si nu va deranjeaza camera f mica si vreti sa vizitati timp de 3-4 zile insula, este hotelul ideal, dar daca vreti sa stati la hotel, mai bine va reorientati! (noi am considerat ca poti vedea locurile frumoase de pe insula si de la 5* si de la 3*).

Trimis de danutiasi in 29.07.12 22:19:56
Validat / Publicat: 29.07.12 23:51:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, Hotel Mare Monte 3*+

VIZUALIZĂRI: 16213 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danutiasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P27 Masina inchiriata de noi

[29.07.12 22:40:11]

@danutiasi: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

alex1968
[16.06.14 23:01:04]

@danutiasi,

Te rog spune-mi daca exista vreo statie de autobuz in preajma hotelului sau cât de departe este staţia de autobuz. De asemenea, te rog să-mi spui dacă este gălăgie sau noaptea te poţi odihni în linişte. Mulţumesc mult

danutiasiAUTOR REVIEW
[17.06.14 19:05:39]

@alex1968: Hotelul Evi se afla la 30 m de drumul principal ce face legatura dintre Rhodos si Lindos (vezi harta localizarii a hotelului). Acest drum arata ca o autostrada cu 2-3 benzi pe sens. Noi nu prea am folosit mijloacele de transport in comun, cu o singura exceptie: cand am fost la Aqua Park si atunci am luat autobuzul din centrul statiunii Faliraki, de langa plaja (facea legatura intre Faliraki si Rhodos, dar mergea pe langa tarm si nu pe drumul pricipal Lindos -Rhodos).

La drumul principal, din cate imi aduc aminte, era o statie de autobuz cam la 200-300 m in dreapta cum ieseai din hotel (pt a merge spre Rhodos- drumul principal), iar spre Lindos in stanga (nu am fost atent la ce distanta era statia).

Dar crede-ma, la cat era de ieftina masina de inchiriat de la hotel (35 euro/zi sau 75 euro/3 zile) nu se merita sa pierzi timpul prin statii, cand intr-o zi, cu masina inchiriata, poti vizita toata insula!

In ceea ce priveste linistea din hotel iti recomand sa iei o camera fara vedere la piscina. Barul de la piscina era deschis pana la ora 23 si cred ca se mai prelungea galagia. In prima noapte dupa terminarea "petrecerii" de la bar, au inceput sa se tranteasca usile. Ca sa inchizi o usa trebuia sa o impingi tare si se auzeau f urat. Ca sa nu mai zic ca englezii mai si faceau si galagie cand se retrageau in camere (la cat erau de beti?!). Asta s-a intamplat doar intr-o singura noapte, in rest a fost liniste.

Daca nu-mi luam anul acesta sejur in Corfu (chiar saptamana trecuta mi-am luat), la cat e de ieftin acum la Evi Hotel (350 euro/persoana cu tot cu taxe), crede-ma ca m-as fi intors la acest hotel. Mancarea a fost ok, camerele cam mici dar curate, apropape de centrul statiunii (cam 1 km distanta), motive sa ma reintorc cu placere sa revad cea mai frumoasa insula pe care am vizitat-o (am mai fost in Corfu si ma si reintorc acolo anul acesta, iar anul trecut am vazut Creta).

Daca ai alte intrebari nu ezita! Iti raspund cu placere!

Iti doresc concediu placut si asteptam impresii!

alex1968
[17.06.14 19:19:56]

@danutiasi,

Multumesc mult pentru raspuns. Masina nu pot închiria deoarece, deşi am carnet de aproape 20 de ani, de când am terminat şcoala de şoferi nu am condus niciodată, deci nu m-aş încumeta să-mi etalez pe acolo "calităţile" de şoferiţă. La fel este cazul soţului meu, aşa ca pentru noi autobuzul este "sfânt".

Preţul mic mă tentează şi pe mine, căci anul acesta am fost în cam multe concedii şi bugetul aferent s-a cam dus. Dacă mai găsesc loc în perioada în care am concediu, o să te mai deranjez cu câteva întrebări.

Mulţumesc foarte mult şi îţi doresc concedii multe şi minunate.

alex1968, danutiasi
Alte impresii din această RUBRICĂEvi Hotel: